homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Melleva vs Yasmine


#1 2012-08-09 13:43:20

anonim09
Membru
Inregistrat: 2012-08-09
Mesaje: 3

Melleva vs Yasmine

Buna ziua,
Am si eu doua intrebari.
1. Am 25 de ani si inca mai am acnee juvenila.
Am fost la mai multi doctori, am incercat diverse tratamente, am facut analize hormonale si mi-au iesit ok. Apoi la un alt doctor mi-a luat probe la laborator si mi-a iesit un microb. Am incercat vreo 4-5 randuri de antibiotice, fara efect.
Pana la urma, dupa vreo 5 ani de umblat la diferiti doctori si incercat diverse tratamente m-am saturat si am renuntat; folosesc fond de ten si atat. 
Problema este ca vreo 3 ani am luat melleva, neintrerupt 1 an, apoi dupa cateva luni yasmine, apoi am reluat melleva. Stiu ca au o concentratie mai mare de hormoni decat restul ... si stiam ca sunt cam acelasi lucru cu diane 35. Am citit acum un articol despre diane 35 si am observat cat sunt de periculoase. Este acelasi lucru si pentru Melleva?
Eu le-am luat pentru ca medicul imi spusese ca pot alege intre melleva, yasmine si yaz; conform analizelor hormonale.
Pot schimba anticonceptionalele fara pauza (ma refer mai mare de cele 7 zile cand ar trebui sa vina menstra)?
2. Am luat in ultimele 3 luni yasmine, dar ultima folie nu am luat-o complet (am fost plecata o saptamana si am tot uitat sa iau la ora care trebuie). Nu am avut nimic pana la menstra care a fost enorm de mult comparativ cu alte dati, groaznic de dureros... nu imi trecea nici cu doua fiole algocalmin... si a tinut 3 zile.
Acum sunt ok, insa ma intrebam daca a mai trecut cineva prin asta ...? ... daca aveti idee daca se vor repeta durerile sau a fost vorba doar de prima menstra ?

Multumesc

Offline

 



#2 2012-08-09 13:47:25

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Melleva vs Yasmine

melleva sunt exact aceeasi chestie ca si diane.

menstruatiaa venit aiurea pt. ca nu ai luat pastilele corect; daca si luna viitoare se repeta situatia, du-te la planning, nu la ginecolog si discutati despre alte pastile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2012-08-09 13:50:07

anonim09
Membru
Inregistrat: 2012-08-09
Mesaje: 3

Re: Melleva vs Yasmine

yoyolina a scris:

melleva sunt exact aceeasi chestie ca si diane.

Care este perioada maxima recomandata de folosire ?
Daca nu am nimic acum e posibil sa apara complicatii in timp?

yoyolina a scris:

menstruatiaa venit aiurea pt. ca nu ai luat pastilele corect; daca si luna viitoare se repeta situatia, du-te la planning, nu la ginecolog si discutati despre alte pastile

Multumesc de raspuns. Sper sa nu se repete.

Offline

 

#4 2012-08-09 13:52:55

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Melleva vs Yasmine

durata tratamentului difera in functie de afectiune; daca spre exemplu ai ovare micropolichistice, tratamentul este unul permanent; daca este vorba de o dereglare hormonala, in principiu se recomanda 1 an, din cate am auzit/intalnit, ala e intervalul standard.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#5 2012-08-09 13:55:08

anonim09
Membru
Inregistrat: 2012-08-09
Mesaje: 3

Re: Melleva vs Yasmine

yoyolina a scris:

durata tratamentului difera in functie de afectiune; daca spre exemplu ai ovare micropolichistice, tratamentul este unul permanent; daca este vorba de o dereglare hormonala, in principiu se recomanda 1 an, din cate am auzit/intalnit, ala e intervalul standard.

A, deci nu le-am folosit prea mult. Ultima oara cand am facut o ecografie aveam ovare micropolichistice ...  cesafac

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-08-09 13:59:34

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Melleva vs Yasmine

poti continua si cu yasmin, dar trebuie sa faci periodic cate un control; daca lucurile merg bine, e ok; daca nu, va trebui sa reincepi administrarea de melleva smile totul tine de cum reactioneaza organismul tau la diverse concentratii de hormoni.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.