homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Meleva,reactii adverse?


#1 2011-12-21 20:19:13

onofreibianca
New member
Inregistrat: 2011-12-14
Mesaje: 6

Meleva,reactii adverse?

Am inceput sa iau luna aceasta ac Marvelon,dupa ce un an am luat Diane 35 pt niste probleme hormonale.Medicul endocrinolog mi-a spus sa iau oricare altele,daca de diane mi-e frica sa le folosesc pe termen lung( mi s-a parut ciudata recomandare dumnealui).De 3 zile iau Marvelon,si mi-e rau,am stari de greata.Poate fi de la ele,dupa numai 3 zile?Daca da,cu ce sa le inlocuiesc si cand?Pot sa incep in continuare in zilele urmatoare alte ac?
Am gresit cand am scris titlul subiectului,e vb de ac Marvelon nu Meleva...

Ultima oara a fost editat de onofreibianca (2011-12-21 20:24:04)

Offline

 



#2 2011-12-21 20:36:00

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Meleva,reactii adverse?

starile astea sunt absolut normale in primele 3 luni de la administrarea contraceptivelor. este perioada in care organismul tau se obisnuieste cu ele,deci nu ai de ce sa iti faci griji.mai poate aparea ca efect secundar spottingul (acele scurgeri maronii care seamana cu menstruatia).daca dupa 3 luni inca mai aceste stari de la pilule,intoarcete la medic pentru a iti recomanda alte contraceptive.


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#3 2011-12-21 21:14:46

onofreibianca
New member
Inregistrat: 2011-12-14
Mesaje: 6

Re: Meleva,reactii adverse?

Am inteles.Eu imi facea griji pentru ca de-a lungul timpului am luat Karissa si Diane 35,si la nici unuele nu am avut nici o problema,si ma gandeam ca astea Marvelon nu mi se potrivesc...Mai am un dubiu...Una din urmarile dereglarii hormonale pt care am luat diane 35 a reaparut,in alea 3 luni de pauza pe care mi le-a recomandat doctorul,si anume sebum in exces,si cosuri uneoril,si nu stiu ce sa cred...

Offline

 

#4 2011-12-21 21:25:39

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Meleva,reactii adverse?

ele sunt eficiente doar in perioada in care sunt administrate


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#5 2011-12-22 11:21:45

onofreibianca
New member
Inregistrat: 2011-12-14
Mesaje: 6

Re: Meleva,reactii adverse?

Si nu exista solutii pt dereglarile astea hormonale,care sa trateze cauza si nu efectul?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-12-22 14:04:08

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Meleva,reactii adverse?

dar ai spus doar de acnee si ten seboreeic. asta e dereglare hormonala? daca e de la hormoni cum altfel sa tratezi cauza decat modificand doza de hormoni din corp de ex prin ac-uri? daca nu e hormonala atunci mergi la dermatolog. si mie mi se pare mai mult decat dubios ca a spus sa iei oricare altele. nu se face asa ceva. zici ca e endocrinolog? pai medicul de planning sau in cel mai rau caz ginecolog recomanda pastile pe baza unor intrebari nu endocrinologul si asa 'ia ce vrei!' wtf? daca te-ai inteles bine cu karissa nici nu ma mir ca nu te intelegi cu marvelon ca sunt total diferite. marvelonul are o cantitate mai mare de hormoni. de ce nu revii la karissa?

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-22 14:05:04)

Offline

 

#7 2012-01-17 15:57:54

al1nush2006
Full member
Inregistrat: 2011-08-31
Mesaje: 105

Re: Meleva,reactii adverse?

buna ziua am si eu o intrebare,i-au pastile anticonceptionale melleva 35,numai ca nu stiu cum le pot procura din anglia?aveti ideea care este denumirea?


Nu poti schimba trecutul, dar iti poti nenoroci un prezent linistit ingrijorandu-te despre viitor.Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.