homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie


#1 2012-05-15 10:46:48

sky angel
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 9

Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

Buna ziua

Am rezultatul unei analize si din cate am inteles rezultatul nu este bun, si trebuie sa fac in continuare tipajul HPV. Care sunt sansele sa fie ceva grav?  cesafac


Anomalii ale celulelor epiteliale scuamoase: ASC-US (celule scuamuase atipice cu semnificatie nedeterminata)

Descriere citologica:
Celule pavimentoase superficiale si intermediare izolate si in placarde. Acidofilie falsa, cariopicnoza. Celule cu nuclei mariti de volum, usoara hipercromazie, citoplasma bazofila acida. Rare koilocite.
Grupuri mari de celule epiteliale endocervicale (aspect sincitial).
F. numeroase polimorfonucleare. Numeroase hematii.
Flora bacteriana mixta.


Precizez ca am de ales in urmarea unui tratament cu Cervugid timp de 3 luni, sau fac tipajul HPV.

Va multumesc!

Offline

 



#2 2012-05-15 11:09:01

si_mona
New member
Inregistrat: 2012-05-11
Mesaje: 6

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

amandoua!hpv ca sa stai linistita ca nu-s tulpinile cu risc sau daca sunt tratament adica printre altele si cervucid ptr ca oricum e un asc-us.si tine aproape nu te culca pe o ureche.inca nu e grav dar ar putea sa fie,daca neglijezi!

Offline

 

#3 2012-05-15 11:52:18

sky angel
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 9

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

Multumesc! voi face mai intai tipajul si apoi tratamentul si voi reveni cu rezultatele.

Offline

 

#4 2012-05-17 15:59:12

alina24
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 18

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea testului Papanicolau. Nu inteleg nimic pe aici si as fi recunoscatoare daca mi-ati da o mana de ajutor.

EXAMEN PAPANICOLAU IN MEDIU LICHID
   Date clinice:
Date clinice:
UM:6.05     Durata ciclului:     Sarcina: NU,     Postnatal: NU,     Postmenopauza: NU,     Obezitate: NU,      HTA: NU,     Diabet: NU,     Leucoree:
NU,     Metroragii: NU,     Hemoragii postmenopauza: NU,     Cauterizari: NU,     Contraceptie (numele medicamentului utilizat): NU
Motivele recomandarii frotiului:CONTROL
   SISTEM BETHESDA 2001
Satisfacatoare pentru evaluare: DA,     celule endocervicale prezente:  DA     absente: NU,     
Nesatisfacator pentru evaluare: NU
   I
Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna:DA
Organisme: Trichomonas vaginal: NU, Candida: NU, Cocobacili: DA,     Gardnerella: NU,     Actinomicete: NU,
Virus herpes simples: NU,    Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: Inflamatia NU, DIU NU,
Iradiere/Chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
   II
Altele: Celule endometriale la femei peste 40 ani: NU
   III
Anomalii ale celulelor epiteliale: NU,
Cel. scuam.:
-Celule Scuamoase Atipice de -Semnificatie Nedeterminata-ASC-US: NU ,
-Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt -ASC-H: NU
-LSIL: (Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut): NU     -cu atipii HPV: NU,
-HSIL: (Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad inalt): NU,     cu suspiciune de invazie: NU.
-Carcinom cu celule scuamoase: NU.
Cel. Gland:
-Cel. glandulare atipice (AGC) endocervicale: NU,     endometriale: NU,     glandulare fara alta specificatie (AGC NOS): NU.
-Cel. glandulare atipice in favoarea unei neoplazii-endocervicale: NU,    glandulare: NU
-Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS): NU
-Adenocarcinom endocervical: NU,     endometrial: NU,     extrauterin: NU,     fara alta specificatie: NU
   IV
Alte neoplasme: NU
   V. Recomandare
O noua prelevare: NU    De urmarit evolutia: citologic: DA (dupa tratament)    colposcopic: NU,     biopsie urgenta: NU,     examen bacteriologic:
NU
   Descriere citologica
Examen citologic obtinut in mediu lichid , etalat monostrat si colorat dupa metoda Papanicolau .
Frotiu satisfacator pentru evaluare .
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale cianofile si orangeofile fara anomalii nucleare .
Celule cilindrice endocervicale prezente .
Concluzie : Frotiul actual este negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna .

Offline

 

#5 2012-05-17 16:23:48

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

alina24, ai warn pentru postare multipla. te rog sa citesti regulamentul.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-05-17 23:26:21

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

alina24 a scris:

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea testului Papanicolau. Nu inteleg nimic pe aici si as fi recunoscatoare daca mi-ati da o mana de ajutor.

EXAMEN PAPANICOLAU IN MEDIU LICHID
   Date clinice:
Date clinice:
UM:6.05     Durata ciclului:     Sarcina: NU,     Postnatal: NU,     Postmenopauza: NU,     Obezitate: NU,      HTA: NU,     Diabet: NU,     Leucoree:
NU,     Metroragii: NU,     Hemoragii postmenopauza: NU,     Cauterizari: NU,     Contraceptie (numele medicamentului utilizat): NU
Motivele recomandarii frotiului:CONTROL
   SISTEM BETHESDA 2001
Satisfacatoare pentru evaluare: DA,     celule endocervicale prezente:  DA     absente: NU,     
Nesatisfacator pentru evaluare: NU
   I
Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna:DA
Organisme: Trichomonas vaginal: NU, Candida: NU, Cocobacili: DA,     Gardnerella: NU,     Actinomicete: NU,
Virus herpes simples: NU,    Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: Inflamatia NU, DIU NU,
Iradiere/Chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
   II
Altele: Celule endometriale la femei peste 40 ani: NU
   III
Anomalii ale celulelor epiteliale: NU,
Cel. scuam.:
-Celule Scuamoase Atipice de -Semnificatie Nedeterminata-ASC-US: NU ,
-Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt -ASC-H: NU
-LSIL: (Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut): NU     -cu atipii HPV: NU,
-HSIL: (Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad inalt): NU,     cu suspiciune de invazie: NU.
-Carcinom cu celule scuamoase: NU.
Cel. Gland:
-Cel. glandulare atipice (AGC) endocervicale: NU,     endometriale: NU,     glandulare fara alta specificatie (AGC NOS): NU.
-Cel. glandulare atipice in favoarea unei neoplazii-endocervicale: NU,    glandulare: NU
-Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS): NU
-Adenocarcinom endocervical: NU,     endometrial: NU,     extrauterin: NU,     fara alta specificatie: NU
   IV
Alte neoplasme: NU
   V. Recomandare
O noua prelevare: NU    De urmarit evolutia: citologic: DA (dupa tratament)    colposcopic: NU,     biopsie urgenta: NU,     examen bacteriologic:
NU
   Descriere citologica
Examen citologic obtinut in mediu lichid , etalat monostrat si colorat dupa metoda Papanicolau .
Frotiu satisfacator pentru evaluare .
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale cianofile si orangeofile fara anomalii nucleare .
Celule cilindrice endocervicale prezente .
Concluzie : Frotiul actual este negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna .

e f bun rezultatul


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#7 2012-05-18 00:43:54

alina24
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 18

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

Va multumesc mult, fetelor. Nu intelegeam la Recomandari de ce imi spune de urmarit evolutia citologica- dupa tratament. Oare trebuie sa fac un tratament totusi?

Offline

 

#8 2012-05-24 16:14:37

sky angel
New member
Inregistrat: 2008-10-01
Mesaje: 9

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

Am revenit cu rezultatu genotiparii: A evidentiat prezenta de HPV - genotip: 16.
Deci este grav, prezinta cel mai mare risc. Urmatorul pas cred ca este o colposcopie. Sunt putin cam speriata acum. Inca nu am inceput tratamentul cu Cervugid.

Offline

 

#9 2012-05-24 20:27:31

mariamatei85
New member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2007-05-14
Mesaje: 30

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

Buna,

Va rog sa ma ajutati, mi-a iesti la analiza secretiei candida si saptamana viitoare o sa-mi dea tratament medicul ginecolog. Dupa tratamentul m-am decis la continui cu acidophilus pentru ca am auzit ca este foarte bun. Problema este ca iau si anticonceptionale, interactioneaza cu acidophilus????

multumesc din suflet!

Offline

 

#10 2012-05-24 21:39:23

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

mariamatei85 a scris:

Buna,

Va rog sa ma ajutati, mi-a iesti la analiza secretiei candida si saptamana viitoare o sa-mi dea tratament medicul ginecolog. Dupa tratamentul m-am decis la continui cu acidophilus pentru ca am auzit ca este foarte bun. Problema este ca iau si anticonceptionale, interactioneaza cu acidophilus????

multumesc din suflet!

nu interactioneaza


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#11 2012-05-25 12:00:13

alexandravioleta
New member
Inregistrat: 2008-12-27
Mesaje: 33

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

buna ziua, as dori sa stiu daca este ceva in neregula cu rezultatul analizelor papanicolau si secretie, in ziua prelevarii dna.doctor mi-a spus ca eram imflamata si aveam si o scurgere, cum spuneam acestea sunt rezultatele:
negativ pentru leziune intrapeliana sau maligna
diagnostic citologic: celule scuamoase si endocervicale fara modificari importante, recomandari:FUB( ceea ce nu stiu ce inseamna)rare celule epiteliale superficiale,rari bacilli gram pozitivi

Offline

 

#12 2012-05-27 19:57:34

mpati
Membru
Inregistrat: 2012-05-27
Mesaje: 2

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

Va rog mult sa imi spuneti ce ar trebui sa fac la asemenea diagnostic: col cu ectopie extinsa pe tot exocolul, rezultat papanicolau:
Celule superficiale+++
Celule intermediare ++
Celule parabazale +
Celule bazale ++
Celule de metaplazie++
HPV +
Clasificarea Papanicolaou CII->CIII
Flora grad III
Clasificarea MUNCHEN IIC
Clasificarea BETHESDA actualizata:
Frotiu inflamator, reepitelizare
LSIL- leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut
Valoarea diagnostica a frotiului: inflamatie marcata
Va rog mult sa imi explicati cat de grav este, mi s-a recomandat sa fac o colposcopie si fac tratament cu ovule, insa mancarimea de la candida nu imi trece:(

Offline

 

#13 2016-11-25 08:42:43

Allie7
New member
Inregistrat: 2016-11-24
Mesaje: 6

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

Buna dimineata!
Am si eu 2 intrebari... Am facut Pap si secretie si mi-a iesit Gardnerella si streptococul gr B.
Ca si tratament am primit ovul Lomexin care l-am luat aseara, Klion ovule (10 zile), Metronidazol 4tb/zi - 7 zile , Augumentin 1/12h -7 zile si Vagilact ovule (10 zile).
Doctorita mi-a spus sa incep cu ovulele Klion si pe urma sa termin cu Vagilact. Farmacista mi-a spus sa le iau in acelasi timp pe amandoua la diferenta de 1 h si ceva..
Mie sincer mi se pare mai logic ce -a zis doctorita decat ce mi-a zis farmacista. Dar am mai citit si aici pe forum si am vazut ca sunt cazuri cand au fost luate 2 ovule in acelasi timp.
Eu cum sa procedez?
A doua intrebare ar fi ..daca le iau pe rand 10 zile unele si urmatoarele 10, in a 15 zi o sa fiu la menstruatie. Ce fac cu Vagilactul? iau 5 ovule le intrerup cat sunt la menstruatie si pe urma iau restul de 5? sau iau Klion 10 zile, 5 zile pana sunt la menstruatie iau doar antibiotice si dupa menstruatie incep cu celelalte 10 Vagilact?

Azi o sa incep tratamentul cu ovule, m-ar ajuta foarte mult un raspuns pana deseara.
Va multumesc!

Offline

 

#14 2016-11-25 10:01:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

procedezi cum ti-a zis doctorita
ai putea lasa vagilact dupa menstruatie ca sa fie 10 zile consecutive

Offline

 

#15 2016-11-25 11:43:37

Allie7
New member
Inregistrat: 2016-11-24
Mesaje: 6

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

Multumesc, o sa le iau separat smile

Offline

 

#16 2016-11-26 10:35:05

Allie7
New member
Inregistrat: 2016-11-24
Mesaje: 6

Re: Interpretare rezultate Papanicolau si Secretie

Revin cu inca o intrebare ...
Pe prospectul de la Augumentin scrie ca daca se inflameaza intestinul gros si provoacă diaree adipoasa sa contactez medicul... Reactie adversă care e prezenta la mine.
Nu as vrea sa întrerup tratamentul ca atunci nu rezolv nimic. Sa mai astept pana maine? Oricum nu am ce medic sa anunt ca e sambata..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.