homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie din buric


#1 2012-07-01 01:15:20

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Secretie din buric

roll  va   Hellow !

Cum mie mi se intampla tot felul de chestii dubioase la care nu gasesc explicatii,m-am gandit sa vad daca mai exista cineva care sa aiba asemenea probleme cu....BURICUL !
O data la ceva timp imi curge cate o secretie din buric ,urat mirositoare.
Eu m-am nascut la 7 luni si nu mi-a fost legat bine buricul sau era prea micut ( asta o stiu de la mama) si la varsta asta 23 de ani am ceva sunca pe burta si fundul buricului abia il zaresc.
Acum ceva timp mi-a curs o secretie maronie si la un momentdat cu sange ,m-am imbracat frumos,m-am prost dispus evident ca sunt si panicata cand e vb de probleme medicale legate de corpul meu si m-am dus la camera de garda de la Floreasca.
Citisem pe internet ca poti face hernie ombilicala si bla bla .
La spital mi-a spus ca nu este grav si ca sa ma spal f bine in buric cu sapun ,sa ma sterg cu prosopul ca sa nu ramana apa si sa imi pun betadina.
Am ajuns acasa si totusi eram nelamurita,am luat un betisor de urechi,l-am bagat in buric si ce sa vezi ? 2-3 firicele de par de la pisica mea.
M-am spalat si mi-am dat cu betadina si in 2 sau 3 zile nu am mai avut nimic.
In seara asta mi-am facut al doilea dush pe ziua de astazi si nu apucasem sa imi dau cu apa in buric si am bagat degetul ,am simtit o zeama ,cand m-am uitat mai bine aveam pe deget niste membrane mici ,albicioase care miroseau urat,m-am spalat bine,m-am sters cu prosopul ,m-am uitat bine si dintr-o parte a buricului ,inauntrul lui,am vazut ca e ca o gaurica de unde iese acest lichid.Am introdus un betisor de ureche si lichidul este galben,cred ca este un fel de puroi,pe betisor am gasit iarasi fire de par de pisica.
Aaaaa si mi-am adus aminte ca am mai avut problema asta acum cativa ani si nici macar nu aveam pisica atunci ,am fost tot la Floreasca si mi-a spus un nene doctor de la chirurgie ca nu am nimic.
Nu stiu ce sa mai cred,oricum am o stare foarte proasta din cauza asta si imi fac tot felul de ganduri .
Astept niste pareri,va rog !   multumesc

Ultima oara a fost editat de IceBody (2012-07-01 01:18:15)


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 



#2 2012-07-01 01:45:55

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Secretie din buric

pare a fi o omfalita ( infectie a buricului). mai mergi la un medic.... eu la cel de familie as merge intr-o prima faza.

Offline

 

#3 2012-07-01 02:00:22

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: Secretie din buric

pai da,stiu ca este un soi de omfalita ,dar mi s-a spus ca nu este grav de cate ori am fost la dr si dc apare si dispare la ceva timp?
Ma gandesc ca daca e o infectie nu are cum sa treaca asa si sa reapara...nu inteleg de la ce o fac ,ma gandeam ca e posibil de la nasturii de la pantaloni,de la marginea pantalonilor sau din cauza cutelor de grasime care mi se fac atunci cand stau jos ...etc


Omfalita sau infectia din jurul cordonuluiombilical
Simptome

Iritatie, umflatura sau sensibilitate prezente la baza ombilicului;

Adesea, iritatia se intinde si pe peretele abdominal, inconjurandombilicul;

Cordonul ombilical este urat mirositor;

Puroi la baza cordonului ombilical;

De obicei, simptomele apar la 2-3 zile de la nastere.Cea mai frecventa cauza este
contactul direct cu bacteriile
de pe mainilepersoanei care se ocupa de copil in primele zile de viata. Cercetatorii dinS.U.A. au descoperit ca bacteriile care provoaca aceasta infectie sunt innumar de 4:
?
stafilococul auriu;
?
E.coli;
?
streptococul de grupa B;
?
streptococul piogen


Am gasit despre omfalita doar informatii care se refereau la nou-nascuti.Am cateva simptome din cele mentionate mai sus,doar mirosul urat si secretia prulenta (nu sunt sigura ca este puroi)

Ultima oara a fost editat de IceBody (2012-07-01 02:17:39)


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#4 2012-07-01 12:27:39

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Secretie din buric

IceBody a scris:

pai da,stiu ca este un soi de omfalita ,dar mi s-a spus ca nu este grav de cate ori am fost la dr si dc apare si dispare la ceva timp?
Ma gandesc ca daca e o infectie nu are cum sa treaca asa si sa reapara...nu inteleg de la ce o fac ,ma gandeam ca e posibil de la nasturii de la pantaloni,de la marginea pantalonilor sau din cauza cutelor de grasime care mi se fac atunci cand stau jos ...etc


Omfalita sau infectia din jurul cordonuluiombilical
Simptome

Iritatie, umflatura sau sensibilitate prezente la baza ombilicului;

Adesea, iritatia se intinde si pe peretele abdominal, inconjurandombilicul;

Cordonul ombilical este urat mirositor;

Puroi la baza cordonului ombilical;

De obicei, simptomele apar la 2-3 zile de la nastere.Cea mai frecventa cauza este
contactul direct cu bacteriile
de pe mainilepersoanei care se ocupa de copil in primele zile de viata. Cercetatorii dinS.U.A. au descoperit ca bacteriile care provoaca aceasta infectie sunt innumar de 4:
?
stafilococul auriu;
?
E.coli;
?
streptococul de grupa B;
?
streptococul piogen


Am gasit despre omfalita doar informatii care se refereau la nou-nascuti.Am cateva simptome din cele mentionate mai sus,doar mirosul urat si secretia prulenta (nu sunt sigura ca este puroi)

Ai putea merge si la laborator sa-ti faci o cultura la secretia aia sa vezi ce tip de infectie ai. Si eu am probleme cu ombilicul dar n-am avut niciodata secretie , cand ma doare eu pun vata cu spirt in buric, la tine e mai complicat .

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2012-07-01 12:27:52)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#5 2012-07-01 12:56:29

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Secretie din buric

si eu am cateodata chestii acolo, oricat de bine ma spal (in general par de matza); la mine am pus problema pe seama suncii si a caldurii, s-a frecat pielea acolo pana a facut rana, am bagat spirt, m-a usturat, a 2a zi n-a mai "curs" nimic; deci la mine clar era o rana micuta inauntru.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-07-01 16:30:38

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: Secretie din buric

pai si la mine e o rana ceva pt ca eu imi pun betadina in buric si stau putin cu ea acolo,stau cu fata in sus si ma ustura putin.
Omfalita nu cred ca este pt ca nu mi s-a inrosit ,nu fac febra,nu e omfalita in adevaratul sens al cuvantului.Si mie tot vara mi se intampla am observat.
Ma gandeam ca poate s-a desprins o mica particica acolo inauntru si prin minuscula gaurica imi iese lichid din intestinul subtire ca despre hernie ombilicala nu cred ca poate fi vorba,nu am niciun simptom .Mi-e frica ca in timp sa nu se agraveze situatia...

Ultima oara a fost editat de IceBody (2012-07-01 16:32:52)


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#7 2012-08-03 21:48:41

Miaunici
New member
Inregistrat: 2008-11-04
Mesaje: 19

Re: Secretie din buric

"IceBody" ai rezolvat problema cu buricul? deoarece si eu am o scurgere din buric si as vrea sa stiu cum sa scap de ea..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.