homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Indemnizatie crestere copil


#1 2008-01-14 11:49:02

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

indemnizatie crestere copil

dragele mele,stiti cumva daca mai primesti indemnizatia in cazul in care in cele 12 luni de cotizare,care includ din cate am inteles si sarcina, iti schimbi locul de munca?


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 



#2 2008-01-14 11:49:57

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: indemnizatie crestere copil

dak nu ai deloc intrerupere, primesti;cunosc pe cineva kre a facut intrerupere o luna cand a schimbat locul de munca, si a pierdut indemnizatia

Offline

 

#3 2008-01-14 11:52:02

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatie crestere copil

da. sa fie fara intrerupere in contractul de munca

Offline

 

#4 2008-01-14 11:52:14

ramonelll
New member
Inregistrat: 2007-12-10
Mesaje: 49

Re: indemnizatie crestere copil

trebuie sa ai 12 luni lucrate consecutiv,,fara intrerupere pe cartea de munca,,nu conteaza dc tiak schimbat locul de munca

Offline

 

#5 2008-01-14 11:54:10

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: indemnizatie crestere copil

multumesc mult,va pup pe toate cu mult drag!


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-01-14 11:54:20

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: indemnizatie crestere copil

@adriana a scris:

dak nu ai deloc intrerupere, primesti;cunosc pe cineva kre a facut intrerupere o luna cand a schimbat locul de munca, si a pierdut indemnizatia

sora mea a patit exact la fel...acum sta sotul in concediu de cresterea copilului...bine ca numai pe hartie sta el ca munceste saracu pe branci...ca ei au ferma si abator si o gramada ...dar daca nu e consecutiv si lipseste o zi nu iei...


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#7 2008-01-14 11:56:53

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: indemnizatie crestere copil

da.mie chiar mi se pare putin aiurea legea sta;k nah asa e in romania;dar mi-e mila de tipa asta kre nu ia

Offline

 

#8 2008-01-14 12:01:14

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: indemnizatie crestere copil

mie mi se pare aiurea totul.ce,numai cele care lucreaza fac copii? iar celelalte cum sunt ocrotite? ca poate sunt nevoite sa faca avort ca nu au bani pt copil


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#9 2008-01-14 12:20:10

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatie crestere copil

lasa ca nici sa platesc eu pentru toate nu mi se pare corect.... sa munceasca 12 luni...asta e conditia... nu mi se pare absurda...

Offline

 

#10 2008-01-14 12:22:49

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: indemnizatie crestere copil

eu consider ca 8 luni erau de ajuns nu 12. si eu stiu pe cineva care la fel a avut intrerupere o luna in care a aflat ca e insarcinata si la fel nu poate sa ia

Offline

 

#11 2008-01-14 12:23:02

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: indemnizatie crestere copil

de acord cu tine ralluka.pai daca faci copil, sa te gandesti inainte dak poti sa-i asiguri macar un trai decent, nu?

Offline

 

#12 2008-01-14 12:23:32

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: indemnizatie crestere copil

oricum indemnizatia asta nici nu e mare branza..600 ron parca, nici de pampersi nu cred ca ajunge... da, e mai bun decat nimic, dar cu banii astia cu care tu stai acasa si cu ce mai aduce sotul - un venit mediu sa zicem - nu se descurca 2 oameni adulti, d-apoi sa mai ai si un copil.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#13 2008-01-14 12:25:12

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatie crestere copil

600ron +2 alocatia sunt 8...un om cu vreo 12 mil castiga banii astia in mana..putin nu e ...decat deloc.

Offline

 

#14 2008-01-14 12:27:07

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: indemnizatie crestere copil

cum sa nu fie mare branza?cu tot cu ce ia si copilul iei 800 de ron;eu zic k  iti ajunge pt copil, nu?eu cunosc multi care se descurca destul de bine cu salariul sotului si indemnizatia.asta e romania noastra

Offline

 

#15 2008-01-14 12:31:22

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: indemnizatie crestere copil

ralluka a scris:

600ron +2 alocatia sunt 8...un om cu vreo 12 mil castiga banii astia in mana..putin nu e ...decat deloc.

nu e putin...pentru o persoana sau 2 sa aiba un trai decent (caldura, mancare, haine etc.)...dar un bebe cate nevoi nu are? spunea cineva intr-un topic ca un bebe are nevoie de o temperatura de 24 grade in camera...in conditiile astea numai factura la caldura te ajunge 5-6 milioane... ca or fi multi, putini, nu pot eu sa judec...insa ma gandesc ca in conditiile actuale nu imi permit sa fac un copil pe acesti bani si al doilea venit in familie...iar cand il voi face voi fi nevoita sa stau doar vreo 3-4 luni cu el acasa, si apoi sa ma reintorc la servici ca sa-l pot creste...Bun, dar asta e doar situatia mea.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#16 2008-01-14 12:35:44

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: indemnizatie crestere copil

nicolle_rox a scris:

ralluka a scris:

600ron +2 alocatia sunt 8...un om cu vreo 12 mil castiga banii astia in mana..putin nu e ...decat deloc.

nu e putin...pentru o persoana sau 2 sa aiba un trai decent (caldura, mancare, haine etc.)...dar un bebe cate nevoi nu are? spunea cineva intr-un topic ca un bebe are nevoie de o temperatura de 24 grade in camera...in conditiile astea numai factura la caldura te ajunge 5-6 milioane... ca or fi multi, putini, nu pot eu sa judec...insa ma gandesc ca in conditiile actuale nu imi permit sa fac un copil pe acesti bani si al doilea venit in familie...iar cand il voi face voi fi nevoita sa stau doar vreo 3-4 luni cu el acasa, si apoi sa ma reintorc la servici ca sa-l pot creste...Bun, dar asta e doar situatia mea.

fiecare are alta situatie;sanatoase sa fim noi, si apoi o sa avem fiecare si bebe al nostru;uite nicolle stii k u imi esti draga asa k iti trimit un kiss puss k sa stii k va fi bine si o sa faci si bebel

Offline

 

#17 2008-01-14 12:41:34

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: indemnizatie crestere copil

eu ma refream la cele care raman poate din accident,ca sunt destule asa,si poate ar vrea sa-l pastreze si nu isi permit,sau sunt saraci oricum dar vor si ei un copil,eu nu zic sa nu fim intelepte cand luam o astfel de decizie, de a avea un copil,ca doar si eu sunt maritata de 3 ani si abia anul asta ma apuc de "treaba" pt bebe


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#18 2008-01-14 12:56:49

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatie crestere copil

te cred...dar tot nu mi se pare corect sa ia toate banii asia. tie ti-ar conveni ca toti tiganii sa aiba 8 milioane ca tine care muncesti?

Offline

 

#19 2008-01-14 12:59:09

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: indemnizatie crestere copil

@adriana a scris:

nicolle_rox a scris:

ralluka a scris:

600ron +2 alocatia sunt 8...un om cu vreo 12 mil castiga banii astia in mana..putin nu e ...decat deloc.

nu e putin...pentru o persoana sau 2 sa aiba un trai decent (caldura, mancare, haine etc.)...dar un bebe cate nevoi nu are? spunea cineva intr-un topic ca un bebe are nevoie de o temperatura de 24 grade in camera...in conditiile astea numai factura la caldura te ajunge 5-6 milioane... ca or fi multi, putini, nu pot eu sa judec...insa ma gandesc ca in conditiile actuale nu imi permit sa fac un copil pe acesti bani si al doilea venit in familie...iar cand il voi face voi fi nevoita sa stau doar vreo 3-4 luni cu el acasa, si apoi sa ma reintorc la servici ca sa-l pot creste...Bun, dar asta e doar situatia mea.

fiecare are alta situatie;sanatoase sa fim noi, si apoi o sa avem fiecare si bebe al nostru;uite nicolle stii k u imi esti draga asa k iti trimit un kiss puss k sa stii k va fi bine si o sa faci si bebel

multumesc! kiss you back! puss pentru mine e un mare stres cu avutul unui copil din cauza problemelor pe care le-am avut, mi se pare ca daca o sa reusesc sa-l am o sa fie o mare minune si as vrea sa fie totul perfect! sunt un pic freak control in ceea ce priveste banii, stiu ce inseamna sa nu ai nici de un covrig, sa stai in frig ca sa nu platesti la intretinere etc. si din cauza asta nu suport sa stiu ca nu am niste banuti de rezerva... Stiu ca o sa-mi trebuiasca bani de controale si analize in cele 9 luni, bani pentru la spital (mai ales ca cel mai probabil va tb sa fac cezariana si asta costa), bani pentru bebe dupa nastere... eu una nu ma pot lasa in baza banilor de la stat...o sa economisesc pana atunci, o sa fac un credit, nu stiu.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.