homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Problema vaginala cumplita


#1 2008-06-15 18:37:46

roxuca
Membru
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 4

Problema vaginala cumplita

Buna ziua tuturor,
Am tot cautat pe forumuri ceva de care sa ma pot lega de problema mea si asa am dat peste acest minunat forum. Am mare nevoie de ajutor pentru ca am o problema foarte veche careia nu reusesc sa ii dau de capat si nu stiu ce sa mai fac.
Povestea mea e putin mai lunga, asa ca va rog sa aveti rabdarea de a-mi citi mesajul complet. Acum 5 ani am facut o operatie de chisturi ovariene, dar fiind virgina, mi s-a facut prin abdomen, la paroscopic. Insa mi s-a luat lama de jos cu un betigas si mi s-a pus o sonda urinara care a fost cumplit de dureroasa. Primul lucru care am cerut la iesirea din operatie a fost scoaterea ei.
Din acel moment a inceput chinul: usturimi mai tot timpul, dar la cateva luni usturimi cumplite, ca la o infectie urinara. Dar in general treceau intr-o zi... o spalatura cu apa vaginal si un nurofen... a doua zi eram acceptabil, doar jena ramanea.
Azi asa, maine asa, dar crizele au inceput sa fie din ce in ce mai lungi si din ce in ce mai puternice. Am inceput sa merg la medici, am facut tratamente antifungice, dar problema revenea mereu.
Ajungand in zilele noastre, in feb am facut o criza ca niciodata, nu trecea cu nimic. Urocultura negativa, dar am luat norfloxacin la sfatul medicului de familie, nimic. M-au internat la spitalul Sf. Ioan, la nefrologie. Acolo am facut urografie (a iesit buna), analize de sange, unde a iesit mare VSH-ul si inflamatie, si o citoscopie fara substanta, la care mi s-a zis ca am uretra extrem de inflamata, rosie, cu nervuri si vezica "de lupta". Asa ca m-au trimis sa-mi fac analize ginecologice. Am fost la euroclinic si mi-am facut analizele urmatoare: sange, secretie vaginala micologica, bacteriologica, cultura din secretie vaginala, cultura de col, clamydia, mycoplasma, ureaplasma, papa-nicolau, HPV, herpes genital din sange.
Rezultatele sunt:
1. In sange am cu rosu:
-leucocite - 13.2 (4-10)
-neutrofile - 9.6 (2-7)
-neutrofile segmentate % - 73.2 (45-70)
-limfocite % - 20.4 (25-45)
-vsh - 24 (0-20)
-fibrinogen - 481 (181-384)
2. Clamydia negativ si din sange si din secretie, Trichomonas absent, Candida absent.
3. HPV negativ la toate tulpinile
4. Herpes genital Ig G pozitiv
5. Mycoplasma negativ
6. Ureaplasma negativ
7. Papa-nicolau - CII:
Frotiu satisfacator pentru evaluare cu celule endocervicale prezente si negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne. Frecvente celule superficiale cianofile. Frecvente celule endocervicale. Polimorfonucleare neutrofile frecvente.
Fond fibrino-mucoid discret hematic. Polymorphs(++);Lymphos rare; Histios (+). Celule endocervicale aspect limite fiziologice la usor, rar, moderat hyperplazic sau aspect distrofic. Parabazale de remaniere aspect +/- imatur. Celule metaplaziate-metaplazie terminala cu nuclei activi usor mariti de volum. Flora bacteriana cocica polimorfa;lactobacil.
8. Cultura de col: Streptococcus agalactiae (grup B).
9. Echografia tractului urinar - concluzie: reflux mictional, postictional se evidentiaza dilatatii de cai urinare: calice - 3mm, bazinet - 6 mm. Intermitent se evidentiaza ecouri intravezicale. Uretrale distale sunt disctret dilatate, reziduu postmictional de 9.2 cmc.

Mi s-a facut o antibiograma pentru streptococ si am urmat 2 tratamente de atunci. Primul cu eritromicina, 2 comprimate la 6h si ovule preparate in farmacie cu eritromicina, nistatin, hidrocortizon. Dupa terminare tratament (de 10 zile), dupa 5 zile, a inceput o criza cumplita de usturimi. Doctorita mi-a dat aciclovir 200mg/6h, pentru a elimina simptomele herpesului, daca e sa fie el problema si tratament cu zanocin 1 tb/24h, clindamicin capsule 300mg - 1tb/6h, timp de 14 zile, 1 pastila fluconazol 150mg - doza unica si ovule preparate in farmacie pe baza de clindamicin - 10 zile, supozitor ketonal forte seara. Am deja o saptamana de tratament, dar usturimile nu inceteaza... sunt mai tolerabile fata de primele 2 zile, dar nu ma simt bine.
Simptomele mele sunt: durere mare la urinare si senzatia permanenta de urinare, mai putin cand stau intinsa, usturime locala la vulva, la intrarea in vagin, durere la atingere de chilot, in special in zona clitorisului, secretie galbuie cu pielite (nu numai in timpul tratamentului), uneori si spre verde, uscaciune labii (parca sunt zbarcite), iar la intrarea in vagin, pe partea stanga am doua umflaturi... ca doua basici cu puroi, asa arata.

Mai mentionez ca: folosesc chiloti de bumbac 100%, normali, fac bai de sezut seara de galbenele si coada calului, evit dusurile vaginale, desi a doua zi imi e putin mai bine daca fac asa ceva (cu apa sau ceai de galbenele), iau imunostim capsule din plante, nu am avut contact sexual de la inceputul tratamentului, iar sotului meu ii apare in anumite perioada, pete rosii pe penis si i se descuameaza pielea de pe capul penisului.

Nu mai stiu ce sa fac. E posibil sa fie altceva? Mai e posibil? Ca am mereu usturimi si nu se mai termina odata! sad Incerc sa gandesc pozitiv si sper sa rezolv problema asta care e din ce in ce mai crancena...dar nu stiu ce sa mai fac si ce ar putea fi...

Multumesc ca mi-ati citit post-ul "scurt", sper ca nu v-am plictisit foarte rau, dar nu inteleg care e problema... nu ar trebui sa doara asa si atat de mult timp...

Offline

 



#2 2008-06-15 21:47:36

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Problema vaginala cumplita

Dupa scoaterea sondei , cand au aparut usturimile, ai facut vreo analiza de urina? E posibil ca din cauza sondei sa fi capatat o infectie urinara, pe care nu ai tratat-o corect, si care , odata cu inceperea vietii sexuale s-a agravat. Foarte multe femei fac prima infectie urinara din viata lor  dupa primul contact sexual, cu atat mai grav vor sta deci lucrurile daca ai o sensibilitate sau un microb netratat acolo...Mai incolo, cred ca s-au suprapus si niste probleme ginecologice fara legatura cu infectia urinara...(Nu s-au agravat problemele dupa inceperea vietii sexuale?)...Si posibil si o reactie alergica locala...Eu as zice sa nu mai faci bai de sezut cu nimic (faptul ca sunt plante nu inseamna neparat ca nu au efecte negative ...gandeste-te , de exemplu , ce se intampla daca cineva alergic la polen face bai cu ceai de galbenele...), sa te speli o vreme doar cu o lotiune speciala, cum ar fi Lactacyd , sau si mai bine doar cu apa calda ( nu te teme , nu o sa mirosi ca un sconcs- incearca asta macar cateva zile si vezi daca observi vreo imbunatatire) evita spalaturile vaginale cu totul pe durata tratamentului ( daca nu ti-a prescris doctorul altfel), de asemenea evita contactele sexuale pe durata tratmentului...In rest, trateaza fiecare problema in parte si sa speram ca vei vedea imbunatatiri...Multa sanatate! smile


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#3 2008-06-15 22:18:27

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Problema vaginala cumplita

sunt cateva chestii pe care nu le inteleg...din cate vad ai herpes genital...dar atunci nu vad cum ti-a iesit tie negativ testul de hpv...nu mg una fara cealalta...apoi...ce descrii tu (secretia, labiile inflamate,simtomele sotului) pare a fi candida...si nu m-ar mira dupa atatea tratamente cu antibiotic...asa ca repeta analiza de secretie...legat de celelalte probleme...s-ar putea sa fie acel streptococ de vina...ai facut tratamente pt el...ar trebui repetata analiza sa vezi daca ai scapat de el...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#4 2008-06-16 11:36:20

roxuca
Membru
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 4

Re: Problema vaginala cumplita

Multumesc Rose  si crys_ty_na pentru raspunsuri. Sa o iau cu inceputul...
Am facut analize ale urinei...iese mereu negativa, o singura data a iesit streptococul asta agalactiae. E posibil sa nu apara la urocultura (luata corect, adica 10 zile minim inainte fara nici un fel de medicamente)? Usturimile le aveam si ca virgina, mi-am inceput viata sexuala ca sa pot face un tratament corect, insa intr-adevar, dupa contactele sexuale e mai rau. Am incercat intr-o perioada sa ma spal doar cu apa, banuind alergie... dar fac un fel de secretie alba pe clitoris si incepe sa ma doara local foarte tare, in special la atingerea cu chilotul... baile de sezut ma mai ajutau in partea asta, locala...
Herpesul genital (VHS II - virusul herpetic simplex de tip 2) e complet diferit de HPV (human papilloma virus). Am inteles ca multe femei il au...dar nu se manifesta.... HPV-ul determina insa cancerul de col... nu prea are legatura una cu alta din cate stiu...
Iar Candida nu mi-a iesit niciodata, absolut niciodata... cu toate tratamentele...am luat fluconazol pt protectie...sa nu fac candidoza... Ce nu inteleg e ca daca de la streptococul asta am asa manifestari de urate... de ce nu trec...sunt deja in ziua a 9-a de tratament... iar mancarimile si usturimea raman... si urinarea dureroasa si imperioasa sad. Ar mai fi oare vreo varianta de a fi altceva? Am obosit de atatea analize si durere...

Offline

 

#5 2008-06-16 11:45:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Problema vaginala cumplita

roxuca...herpes virusul ul are multe tulpini...niciuna nu provoaca CANCER....HPV-UL E INTR-ADEVAR ALTCEVA SI SUNT TULPINI CARE PROVOACA CANCER SI TULPINI CARE PROVOACA CONDILOMATOZA...si legat de simptome nu stiu ce sa-ti zic...termina tratamentul si vezi la sfarsitul lui...e destul de "ciudat" cazul tau...i-am lasat si la doctoressa linkul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-06-16 12:07:46

roxuca
Membru
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 4

Re: Problema vaginala cumplita

Multumesc crys_ty_na... nu stiam ca ar putea fi o legatura... hpv mi-a iesit negativ la toate tulpinile... nu stiu ce sa zic... chiar nu mai stiu...

Offline

 

#7 2008-06-16 12:44:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Problema vaginala cumplita

durerea la urinare si senzatia permanenta de urinare se datoreaza problemelor de tract urinar...ai reflux si nici nu golesti vezica...ai reziduu urinar...e posibil ca sa fie de vina sondarea aceea extrem de dureroasa...pentru ca sigur, in mod normal, montarea sondei urinare nu doare!!!!(jeneaza nitel)...in ceea ce priveste simptomatologia vulvara ae putea fi herpetica...insa ar putea la fel de bine sa fie si candidozica...cert e insa ca e separata de cea urinara


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2008-06-16 12:52:26

roxuca
Membru
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 4

Re: Problema vaginala cumplita

Atunci... doctoressa... ce ar trebui sa fac? La urocultura nu iese nimic... La cistoscopie nu a iesit nici un polip sau ceva... doar inflamatia mare a uretrei... nefroloaga mi-a zis ca din cauza infectiei ginecologice am inflamatia asta... ginecologii ridica din umeri...zic ca herpesul nu ar trebui sa ma supere incontinuu atata timp... din feb... dau vina pe streptococ.... insa cu 2 tratamente pt el si nu vad ameliorare... mai am 1 zi de tratament... Iar inflamatia exista, apare in analize... si nu trece sad. Unde sa ma mai duc si ce analize sa mai fac?
Va rog mult dati-mi un sfat...

Ultima oara a fost editat de roxuca (2008-06-18 19:26:51)

Offline

 

#9 2008-08-04 08:05:48

mimoza
New member
Inregistrat: 2007-09-12
Mesaje: 7

Re: Problema vaginala cumplita

buna tuturor sad
raluca, am gasit postarea ta si vroiam sa stiu daca ai rezovat:(
trec prin aceeasi situatie ca tine, doar ca nu am virusul acela. in rest...aceleasi simptome.
tu cum ai rezolvat? vad ca nu a mai scris nimeni nimic. 
...analizele eu le-am facut tot la euroclinic...nu am decat acest streptococ si aceste manisfestari "dubioase"....

multumec


Strive not to be a success, but to be a value (Einstein)

Offline

 

#10 2008-08-05 20:00:19

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: Problema vaginala cumplita

Si problemele mele renale au inceput dupa nastere,implicit dupa sondarea vezicala. E foarte posibil sa am si eu reflux ...

Fac crize renale foarte des, analizele de urina sunt  perfecte mereu, nicio infectie urinara, nimic anormal, functia renala e buna. La ecografie se constata doar hidronefroza pe dreapta in timpul crizelor. Unii urologi presupun nisip - dar niciodata nu au iesit la analiza de urina cristale - altii nu neaga ca ar putea fi stenoza de jonctiune pielo ureterala. Eu, pe langa ei, cu cate doua crize lunare, cu dureri, greata, tot tacamul.

Offline

 

#11 2008-12-11 10:02:29

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Problema vaginala cumplita

si eu usturimi constante
si senzatia de arsura in vagin , mi s-a gasit streptococu b , daca voi ati reusit sa rezlvati problema fetelor poate mai intrati pe forum sa imi ziceti si mie

Offline

 

#12 2008-12-12 08:44:35

nana.lili
Full member
Inregistrat: 2006-10-30
Mesaje: 197

Re: Problema vaginala cumplita

se poate si mai rau. Eu am multe din ce povestiti voi si in plus condiloame si hpv high risk. Sa vedeti cum e cand ajungeti in sfarsit (dupa 2 ani jumate de chinuri, usturimi crunte, secretii, dureri zeci de analize si tratamente) la un dermatolog sa cauterizeze condiloamele si sa spuna ca nu poate s-o faca din cauza acestor multe infectii...acum ma caut de diabet din cauza rezultatelor proaste la examenele de urina... o fi si asta vinovat de nereusita tratamentelor

Offline

 

#13 2009-11-27 20:48:29

kittycat2
New member
Inregistrat: 2008-11-13
Mesaje: 11

Re: Problema vaginala cumplita

Buna! iti scriu si eu pentru ca am aceleasi probleme ca ale tale..si mie mi a fost depistat streptococul in urina si in secretia vaginala.am usturimi , dureri si mictiuni dese.vroiam sa te intreb: ai avut cumva si o inflamatie vaginala foarte mare?pentru ca eu nu am putut sta bine pe scaun mai mult de 6 luni.era o inflamatie groaznica, nu trecea cu nimic.acum s a rezolvat cu inflamatia dar au ramas celelalte simptome pe care nici acum nu le am rezolvat  si ma chinui de 2 ani...

Offline

 

#14 2009-11-27 22:30:59

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Problema vaginala cumplita

roxuca... complet dezolata sunt vazand prin ce treci tu si fete tinere ca tine...  ce suferinte pe durate atat de lungi... ma sperie ingrozitor ideea ca trebuie luptat atat de mult cu microbii care-si fac loc prin zona uro-genitala...

Offline

 

#15 2009-11-30 22:39:38

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: Problema vaginala cumplita

roxuca, uite ce am gasit:

Sindromul uretral se prezintă cu tabloul clinic clasic al infecţiei urinare, dar culturile din urină (urocultura) sunt negative pentru vreo infecţie. Simptomele sindromului uretral includ micţiuni frecvente, imperioase şi presiune vezicală (durere), ?n absenţa nicturiei (micţiuni nocturne). Examenul clinic constată o vezică urinară sensibilă (dureroasă), dură.
Evoluţia sindromului uretral este intermitentă, cu exacerbări şi remisiuni. Tratamentul sindromului uretral trebuie individualizat.

In cazurile rezistente la tratament se poate ?ncerca dilataţia uretrală şi biofeedback-ul. Cauzele sindromului uretral includ:

-      infecţia cu chlamydia trachomatis

-      infecţia cu mycoplasma pneumoniae

-      infecţia cu virusul herpes simplex (herpesul genital)

-      traumatismul uretral

-      atrofia uretrală (?n menopauză)

-      stenoza uretrală

-      obstrucţia funcţională a uretrei

-      inflamaţia glandelor parauretrale (este considerată o cauză frecventă)

Offline

 

#16 2012-07-05 10:33:27

Popa Micuta
Membru
Inregistrat: 2012-07-05
Mesaje: 1

Re: Problema vaginala cumplita

EXACT asa am patit si eu...dupa o operatie laparoscopica, mi s+a pus o sonda urinara(prima din viata mea, desi sunt la a 2 a operatie) dar nu stiu cat de dureroasa a fost fiind deja sub anestezie generala. De atunci am dureri mari in zona clitorisului, la mictiuni, mancarimi si disconfort general. Am luat deja tratament pentru candida dar fara nici un rezultat. Am si eu o intrebare, daca esti mai mica la inaltime decat media, ai vene extrem de subtiri, ca ale unui copil, exista posibilitatea ca si uretra sa fie mai stramta? Si daca da, medicii nu ar trebui sa stie acest lucru si sa foloseasca sonde diferite? Am dureri cumplite si in abdomen. Poate primesc si eu un sfat....

Offline

 

#17 2012-07-05 10:39:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Problema vaginala cumplita

dar o urocultura ai facut ? stiu ca mai toata lumea se alege cu o infectie urinara dupa sonda

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.