homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Escapelle-9


#153 2012-10-29 19:54:31

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Escapelle

ti-am spus,mai bine anticonceptionale,sunt safe si nu risti sa mai iei pastila aia...iar daca iti faci analizele anual si nu ai nimic,le poti lua mai mult timp...

good luck puss si ai grija de tine

sa opresti nu prea ai cum


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 



#154 2012-10-29 20:01:23

ladubug04
New member
Inregistrat: 2012-10-29
Mesaje: 8

Re: Escapelle

nuuuuu ca mie frica de pastile... sa ma ingras am 53 de kilograme din liceu, ma mentin bine , si stiu ca majoritatea doctorilor prescriu pastilele asa pe fata (gen se uita si la fata ) fara analize..si daca stau sa ma gandesc bineeee la dentist am ajuns dupa 7 ani de la ultimul consult lol si noroc ca mi-a cazut maseaua ca altfel nu ma prindeai la cabinet lol

nu sunt fun nici caciulitelor..dar no God created woman...

mersi la fel si tu puss

Offline

 

#155 2012-10-29 20:08:44

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Escapelle

da anticonceptionalele nu se dau pe analize,se dau dupa istoricul familial..eu nu m-am ingrasat deloc,daca te ingrasi inseamna ca nu ti le-a dat potrivite tie,de la anticonceptionale nu te ingrasi,pastilele maresc petitul si ai tendinta sa mananci mai mult asa ca...take easy...nu e nimic de speriat


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#156 2012-10-29 20:15:13

ladubug04
New member
Inregistrat: 2012-10-29
Mesaje: 8

Re: Escapelle

ei nu ai idee cat pot sa mananc am arderiile gastrice rapide big_smile bine, ma fac fata cuminte si ascult de tine big_smile i;m going to see a doc lol si sa ma rog la al de sus sa se opreasca ciclu vieti big_smile


danke noch einmal big_smile

Offline

 

#157 2014-02-04 11:07:10

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Escapelle

In Z15 a cm am luat escapelle la 2 ore dupa actul sexual. Cm este destul de regulat, 27-29 zile. Dupa o sapt au aparut niste scurgeri de culoare maronie, reduse cantitativ, care au tinut o saptamana. LA 8 zile dupa escapelle incepuse sa ma doara burta exact ca la menstruatie, cateva picaturi de culoare rosie, care s-au prit in cateva ore.Ziua urmatoare la fel, cu dureri si cateva picaturi de culoare rosie, care dupa cateva ore au incetat. La 10 zile, adica azi, ma trezesc cu dureri puternice, fix ca la menstra, merg la baie si aceeasi poveste, cateva picaturi atunci cand urinez si gata. Insarcinata nu sunt, am facut 3 teste , inclusiv azi (sa nu spuneti ca n-are relevanta pt ca n-au trecut inca 3 sapt de la contact; am ceva experienta in testare si sunt sigura ca aparea pe test la 16 zile) si nu stiu daca ar trebui sa consider asta ca fiind menstruatia mea. Ca daca asa ar trebui, e total modificata, cantitate infima, nu se poate compara. (indeosebi in Z2 era fluxul cel mai ridicat).


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2014-02-04 11:30:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Escapelle

nu stiu daca ar trebui sa consideri asta menstra, oricum la ce dereglari provoaca pastila e posibil sa mai ai sangerari din astea neregulate si menstra adevarata sa-ti mai intarzie... nu prea ai decat sa astepti sa vezi daca se transforma in menstra
oricum cateva luni de acum incolo poate sa fie modificata menstra si sa apara cand vrea ea

Offline

 

#159 2014-02-04 11:49:22

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Escapelle

Merci mult, Heim!


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#160 2014-03-30 14:36:03

Bambilici22
New member
Inregistrat: 2012-02-14
Mesaje: 5

Re: Escapelle

Buna,


Am si eu niscaiva problemute... Luna aceasta am avut contact sexual neprotejat, cu o saptamana inainte sa imi vina mensta (neprotejat insemnand ca a ejaculat afara si apoi am continuat). La cateva zile dupa, am repetat povestea, numai ca de data asta, inainte sa incepem a doua tura, am observat ca se scursese un lichid de culoare alba. Nu stiu daca de la mine sau de la el. El a zis ca nu ar fi "terminat", ca isi dadea seama. Dupa miros nu ar fi fost sperma... Si nu am mai continuat!

In fine, dupa ce ne-am framantat o zi intreaga, am hotarat sa iau Escapelle, pe care l-am administrat la 24 de ore dupa intamplare. Spre seara, am avut impresia ca am o usoara febra si ma cam durea capul. Menstra mea ar fi trebuit sa apara azi, 30.03, avand in vedere calculele mele, cu ciclu menstrual de 30 de zile.

Acum vin intrebarile: Care dintre cele doua contacte sexuale ar fi putut fi problematic (in sensul unei sarcini)? Daca nu imi apare menstra azi, sa zicem maine, ce fel de griji ar trebui sa imi fac? Cand ar fi cel mai concludend un test de sarcina?

Mersi mult!

Ultima oara a fost editat de Bambilici22 (2014-03-30 14:38:49)

Offline

 

#161 2014-03-30 15:10:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Escapelle

mai degraba primul contact mi se pare mai problematic, e mai la limita, adica daca ai fi ovulat mai tarziu era cu risc
ar trebui sa astepti 3 saptamani de la acel prim contact sau macar o saptamana de intarziere a menstrei ca sa faci testul
oricum si escapelle poate fi de vina pentru intarzierea asta

Offline

 

#162 2014-03-30 15:13:58

Bambilici22
New member
Inregistrat: 2012-02-14
Mesaje: 5

Re: Escapelle

Asa ma gandeam si eu! Mersi mult!

Offline

 

#163 2014-04-05 17:43:46

Bambilici22
New member
Inregistrat: 2012-02-14
Mesaje: 5

Re: Escapelle

Hello,

Me again! Saptamana trecuta va povestea ca am luat Escapelle. Aseara (la 6 zile dupa) mi-au aparut "sangerarile" si scriu intre ghilimele pentru ca nu stiu cum sa mi dau seama daca este menstruatia reala. Ideea e, ca mie trebuia sa imi vina mentra pe 30 martie, cum va spuneam in postul trecut, dar am luat Escapelle pe 29. Deci, voi ce ziceti? Ce mi se intampla acum e menstra falsa sau cea adevarata?

Astept un raspuns! Multumesc!

Ultima oara a fost editat de Bambilici22 (2014-04-05 17:44:29)

Offline

 

#164 2015-04-17 22:01:49

ccdc
Membru
Inregistrat: 2015-04-17
Mesaje: 1

Re: Escapelle

Buna tuturor! Am 19 ani si mi-am inceput viata sexuala acum cateva luni. Am avut parte de cateva momente nefericite in care ni s-a rupt prezervativul si am apelat la pastilute de a 2 a zi.. Am luat de 2 ori escapelle pana acum si odata un alt tip ce era in 2 pastile.. Deja am luat prea multe si nu stiu ce as putea sa fac pe viitor daca se mai rupe prezervativul. Va scriu pentru ca am o problema legata de ESCAPELLE. Am avut ciclu intre 6 aprilie 2015 si 10 aprilie...pe 12 noaptea tarziu am avut un contact sexual protejat.. ( proasta zi am ales si noi )..si s-a rupt prezervativul la final si nu am mai realizat si a ejaculat in vaginul meu desigur. La putin am gasit o farmacie nonstop si am luat escapelle cam la aproape o ora de la contact..dupa ce terminasem m-am spalat repede foarte bine..Astazi este 17 aprilie..De ieri ceva maroniu s-a scurs si astazi imi curge sange aproape egal cantitativ cu un ciclu...Tin sa mentionez ca eu am un singur ovar.. Pe cel stang l-am pierdut la 13 ani..M-am nascut cu un fel de tumora..chist..si a tot crescut..iar atunci a fost momentul in care mi-a pus viata in pericol..cumva am descoperit ce era..iar in urma operatiei mi s-a scos si ovarul tumora fiind extrem de mare. E normala aceasta scurgere abundenta aproape egala cu cea a ciclului ?..Cat are sa tina ?...Daca curge acum atat..o sa mai am ciclu la inceputul lunii Mai cum ar trebui in mod normal ?...Exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata ?

Offline

 

#165 2015-04-17 22:06:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Escapelle

sangerarea e un efect secundar al pastilei care tine cateva zile, menstruatia e posibil sa intarzie, pastila de a doua zi deregleaza ciclul
nu ai cum sa fi ramas insarcinata fiindca nu erai in perioada fertila, daca ai un ciclu regulat
eu te sfatuiesc sa mergi la planning sa ti se prescrie anticonceptionale daca prezervativul nu e o metoda potrivita pentru voi

Offline

 

#166 2015-10-24 23:48:13

cornelia magdauti
Membru
Inregistrat: 2015-10-24
Mesaje: 1

Re: Escapelle

BUNĂ. AM NEVOIE DE AJUTOR!
?n august am luat pastila Escapelle dupa 7 ore ,totul deci a descurs normal in luna septembrie,am avut singerari  plus menstruatia pe 18 ,iar acum este octombrie si trebuia sa vina undeva pe 20 menstrutia .Mă dor s?nii deja de o săptăm?nă,am luat testul de sarcina de două ori ,a mers negativ.Poate să fie o reacție adversă sau ar trebui să plec la ginecolog?

Offline

 

#167 2015-10-25 09:39:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Escapelle

da, probabil ca e o dereglare datorata pastilei, mai asteapta daca zici ca sunt semne ca vine menstruatia

Offline

 

#168 2017-07-25 10:57:25

Nedelea ana maria
Membru
Inregistrat: 2017-07-21
Mesaje: 0

Re: Escapelle

Bună

Offline

 

#169 2018-06-24 17:34:49

xandraon
Membru
Inregistrat: 2018-06-24
Mesaje: 1

Re: Escapelle

Buna, am si eu o nelamurire.. n-am mai trecut prin asta .. daca poate sa mi raspunda cineva
am luat 2 luni la rand marvellon fara pauza, aprilie mai, a doua luna am intrerupt administrarea dupa 7 zile, luna aceasta am avut contact neprotejat cu aproximativ 2 saptamani inainte de ziua in care imi venea ciclul in mod obisnuit./ am luat escapelle la cateva ore dupa contact // iar acum incep sa ma ingrijorez ca nu apare menstruatia.. nu imi intarzie niciodata .. cat ar trebui sa mai astept pana sa mi fac un eventual test de sarcina..? sau cat ar putea sa intarzie menstruatia din cauza pilulei de urgenta? mentionez ca am si simptome de genul dureri ale sanilor, disconfort in zona ovarelor, stari de oboseala..

Offline

 

#170 2018-06-25 09:27:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Escapelle

poti face un test la 3 saptamani de la contact, dar pastila de a doua zi poate provoca intarzieri destul de mari... plus ca si intreruperea AC poate provoca intarzieri

Offline

 

#171 2018-06-28 18:27:44

Maria89
Membru
Inregistrat: 2018-06-28
Mesaje: 0

Re: Escapelle

Buna ziua
Am nevoie de un sfat până ajung marți la doctor.
Pe 16 mai am făcut o întrerupere de sarcină din n motive. Până pe 17 iunie nici un contact cu soțul meu. Pe 17 iunie pe la ora 14 am avut contact cu el dar fara finalizare in mine. A scos la timp zicea el dar eu la 2 ore după am luat pilula escapell. Bun !!! Am văzut că a trecut o luna și o săpt de la întreruperea de sarcină am vb cu asistenta doctoriței  și mia dat duphaston . Am luat 2 pastile și mia venit problemele.  Dar de luni mă simt cam rău balonată, greață și mie frica că aș putea fi ceea ce nu îmi doresc acum că am alte probleme pe cap. Am făcut un test ieri și a ieșit negativ. Ajutatima cu un sfat va rog . Va mulțumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.