homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?-2


#20 2008-01-13 22:57:28

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

ioana dinu a scris:

nu pot fi nasi cei care nu sunt cununati...daca exista preoti care fac asta, atunci pacatul este al lor..
nu exista pareri impartite, regulile sunt reguli..

nasi de cununie=parinti spirituali
parintii spirituali trebuie sa aiba taina cununiei.Daca tu si prietenu tau va despartiti dupa nunta lor,ei ce fac nu mai au nasi?
plus ca e pacat...

Offline

 



#21 2008-01-13 22:58:58

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

ioana dinu a scris:

nu pot fi nasi cei care nu sunt cununati...daca exista preoti care fac asta, atunci pacatul este al lor..
nu exista pareri impartite, regulile sunt reguli..

asa stiam si eu, si chiar in vara am fost la o nunta la kre preotul nu a vrut sa cunune cand a auzit k nasii nu erau cununati (noroc k erau parintii lor acolo si au tinut ei locul)

Offline

 

#22 2008-01-14 18:25:50

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

just-me a scris:

ioana dinu a scris:

nu pot fi nasi cei care nu sunt cununati...daca exista preoti care fac asta, atunci pacatul este al lor..
nu exista pareri impartite, regulile sunt reguli..

nasi de cununie=parinti spirituali
parintii spirituali trebuie sa aiba taina cununiei.Daca tu si prietenu tau va despartiti dupa nunta lor,ei ce fac nu mai au nasi?
plus ca e pacat...

pai si daca am fi casatoriti, si dupa ce-i cununam, dupa un un timp divortam (Doamne fereste!!)? nu raman fara nasi?

Offline

 

#23 2008-01-14 18:27:12

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

pai nu raman fara nasi ca tot nasii lor ramaneti divortati sau nu


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#24 2008-01-14 18:28:26

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

corect, asa e, cum zice si micanarcisa
camysh, regula este ca nu poti cununa daca tu la randul tau nu esti cununata..si regula trebuie respectata, indiferent de parerea lumii...singurele care conteaza sunt parerile avizate .

Ultima oara a fost editat de ioana dinu (2008-01-14 18:35:38)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-01-14 18:46:08

Lili_delfi
Sr. member
De la: nowhere and everywhere
Inregistrat: 2007-09-26
Mesaje: 1074

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

si eu la fel stiu. nu se poate sa fiti nasi de cununie dak nu sunteti cununati voi. pt k nasii se spune k sunt parintii spirituali ai finilor.
nasi de botez, da, puteti fi. dar de cununie, nup


Nimeni nu moare virgin... viata i-o trage fiecaruia cel putin o data !

Offline

 

#26 2008-01-14 18:52:57

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

o verisoara de-a mea si prietenul ei au cununat anul acesta pe cineva... si nu sunt casatoriti.. oricum, vom vedea noi daca ne cheama sau nu. daca nu ne cheama din motivul asta, atunci o sa-i chemam noi pe ei big_smile . pot sa ne fie nasi de cununie daca noi suntem de botez pentru fetita lor? sper ca macar asta sa se poata...

Offline

 

#27 2008-01-14 18:55:04

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

camysh a scris:

pot sa ne fie nasi de cununie daca noi suntem de botez pentru fetita lor? sper ca macar asta sa se poata...

am impresia ca nu, pentru ca prin asta sunteti deja "inruditi" cum s-ar spune...noi n-a mai putu avea nasii pe care-i doream la cununie pentru ca parintii mei ii cununasera pe ei si acum nu mai era voie.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#28 2008-01-14 18:56:57

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

of sad

Offline

 

#29 2008-01-14 18:57:07

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

astea cu imbarligarile nu le stiu dar eu zic ca se poate...ce daca a botezat copilul...nu o sa se mai stie cine si cui zice nas big_smile ...dar cred ca se poa...oricum tot la biserica iti poate spune...


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#30 2008-01-14 20:29:00

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

camysh a scris:

o verisoara de-a mea si prietenul ei au cununat anul acesta pe cineva... si nu sunt casatoriti.. oricum, vom vedea noi daca ne cheama sau nu. daca nu ne cheama din motivul asta, atunci o sa-i chemam noi pe ei big_smile . pot sa ne fie nasi de cununie daca noi suntem de botez pentru fetita lor? sper ca macar asta sa se poata...

da asta se poate.
dar sa le fiti voi nasi de cununie in nici un caz nu

Offline

 

#31 2008-01-14 21:03:23

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

Asa stiu si eu,ca nu se poate;pe de alta parte,insa,eu am cununat de 2 ori,si la biserica nu ne-a intrebat nimeni daca suntem casatoriti sau nu.....


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#32 2008-01-18 01:57:57

puscau_andreea
New member
Inregistrat: 2008-01-15
Mesaje: 56

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

eu kand ma-m kununat dekat la primarie nu a fost necesar k nasii sa fie cununati  pute-am lua si dupa starda 2 stiu insa k la kununia religioasa in biserika trebuiesk sa fie kununati...la biserika nu am ajunspoate la anu


iubeste si vei iubit....

Offline

 

#33 2008-01-18 13:39:27

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

se poate...dar inainte de nunta nasii trebuie sa mearga la preot pentru a le citi nu stiu ce , un fel de binecuvantare


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#34 2008-01-18 14:13:21

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

nu li se citeste nimic nasilor,e important doar sa aiba taina cununiei

Offline

 

#35 2008-01-18 16:27:05

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

just-me a scris:

nu li se citeste nimic nasilor,e important doar sa aiba taina cununiei

asa am stiut si eu, de la un preot, kre dupa cum v-am zis nici nu a vrut sa-i cunune pe respectivii cand a auzit k nasii lor nu erau cununati

Offline

 

#36 2008-01-18 16:42:14

kimy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-08-05
Mesaje: 3425
Site

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

Fratele meu si viitoarea lui sotie au fost nasi la niste prieteni buni acum in toamna,si desi si  eu si mama spuneam k nu vor putea ei au vorbit cu respectivul preot si ei urmand sa se caatoreasca la randul lor anul acesta a spus ca le va citi o slujba inainte (probabil logodna) care pana la urma nu le-a citit-o.Dar si mie mi se pare mai ok sa fie casatoriti..

Offline

 

#37 2008-01-18 17:13:13

anita78
Full member
Inregistrat: 2007-10-07
Mesaje: 782

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

se poate sa fie doar unul din voi cu mama sau tata (depinde).
dar fara sa fiti cununati nu se poate (desi unii popi mai accepta si acest lucru).
acum trebuie discutat si la biserica, in fond popa hotaraste, nu?


Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste cu adevarat, rade necontrolat, si nu regreta nimic care te-a facut sa zambesti

Offline

 

#38 2008-01-18 21:20:22

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: Putem fi nasi de cununie daca nu suntem casatoriti?

ba se poate...depinde de preot....de lungimea buzunerului sau...oricum stiu pe cineva care a fost nas fara cununie si gfara alte "taine"....li s-a citit doar o binecuvante si am fost de fata/....se poate inclusiv dc nasii nu sunt ortodocsi


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.