homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Indemnizatie crestere copil-2


#20 2008-01-14 13:05:04

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: indemnizatie crestere copil

nu mi s-ar parea corect,rallu,dar ma gandeam ca ar putea primi mai putin,stiu eu-minim pe economie sau ceva de genul.in fine, discutam acum de dragul discutiei,ca nu sta in puterea noastra sa facem ceva


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 



#21 2008-01-14 13:06:52

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: indemnizatie crestere copil

te cred...dar tot nu mi se pare corect sa ia toate banii asia. tie ti-ar conveni ca toti tiganii sa aiba 8 milioane ca tine care muncesti?



dap asa e...pai nu e de ajuns ca imi opreste din salariu pt sanatate si nu beneficiezi deloc de ei ca tot la particular mergi...cel putin la galati nu se uita numeni la tine daca mergi la spitale...si acum sa mai platesc si pt cele care raman si stau acasa si nu contribuie cu nik....si asa e o nedreptate majora faptul ca eu am salariul care il am si deci contributia e mai mare si la cele cu salariul minim contributia e mai mica si luam indemnizatii la fel...trebuia sa fie la toate procent din salariu nu numai la procuroare...ca eu de la 20 de milioane pe luna ma cobor la 8 milioane...eu in astia 20 de milioane plus salariul sotului am socotite ratele la casa masina si toate cheltuielile si daca fac bebe imi cad din buzunar 12 milioane adica exact ratele...plus ca mai trebuie sa cresc si un copil...nu e corect...ca sa nu mai vorbim ca daca faci gemeni e mai jalnic ca indemnizatia de 6 mil e aceeasi nu e dubla...nimai amaratii aia de 2 milioane se dau pe fiecare copil...
ca sa nu mai vorbesc ca am prietene care castiga 50 de mil pe luna...alea cata contributie aduc?....si tot 6 mil i se da...pai si unde e dreptatea?

Ultima oara a fost editat de micanarcisa (2008-01-14 13:08:23)


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#22 2008-01-14 13:08:29

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: indemnizatie crestere copil

da, asta cu schimbatul locului de munca si pierdutul indemnizatiei pentru cateva zile nelucrate intre cele doua contracte mi se pare o aberatie, insa legea e lege...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#23 2008-01-14 13:11:58

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: indemnizatie crestere copil

micanarcisa a scris:

ca sa nu mai vorbesc ca am prietene care castiga 50 de mil pe luna...alea cata contributie aduc?....si tot 6 mil i se da...pai si unde e dreptatea?

probabil se presupune ca alea oricum nu au nevoie de cei 6 mil de la stat, ca au de unde pune de-o parte...In ceea ce priveste cei 6 mil+2 mil alocatia, eu stiam ca cei 2 mil ti-i da numai o data, cand se naste copilul...dar nu-s foarte sigura.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#24 2008-01-14 13:24:01

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatie crestere copil

micanarcisa a scris:

te cred...dar tot nu mi se pare corect sa ia toate banii asia. tie ti-ar conveni ca toti tiganii sa aiba 8 milioane ca tine care muncesti?



dap asa e...pai nu e de ajuns ca imi opreste din salariu pt sanatate si nu beneficiezi deloc de ei ca tot la particular mergi...cel putin la galati nu se uita numeni la tine daca mergi la spitale...si acum sa mai platesc si pt cele care raman si stau acasa si nu contribuie cu nik....si asa e o nedreptate majora faptul ca eu am salariul care il am si deci contributia e mai mare si la cele cu salariul minim contributia e mai mica si luam indemnizatii la fel...trebuia sa fie la toate procent din salariu nu numai la procuroare...ca eu de la 20 de milioane pe luna ma cobor la 8 milioane...eu in astia 20 de milioane plus salariul sotului am socotite ratele la casa masina si toate cheltuielile si daca fac bebe imi cad din buzunar 12 milioane adica exact ratele...plus ca mai trebuie sa cresc si un copil...nu e corect...ca sa nu mai vorbim ca daca faci gemeni e mai jalnic ca indemnizatia de 6 mil e aceeasi nu e dubla...nimai amaratii aia de 2 milioane se dau pe fiecare copil...
ca sa nu mai vorbesc ca am prietene care castiga 50 de mil pe luna...alea cata contributie aduc?....si tot 6 mil i se da...pai si unde e dreptatea?

si eu am fost anul trecut prin spitale si am platit de mi-au sarit capacele, cu toate ca cas-ul meu e de aproape 2 milioane...

nicolle_rox a scris:

micanarcisa a scris:

ca sa nu mai vorbesc ca am prietene care castiga 50 de mil pe luna...alea cata contributie aduc?....si tot 6 mil i se da...pai si unde e dreptatea?

probabil se presupune ca alea oricum nu au nevoie de cei 6 mil de la stat, ca au de unde pune de-o parte...In ceea ce priveste cei 6 mil+2 mil alocatia, eu stiam ca cei 2 mil ti-i da numai o data, cand se naste copilul...dar nu-s foarte sigura.

ti da permanent pe 2 ani

Ultima oara a fost editat de ralluka (2008-01-14 13:24:59)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-01-14 13:38:37

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: indemnizatie crestere copil

nicolle_rox a scris:

micanarcisa a scris:

ca sa nu mai vorbesc ca am prietene care castiga 50 de mil pe luna...alea cata contributie aduc?....si tot 6 mil i se da...pai si unde e dreptatea?

probabil se presupune ca alea oricum nu au nevoie de cei 6 mil de la stat, ca au de unde pune de-o parte...In ceea ce priveste cei 6 mil+2 mil alocatia, eu stiam ca cei 2 mil ti-i da numai o data, cand se naste copilul...dar nu-s foarte sigura.

nu ai de unde sa stii...pentru ca fiecare la salariul care il are are anumite standarde de viata...iar eu cu sotul castig foarte mult pe luna, poate pentru alta familie care nu castiga decat minim pe economie, dar tot nu pun deoparte nimic...de ex prietena respectiva plateste rate la vila si masina cat am eu cu sotul salariile si nu are de unde pune deoparte...deci fiecare cu standardele lui...oricum la noi cele cu salarii mari si contributii la stat cat china singura solutie e intoarcerea la servici imediat...
ralluka si eu platesc la cas peste 3 mil si degeaba..oricum cand vine vorba despre legea asta de doi lei ma infurii maxim...
cei 2 mil de lei sunt alocatia copilului timp de 2 ani...ai gemeni iei 4 mil...indemnizatia de mama e 6 mil...ai gemeni tot pe astia ii iei...dar pentru faptul ca-s duble cheltuielile iei din trei pe cea mai lunga big_smile ...iti ajung 2 mil pt 1 copil ?...


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#26 2008-01-14 13:41:01

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: indemnizatie crestere copil

pe mine faptul ca platesc un CAS nu ma ajuta decat sa ma iau cate o reteta compensata o data la nu stiu cat timp...in schimb cati bani am dat in 2 ani pe consultatii la privati etc. imi mobilam o camera...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#27 2008-01-14 13:42:02

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: indemnizatie crestere copil

din cate stiu s-a schimbat legea poti opta pt cele 6mil  sau nustiu cat la % din salariu .... si un copil se poate creste cu 8 milioane, si asta o spun din proprie experienta (am ventituri mari , cam 10000 ron,  dar tot cam la suma asta ajung lunar cheltuielile unui copil )

Offline

 

#28 2008-01-14 13:45:23

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: indemnizatie crestere copil

vb si eu aseara cu dragos pe tema asta...eu neavand serviciu si deci nici carte de munca am sa iau numai 2 milioane alocatia. Slava Domnului ca avem de unde. sa ia altii care chiar au nevoie...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#29 2008-01-14 13:46:15

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: indemnizatie crestere copil

?! a scris:

din cate stiu s-a schimbat legea poti opta pt cele 6mil  sau nustiu cat la % din salariu .... si un copil se poate creste cu 8 milioane, si asta o spun din proprie experienta (am ventituri mari , cam 10000 ron,  dar tot cam la suma asta ajung lunar cheltuielile unui copil )

pai sa zicem ca intr-adevar iti ajung cei 8 mil pentru copil...salariul tau (al mamei) dispare in favoarea indemnizatiei, care se duce integral pe copil. Si atunci chletuielile la care abia faceai fata cu 2 salarii bunicele (rate, intretinere,facturi, mancare etc.) vor trebui acoperite doar din ceea ce castiga tatal...teoretic, ti se injumatateste venitul, in timp ce cheltuielile raman cel putin aceleasi...cam asta e problema dp meu dv.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#30 2008-01-14 13:46:28

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatie crestere copil

?! a scris:

din cate stiu s-a schimbat legea poti opta pt cele 6mil  sau nustiu cat la % din salariu .... si un copil se poate creste cu 8 milioane, si asta o spun din proprie experienta (am ventituri mari , cam 10000 ron,  dar tot cam la suma asta ajung lunar cheltuielile unui copil )

10 000 ron??? cred ca 10 milioane vechi, nu? sau 100???
si eu am o prietena careia ii ajung banii pt bebe... nu mai prea ramane nimic pt ea... din cei 8 milioane, dar banuiesc ca ea nus e mai pune la socoteala smile smile smile

nicolle_rox a scris:

?! a scris:

din cate stiu s-a schimbat legea poti opta pt cele 6mil  sau nustiu cat la % din salariu .... si un copil se poate creste cu 8 milioane, si asta o spun din proprie experienta (am ventituri mari , cam 10000 ron,  dar tot cam la suma asta ajung lunar cheltuielile unui copil )

pai sa zicem ca intr-adevar iti ajung cei 8 mil pentru copil...salariul tau (al mamei) dispare in favoarea indemnizatiei, care se duce integral pe copil. Si atunci chletuielile la care abia faceai fata cu 2 salarii bunicele (rate, intretinere,facturi, mancare etc.) vor trebui acoperite doar din ceea ce castiga tatal...teoretic, ti se injumatateste venitul, in timp ce cheltuielile raman cel putin aceleasi...cam asta e problema dp meu dv.

total de acord..practic tu ca mama nu mai existi smile smile smile

Ultima oara a fost editat de ralluka (2008-01-14 13:47:16)

Offline

 

#31 2008-01-14 13:49:33

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: indemnizatie crestere copil

cam 3500 euro pe luna ... adica cam 100 milioane lei vechi ... si am spus cat cheltuieste bebelinu meu pe luna (800 ron)  fara sa ma pun pe mine si sot la socoteala

Ultima oara a fost editat de ?! (2008-01-14 13:51:05)

Offline

 

#32 2008-01-14 13:50:49

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: indemnizatie crestere copil

inteleg draga !? dar explicam mai sus...cei cu salarii mai mari s-au socotit si au anumite rate poate facute inainte sa apara legea asta...si s-au gandit asa: bai fac rata asta imi iau casa asta si masina asta si daca fac copil si imi da atat la suta din salariu tot pot sa ma ajung cu ratele...dar acum legea s-a schimbat si iti da 8 mil...si de unde mai acoperi tu lipsa?...plus ca ai si copil de crescut..de asta zic ca nu e corect....
dar sa se schimbe legea si sa alegi nu am auzit


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#33 2008-01-14 13:53:06

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatie crestere copil

nici eu... oricum e greu...e addevarat...sa faci un bebelin si sa-i si oferi tot...si daca mai ai si rate e chiar nasol

Offline

 

#34 2008-01-14 13:54:03

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: indemnizatie crestere copil

ralluka a scris:

total de acord..practic tu ca mama nu mai existi smile smile smile

nu ca mama, ci ca venit in familie.
un copil anuleaza timp de cateva luni un venit in familie, in timp ce nevoile cresc. este grav ca trebuie sa gandesc asa, dar pe de alta parte nu faci un copil ca sa nu ai cu ce-l creste.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#35 2008-01-14 13:57:18

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: indemnizatie crestere copil

asa e nicole rox cand faci copil stii ce vrei nu?...eu sunt furioasa la maxim doar pt ca nu este corect pt cele care contribuie mai mult sau foarte mult...


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#36 2008-01-14 14:05:11

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: indemnizatie crestere copil

micanarcisa a scris:

asa e nicole rox cand faci copil stii ce vrei nu?...eu sunt furioasa la maxim doar pt ca nu este corect pt cele care contribuie mai mult sau foarte mult...

eu imi doresc un copil foarte mult si vreau ca perioada in care voi fi insarcinata sa fie una dintre cele mai frumoase, sa ma pot ingriji cum trebuie ca sa se nasca sanatos, sa-i iau hainute, jucarii, nu sa stau cu grija zilei de maine sau sa nu am sa dau in spital zecile de milioane care se cer ca sa fii bagata in seama. din pacate asta e realitatea... si ar fi intr-adevar mai corect ca aceasta indemnizatie sa fie procent din salariul fiecaruia.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#37 2008-01-14 14:16:28

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatie crestere copil

eu cat am fost insarcinata (inainte sa pierd sarcina) am dat aproape 2000 de euro prin spitale..deci costa daca ai si probleme

Offline

 

#38 2008-01-14 21:11:43

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: indemnizatie crestere copil

Eu cu Darian am facut o asigurare de sarcina...la casa de pensii (legea 19 pentru cine a auzit de ea acum vreo 5 ani)....adica am cotizat 6 luni ,dupa care am luat cam 16 milioane pe luna,timp de 2 ani ,asigurarea +indemnizatia de la munca,care pe atunci era de vreo 2 milioane.Si desi am intrat dintr-un concediu intr-altul si cu Bianca,ea nu a mai avut acelasi noroc si am luat numai cele 8 milioane!Dar legea asta a fost data numai pentru persoanele cu pile la CJAS...iar cand s-a prins mai multa lume de smecherie...au scos legea...Well ,norocul meu a fost ca am avut pe cineva acolo ,ca altfel ceea ce cotizasem la casa de pensii....as fi recuperat la pensie,dupa cum tot anuntau si cei de la stiri,la tv!Va mai amintiti de scandalul de atunci?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.