homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme cai urinare


#1 2012-10-22 22:12:09

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

probleme cai urinare

Buna.Incerc sa imi expun si eu problema mea de sanatate, poate s-a mai confruntat cineva cu asa ceva si poate macar sa imi spuna ce as putea avea si sa ma ajute eventual cu un sfat legat de un tratament care a dat rezultate.
Asadar, de foarte multi multi ani, cred ca sunt 15-16 deja, am probleme legate de urinat. De cand ma stiu am o sensibilitate mai mare a cailor urinare, facand infectii urinare de la frig si/sau dupa contact sexual. In ultimii 3-4 ani aceaste episoade s-au redus la 1-2 pe an, nefiind foarte grave. Dar as putea sa traiesc cu aceasta problema, daca nu ar fi alta legata tot de urinat: am arsuri la nivel de uretra, uneori la sfarsitul urinarii, dar cel mai des, la 5- 10 minute dupa ce am urinat. Aceste arsuri pot sa fie continue sau intermitente si trec doar daca beau o cantitate suficienta de lichid, cel mai ades apa.Plata. Am fost la nenumarati medici, ginecologi, urologi, am facut diverse tratamente, alopate sau naturiste, pastile, ceaiuri, solutii, tincturi, bai, irigatii.Nimic nu a dat rezultat in afara tratamentului homeopat.Datorita acestui tratament, aceste simptome s-au redus atat ca frecventa cat si ca intensitate, foarte mult in ultimii ani. Dar totusi nu dispar de tot si se agraveaza la urmatorii factori:
- consum insuficient de apa
- stres sau suparare
- frig
- consum de bauturi acidulate, despre cola nici nu poate fi vorba
- mancaruri picante
S-ar putea sa mai fie si alti factori, dar eu pe astia i-am observat si incerc sa ii evit.
Arsurile sunt mai intense in special dimineata sau atunci cand trece foarte mult timp intre doua urinari si urina este mai concentrata. Nu urinez foarte des, uneori ma duc la baie de doua ori pe zi, alteori de 5 ori, noaptea niciodata.
Ca si posibil diagnostic, mi s-a spus ca s-ar putea ca nisipul pe care toata lumea il are in urina sa imi faca rau, lucru invalidat recent de un medic urolog care mi-a spus ca nu poae fi vorba de asa ceva. Alt diagnostic posibil, cistita interstitiala dar asta ar presupune dureri ale vezicii, ori eu nu am asa ceva( am avut intr-o perioada cand am avut o suparare foarte mare dar a trecut cu tratament homeopat si de atunci nu am mai avut astfel de simptome)si din ultima ecografie a vezicii nu a reiesit ca as avea asa ceva. Mi s-a mai spus ca s-ar putea sa fie din cauza unei infectii genitale, dar nu a fost bun nici acest diagnostic, pentru ca ori am, ori nu am infectie genitala, simptomele sunt aceleasi.Si foarte important senzatia de arsura apare pe uretra si nu la intrarea in vagin ca in cazul unei infectii genitale si este diferita.Ultima posibilitate avansata de medicul urolog a fost ca e posibil ca in urma infectiilor urinare repetate sa fii ramas microbi prinsi undeva sub mucoasa vezicii acolo unde antibioticele nu ajung sa actioneze sau ceva de genul asta. Oricum, parerea mea este ca orice microbi ar fi totusi in 16 ani ar fi trebuit sa se intample ceva cu ei, nu sa ramana tot acolo si sa imi dea tot aceleasi simptome.
Problema mea nu este foarte grava dar a devenit deranjanta efectiv la nivel psihic pentru ca nu pot sa ma duc la baie niciodata linistita si tot timpul trebuie sa am apa la mine.
M-am documentat foarte mult pe internet si nu am reusit sa gasesc un caz similar cu al meu. Poate ca totusi careva dintre voi a avut de a face cu asa ceva si ma poate ajuta. Macar sa inteleg ce am.
Va multumesc anticipat.
Adri

Offline

 



#2 2012-10-22 22:51:20

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: probleme cai urinare

alte lucruri ai verificat? adica, problema sa fie in alta parte a corpului (cauza), dar tu sa simti efectul la nivelul asta. Tu zici ca depinde de ce consumi (lichide, mancaruri), si frig si stres&suparari. Eu as zice sa investighezi pe baza asta, pe legatura intre ce bagi in interiorul organismului tau (lichide, mancare) si modul in care "iese" ca sa zic asa, pe partea cealalalta urina. Ma gandesc ca ar putea fi ceva de metabolism, si de cum ti se asimileaza toate cele, si cauza acolo sa fie, si usturimile si arsurile astea sa fie doar un efect..

Offline

 

#3 2012-10-23 11:23:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

Citeste despre cistita interstitiala, poti avea o forma mai usoara, trec prin ceva asemanator si am ajuns sa citesc si sa ma diagnostichez singura, din pacate la noi urologii nu prea cunosc problema.
Oricum ea nu se diagnosticheaza prin ecografie, ci prin cistoscopie cu hidrodistensie, o procedura invaziva si dureroasa, eu nu am facut cistoscopie deloc, fiimdca nu mi-ar fi folosit sa ma supun la asa ceva doar ca sa aflu ca sunt condamnata pe viata si nu se poate face nimic.

Oricum medicina alopata nu poate face mai nimic in aceasta privinta, tine-te de tratamentul homeopat (eu inca mai caut remediul potrivit).
Daca zici ca esti sensibila la dieta (eu nu sunt), incearca pe cat posibil sa mananci alimente alcaline, cat mai putin zahar, alcool, tot ce e acid. Aici gasesti foarte multe informatii utile : http://www.ic-network.com/forum/
Ce m-a mai ajutat pe mine : suplimente de acid hialuronic, MSM, glucozamin + condroitin, quercetin, aloe vera
La mine e putin mai grav decat la tine (senzatie permanenta de nevoie de a urina + durere / arsura in uretra), dar daca citesti pe net o sa vezi ca suntem norocoase, boala asta poate da niste simptome ingrozitaore care sa-ti faca literalmente viata un iad... eu nu ma pot obisnui cu gandul ca asta va fi viata mea de acum incolo, dar macar ma bucur ca o pot tine cat de cat sub control cat sa am o viata aproape normala

Imi poti spune la ce homeopat ai fost si ce tratament ai luat, de curiozitate ? (stiu cum e cu homeopatia, n-o sa ma apuc sa-l iau si eu acum smile )

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-10-23 11:40:24)

Offline

 

#4 2012-10-23 13:54:01

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: probleme cai urinare

heimdall a scris:

Citeste despre cistita interstitiala, poti avea o forma mai usoara, trec prin ceva asemanator si am ajuns sa citesc si sa ma diagnostichez singura, din pacate la noi urologii nu prea cunosc problema.
Oricum ea nu se diagnosticheaza prin ecografie, ci prin cistoscopie cu hidrodistensie, o procedura invaziva si dureroasa, eu nu am facut cistoscopie deloc, fiimdca nu mi-ar fi folosit sa ma supun la asa ceva doar ca sa aflu ca sunt condamnata pe viata si nu se poate face nimic.

Oricum medicina alopata nu poate face mai nimic in aceasta privinta, tine-te de tratamentul homeopat (eu inca mai caut remediul potrivit).
Daca zici ca esti sensibila la dieta (eu nu sunt), incearca pe cat posibil sa mananci alimente alcaline, cat mai putin zahar, alcool, tot ce e acid. Aici gasesti foarte multe informatii utile : http://www.ic-network.com/forum/
Ce m-a mai ajutat pe mine : suplimente de acid hialuronic, MSM, glucozamin + condroitin, quercetin, aloe vera
La mine e putin mai grav decat la tine (senzatie permanenta de nevoie de a urina + durere / arsura in uretra), dar daca citesti pe net o sa vezi ca suntem norocoase, boala asta poate da niste simptome ingrozitaore care sa-ti faca literalmente viata un iad... eu nu ma pot obisnui cu gandul ca asta va fi viata mea de acum incolo, dar macar ma bucur ca o pot tine cat de cat sub control cat sa am o viata aproape normala

Imi poti spune la ce homeopat ai fost si ce tratament ai luat, de curiozitate ? (stiu cum e cu homeopatia, n-o sa ma apuc sa-l iau si eu acum smile )

am zis eu ca ai o cistita interstitila , pt ca si eu o am de f multi ani pe langa asta am si o vestibulita vulvara. Pe facebook am gasit un forum dedicat femeilor cu cistita interstitiala si vestibulita vulvara(vulvodinia). E un site unde intra f multe femei din USA, cum lupta femeile cu aceste invisible disease si fac campanii.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#5 2012-10-23 14:00:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

angel, stiu, citisem si eu, dar nu e usor ca de la o sanatate perfecta sa accepti ideea ca esti condamnat pe viata... eu inca sper sa mai gasesc o solutie
am pus si eu link catre forumul dedicat cistitei interstitiale, sunt multe informatii utile, mai ales despre dieta
ca veni vorba, vezi ca merisorul, care e bun pentru infectii urinare, e total neindicat la cistita interstitiala, fiindca e acid si mai are si efect diuretic... pe mine tot ce e diuretic ma omoara, cafeaua e cea mai rea dintre ele
tu ai gasit vreo cale de ameliorare in afara de ce am zis eu ? pe mine suplimentele respective chiar ma ajuta.. dar nu pot trece de un anumit prag

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-10-23 14:10:27)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-10-23 14:28:13

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: probleme cai urinare

pemine mamai ajuta uro-vaxomul


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#7 2012-10-23 14:29:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

ciudat, pai ai totusi (si) e-coli ?

Offline

 

#8 2012-10-23 14:36:57

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: probleme cai urinare

nu dar pt imunitatea vezicii il folosesc uneori si se simte efectul , nu fac pipi asa des cand il fol. Uroculturile mele au iesit sterile cu toate ca urina era rosie.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#9 2012-10-23 14:40:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

am inteles... eu nu am urinat niciodata cu sange si nici nu urinez des, ma pot abtine oricat, desi simt nevoia
suplimentele de care zic eu ajuta la refacerea mucoasei vezicii (acidul hialuronic intra in componenta ei, se fac si instilatii cu acid hialuronic) sau au efect antiinflamator, poti incerca, daca nu le-ai incercat deja, poate te ajuta

Offline

 

#10 2012-10-23 14:51:36

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: probleme cai urinare

vazusem o interventie in uk la tv o tipa ( in cazul meu) urina f des , si i-a injectat silicon medicul si la un an revenea pt aceste proceduri Acidul hialuronic cine ti le-a instilat? Cat costa?


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#11 2012-10-23 14:56:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

nu, eu nu am facut instilatii, acidul hialuronic il iau sub forma de capsule... deocamdata cat imi permit sa stau asa nu vreau sa recurg la instilatii, fiindca exista riscul unor agravari ale simptomelor, in cel mai bun caz temporare
pentru instilatii stiu ca se cheama Cystistat produsul cu acid hialuronic, exista si la noi, poti intreba un urolog
se mai fac instilatii si cu Botox... altele doar cu rol de calmare temporara a simptomelor, cu bicarbonat, lidocaina (rescue instilations se cheama)
si mai exista un medicament numit Elmiron (la noi nu se gaseste) care e singurul tratament pentru cistita interstitiala, nu e eficient decat in anumite cazuri, dar e destul de toxic pentru ficat... nu stiu la noi daca ti-l poate prescrie cineva sa-l comanzi din strainatate

Offline

 

#12 2012-10-23 15:19:15

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: probleme cai urinare

de elmiron stiu si eu au o gramada de side effects. Cum se numesc capsulele cu acid hialuronic? De unde le-ai cumparatsi cat costa?


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#13 2012-10-23 15:22:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

Eu le iau pe astea de la Secom : http://www.pcfarm.ro/produs/4485/Hydraplenish-Plus-MSM- le gasesti prin farmacii si plafare
mai gasesti si alte variante aparent mai ieftine, dar eu am calculat concentratia si cam tot acolo as ajunge
iau 2 pe zi, sunt scumpe si impreuna cu celelalte ma cam usuca de bani, dar ma tin cat de cat pe linia de plutire

Offline

 

#14 2012-10-24 10:39:03

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: probleme cai urinare

heimdall a scris:

Eu le iau pe astea de la Secom : http://www.pcfarm.ro/produs/4485/Hydraplenish-Plus-MSM- le gasesti prin farmacii si plafare
mai gasesti si alte variante aparent mai ieftine, dar eu am calculat concentratia si cam tot acolo as ajunge
iau 2 pe zi, sunt scumpe si impreuna cu celelalte ma cam usuca de bani, dar ma tin cat de cat pe linia de plutire

chiar ca-i scump. E bun ca si-a facut efectul la tine.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#15 2012-10-24 10:53:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

si-l face cat timp il iau... asta e problema cu suplimentele
de asta caut un tratament homeopat care sa amelioreze / rezolve definitiv problema

Offline

 

#16 2012-10-24 13:38:17

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: probleme cai urinare

heimdall a scris:

si-l face cat timp il iau... asta e problema cu suplimentele
de asta caut un tratament homeopat care sa amelioreze / rezolve definitiv problema

il iei zilnic sau faci si pauze?


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#17 2012-10-24 13:47:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

il iau zilnic de cateva luni, impreuna cu celelalte (glucozamin, condroitin, quercetin, aloe vera, macerat de muguri de coacaz negru - la astea am mai facut pauze)
momentan iau numai acid hialuronic si aloe vera, plus tratamentul homeopat

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-10-24 13:48:50)

Offline

 

#18 2012-10-24 13:51:07

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: probleme cai urinare

heimdall a scris:

il iau zilnic de cateva luni, impreuna cu celelalte (glucozamin, condroitin, quercetin, aloe vera, macerat de muguri de coacaz negru - la astea am mai facut pauze)
momentan iau numai acid hialuronic si aloe vera, plus tratamentul homeopat

cat te costa pe luna tot tratamentul?


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#19 2012-10-24 13:59:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

n-am stat sa calculez, in perioada cand le luam pe toate in jur de 300 de lei cred... quercetinul mai e tot in jur de 100 ron, restul sunt mai ieftine
si de asta e mai bine cu homeopate, ca sunt 5 lei tubul smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.