homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Prima menstra dupa cezariana


#1 2012-01-12 21:32:22

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Prima menstra dupa cezariana

Buna seara, mamici:)
Am nascut prin cezariana, au trevut lohiile (sau asa cred ca nu am mai avut nicio scurgere la un moment dat) si de pe 29 rie  decemba aparut cred eu prima menstra de dupa cezariana care nici pana in ziua de azi nu s-a incheiat. Tot am senzatia ca se termina ptr ca uneori curge putin si maroniu dupa care iar apare mai ros si mai mult dar imi sunt totusi suficiente absorbantele zilnice desi candnmerg la baie pe hartie pare ca imi curge mult......Am sunta dr mea si a zis ca aca nu e hemorgaie nu e problema, insa acuma nush ce sa inteleg hemoragia este numai atunci cand curge mult cantitativ sau lung ca si perioada?A  mai patit cineva asa ceva?Sunt cam speriata si stresata din cauza asta.....si pana ajung la control luni am sa imi fac o mie de ganduri negre!


bebic

Offline

 



#2 2012-01-13 10:30:14

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Prima menstra dupa cezariana

Cam aceeasi problema am avut-o si eu. Nu mai stiam daca s-au "intors"/ p[relungit lohiile sau daca e menstra. Era menstra. La fel, am sunat medicul, m-a linistit. E dereglat organsimul. Va trece sangerarea. Nu mai tin minte cat a durat la mine, oricum, lohiile vreo 30 de zile, prelungite apoi cu menstra asta pana la vreo 55 de zile. Eu zic sa te linistesti, nu cred ca e o problema. Oricum, trebuie sa mergi la control, nu?


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#3 2012-01-13 11:31:36

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Prima menstra dupa cezariana

la mine a durat 7 zile dar mult cantitativ si stiu pe cineva la care a durat 3 sapt ...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#4 2012-01-13 12:41:08

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Prima menstra dupa cezariana

cmin a scris:

la mine a durat 7 zile dar mult cantitativ si stiu pe cineva la care a durat 3 sapt ...

Eu am avut vreo 2 saptamani sangerari intense, de ma speria lumea ca mi-a ramas placenta in uter si de la aia.  cesafac  Insa era menstra, la vreo 8 saptamani dupa ce am nascut  spranceana


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#5 2012-01-13 14:59:45

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Prima menstra dupa cezariana

Si eu am patit cam la fel.nu mai stiam daca e menstra sau tot lohiile..


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-01-13 16:10:23

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Prima menstra dupa cezariana

blue sad  si tu ai alaptat ...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#7 2012-01-13 18:09:15

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Prima menstra dupa cezariana

Si mie mi-a venit la 9 saptamani dupa nastere, m-a tinut 10 zile si cantitate destul de mare plus dureri de burta.

Offline

 

#8 2012-01-13 19:14:33

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Prima menstra dupa cezariana

cmin a scris:

blue sad  si tu ai alaptat ...

Si inca alaptez... Suntem ghinioniste, ce mai  forgetit


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#9 2012-01-16 22:39:44

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Prima menstra dupa cezariana

Buna seara, mamici!
Am fost la dr si la consultatie a zis ca totul este oki si ca e o inflamatie pelvina, o raceala cica.
Mi-a facut o injectie (cu solutie hemostatica parca asa am inteles sper sa nu gresesc) si mi-a dat tratament cu augmentin, duphaston, flamexin, calciu cu d3, protector ptr antibiotic si sper sa imi revin.....Cam atata deocamdata, am inceput in seara asta tratamentul, de acum astept sa se opreasca sangerarea..... bang


bebic

Offline

 

#10 2012-01-18 21:09:44

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Prima menstra dupa cezariana

Am inceput de luni seara tratamentul si nu se opreste......dr a zis ca daca nu se opreste sa astept sa vina urmatorul ciclu saqu sa vin la eco in 2 sapt......cred ca am sa merg s amai cer o a doua parere ca sunt destul de ingrijorata de acum sad


bebic

Offline

 

#11 2012-03-02 22:07:23

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Prima menstra dupa cezariana

Ei bine am fost nevoita sa fac chiuretaj biopsic ptr ca problema era de la mucoasa uterina care era f groasa. Mi-a dat dupa interventie sa iau si anticonceptionale, am terminat prima folie, m-a tinut 3 zile sangerearea, a 4-a zi, adica joi(ieri), a fost f putin si s-a oprit pe la amiaza de tot insa azi cand am reinceput folia a doua de anticonceptionale m-am trezit seara cu sangerare din nou.....Nu mai inteleg nimic!!!Am sunat dr a zis ca nu e normal dar ca se mai intampla si sa iau anticocneptionalele in continuare. A mai patit cineva asa ceva ?


bebic

Offline

 

#12 2012-03-02 23:21:49

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Prima menstra dupa cezariana

se cheama spotting si este destul de probabil sa se intample in primele 3 luni de administrare a AC-lor, pana se obisnuieste organismul cu ele. nu sunt motive de ingrijorare.

Offline

 

#13 2012-03-02 23:30:38

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Prima menstra dupa cezariana

Spottingul nu este maroniu si f putin cantitativ ? La mine e rosu ca la ciclu si nu chiar f putin, nici  mult ce-i drept. Am mai avut spotting mai demult de la anticonceptionale insa f putin cantitativ si zilnic, acum parca e ciclu dar nu f abundent.....


bebic

Offline

 

#14 2012-03-03 00:18:56

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Prima menstra dupa cezariana

poate fi si rosu dar nu prea e bine daca e cantitate mare. vezi ce se mai intampla si eventual mai discuta o data cu medicul.

Offline

 

#15 2012-03-03 11:08:26

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Prima menstra dupa cezariana

nush daca e cant mare, a fost doar atunci cand a reinceput apoi doar putin, adica nu era ok un absorbant zilnic (ar fi fost la limita ptr cantitatea care curgea)da nici unul normal (era destul de mare ptr acea cantitate).
Acum iar nu mai curge........cine mai stie ce si cum!Dr a zis sa iau anticonceptionalele in continuare si sa o sun peste cateva zile sa vedem cum e. Acum nu pot face altceva decat sa astept si sa vad daca a mai patit altcineva ca mine sa ma mai pot calma. M-a intrebat dr daca am facut cumva efort, in afara de faptul ca am tinut fata in brate care are 7 kg alt efort nush sa fi facut.

Ultima oara a fost editat de rocsyka (2012-03-03 11:10:16)


bebic

Offline

 

#16 2012-03-24 11:59:11

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Prima menstra dupa cezariana

Am terminat joi a doua folie de anticonceptionale si azi (sambata) vad ca deja incepe sa curg ceva maroniu. Tot mi-a mai curs maroniu seara cam la ultimele 5 pastilutz din folie. Ideea e ca la prima folie am terminat vineri si mi-avenit luni (s-a terminat in zi diferita de luna asta ptr ca la inceput mi-a dat in primele zile sa iau cate 2 pastile nu 1). Nelamurirea mea este: nu ar trebui sa vina regulat de acum, daca la prima folie a venit a treia zi dupa terminarea foliei acum de ce apare ciclul din a doua zi dua terminarea foliei?Plus ca am observat luna trecuta o scurgere maronie cateva zile dupa carea dispart iar pe final de folie tot asa ceva maroniu....Cam cat mai dureaza spottingul asta si daca e normal?IAu anticonceptionle tri-regol. Astept un raspuns ptr a sunt ingrijorata.Mentionez ca am avut si contact azi dimineata, sper sa nu fi fost o problema. Multumesc!



Pana la urma a venit ciclul duminica, sambata au fost doar scurgerii maronii. Acum a aparut problema de data trecuta: revenirea ciclului. A inceput de duminica, nu curge regulat, parca tot da sa se opreasca apoi iar curge. Azi am avut cateva picaturi  maronii iar acum mai pe seara m-am trezit ca iar a venit rosu......Asa s-a intamplat si data trecuta dupa terminarea primei folii, s-a reintors ciclul ptr o seara. E normal ?Pana la urma poate ar trebui sa schimb anticocneptionalele nu ?Ma cam termina treaba asta...vreau si eu sa devin un om normal ca inainte. Acum cand stiu ca vine perioada ciclului visez urat, sunt terorizata......Ce sa fac?Nu ma ajuta nimeni cu un raspuns. Cu dr mea am vb luna trecuta si a zis sa iau in continuare anticonceptionalele, iar in seara asta vad ca nu imi raspunde la tel......PLs HELP!

Ultima oara a fost editat de rocsyka (2012-03-30 19:46:14)


bebic

Offline

 

#17 2012-03-30 19:54:11

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Prima menstra dupa cezariana

Cum pot lua legatura cu doctoressa ptr o parere. Am toate analizele facute si vad ca are si cabinet de plannig. Eu anticocneptionalele le am de la cabinetul de planning si poate ma ajuta cumva cu o parere.


bebic

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.