homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vulvita


#1 2012-06-23 14:50:01

otilia123
New member
Inregistrat: 2011-12-08
Mesaje: 16

vulvita

De aproape 5 luni am vulvita si nu imi trece cu absolut nimic. Trece si apare din nou la cateva zile.
Folosesc crema TRIDERM, insa nu pare a avea vreun rezultat, am folosit si Mycoheal HC, spalaturi cu ceai de galbenele si coada soricelului, spalaturi cu tantum rosa, ovule CERVUGID si MACMIROR COMPLEX ( desi pe interior nu era nimic in neregula), spalaturi cu bicarbonat.
De asemenea folosesc lenjerie de bumbac si o clatesc de doua ori la masina de spalat, nu folosesc clor ori altceva care sa ma irite.
Am incercat sa nu ma spal cu sapun deloc, ci doar cu geluri speciale pentru zona intima, ori doar cu ceaiuri zile la rand, insa nimic nu pare sa functioneze, ci apare si dispare dupa cum vrea, si tot ceea ce fac nu pare sa ma ajute cu nimic.
Am fost si la 3 medici pana acum, mi s-a spus ca este vulvita, alt medic a spus ca este herpes ( am facut analiza de de sange pentru herpes la recomandarea medicului si a iesit negativa), iar cel de-al treilea medic a spus ca este o alergie la ceva si sa nu imi dau cu nimic si sa depistez acel ``ceva``.
La analize nu imi iese nimic si nu am mancarimi, nici usturimi, ci doar simt ca e ceva in neregula iar urina o simt fierbinte in zona inrosita, alt discomfort nu simt, insa vulva este rosie iar labiile arata ciudat spre varfuri, parca sunt ingrosate, mi se face pielea de gaina cand ma uit acolo, arata groaznic. Partenerul nu prezinta niciun simptom de niciun fel.
Va rog sfatuiti-ma pentru ca am ajuns la culmea disperarii si rabdarii..
Multumesc.

PS: am incercat si abstinenta sexuala pe durata tratamentelor, insa degeaba, nu pare a avea vreo influenta. Nu am  urmat niciun tratament cu antibiotice de crand, nu folosesc anticonceptionale, nu folosim prezervativ, am acelasi partener de 10 ani care dupa cum am spus nu prezinta niciun simptom.

Ultima oara a fost editat de otilia123 (2012-06-23 14:54:13)

Offline

 



#2 2012-06-23 15:28:02

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: vulvita

buna. am avut si eu in iarna cam aceeasi "treaba" ca tine, numai ca nu parea asa grav ca la tine. Eu de exemplu am avut grija de hartia igienica (am incercat sa o tin cat mai departe de praf si alte chestii) si pe cat posibil am stat fara lenjerie intima. si eu nu prea sunt de acord cu gelurile pt igiena intima. mie medicul mi-a zis ca am facut iritatia de la absorbante.... ca doar ce imi trecuse menstruatia.
mai asteapta pareri, ca eu nu ma pricep, iti zic doar ce am facut eu ca sa scap. smile

Offline

 

#3 2012-06-28 23:38:15

mara-minodora
New member
Inregistrat: 2009-10-19
Mesaje: 32

Re: vulvita

buna. m-a necajit si pe mine ca pe tine. in general dupa contactul sexual se umfla, arata parca era iritata si asa cum zici, imi crea disconfort la urinare. stii ce am facut? eu, impreuna cu partenerul ne spalam pe maini frumos, ca 2 copilasi cuminti inainte sa tragem plapuma pe noi, nu doar la dusul de sara.inainte sa punem mana pe vase, fata de masa, matura, demachiant chei de masina si mai stiu eu cate si mai cate. nu fac spalaturi intravaginale, nu folosesc alldays-uri decat in ultimele 2 zile de menstra. nici la ovulatie nu pun. prefer sa schimb chilotii de 2 ori pe zi. si inca ceva important parerea mea... nu port tanga. ci boxeri si "adio tinerete". prefer sa se vada dungile de la chiloti prin pantaloni, decat sa sufar practic.
  sa te faci bine!


o fi bine imbracata, da-i goala pe dinauntru....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.