homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Batranel de 23 ani


#1 2012-05-07 00:12:10

sgrin
Membru
Inregistrat: 2012-05-06
Mesaje: 3

Batranel de 23 ani

Bine v-am gasit. Mi-am facut in sfarsit curaj sa recunosc faptul ca am o problema: am 23 ani si n-am avut nici o prietena pana acum. Arat relativ ok, 1.83 67kg, par saten, ochi albastri, nu fumez, nu beau, mananc sanatos, ma antrenez cu greutati, alerg.
N-am un trecut foarte intunecat sau teribil de greu, dar am ajuns sa fiu foarte rece, nu ma mai atinge nimic; cand sunt cu guy-friends ma plictisesc destul de repede si as vrea sa fiu c-o tipa, nu sa asist la discutii despre personaje mondene si fotbal. O sa termin curand cu facultatea si o sa incerc sa intru si eu in "normalitate".

In fine, un istoric mai lung: tatal era alcoolic, parintii s-au despartit cand eram foarte mic. Au mai incercat sa se impace, dar de fiecare data s-a terminat mai rau. Am locuit cu mama pe unde am putut, cate 1-2 ani intr-un loc si n-am apucat sa imi fac prieteni. Toata copilaria s-a rezumat la "n-avem bani", "mai asteapta si tu", "alta data" etc.
In afara de asta, perioada petrecuta in scoala primara a fost relativ normala, eram toata ziua singur acasa si reuseam sa-mi fac temele, mergeam pe la concursuri, faceam atletism, serbari, excursii, frumos. Erau ceva fete care-mi placeau, dar eram prea mic. Candva prin clasa a 4-a am avut un accident (eroare de pilotaj cu bicicleta  kapitulation) si mi-am distrus incisivii, ramanand foarte complexat de chestia asta.
Din clasa a 5-a, m-am mutat la alta scoala. Baietii ok, fetele cam mehh pt mine. Nu mai stiu prin ce clasa eram cand s-a mutat o tipa care mi-a picat cu tronc, dar un amic de-al meu era amorezat de ea si am zis pas. Au mai fost cateva colege care n-ar fi zis nu, dar mereu m-am considerat inferior (fizic, social) si in plus nu mi-ar fi placut sa ma dau mascul cu banii si-asa putini ai mamei. Am zis ca din liceu incolo, se imbunatatesc lucrurile.

Fast forward, ajung la liceu si dau de neanderthalieni si pitipoance supa. Primii 2 ani de liceu mi i-am petrecut ori acasa la PC, ori lucrand la un proiect scolar c-o profesoara. S-a terminat proiectul si m-am trezit in clasa a 11-a, coleg cu niste straini. Nu mi-a placut sa stau cu copiii populari care fumau in baie, care mergeau in cluburi si inghiteau pastile, care bagau la pariuri si chiuleau sa bea cafele in timpul orei de mate, dar nici cu cei saraci cu duhul de respirau pe gura. M-am inhaitat cu ceva pusti mai oldschool din clasa de jos/mijloc si mai discutam ori de ce-o sa facem sa nu murim de foame, ori de cum am schimba noi tara, ori, ori, ori. Fete in liceu: absolut zero.

Cum-necum, termin clasa a 12-a, dau bacul si incep sa-mi fac planuri pentru viata fabuloasa pe care-o s-o duc in facultate. Intru la facultate, stupoare - aceleasi pitipoance fara nimic in cap, colegii ceva mai ok, dar tot mehh. Dupa o prima sesiune destul de dezastruoasa, la sfarsitul caruia sunt dezamagit de modul in care sunt rasplatit pt efoturile depuse, o las mai moale si iarasi incep sa pierd timpul pe la PC cu jocuri.
Pe la sfarsitul anului 2 deja ma trezesc si ma gandesc sa merg in practica pe la firme, cu gandul de-a ma si angaja - nu ma cauta nimeni. Ma ambitionez si in anul 3 fac pe dracu-n patru sa scot media 8.70  applause . In acelasi an (3), ma angajez si viata devine un semi calvar in care trebuie sa merg la munca, apoi la scoala, apoi acasa ca sa lucrez pt scoala.
Ajung in anul 4 si plec la alta firma: mai multe responsabilitati, traduse prin salariu generos si acumulare de experienta, oportunitati pt formare profesionala etc. Acum aveam in sfarsit bani sa scot o fata-n oras, fara sa ma simt vinovat ca iau bani de la mama.  smoke2

Problema mea e ca stand atata timp pe uscat, am ajuns sa-mi formez o imagine a unei fete perfecte si nu accept sa fac compromisuri, chit ca eu insumi sunt departe de-a fi perfect. Pt fiecare fata care teoretic mi-ar placea, gasesc destule defecte sa o las balta si sa zic "las' ca mai vine una". Poate e si problema de lipsa de incredere si timiditate, dar dupa atata timp nu-mi vine sa iau orice tuta, pardon my French, doar ca sa nu fiu singur.
O alta problema (poate?) e faptul ca refuz sa ma conformez tipului de baiat/barbat care observ ca e cerut - un papusel impodobit cu camasute, tenisei si ochelari pe jumatate de fatzau. Desi castig destui bani, aleg sa port haine simple, nebranduite dar de calitate, nu zdrente de firma luate la suprapret, folosesc un telefon umil, nu iphone 4s, conduc o masina pe care mi-o permit, luata cu banii jos, nu in rate pe 5 ani samd.

Ce-mi recomandati? v-ati intalni cu un asemenea specimen?

Offline

 

#2 2012-05-07 00:51:25

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Batranel de 23 ani

vrei sa gasesti fata perfecta pe forum? tongue


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#3 2012-05-07 13:38:17

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Batranel de 23 ani

Ai 23 de ani ai toata viata in fata ... problema e daca tu vrei sa schimbi ceva la tine si sa nu mai iti pierzi timpul acasa la PC sau altele.Nu zic ca nu e bine si sa iti fac treaba pentru scoala dar toate au o limita.Si vis-a-vis de fete ... incearca sa iti faci si tu mai multe relatii ... sa te bagi in seama cu el si mai mult de atat nu le mai judeca dupa cum arata ... judeca mai mult dupa fapte si dupa cum stiu sa tina o conversatie .... pentru cace ai relatat tu mai sus despre fete imi lasa impresia ca le judeci dupa aparente si crede`ma ca aparentele INSEALA tot timpu ... sau daca nu tot timpu de cele mai multe ori .... nu e problema ca nu ai mai avut relatii ... problema e sa te schimbi tu si in atitudine ... ai spus ca acum esti cat de cat stabil financiar ... pai eu zic ca ai un pas daca nu 2 in fata multor baieti ... sau daca nu stii ce subiecte sa abordezi cu o fata  ... in principiu intreaba`o mai multe despre ea ... spui ca vrei sa o cunosti samd ... sa stii ca o discutie cu o fata nu cred ca a omorat pe nimeni .... nu trebuie sa te simti complexat sau frustrat de faptul ca nu ai avut relatii ... acum e problema de psihic .....  smile iesi prin cluburi schimba si tu anturajul sau eu stiu iti faci prieteni noi ... gasesti tu ... bafta.

Offline

 

#4 2012-05-07 15:16:56

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: Batranel de 23 ani

Psrerea mea, din ce am citit in postul tau , formata doar asa in baza modului tau de exprimare si a felului in care pari sa privesti lucrurile este ca esti un om ok. Nu stiu cum sa iti zic dar... pana la urma ai si de ce sa ai pretentii. Atata timp cat nu esti un alt random guy care a trait toata viata pe banii lu' mamica si nu a situt ce e aia sa muncesti nu vad de ce ai accepta sa iesi/ ai o relatie cu o tipa vai de capul ei.
Acum... unde spui tu ca intervine 'problema' eu zic asa: incearca sa mai... 'tai' din chestiile negative pe care le gasesti la urmatoarea tipa. Nu zice nimeni sa accepti toate tampeniile dar incearca sa ai o opinie mai putin critica. De asemenea, gandeste-te daca vrei o relatie serioasa acum, sau... doar crezi asta. Exista riscul sa ramai cu o tipa (sa zicem ca gasesti o tipa perfecta, sau mai renunti tu si faci un compromis) si dupa un an, doi, realizezi ca nu mai vrei. Nu stiu cat sens face ce spun eu aici pentru tine, dar ideea  de baza este sa te gandesti ca pentru a avea o relatie serioasa va trebui sa muncesti si sa mai lasi si de la tine, sa accepti ca si persoana de langa are lipsuri si ca indiferent de cat de bun sau nu stiu... de toate lucrurile prin care ai trecut si te pot face net superio celorlalti, sa accepti si sa lucrezi cu defectele celuilalt. Asta repet, daca vrei o relatie lunga, bazata pe intelegere reciproca nu pe 'dar eu vreau femeia perfecta'. Daca nu, incearca sa iti gasesti o pustoaica mai fara personalitate si sa o formezi tu cum iti place desi nu te vad genul si nici nu situ cat de multumitor e pe termen lung. Nu prea pari genul care sa vrea sa isi ia copil nu iubita.

Asa ca, de final, eu zic sa iti reanalizezi optiunile si sa vezi cu ce ai exagerat  (chiar daca la inceput nu o sa iti vina nimic in minte... lol gasesti sigur) si apoi sa incepi sa tai din ele.

Succes.

Ultima oara a fost editat de Vx2 (2012-05-07 15:19:20)


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#5 2012-05-07 16:06:12

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Batranel de 23 ani

Iti dau mare dreptate la partea cu "pitipoancele",serios vorbind,eu sunt fata si nu inteleg ce e cu atatea kilograme de fond de ten si ruj rosu de parca ar fi bagat botul in sange inchegat.
In ziua de azi foarte rar mai gasesti o fata care sa merite eforturile.Iti inteleg perfect pretentiile si nu sunt deloc peste masura,iti doresti mai mult o fata care sa fie decenta,sa stie ce vrea e la viata,sa fie de familie si casa,nu orice parasuta care isi doreste numai Mall si machiaj.

Bunica mea are o vorba:" Fiecare pai isi are umbra lui", ce e al tau este pus deoparte.Asteapta pentru ca pana la urma vei gasi ceea ce astepti.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-05-07 18:54:58

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: Batranel de 23 ani

Johanne12 a scris:

Iti dau mare dreptate la partea cu "pitipoancele",serios vorbind,eu sunt fata si nu inteleg ce e cu atatea kilograme de fond de ten si ruj rosu de parca ar fi bagat botul in sange inchegat.

offtopic Prietenul meu zicea "astea se trezesc dimineata si baga fata in cazanul cu fond de ten si dupa ies pe strada"  rotfl

Offline

 

#7 2012-05-07 20:21:36

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Batranel de 23 ani

Karina_ a scris:

Johanne12 a scris:

Iti dau mare dreptate la partea cu "pitipoancele",serios vorbind,eu sunt fata si nu inteleg ce e cu atatea kilograme de fond de ten si ruj rosu de parca ar fi bagat botul in sange inchegat.

offtopic Prietenul meu zicea "astea se trezesc dimineata si baga fata in cazanul cu fond de ten si dupa ies pe strada"  rotfl

offtopic Iubitul meu mi-a spus mereu sa nu imi treaca prin cap sa ma apuc de machiat zilnic,pentru ca la 20 de ani o sa arat oribil pentru ca nu imi las pielea sa respire. Mi-a spus ca la ocazii speciale nu are nimic impotriva,doar sa nu ma obisnuiesc zilnic.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#8 2012-05-07 23:04:12

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Batranel de 23 ani

offtopic Parerea mea este ca daca vrei sa te machiezi zilnic, te machiezi zilnic, nu te abtii pentru ca vrea prietenul tau, sau zice prietenul tau "sa nu iti treaca prin cap sa te apuci de machiat zilnic". Pentru ca fondul de ten si pudra protejeaza tenul, si nu exista probleme daca te demachiezi corect smile

Ultima oara a fost editat de QueenOfRoses (2012-05-07 23:04:35)


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#9 2012-05-08 11:12:44

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Batranel de 23 ani

offtopic  lol  Eu ma machiez de 20 de ani si nu am nici riduri mai multe si nici nu arat mai batrana decat sunt...insa nici nu am exagerat in kg de machiaj.


revenind la subiect...eu cred ca tu ,,batranel'' trebuie sa fii un pic mai permisibil si nu atat de pragmatic, sa nu le pui pe toate in aceeasi oala si sa iti dai si tie si unei fete o sansa, nu?  daca de la 23 de ani esti atat de drastic si pretentios, nu vei gasi niciodata pe cineva. Idealul nu exista, perfectiunea nici atat!


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#10 2012-05-08 16:08:53

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Batranel de 23 ani

Queen nu am spus ca imi interzice,DOAMNE dar fac ce vreau rotfl am spus doar ca intr-un fel si-a dat cu parerea si am realizat si eu acelasi lucru.
Wild nu la toata lumea e asa.Eu am o vecina,are 25 de ani si e super frumoasa de la DISTANTA.Se machiaza de pe la 16 ani si daca te apropii de ea se vede cum are fata zbarcita si obosita de la foarte mult machiaj.
Nu va suparati pe mine pusspusspuss.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#11 2012-05-08 17:51:42

alyush
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2009-10-05
Mesaje: 22067

Re: Batranel de 23 ani

ca tot ziceati voi de machiaj... eu am colege care sunt dragute (cat de cat) machiate arata intr-un fel si nemachiate nici nu le recunosti neutral
eu nu credeam ca poate exista o asa mare diferenta, dar am vazut-o cu proprii ochi lol


Ia-ma de mana si nu-mi da drumul, orice ar fi! - Trupa Firma

Things to do once in a lifetime https://www.youtube.com/watch?v=PUEC2mlQPbE

Offline

 

#12 2012-05-08 18:31:40

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Batranel de 23 ani

Referitor la acest aspect,te machiezi zilnic si cand sa te duci undeva sa fii mai speciala arati la fel neutral ,cel putin am niste fete in liceu,a 9a sunt si exagereaza enorm,deci se vede stratul de fond de ten de cativa milimetrii si muntii de cosuri.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#13 2012-05-08 19:01:39

alyush
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2009-10-05
Mesaje: 22067

Re: Batranel de 23 ani

cand mai merg cu autobuzul, mai ales in jurul orei 13-14, opreste intr-o statie la un liceu...
se urca de acolo fel si fel de fete exagerat de machiate, eu nu stiu cum le primesc asa la ore, fondul de ten cu 2 nuante mai inchis si de 2 mm grosime, niste buze ultra roz, ochii dati cu un mov electrizant yikes
poate am fost eu la un liceu mult prea strict, dar noi daca nu aveam bluza alba (eu am avut uniforma) ne dadea afara, apey de machiaj nici nu se mai pune problema


Ia-ma de mana si nu-mi da drumul, orice ar fi! - Trupa Firma

Things to do once in a lifetime https://www.youtube.com/watch?v=PUEC2mlQPbE

Offline

 

#14 2012-05-08 21:49:58

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Batranel de 23 ani

La un asa topic merita sa postez asta:

Un om a decis sa se casatoreasca. Dar el a dorit ca sotia sa sa fie o femie perfecta.
La inceput, el a gasit o femie frumoasa, dar in curand a constatat ca ii lipseste spiritualitatea.
Apoi, el a intalnit o femeie de mare spiritualitate, dar nu a fost frumoasa.
In cele din urma, el a gasit-o. A fost femeia perfecta ? spirituala, gratioasa, frumaosa, fermecatoare, intr-un cuvant ? perfecta.
Dar, din pacate, ei nu au reusit sa aiba o relatie lunga ? ea a fost in cautarea barbatului perfect.

Asa ca... Ai grija ce cauti...


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#15 2012-05-08 21:56:42

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Batranel de 23 ani

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/33814_524139_283241268434066_120991581325703_587926_2118584234_n.jpg


Poate te inspira big_smile  Lasand gluma,zic sa nu disperi.Decat sa ai pe cineva doar de dragul de a avea,mai bine ai rabdare si cauta-ti persoana potrivita cu care sa ai ceva in comun,acelasi dorinte,aceleasi gusturi,de la care poti invata ceva si te poti baza pe ea si mai ales care doreste sa construiasca ceva in relatia pe care o vrei.Incerca sa cunosti persoana respectiva inainte de a-i vedea defectele si poate iti vei da seama ca te inseli in privinta ei.Nu exista nimeni perfect si toti meritam o santa.Daca vei continua sa faci la fel in continuare s-ar putea ca santa sa treaca pe langa tine si sa iti dai seama prea tarziu ce ai pierdut.

Ultima oara a fost editat de Asd (2012-05-08 22:00:17)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#16 2012-05-08 22:26:54

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Batranel de 23 ani

Noi ne agitam aici si batranelu nu mai zice nimic big_smile


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#17 2012-05-08 23:17:19

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: Batranel de 23 ani

Probabil si-a rezolvat problema big_smile Sa dea Domnu' insa nu stiu de ce,dar am observat ca mai toti au impresia ca o iubita/un iubit se gaseste la orice ora/zi...nu conteaza asa mult aspectul,pana la urma gasesti persoane caruia sa-i placa cum arati si invers,sunt multe fete/baieti frumosi din punct de vedere fizic care nu au iubit/iubita...Toti intra in panica gandindu-se ca lumea e pe sfarsite...si uite asa se combina cu cine nu trebuie si in loc sa aibe rabdare sa-si gaseasca ceva serios in care merita sa se implice avand in vedere parerile,asteptarile,lucrurile in comun s.a.m.d cu persoana respectiva,din disperare face alegerea gresita.

Ultima oara a fost editat de Asd (2012-05-08 23:18:44)


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#18 2012-05-09 00:09:04

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Batranel de 23 ani

in poza, cea care e "prea periculoasa" ce face, e nazista?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-05-09 00:21:00)

Offline

 

#19 2012-05-11 21:07:10

sgrin
Membru
Inregistrat: 2012-05-06
Mesaje: 3

Re: Batranel de 23 ani

Sa nu va induc in eroare, n-am zis ca-s batranel la modul ca viata e de rahat si ca doar astept sa mor, doar ca am apucaturi d-astea de oameni batrani in comparatie cu prietenii mei, prefer sa stau sa ma relaxez, nu sa beau pana la 5 dimineata in cluburi pline de fum.  partydance

Rog scuzati abuzul de zambilici.

blackberry a scris:

vrei sa gasesti fata perfecta pe forum? tongue

Nu ma bazez pe asta. big_smile

cata.cata a scris:

Buna.
1 si cel mai important: la 23 de ani nu esti batranel, mai ales ca baiat, de abia ai inceput sa incepi (ca sa zic asa) sa te maturizezi, sa stii ce vrei de la viata. (poate s-a intamplat si mai devreme, eu doar presupun, conform statisticilor de varsta medie la baieti). Viata de abia de ACUM incepe.. (mai ales ca acum zici ca esti oarecum pe picioarele tale si nu mai apar sentimentele de vinovatie sau frustrare sa folosesti din banii mamei pt a iesi).

2. nu trebuie sa ti schimbi principiile tale de a te purta/imbraca/aranja dupa standardele altor persoane din zeci de motive (n-ai mai fi tu, ar fi o imagine falsa cea pe care o vei afisa si vei fi doar superficial, si nu vad ce lucru bun ar iesi din asta, si daca te ai lua dupa fiecare X care vrea sa fi in modul Y, unde s-ar ajunge pana la urma? te-ai pierde pe drum).
Esti cum esti, in felul in care esti pentru ca asa te-ai format tu, esti rezultatul experientelor tale de viata, si ai crescut si evoluat in modul in care esti cu un scop si rol,  si asta este adevaratul TU ca sa zic asa. Si ar trebui sa fii tare mandru de asta, de felul cum esti tu, pentru simplu fapt, ca asa esti tu, si ca tine nu mai e nimeni.

Plus ca exista si o alta lume decat cea a , citez "pitipoane, tute, etc". Trebuie doar sa dai "nas in nas" cu lumea asta si sa o descoperi. Din aceste motive nu cred ca este o problema (asa cum spui tu) faptul ca nu te "conformezi tu barbatului care e "cerut- un papusel .. etc.." . Eu una de exemplu n-am nicio prietena care sa caute genul asta de baieti/barbati. Zic.

Inteleg ce zici ca ti-ai foarmat o imagine a unei fete ideale, cam toti facem asta, si nu din cauza ca ai "stat atata timp pe uscat", ci din cauza ca ai crescut, evoluat si dezvoltat, si ai observat ce-ti place si ce nu la oamenii din jur. Fata perfecta, exista atata vreme cat este perfecta pt tine. De asta se zice ideala si nu neaparat perfecta, pt ca ce tie iti poate placea, si tu poti considera perfecta (dupa standardele si dorintele tale) altcineva poate sa zica "Aoleo n-as sta cu o persoana de genu asta in veci , pt ca nu as rezista , pt ca nu m-as potrivi.. etc". Acelasi lucru este valabil si pt tine si pt "perfectiunea" din tine. Esti cum esti si vei fi perfect pt cineva care va fi perfect pt tine. De fapt, doar va veti potrivi, dar veti simti ca sunteti perfecti unul pt celalalt.

3. Sigur ca intotdeauna o sa mai apara una (doua , trei, zece), mai potrivita sau mai putin potrivita pt tine, dar de unde o sa stii asta daca nu incerci sa vezi ce iese? Nu inseamna ca daca te intalnesti cu o fata, trebuie sa o iei de nevasta, asa cum o fi ea, cu defectele si cu calitatile personale. Te intalnesti, vezi daca iti place sau nu, cat de mult sau cat de putin, si apoi evaluezi ce ai putea "lasa" de la tine si peste ce nu ai putea trece (in calitate de defecte). Adica o sa iti poti stabili niste limite personale: asta sunt eu si pana aici sunt dispus sa merg, fac, etc.

Nu iesi sa te intalnesti cu cineva doar ca sa nu fii singur, ci iesi sa vezi cum este o persoana intradevar si daca iti place sau nu. Mereu se intampla asta, asta este mersul, repet, nu inseamna ca daca iesi cu cineva sa cunosti mai bine sa va apropiati apoi gata, te ai insurat. Si de aici, ma mai leg de ceva: zici "pt fiecare fata.... gasesc destule defecte.." . Sti ca exista posibilitatea ca un om, oricare ar fi el, sa nu fie asa cum ti se pare tie ca este din afara? sau altfel spus, ai putea avea supriza ca o fata, pe care o placi, sa o vezi intr un anumit fel si sa zici "imi place de ea, dar... pare fitoasa, e cu nasu pe sus, etc" .. Cand de fapt sa fie altceva la mijloc, si ea sa fie foarte nesigura pe ea, si tematoare sa nu zica vreo prostie si mai bine tace, si tie sa ti se para ca e cu nasul pe sus.

Ceea ce vreau sa spun este ca, exista o posibilitate extrem de mare ca acele "defecte" pe care le vezi tu din exterior sa nu existe de fapt, sau sa fie de suprafata, sau de perdea, doar pt ... sefi, sau colegi aroganti, sau stiu eu ce barbati disperati care nu o lasa in pace. Si nu ai alta metoda de a afla cum este de fapt o persoana decat aceea de a incerca sa cunosti o persoana cum este ea in esenta si sa nu mai judeci dupa aspectele exterioara.
Incearca sa cunosti, ca dupa aia sa zici "ba, nu-mi place pt ca... si pt ca... si pt ca..."

Si daca nu iti place intradevar, dupa ce te intalnesti si incepi sa ti dai seama cum e, apoi, poti sa mai iesi, si cu altcineva, pana vei descoperi (dupa cateva intalniri) acea persoana potrivita pt tine, pe care atunci o sa o consideri perfecta.

Ai scris aproape cat mine, mersi! . De schimbat, nu ma schimb. Nu mi-a placut niciodata sa fac compromisuri, e si asta o slabiciune.

AciDulaSs a scris:

Ai 23 de ani ai toata viata in fata ... problema e daca tu vrei sa schimbi ceva la tine si sa nu mai iti pierzi timpul acasa la PC sau altele.Nu zic ca nu e bine si sa iti fac treaba pentru scoala dar toate au o limita.Si vis-a-vis de fete ... incearca sa iti faci si tu mai multe relatii ... sa te bagi in seama cu el si mai mult de atat nu le mai judeca dupa cum arata ... judeca mai mult dupa fapte si dupa cum stiu sa tina o conversatie .... pentru cace ai relatat tu mai sus despre fete imi lasa impresia ca le judeci dupa aparente si crede`ma ca aparentele INSEALA tot timpu ... sau daca nu tot timpu de cele mai multe ori .... nu e problema ca nu ai mai avut relatii ... problema e sa te schimbi tu si in atitudine ... ai spus ca acum esti cat de cat stabil financiar ... pai eu zic ca ai un pas daca nu 2 in fata multor baieti ... sau daca nu stii ce subiecte sa abordezi cu o fata  ... in principiu intreaba`o mai multe despre ea ... spui ca vrei sa o cunosti samd ... sa stii ca o discutie cu o fata nu cred ca a omorat pe nimeni .... nu trebuie sa te simti complexat sau frustrat de faptul ca nu ai avut relatii ... acum e problema de psihic .....  smile iesi prin cluburi schimba si tu anturajul sau eu stiu iti faci prieteni noi ... gasesti tu ... bafta.

Timpul pe care il pierd acum la PC e platit, asa ca e bine. O sa-ncerc sa "ma bag in seama" cu mai multe tipe. Nu ma intereseaza motivele pt care unele cumpara exagerat de multe haine, farduri, accesorii, spun doar ca eu n-as pierde vremea cu ele.

Vx2 a scris:

Psrerea mea, din ce am citit in postul tau , formata doar asa in baza modului tau de exprimare si a felului in care pari sa privesti lucrurile este ca esti un om ok. Nu stiu cum sa iti zic dar... pana la urma ai si de ce sa ai pretentii. Atata timp cat nu esti un alt random guy care a trait toata viata pe banii lu' mamica si nu a situt ce e aia sa muncesti nu vad de ce ai accepta sa iesi/ ai o relatie cu o tipa vai de capul ei.
Acum... unde spui tu ca intervine 'problema' eu zic asa: incearca sa mai... 'tai' din chestiile negative pe care le gasesti la urmatoarea tipa. Nu zice nimeni sa accepti toate tampeniile dar incearca sa ai o opinie mai putin critica. De asemenea, gandeste-te daca vrei o relatie serioasa acum, sau... doar crezi asta. Exista riscul sa ramai cu o tipa (sa zicem ca gasesti o tipa perfecta, sau mai renunti tu si faci un compromis) si dupa un an, doi, realizezi ca nu mai vrei. Nu stiu cat sens face ce spun eu aici pentru tine, dar ideea  de baza este sa te gandesti ca pentru a avea o relatie serioasa va trebui sa muncesti si sa mai lasi si de la tine, sa accepti ca si persoana de langa are lipsuri si ca indiferent de cat de bun sau nu stiu... de toate lucrurile prin care ai trecut si te pot face net superio celorlalti, sa accepti si sa lucrezi cu defectele celuilalt. Asta repet, daca vrei o relatie lunga, bazata pe intelegere reciproca nu pe 'dar eu vreau femeia perfecta'. Daca nu, incearca sa iti gasesti o pustoaica mai fara personalitate si sa o formezi tu cum iti place desi nu te vad genul si nici nu situ cat de multumitor e pe termen lung. Nu prea pari genul care sa vrea sa isi ia copil nu iubita.

Asa ca, de final, eu zic sa iti reanalizezi optiunile si sa vezi cu ce ai exagerat  (chiar daca la inceput nu o sa iti vina nimic in minte... lol gasesti sigur) si apoi sa incepi sa tai din ele.

Succes.

In nici un caz nu vreau o pustoaica. Daca vreau o relatie pe termen lung? vreau sa cred ca da, sunt destul de sigur. "Pana nu-ncerci marea, ...".


Johanne12 a scris:

Iti dau mare dreptate la partea cu "pitipoancele",serios vorbind,eu sunt fata si nu inteleg ce e cu atatea kilograme de fond de ten si ruj rosu de parca ar fi bagat botul in sange inchegat.
In ziua de azi foarte rar mai gasesti o fata care sa merite eforturile.Iti inteleg perfect pretentiile si nu sunt deloc peste masura,iti doresti mai mult o fata care sa fie decenta,sa stie ce vrea e la viata,sa fie de familie si casa,nu orice parasuta care isi doreste numai Mall si machiaj.

Bunica mea are o vorba:" Fiecare pai isi are umbra lui", ce e al tau este pus deoparte.Asteapta pentru ca pana la urma vei gasi ceea ce astepti.

Sunt de acord cu tot in afara de ultima linie. Chiar daca exista "noroc", am avut parte de destul pana acum si nu mai am pretentia sa-mi cada ceva in poala. O fata care face sport si zambeste e de 10 ori mai frumoasa decat una plina de machiaj si care se uita-n gol smile

k?reste a scris:

La un asa topic merita sa postez asta:

Un om a decis sa se casatoreasca. Dar el a dorit ca sotia sa sa fie o femie perfecta.
La inceput, el a gasit o femie frumoasa, dar in curand a constatat ca ii lipseste spiritualitatea.
Apoi, el a intalnit o femeie de mare spiritualitate, dar nu a fost frumoasa.
In cele din urma, el a gasit-o. A fost femeia perfecta ? spirituala, gratioasa, frumaosa, fermecatoare, intr-un cuvant ? perfecta.
Dar, din pacate, ei nu au reusit sa aiba o relatie lunga ? ea a fost in cautarea barbatului perfect.

Asa ca... Ai grija ce cauti...

Eh, speranta moare ultima.

Asd a scris:

http://forum.anticonceptionale.ro/uploa … 4234_n.jpg


Poate te inspira big_smile  Lasand gluma,zic sa nu disperi.Decat sa ai pe cineva doar de dragul de a avea,mai bine ai rabdare si cauta-ti persoana potrivita cu care sa ai ceva in comun,acelasi dorinte,aceleasi gusturi,de la care poti invata ceva si te poti baza pe ea si mai ales care doreste sa construiasca ceva in relatia pe care o vrei.Incerca sa cunosti persoana respectiva inainte de a-i vedea defectele si poate iti vei da seama ca te inseli in privinta ei.Nu exista nimeni perfect si toti meritam o santa.Daca vei continua sa faci la fel in continuare s-ar putea ca santa sa treaca pe langa tine si sa iti dai seama prea tarziu ce ai pierdut.

Am rabdare. big_smile

k?reste a scris:

Noi ne agitam aici si batranelu nu mai zice nimic big_smile

Am citit, dar n-aveam timp sa raspund tuturor. sad

Asd a scris:

Probabil si-a rezolvat problema big_smile Sa dea Domnu' insa nu stiu de ce,dar am observat ca mai toti au impresia ca o iubita/un iubit se gaseste la orice ora/zi...nu conteaza asa mult aspectul,pana la urma gasesti persoane caruia sa-i placa cum arati si invers,sunt multe fete/baieti frumosi din punct de vedere fizic care nu au iubit/iubita...Toti intra in panica gandindu-se ca lumea e pe sfarsite...si uite asa se combina cu cine nu trebuie si in loc sa aibe rabdare sa-si gaseasca ceva serios in care merita sa se implice avand in vedere parerile,asteptarile,lucrurile in comun s.a.m.d cu persoana respectiva,din disperare face alegerea gresita.

Nu intru-n panica, doar ca stiu N tipi grasi/urati/tarani/sarmani/fara nici un dumnezeu care au prietene.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.