homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cat "costa" un copil?-2


#20 2012-08-23 19:35:24

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Cat "costa" un copil?

offtopic deno dar casa de unde ai daca nu faci rate la banca ?


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 



#21 2012-08-23 19:42:31

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Cat "costa" un copil?

si eu vreau fb daca ai deno
scrie aici ca mai stau vreo 5-10 min la calc, si apoi stergi

Offline

 

#22 2012-08-23 19:49:05

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Offline

 

#23 2012-08-23 19:55:49

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Cat "costa" un copil?

deno bravo puss
din ce ai descris acolo tare amarata mai esti rotfl2)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#24 2012-08-23 20:08:22

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Cat "costa" un copil?

am scris o poveste lunga cat o zi de post si cand sa trimit a aparut o eroare
deno, bravo
si noi stam in chirie, desi socrii au un casoi, nu casa, ai meu au apartament, dar preferam sa stam singuri
de acord si cu ratele la banca...e minunat fara, n-ai nici o grija. noi ne facem acum casa, dar nu in oras. si e mai usor...nu avem toti banii pentru un apartament si la casa faci cand ai fara sa te legi la cap cu bancile. speram sa o terminam de ridicat anul asta si sa o acoperim iar restul cand o sa mai avem banuti.
noi daca am fi mai strangatori aveam si casa si apartament pana in ziua de azi. sotul castiga prea multi bani si se duc pe miri ce si mai nimic. bine, darile la stat is f mari...asa ca ne-am hotarat sa facem casa ca macar sa ramana ceva si s ainvestim banii, ca de strans nu strangem nik. si sa nu va inchipuiti ca stau si mananc in oras sau is la cumparaturi toata ziua. haine ne luam o data, de 2 ori pe an, si in oras mananc o data pe saptamana si atunci ca trage al meu de mine, ca eu as face mancare acasa, dar cu, caldurile astea...
dar sa stiti ca si atunci cand eram in facultate si primeam 50 lei pe sapt de acasa eram la fel de fericiti si ne ajungeau banii. concluzia...cu cat ai mai mult, cu atata cheltui in nestire.
bine, la noi se duce motorina pe naveta, tigarile...dar multumim lui dumnezeu ca n-am ajuns pe la banci desi tare ma batea gandul dupa nunta. eram eu f stresata ca de ce sa platesc chirie cand pot plati rata pentru mine. m-a linistit al meu f repede rotfl2)))

Ultima oara a fost editat de ionela (2012-08-23 20:11:21)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2012-08-23 20:12:41

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Cat "costa" un copil?

deno...daca ai firma esti bogat rotfl2))))))))
daca ai firma ai dari la stat si cam atat

Offline

 

#26 2012-08-23 20:13:46

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Cat "costa" un copil?

deno hai ca deviem de la subiect, dar sa iti zic de ce radeam, mai ca imi venea sa iti zic "lasa mama ca iti trimit eu perdele " rotfl (al meu lucreaza intr-o firma ce se ocupa cu amenajarea camerelor de hotel, si au fabrica unde fac ei perdele , asta ca sa intelegi de ce tocmai perdele ) a si scaune daca vrei , ca am de le tin in pod (tot aduse de el) rotfl
am glumit nitel , dar in final asta tine tot de cum impartim veniturile cand e vorba de copii , la ei se duce tot


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#27 2012-08-23 20:44:51

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Cat "costa" un copil?

deno, parca tot ai nevoie de o siguranta financiara atunci cand faci un bebe, eu as cred. ca daca nu are nici unul serviciu sau lucreaza doar sotu' pe 7 mil si mai ai si chirie de unde banuti pentru ce-i trebuie?
donez si eu perdele deno, dar tot de zi rotfl2))

am mai dat o data add, acum vad alte poze
cred ca ii defect ceva pe la mine la calc sau net
sterg numele cand spui

Ultima oara a fost editat de ionela (2012-08-23 20:47:23)

Offline

 

#28 2012-08-23 20:54:35

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Cat "costa" un copil?

prima data am vazut poze de la cununia civila, de la nunta, si altele
acum nu mai vad astea, ci doar cateva cu, catelul

Offline

 

#29 2012-08-23 22:41:19

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Cat "costa" un copil?

Si noi cheltuim cel mai mult cu pampersii. Nasterea m-a costat 1300 lei (doc, anestezist, asistenta si neonatolog) + 100 - 150 sa zic cat am mai dat la asistente. In sarcina cheltuiam cam 150 lei / luna pentru eco si vitamine, la care se adauga eco morfofetala (420 lei). De cand s-a nascut bebe cheltuieli "semnificatie" au fost: caruciorul (550 lei), scaunul auto (360 lei) si eco abdominala, de sold si fontanela (240 lei, era, de fapt 360, dar ne-a zis doctorita ca ne face 3 la pret de doua ca si-asa dam o gramada de bani).
N-are sens sa mai zic ca acum suntem intr-o gaura neagra cu finantele si cu botezul vom cheltui absolut toate rezervele pentru "zile negre".  nustiu  Daaaar, MERITA! big_smile

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-08-23 22:42:26)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#30 2012-08-23 23:53:39

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Cat "costa" un copil?

pe mine ma costa fix 130 ron pe luna.adica pampersii....acum a inceput sa manance,deci sa zicem ca mai creste.
Daaaar mai cumpar hainutze,desi am o droaie,.cred ca rezistam un an cu alea primite la botez.doar de drag cumpar saptamanal hjarta dar astea-s mofturi,nu se pun. Samponu de bebel costa mult dar tine 4 luni...

La inceput am cumparat multe tampenii si nu ne-au trebuit...cum a zis si gina...
Daca ar fi sa o luam de la inceput as schimba asa: n-as mai lua patut,as lua carut mai ieftin si mai usor,as lua mameloane de silicon marimea cea mai mica(am cheltuit o droaie de bani pe unele ce nu erau bune,erau mari)

In rest sunt mofturi..adica jucariile si hainele..cel putin in primul an,sunt de moft pt parinti.
Repet,doar pampersii,1 mil si un pic.deci pana in alocatie,care e 2 smile

Durerea e ca tu ca mama ti se injumatateste salariul stand acasa cu el...si ratele si cheltuielile sunt tot aceleasi sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#31 2012-08-24 00:08:10

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Cat "costa" un copil?

Janis eu n-am pus "cosmeticele" (ulei, samponel) ca inca mai am din alea primite. De imbracat nu i-am cumparat de cand s-a nascut decat o pereche de dresuri/strampi, trei perechi de sosete si o paturica. In rest, deocamdata folosesc ce am primit dar ma abtin cu greu sa nu-i iau. tongue

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-08-24 00:08:26)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#32 2012-08-24 00:13:13

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Cat "costa" un copil?

Eu nu rezist.are cred 20 tricouri care ii vin acum..Inainte eu aveam boala bluzitelor pt mine.din primii mei bani castigati m-am dus si mi-am luat o bluza lol apoi la fel,aveam cheltuieli cu sotul,chirie,crescusem...dar mereu ma duceam la magazin dupa vreo reducere...mergeam la sotz si ziceam...iarta-ma... grater e doar x lei...o bluzita merit si eu grater
rotfl2

Acum asa fac pt fi-miu.nu iau nimic scump,mereu caut ieftinaturi,dar nu ma pot abtine.am transferat obsesia bluzitelor de la mine la el

Le: sa nu va inchipuiti ca port mai mult de 2 bluzite..nici nu stiu unde s-au dus toate rotfl mereu am impresia ca nu am....

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-08-24 00:16:49)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#33 2012-08-24 00:15:29

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Cat "costa" un copil?

hmm cam delicat subiect...
Pai dosarul meu de bortoasa a inghitit cam 50 mil (bine,acuma eu am facut analize lunar din cauza mutatiilor ,absolut toate platite  ceea ce daca e o sarcina fara probleme n-o sa coste atat), nasterea cred ca vreo 18 mil , sau p-aci ca n-am stat sa calculez amanuntit, hainute am primit fff multe, deci am cumparat putine, pana acum lapte nu prea a fost nevoie decat de cca 1-2 cutii cam 80 lei, pampersi cam 180 lei, jucarii deocamdata decat ne impiedicam de ele, haleala cam 150-200 lunar cu fructe,legume,lactate,cereale,si gel de dus si ce-o mai fi
Daca imi mai amintesc ceva mai scriu


Eu nu vad niciun post de la deno nustiu Cred ca le-a sters...


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#34 2012-08-24 00:18:15

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Cat "costa" un copil?

Da smart asta vroiam sa zic si eu.fetele vorbesc cu o fantomaaaa lol

S-a suparat si a plecat...a scris mai devreme la burtici...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#35 2012-08-24 01:48:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Cat "costa" un copil?

monitorizarea sarcinii cu tot ce a implicat ea a fost 5400lei. nasterea si ce a fost pe langa ea putin peste 1600lei. bagajul de spital vreo 400. ce i-am cumparat eu lui bebe de dinainte sa nasc, adica diverse maruntisuri, in jur de 1000lei. patut si carucior am primit deci nu intra aici.
hainutele le-am primit in mare parte. in perioada asta ne trebuie cam 130-150lei pentru scutece, aprox 1000lei pentru lapte ( sau pana la 1300 lei cand e pe lapte exclusiv). cosmeticele nu sunt mare lucru... la asta se mai adauga consultatii, eventuale tratamente care pot face si ele gaura in buget uneori, cereale, biscuiti, legume, fructe, carne care habar n-am cat costa/ luna. servetele umede care nu sunt musai, jucarii. si incaltamintea mi se pare tare scumpa daca vrei ceva de buna calitate. la hainute mai merge si ieftineli.

poti sa cresti copiii si cu putine cheltuieli. problema cea mai mare mi se pare in momentul in care ai nevoie de niste servicii medicale sau tratamente care pot fi foarte scumpe. sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de situatii si sa avem copii sanatosi. dar ce se fac familiile care abia traiesc de pe o zi pe alta cand apare o astfel de nevoie? eu il intrebam pe dr gastro daca nu exista alternativa mai ieftina la laptele asta praf... si-mi povestea de ce cazuri vede el la spital... sad bietii copilasi, n-au ce face decat sa sufere daca parintii nu au bani pentru lapte dietetic ( de exemplu) grater sunt atat de multe familii care traiesc intr-o saracie crunta grater sa nu mai zic de diverse probleme de sanatate cu adevarat grave care pot exista.
am deviat de la subiect.

Offline

 

#36 2012-08-24 12:14:43

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Cat "costa" un copil?

Si pe mine m-a costat enorm perioada sarcinii;am facut f.multe eco,analize,dr+drumurile lunare.In jur de 8 mil pe luna,apoi la nastere,cu tot cu cheltuili prin Buc-20mil,5mil carut sh,3 mil cercei...
Hainute,am multe ramase de la primul bebe,dar pt.fetita abi am asteptat sa pot da iama in rochite si colantei,bentite...am dat vreo500 ron,doar pe cateva.
Pampersii,2 baxuri am consumat in prima luna.Vreau sa iau si eu d-alea textile.Pt.baietel am  deja,dar pb.e ca la el nu mai fac fata peste noapte si am revenit la ceiclasici,are 2 ani si nu reusesc sa-l invat la olita;face de cate ori il pun,dar si des pe el,mai ales kk,ca e innebunit dupa fructe.
Lapte praf,bibe,sterilizator-sper sa nu avem nevoie.
Si noi avem rate de vreo12mil,pt o amarata de masina+un card,eu am sal de prof si voi avea6mil indemnizatia,dar n-am pus niciodata pe hartie cheltuielile cu bebeii,la cat de mult i-am dorit...
Am niste vecini cu 12 copii,unul dintre ei deja are 3 si venituri nu prea au,deci ei cum se descurca?!


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#37 2012-08-24 12:51:41

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Cat "costa" un copil?

eu cu sarcina nu am cheltuit NIMIC ..decat vitaminele(elevit) 40 lei pe luna.
in sarcina am facut bitest, morfologii, ecografii multe, dar toate le-a inclus abonamentul de la munca...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#38 2012-08-24 14:49:52

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cat "costa" un copil?

eu nu inteleg de ce pe ORICE topic de pe forumul asta trebuie sa fie cineva care se da cu fundu de pamant bang
Am deschis topicul asta nu ca sa starnesc discutii ci ca sa aflu niste pareri realiste despre ce inseamna dpdv material aducerea pe lume e unui copil. Atat! Ma repet, unui copil ii trebuie in medie aceleasi lucruri (+- cateva), dar ca unele persoane aleg sa le cumpere din piata iar unii de la magazine de fitze din mall e altceva, pana la urma e alegerea fiecarei persoane in parte.
Da, nu spune nimeni sa iti tii copilul dezbracat si cu hainele mancate de molii dar sa dai sute de euro pe niste haine pe care le poarta cateva luni mi se pare ca arunci banii de pomana, mai bine faci altceva cu ei, tot pentru bebe.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.