homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina-dureri ovar-4


#58 2009-03-02 17:36:20

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: sarcina-dureri ovar

Ciudat ca nu ti-a iesit nimic la urina.... :f?rv?nad:
Secretie modificata ai cumva?
Sau poate ai racit jos. Ai grija, si ia no-spa daca te doare in zona pelvina.

Poate stiu fetele mai bine cu ce mai pot semana simpomele pe care le ai.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 



#59 2009-03-03 10:19:37

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: sarcina-dureri ovar

posibil ca la 12 saptamani uterul tau sa nu fi depasit oasele bazinului . si atunci uterul in crestere sa te apese pe vezica urinara si sa ai senzatie de urinare mai des. dupa ce uterul creste peste simfiza, aceasta senzatie neplacuta o sa inceteze (la sfarsitul lunii a treia). asa am patit si eu. mergeam cam de 2-3 ori pe noapte la baie.
nu ai infectie urinara, stai linistita...
nu sunt medic, asta e strict parerea mea ( de femeie graviduta) smile


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#60 2009-05-08 08:50:04

elaxxx
Membru
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 2

Re: sarcina-dureri ovar

buna
am 6 saptamani teoretic, dar testele mi-au iesit pozitive tarziu numai dupa 5 sapt, la eco intravaginal nu se vede nimic, scurgeri n-am avut, doar dureri, insa inainte de a ramane insarcinata am avut dureri de la chisturi functionale (tratament hormonal 3 luni ,3 luni pauza)
exista posibilitatea unei dereglari hormonale sau este ectopica?

Ultima oara a fost editat de elaxxx (2009-05-08 09:00:53)

Offline

 

#61 2009-05-08 10:49:39

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: sarcina-dureri ovar

Daca testule pozitiv, atunci FELICITARI! esti mamica!
nu se vede inca , e prea devreme. dereglqare hormonala cu test pozitiv nu am auzit...
sarcina aectopica se vede la echo, anexele se controleaza la echo. o sarcina ectopica are simptome clare. multe gravidute s-au plans pe acest forum de dureri la inceputul sarcinii. nu intra in panica!
dar de ce te gandesti la ce e mai rau? ai avut antecedente?
repeta echo peste o saptamana doua...
oricum felicitari!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#62 2009-05-08 14:18:33

elaxxx
Membru
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 2

Re: sarcina-dureri ovar

mersi lili
imi fac griji pentru ca am avut chisturi inainte
si pentru ca la prima sarcina la aceeasi varsta se vedea foarte bine la eco normal si testul a iesit mult mai repede pozitiv
iar acum in uter nu se vede nimic nici macar cu ecografie endovaginala, pe trompe si ovare nu se poate pronunta datorita chisturilor , si testul a iesit pozitiv cu cel putin o saptamana mai tarziu
prin dereglare ma refeream la o ovulatie mai tarzie . .care sa faca ca testul sa nu iasa la timp
ma duc la eco si saptamana viitoare,sper sa fie ok, doar incercam sa vad daca poate fi vorba si de altceva.... ca eu pe simptomele mele nu ma pot baza .. am dureri la ovare si greturi de 8 luni de zile ...asa ca fara un test pozitiv nu era nicio diferenta tongue

Ultima oara a fost editat de elaxxx (2009-05-08 14:28:44)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-05-08 15:43:22

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: sarcina-dureri ovar

ELAXX, AM AVUT SI EU UN CHIST SUPER NASOL LA OVARUL STANG SI TE INTELEG PERFECT... pardon!!
la mine nu a cedat cu tratament si a trebuit sa fac 2 punctii ca sa extraga de acolo lichidul...vai prin ce-am trecut...nici nu  vreau sa-mi amintesc!
vorba ta, daca ai avut ovulatia mai tarziu...
imi amintesc ca si eu la prima sarcina am vazut mai repede la echo. acum cu chi cu vai am vazut pe la 7 saptamani, tot cu endovaginala... imi amintesc perfect prin ce stres am trecut...
hai bafta, si tine-ne la curent!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#64 2009-06-16 16:41:09

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: sarcina-dureri ovar

lili pala a scris:

ELAXX, AM AVUT SI EU UN CHIST SUPER NASOL LA OVARUL STANG SI TE INTELEG PERFECT... pardon!!
la mine nu a cedat cu tratament si a trebuit sa fac 2 punctii ca sa extraga de acolo lichidul...vai prin ce-am trecut...nici nu  vreau sa-mi amintesc!
vorba ta, daca ai avut ovulatia mai tarziu...
imi amintesc ca si eu la prima sarcina am vazut mai repede la echo. acum cu chi cu vai am vazut pe la 7 saptamani, tot cu endovaginala... imi amintesc perfect prin ce stres am trecut...
hai bafta, si tine-ne la curent!

deci ,e sti de-a mea, da-mi mai multe detalii...

cand a fost ultima menstruatie, cand ai ovulat ( adica daca ai ovulat normal)...

la cat timp l-ai vazut exact....

cand a fost prima eco...

scuze ca sunt asa insistenta, dar sunt intr-un stres continuu , pana imi conffirma ceva....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#65 2009-06-17 11:15:49

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: sarcina-dureri ovar

lol stai ca ma zapacesti
UM pe 26 octombrie 2008
ovulatia pe 8 noiembrie - coincide cu ziua conceptiei  chicot
ma duc sa caut prin hartii sa vad cand am facut prima echo....
1. prima echo - pt controlul ovulatiei - pe 5 noiembrie - cand mi s-a confirmat folicululde 35 mm
2. a doua echo nu mai tin minte exact cand am facut-o din cauza ca am facut-o la spital, la urgenta gineco -aveam sangerari - atunci nu mi-au dat nici o hartie...s-a vazut un sac gestational gol. am crezut ca mor...
A! uite ca mi-am amintit! Dupa vreo trei zile am facut a treia ecografie -la altcineva - pe 8 decembrie. pe buletin scrie asa "pe aria cavitatii se evidentiaza sac gestational de 26 mm cu ECOU EMBRIONAR cu miscari cardiace embrionare prezente, corespunzator unei sarcini de 6 saptamani de amenoree."
imi amintesc ca "inima" era doar un punct, cand rosu cand albastru....(cred ca mi-a facut doppler -oricum avea un aparat super performant...)
urmatorul echo la 8 ianuarie - embrion de 37.5 mm. pliu nucal e 1.2 mm


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#66 2009-10-19 17:20:53

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: sarcina-dureri ovar

Salutare! de astazi am un test pozitiv si ma dor ovarele, ori amandoua, ori pe rand. Ultimele 2 zile am avut o scurgere vaginala de culoare mai inchisa, nu foarte multa dar ma cam ingrijoreaza. Inca nu am ajuns la DR, dupa calcule as avea cam 5 saptamani de sarcina. Oare e normala scurgerea aceea? Cu 1 zi inaintea scurgerii am avut niste peripetii si emotii, o noapte nedormita...poate fi asta cauza?


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#67 2009-10-19 17:30:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: sarcina-dureri ovar

da, e f probabil sa fie de la sarcina

si durerile de ovare sunt normale la inceput de sarcina smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#68 2009-10-19 17:34:18

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: sarcina-dureri ovar

katami a scris:

da, e f probabil sa fie de la sarcina

si durerile de ovare sunt normale la inceput de sarcina smile

ok, m-am linistit atunci un pic smile


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#69 2010-09-25 09:03:56

paraschiva
Membru
Inregistrat: 2010-09-12
Mesaje: 3

Re: sarcina-dureri ovar

buna,am 6 saptamani si ma simt am rau.am dureri mari de burta daca stau prea mult in picioare sau merg mult.a mai patit cineva asa ceva?e grav?

Offline

 

#70 2010-09-25 09:28:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: sarcina-dureri ovar

ideea este sa nu stai cu durerile, nu ii fac bine lui bebe. medicul nu ti-a spus sa iei no spa? poti lua pana la 3/zi, nu dauneaza cu nimic, dimpotriva, este foarte indicat in situatii ca a ta.
si incearca sa limitezi efortul daca vezi ca nu iti face bine.

Offline

 

#71 2010-09-25 12:20:15

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: sarcina-dureri ovar

se pot lua 4 pe zi de 40 pastilele de no-spa si intre pastile daca tot doare supozitoare uscosin.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#72 2011-01-30 00:36:30

ielenush
Full member
Inregistrat: 2007-04-02
Mesaje: 105

Re: sarcina-dureri ovar

New member

Inregistrat: 2007-04-02
Mesaje: 95
E-mail
Re: sarcina ?

Buna seara.am si eu o mare nelamurire am avut pe 31 dec cm .intre 9-15 ian am aut perd fertila . mentionez ca imi doresc f mult un copil si ne-am straduit in fiecare zi din perd fertila. pe 28 am avut mici sangerari maronii (pe 27 treb sa vina normal cm) care au durat f putin peste noapte pana a doua zi adica azi cand nu a mai curs deloc .la jum zilei am observ ca incepe sa curga un picut mai mult fata de ieri ca niste membrane. credeti ca eram insatrcinata si am avut un avort spontan sau nu s-a prins sarcina? alte dati ma tinea cam 5-6 zile iar prima zi pentru mine era teroare curgea f mult. Nu inteleg.. sa fie ciclu peste sarcina? ce ma sfatuiti?imi doresc f mult un copil .am uitat sa mentionez varsta am 21 de ani .multumesc ast raspun

Offline

 

#73 2011-05-22 12:12:51

ale_creatza
New member
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 44

Re: sarcina-dureri ovar

Buna fetelor....va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns!! sunt insarcinata in prima luna,dar de cateva zile am observat ca am ceva dureri la ambele ovare...dar aceste dureri sunt atunci cand ma misc brusc,nu sunt dureroase tare doar simt o mica presiune.Si ma mai doare cand ma intorc de pe o parte pe alta in pat( de exemplu azi dimineata am simtit o presiune mica,nu e o durere mare dar am simtit ceva ca un fel de durere) M_am gandit ca poate e sarcina ectopica si am cautat pe internet si sunt aceleasi simptome exact cum simt eu...dar pe internet scrie ca aceste simptome apar doar la 6-8 saptamani de la intarzierea menstruatie! deci nu ar cam fi cazul meu...cred! si sunt cam speriata! la mine este prima sarcina si nu stiu daca aceste dureri ar fi ok si intr-o sarcina normala! Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu un raspuns...cu mai multe raspunsuri...! Mentionez ca durerile nu sunt dese si nu dureroase! Pana maine ce ajung la medic e foarte mult si nu ma mai gandesc decat la faptul ca as putea avea o sarcina ectopica! :smile(  va multumesc mult de tot!!!


...si eu imi doresc un bebica ....
Dumnezeu sa ne ajute sa avem cat de curand curand bebelasi sanatosi hjarta rugaciune

Offline

 

#74 2012-03-27 01:08:02

simionna
Membru
Inregistrat: 2009-11-10
Mesaje: 3

Re: sarcina-dureri ovar

buna,am si eu  o intrebare...de 1 luna ma doare in partea stanga cred ca este ovarul prima data a inceput sa ma doara cand o faceam...acum ma doare si in timpul zilei.....am fost la medic am intrebat daca am chist si sa uitat si a spus ca nu am nimic...am facut testul lama si a iesit bine...toate absent ... acum ma tot gandesc dc ma doare in continuare am luat un tratament cu ovule si doxicilina....si nu ma mai doare la fel cum ma durea..si am impresia ca de cateva zile am niste greturi doar seara.....dimineata deloc sau in timpul zilei... voi ce ziceti???ati mai patit ceva in genu si voi

Offline

 

#75 2012-03-27 10:58:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: sarcina-dureri ovar

greata poate fi de la antibiotic. sa iei ceva protector pt stomac. probabil ai avut o anexita.

Offline

 

#76 2012-03-29 20:53:14

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: sarcina-dureri ovar

Ceva asemanator am patit acum cativa ani. Am fost la control si diagnosticul a fost: suspect BIP (boala inflamatorie pelvina). Mi-a dat sa iau vreo saptamana un antiinflamator si nu stiu daca din cauza lui sau intamplarea pur si simplu, mi-a mai ameliorat problema.
Nu stiu daca este si situatia ta, numai un medic bun ar putea sa te lamureasca...
Eu te-as sfatui, daca nu iti trece dupa ce faci deja tratamentul asta, sa mergi si la alt medic, dar sa ii spui despre analizele deja facute, sa nu le mai repeti.. . Ai rabdare momentan.
smile si smile si smile


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.