homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dealing with depression-3


#39 2012-05-13 00:58:54

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Dealing with depression

Tei, esti o persoana puternica si inteligenta! O sa treci peste asta pana la urma. O sa incepi o noua viata si o sa fi uimita chiar si tu de cate vei putea face dupa experienta asta!


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 



#40 2012-05-13 10:01:33

eva_an
Full member
Inregistrat: 2012-01-08
Mesaje: 679

Re: Dealing with depression

Tei,jurnale nu mai tin de la 14 ani:))
Vezi tu ceea ce fac in prezent meseria,nu stiu sigur daca imi mai doresc sa o fac in continuare(si crede0ma ca am muncit multi ani sa ajung aici);
-dc as renunta,toata lumea mi-ar sari in cap pt ca toti au mari asteptari de la mine iar eu stiu ca nu trebuie sa ii satisfac pe toti insa trebuie sa traiesc din ceva !!
-o alta problema ar fi,ca eu nu stiu ce sa fac cu viata mea,adica nu stiu ceea ce imi place,ceea ce nu,fac ceea ce fac in prezent si atat,
-ma arde  in interior faptul ca nu am o gasca a mea de prieteni(trece tineretea,si eu nu stiu cum e sa iesi la munte cu cortul,sau alte lucruri pe care pe mine m-ar incanta)
-Nu imi permit sa iti spun eu ce sa faci tu,mai ales ca nici eu nu sunt intr-o situatie roz,insa din punctul meu de vedere iti spun ca ar trebui sa incepi,si sa nu mai lasi zilele sa curga una dupa alta.Trebuie sa ai pe cineva care sa stie tot ceea ce se intampla cu tine sau macar sa ii fi dat de inteles,trebuie sa ai pe cineva care sa te traga de maneca si sa te indemne sa faci lucuruile care iti placeau inainte.Am inteles ca esti casatorita,nu cred ca sotul tau nu vede ca nu esti bine.?!?Ai incercat sa pleci intr-o vacanta?Si nu spun de ceva luxos,iti propun ceva de genul doua zile la munte in pustiu unde sa fi tu si natura....
Tu pe de alta parte dai safturi excelente,dar intai trebuie sa te ajuti pe tine!
Sa ai o zi minunata!


You came to see the mobscene
I know it isn't your scene
It's better than a sex scene and it's
So fucking obscene, obscene, yeah

Offline

 

#41 2012-05-13 14:10:09

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

Eva, oamenilor in general le este frica sa iasa din confortul rutinei si obisnuintei- serviciul tau. Nu trebuie sa iti propui insa o ruptura brusca. Orienteaza-te pe ceva, cerceteaza terenul, informeaza-te, eventual fa niste cursuri separate pentru a vedea ce si cum e in alt domeniu.
Nu mai stii ce-ti place, nu mai stii ce vrei sa faci cu viata ta pentru ca te impiedica presiunea ca trebuie inainte de toate sa satisfaci pe "toata lumea", care "mi-ar sari in cap pt ca toti au mari asteptari de la mine". Debaraseaza-te de asteptarile tuturor si de tine cea care incearca sa-i satisfaca. Traieste-ti viata prin ochii tai si nu dupa cheremul altora. Risti...mult.

Ps: A tine un jurnal ar suna "adolescentin", dar nici nu ai idee cat e de benefic sa te poti analiza pe tine, dezbracata de mastile ce le imbraci zi de zi de dragul societatii, serviciului, colegilor, "lumii care are asteptari de la tine"!

Acidul si Myaa, deci amandoi ati cazut de acord casunt puternica, plus bonus: inteligenta. Nu va cred, dar o sa le trec pe lista lucrurilor pozitive despre mine. Daca eu nu-s in stare sa spun ceva cu "+" despre mine, adun de la altii. In general, in mintea mea iau nastere contra argumente la cele positive spuse despre mine. De data asta insa o sa incerc, chiar daca nu sunt convinsa de ceea ce voi spune, sa aduc argumente. Probabil credeti ca sunt puternica pentru ca:
Argument:
-am avut curajul de a impartasi povestea mea cu voi si am iesit din colivie, desi imi este foarte confortabil in ea.
Contrargument(catre care tind cu tarie)
-nu sunt puternica, daca as fi puternica nu as fi aici, evident.
-disperarea ar putea si ea luata drept "putere", ca te impinge la lucruri...marete.
Inteligenta?
-poate pt. ca ma exprim bine si detin informatii ultile
Contra-:
-daca as fi inteligenta, as fi preocupata de alte activitati, nicidecum adancita intr-o cautare de cum sa ies din depresie.
Dar incerc sa ma concentrez pe argumente.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#42 2012-05-13 15:08:35

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dealing with depression

eu una am tinut jurnale ani de zile si mi-am dat seama ca nu ma ajuta intr-un sens vizibil pozitiv. nustiu de fapt, ma duceam in directia gresita, ceea ce imi venea sa scriu (descarcandu-ma) fiind negativ; si despicand firul in patru nu puteam da decat de negativism. hmm probabil ajuta la autocunoastere binicel, dar trebuie intrebuintat cu masura. tongue m-am oprit.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-05-13 15:13:09)

Offline

 

#43 2012-05-13 15:36:07

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Dealing with depression

Ba da esti si foarte inteligenta si citita ... uite cat de bine ne vorbesti despre tine si despre trairile tale.Eu cred ca multe persoana nu se pot descrie la fel de bine cum o faci tu ... dar iar tinzi sa pui raul in fata si sa cauti contra-argumente smile ... de ce ? ... ti`am spus urmareste doar binele wink

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2012-05-13 17:44:27

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

Jeann, eu incerc din rasputeri sa SCAP din gandirea depresiva, chiar ma straduiesc(asta e scopul topicului meu). Si cand am inceput jurnalul asa am gandit(depresiv): "ce pierdere de timp, sigur nu o sa ma ajute"(Fortune Telling- adica stiu ce rezerva viitorul, la ce sa ma mai sraduiesc incercand), apoi am inlocuit gandul: "daca e o mica speranta ca ma face sa ma simt mai bine, trebuie sa o imbratisez". Si inca incerc sa ma incurajez sa fac ceea ce ma sfatuesc articole, carti, psiholog ca e bine sa fac oricat de negativa as fi, oricat de greu mi-ar fi, oricat de lipsita de noima, energie, blue as fi.
Am citit si observat ca exista acel Catch 22. Lucrurile ce-ti vine cel mai dificil sa le faci, in care vezi lipsa de noima, te ajuta cel mai mult. General vorbind, nu numai despre jurnal.

Acidul, degeaba vorbesc bine despre mine si problemele mele daca nu sunt in stare sa le rezolv. Si cel mai mult imi este frica de faptul ca o sa revina la nesafarsit depresia asta si ca nu ma voi putea niciodata bucura de viata, ca nu voi gasi niciodata armonie, acceptare...


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#45 2012-05-13 18:27:22

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Dealing with depression

Tei pai atunci daca tu nu esti in satare sa iti rezolvi problemele e clar ca te depasesc si atunci ai nevoie de ajutorul alora.Presupun ca ai familie , prieten/iubit , prieteni , prietene care te pot ajuta important e sa ceri:)

Offline

 

#46 2012-05-14 18:05:30

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

Acidul, asa este. Am cerut ajutor. Cred ca am spus in posturile anterioare ca vorbesc cu un psiholog o data pe saptamana(apropos, mi-as dori mai des, dar e tare scump si asa), ma ajuta sotul cum poate, mai vorbesc aici cu voi. In fata familiei prefer sa ma prefac. E mai confortabil asa pentru ca nu ma ajuta grija exagerata, telefoanele insistente. Plus ca nu toti oamenii stiu cum sa reactioneze si ce inseamna ajutor pentru tine. Sa ma fortezi sa ma imbrac si sa ies la inghetata oricat ai crede tu ca-mi e de folos, nu-mi e. Si unii nu inteleg asta, nici nevoia ta de liniste, de ascultare, nu de mustrari.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#47 2012-05-14 18:30:20

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

Nu mai am chef sa ma lupt sa ies de aici, sa scriu jurnale, sa ma analizez, sa citesc despre, sa pun in practica. Oricat as incerca si oricat mi-as dori sa nu mai fiu eu cu bagajul pe care-l duc, tot asta sunt. Si sunt inacceptabila, inadaptabila. Nici macar nu cred ca oamenii se pot schimba asa, cu taraita sau cu vointa. Parca ai nevoie de un soc sa te faca sa uiti educatia pe care ai primit-o, lucrurile pe care le duci dupa tine din casa parinteasca, personalitatea pe care ti-ai format-o intr-un mediu nesanatos.
Degeaba imi spune cine imi spune sa inlocuiesc gandurile negative cu unele realiste sau pozitive. Da o fac, dar degeaba o fac daca nu cred in ceea ce-mi spun.
Nici sa scriu nu mai pot. Mai bine imi pun sub tacere gandurile.

Le: Si m-am saturat de zilele de maine, in care sper ca va fi mai bine. M-am saturat de asteptarea asta ca o sa-mi treaca. M-am saturat sa ma mint ca maine o sa ma trezesc plina de viata si voie buna, cu ambitie sa lupt impotriva morilor de vant, sa inving si sa ma apreciez pentru. Fiecare maine se transforma intr-un azi mizer, plin de nemultumire, neimpacare si neacceptare, plin de neguri si temeri, de indoieli si deznadejde. As putea sa fiu bine, in sensul ca-mi voi trai viata mecanic, o sa pun "multumesc" pentru picaturile pe care le primesc si o sa-mi arestez visele marete, care ma doboara si care nici mcar nu-s facute, nu au ce cauta in mintea unui om mediocru. Probabil ca atunci cand o sa accept ca da, sunt invinsa! sunt ratata! nu-s facuta un om talentat! cand o sa ma dau in sfarsit batuta atunci o sa-mi gasesc linistea. Si sunt al naibii de pregatita sa ma dau batuta in fata vietii, sa-mi iau o slujba de barmanita pentru totdeauna, sa ma multumesc cu vreun bacsis de 10 centi, sa fiu o agramata si sa ma plimb cu autobuzul. Atunci as fi macar linistita, nu m-as mai lupta sa ajung imposibilul in timp record, cum sunt obisnuita.

Ultima oara a fost editat de Tei (2012-05-14 18:42:07)


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#48 2012-05-14 18:45:32

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Dealing with depression

tei..nu stiam unde sa iti scriu..asa ca daca te deranjeaza ca scriu aici..zi-mi si editez
dar, am citit ce ai scris azi cu faza ca nu ai putut sa te exprimi
tu poate dai vine pe TINE, pe lipsa TA de concentrare.. ca poate numai TIE ti se intampla asa ceva
dar..NU este adevarat!aceleasi lucruri mi se intampla si mie(si sunt sigura ca si altor  persoane): sa nu pot sa ma exprim in acel moment chiar daca stiu cuvintele si cum sa le folosesc si poate peste 5 minute iti zic cursiv..dar se intampla si stiu cat de frustrant e!e oribil!deci asta chiar i se poate intampla oricui
asa ca nu te mai "pedepsi si invinovati" puss

Offline

 

#49 2012-05-14 21:41:58

manu
Full member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 173

Re: Dealing with depression

Buna fetelor,

Incep prin a va zice ca sunt in pauza de la pastilute, m-am gandit sa fac o pauza cam de 2 luni...Ori ca sunt de vina hormonii...ori trec eu printr-o perioada mai proasta...dar cred ca ma scufund in butoiul de melancolie si depresie..nimic nu mai mai face fericita si nu ma multumeste..si eu de felul meu nu las sa treaca o zi fara sa zambesc...Parca simt ca imi schimb si sentimentele fata de persoana iubita, cand el, saracu, nu a facut nimic care sa ma calce pe bataturi. Oare din cauza pastilelor...sa ma simt atat de aiurea?Ma simt nefericit..parca in fiecare zi ma simt si mai apasata de problemele zilnice..
P. S Nici macar chef sa invat sa cant la chitara nu mai am...si de cand mi-am luat-o nu lasam sa treaca o zi fara sa invat un acord ceva...apropo daca stie cineva o persoana care e dispusa sa dea lectii de chitara..sa ma anuntati!

Offline

 

#50 2012-05-14 21:50:38

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dealing with depression

eu stiu ca pauza de la anticonceptionale nu afecteaza starea de spirit. nustiu

Offline

 

#51 2012-05-14 21:53:43

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Dealing with depression

Tei, nu ai cum sa te astepti sa te trezesti plina de viata pentru ca nu o sa se intample peste noapte. Tot nu vrei sa iei in calcul medicamentatia ? neutral Nu ai cum sa ai energie si chef pentru a face schimbari daca fizicul nu te ajuta!

Offline

 

#52 2012-05-14 21:59:14

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dealing with depression

o sa-mi arestez visele marete

E mare lucru ca ai vise! Imi vine in minte urmatorul citat: "The grand essentials of happiness are: something to do, something to love and something to hope for." (Allan Chalmers). Mie imi e teama deocamdata sa mai visez ceva, dpdv profesional; momentan m-as multumi cu ceva de facut mediocru, care sa imi aduca un salariu minim (cat sa nu mor de foame) si sa fiu fericita si fara stress smile ; pentru ca momentan sunt blocata in ce priveste "cariera", ma sperie, ma oboseste prea tare in ultima vreme. Eu nici nu vreau sa merg cu altceva decat cu autobuzul. Vreau doar sa ies din situatia asta imposibila.

Atunci as fi macar linistita, nu m-as mai lupta sa ajung imposibilul in timp record, cum sunt obisnuita.

Nu inteleg aici. Obisnuiai sa ajungi imposibilul in timp record? sau obisnuiai sa te lupti vrand asta?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-05-14 22:04:13)

Offline

 

#53 2012-05-14 22:26:33

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

Anna,  par . Nu edita, e ok.
De acord ca se intampla si altora, dar nu dupa atata timp cum se intampla cu mine. Degeaba imi caut scuze pentru ca nu sunt, asta e adevarul.

Summer, sunt cam 60% pentru. Mi-e frica sa nu o dau in anxietate din cauza medicamentelor. Mi-e frica sa nu fac atacuri de panica luand pentru ca am avut o perioada in care mi-a prescris medicul calmante si gandul ca depind, cel putin o perioada de ele, imi daduse niste simptome. plus o experienta neplacuta din cauza unor medicamente administrate aiurea. In clipa de fata citesc de zece ori prospecte etc. De asta imi e mie frica de medicatie. Daca nu-mi prescrie ceva potrivit si ma trezesc cu ganduri mai negre, cu probleme de somn, ameteli, stari de greata and co.?

Jean, inainte de a ma lovi din plin aveam vise marete, da si destul de imposibil de realizat in timpul in cae imi doream eu. Apoi visele mele marete nu s-au mai putut realiza din cauza dectului meu fizic si din cauza ca nu-s inzestrata si gata. Sunt o ratata! Am facut o facultate pentru a-mi fie si rusine sa recunosc de faptul ca am facut-o. Habar n-am de nimic din cei 3 ani pentru ca a fost de umlutura, pt. ca "trebuie sa ai si tu ceva facut". Am o varsta si totusi nicio realizare la activ. Cand altii se pregatesc sa practice ceea ce invata, se pregatesc sa devina indepenenti, eu sunt o intretinuta, stau pe sudoarea altora cu singurele perspective ale viitorului: chelnerita, barmanita, femeie de servici, poate ca ajutor de vanzatoare, nici macar vanzatoare. O femeie in toata firea luata drept o agramata, cu mintea unui copil de 4 ani. Nu sunt nici macar blocata, sunt pierduta. Dupa cum spuneam, fara energie de investit in ceva nou, fara putere de a ma regasi, reorienta, de a o lua a nu stiu cata oara de la inceput, fara planuri, fara posibilitati sau perspective in afara celor de mai sus.

Da, e greu sa ma intelegi pentru ca sunt incoerenta si nu ma pot concentra. Nici macar eu nu-mi mai inteleg gandurile, cum sa le pun in ordine sau sa le exprim? e pe cat se poate de dificil.

Obisnuiam sa ma lupt intotdeauna, fara a ajunge vreodata acolo unde-mi propuneam pentru ca intotdeauna imi doream sa fie perfect, deplin si irefutabil. Duceam o permanenta lupta in care niciodata nu dadeam de un final. Daca intrezaream finalul si reusita, distanta se marea-telul devenea altul. N-am fost niciodata buna, niciodata n-am facut bine pentru ca asa am crescut, mereu se poate "mai bine!".

Ultima oara a fost editat de Tei (2012-05-14 22:31:52)


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#54 2012-05-14 22:33:10

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Dealing with depression

Pai Tei, poti sa traiesti in continuare cu frica si sa te intrebi what if...sau poti sa incerci sa le ei si sa vezi ce se intampla iar daca cumva ai simptomele de care amintesti...renunti! Decat sa tot stai asa nustiu Macar stii o treaba! Orice medicament are efecte adverse, chiar si o amarata de aspirina...asta nu inseamna ca or sa se manifeste la tine sau nu mai iei niciodata un medicament pentru ca are efecte adverse, Si daca ti-e putin rau la inceput sau greata...e chiar asa insuportabil ? Incearca sa depasesti frica asta si gandurile astea negative pentru ca nu faci altceva decat sa creezi un cerc vicios...

Offline

 

#55 2012-05-14 22:39:48

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Dealing with depression

si eu zic ca se poate, cu un medic bun, sa gasesti un tratament potrivit si eventual sa sa iti fie ajustat intre timp, in functie de cum te simti. cred ca e mai bine decat a nu face nimic. o eventuala reactie adversa de anxietate am inteles ca ar putea avea loc doar la inceputul tratamentului; si ar putea fi tinuta in frau cu un anxiolitic administrat, de exemplu, doar in prima saptamana de tratament.

Offline

 

#56 2012-05-17 15:41:16

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Dealing with depression

Da, Alexia, le recunosc pentru ca nu-mi dau voie sa traiesc. Sunt disperata si vreau sa strig in gura mare tot ce am tinut in mine ani in sir: fapte, constructie, personalitate, vina etc. Ca eu asa credeam ca e bine, sa tii lucrurile in tine, sa zambesti cand esti trist, sa nu superi oricat de suparat ai fi tu. Ma obosesc prea tare e singura cale de a o scoate, daca o voi scoate vreodata(ca am grave si adanci indoieli), la capat.
Al meu imi spune ca nu judec rational cand ma gandesc la defecte, calitati. Dar oricum nu ma ajuta ce spun altii despre mine, daca eu cred cu totul altceva. Nici nu stiu la ce folos exercitiul asta cu "pozitive" pt. o persoana care-ti spune ca e o ratata. Haha! E sarcastic?
"Sunt o ratata, dar cred despre mine ca-s inteligenta,  desteapta, frumoasa, ambitioasa, motivata, perseverenta. Faptul ca sunt o ratata se datoreaza sortii, nu are nicio legatura cu mine, personalitatea si calitatile mele..."
Si crede-ma ca stiu cat este de enervanta negativitatea, traiesc zi de zi la cheremul ei!


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#57 2012-05-17 15:49:41

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Dealing with depression

E o problema destul de complicata, dar ma gandesc ca avand atata vointa de a o rezolva si acceptand ajutorul celorlalti, inclusiv al unei persoane specializate, nu ai cum sa n-o scoti la capat.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.