homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Disconfort vaginal dupa nastere


#1 2012-08-08 21:41:43

Kalashnikov
Membru
Inregistrat: 2012-04-10
Mesaje: 2

disconfort vaginal dupa nastere

Salutare.

fetelor, am si eu o problema.

am nascut in aprilie anul acesta, natural cu epiziotomie, in mare m-am refacut repede, la controlul de 6 saptamani mi s-a spus ca sunt in regula, mi-am reinceput viata sexuala, si aici in regula, la recomandarea doctorului mi-am facut analizele uzuale la secretie, si testul papanicolau la 3 luni si totul a fost okay, mi-a revenit si menstruatia...

DAR uneori am o senzatie de presiune in vagin, un fel de durere surda in vagin, sau nu stiu cum sa o descriu.
poate ca si cand mi s-ar incorda brusc muschii vaginului...., sau ca si cand am un obiect mic ascutit in vagin... stiu ca toate descrierile astea nu par a semana una cu alta, dar asa simt..

as vrea sa intreb fetele care au nascut dc li s-a intamplat asa ceva dupa nastere, daca simt uneori o durere / un disconfort inexplicabil in vagin

si as mai vrea sa o intreb si pe doctoressa, dc imi poate raspunde: se poate sa fie de la slaba lubrifiere a vaginului, pentru ca alaptez?

dar dc ar fi ceva mai grav, de exemplu vulvodinie (am gasit asta pe internet la o cautare de genul presiune in vagin) ar fi aparut la analizele pe care le-am facut?
dar prolapsul vezicii urinare in vagin se poate constata la un control ginecologic normal (cum a fost cel de la 6 sapt dupa nastere?)

Multumesc tuturor...
sper sa mi se raspunda smile

Ultima oara a fost editat de Kalashnikov (2012-08-09 00:33:48)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.