homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme cai urinare-2


#20 2012-10-25 20:32:25

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: probleme cai urinare

Buna fetelor, ma bucur ca am gasit pe cineva cu care sa discut despre problema care ma chinuie.La mine totul a inceput cu inceputul vietii sexuale. De atunci nu am mai avut o viata normala din punctul de vedere al mersului la baie. Cistita este o mostenire de familie, toate femeile din familia mea, au facut/fac cistita, eu nu am facut exceptie, si am inceput inca de mica. Dupa primul contact sexula totul s-a transformat intr-un cosmar. Faceam cistita tot timpul, nici nu mai stiu cat de des. Luam antibiotice pe atunci care ma vindecau pe moment dar pe urma iar aveam probleme. Apa era singura care ma ajuta. Sau ceaiul. Lichid sa fie, dar nu acidulat. Imi amintesc momente cand beam apa atata de multa ca imi iesea inapoi pe nas. Pentru mine 2 litri era asa dintr-o inghititura sad La un moment dat am inceput sa caut solutii si asa am ajuns la medicul homeopat la care inca merg. La inceput imi amintesc ca au trecut vreo 8 luni ca sa inceapa sa isi faca efectul. Nu e totdeauna usor sa gaseasca remediul potrivit, trebuie sa cunoasca foarte bine pacientul. Incet incet, an de an am inceput sa ma simt tot mai bine, cistita a ajuns la aprx. 2 episoade pe an, majoritatea in urma contactului sexual, iar senzatiile de arsura sau redus foarte mult. Incepand cu anul trecut, in primavara am avut un salt spectaculos in sensul ca am ajuns sa am acele senzatii foarte rar si sa fie foarte slabe ca si intensitate. Anul asta in concediu, am fost supusa aerului conditionat foarte mult timp in masina, lucru care m-a dus la un episod de cistita si la accentuarea simptomelor din nou, dar oricum nu la stadiul in care erau acum cativa ani.  M-am gandit si eu la cistita interstitiala dar am crezut ca aia prespune durere a vezicii sau urinat foarte des, ori la mine nu e cazul. Am avut dureri ale vezicii, intr-o perioada in care am avut probleme personale si am suferit foarte mult dar au disparut cu ajutorul tratamentului homeopat. In rest, eu ma duc la baie normal, de 3-4 ori pe zi, alteori mai rar sau mai des, dar nu exagerat si inca  nu am reusit sa ajung la cum eram inainte de concediu dar lucrez cu homeopata mea si sper sa imi revin la starea aia cat mai repede, sau la si mai bine. Eu nu pot si nu vreau sa ma impac cu gandul ca toata viata o sa am aceste simptome. O sa scap de ele 100%. Vreau sa cred asta. Am scris si pe alte forumuri si ia uitati ce raspuns am primit printre altele: ''Afectiunea ta e foarte usor vindecabila cu ajutorul homeopatiei si a unui homeopat priceput si imposibil de vindecat cu medicamente . Ai fost doar la medicina gresita pana acum, care oricum nu poate vindeca mai nimic.
Nu esti deci tu de vina ci dooar lipsa de cunoastere si remedii vindecatoare a medicinii si nici mcara nu suferi de vreo boala
grea si de una foarte usoara. Schimba medicina si o sa vezi diferenta. Cazuri ca alte tale exista multe...numai eu cate cunosc..


Sa-ti explica cauza, ca sa intelegi, insa nu te astepta la termeni medicali alopati caci in medicina alopata lipseste cunoasterea:

Tu ai un exces de foc, de caldura, in partea de jos si probabil si altundeva in corp.
Cand ai foc si apa si vrei sa menti un anumit echilibru ce faci ?
Trebuie sa controlezi focul cu ajutorul apei.
Acum oricine stie ca iutelile sunt focoase.

Ce se intampla deci in mod logic la cineva cu exces de foc daca nu-i dai apa sau ii dai focoase (iuteli) ?
Apar arsuri. Ai priceput ?
Boala nu are nimic nu nici un microb sau infectie ci doar cu constitutia ta focoasa. Din pacate medicina a trecut peste capitulul
celor 4 elemente ignorandu-le. Nu insa si medicina chinezeasca, cea tibetana, cea indiana (ayuverda), cea Hildegard si homeopatia care cunosc aceste fenomene naturale de mii de ani.

Trebuie sa eviti focoasele (iutelile, enervarile = foc) si lipsa de apa si sa reglezi excesul de foc cu remedii homeopate sau naturiste. Freigul cauzeaza congestie si concentrarea focului intr-o anumita zona in timp ce periferia e rece, deci produce iara un dezechilibru.''  Acest raspuns m-a detrminat sa citesc despre alte medicini complementare, mi-am si comandat doua carti despre medicina chinezeasca si ma gandesc sa merg sa fac acupunctura, pe langa homeopatie.  Voi de cand aveti problema asta si cum a aparut si mai ales cum se manifesta in afara de mersul la baie? Heimdall, nu stiu ce remediu primesc pentru ca sunt pregatite in laboratorul propriu si nu stiu niciodata ce imi da. Nu iau din alea de la farmacie, nu stiu cate zile pe luna. Dupa fiecare vizita, am 3 pliculete pe care le iau 3 zile la rand. Atat. Si alea actioneaza timp de 1-2 luni. Multumesc de link-ul catre site-ul despre cistita interstitiala. O sa ma uit, nu se stie unde imi gasesc vindecarea definitiva. Sfatul meu este sa nu va dati batute, nu vrem sa traim asa pentru tot restul vietii.Nu cautati remediul potrivit ci medicul homeopat potrivit care sa va ajute cu adevarat. Heimdall, medicul meu este din Cluj, daca esti interesata iti pot trimite un mesaj privat cu date de contact.

Offline

 



#21 2012-10-25 22:10:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

da, am citit si eu teoriile din medicina chineza, cu excesul de yang, si vreau sa ajung sa fac si acupunctura
e o carte a unei doctorite americane care a vindecat multe cazuri de cistita interstitiala cu ajutorul medicinii traditionale chinezesti, nu-mi vine acum numele, daca dai un search pe Amazon o gasesti, ma gandeam sa mi-o comand
inteleg ca la tine exista si bacterii, urocultura nu e sterila ?
povestea ta e a multor femei de pe forumul de are ziceam, cu problemele care au inceput odata cu inceperea vietii sexuale
eu nu am avut probleme de genul asta de niciun fel pana in primavara asta cand am facut ceea ce credeam ca e o cistita acuta obisnuita, dupa care am observat ca uroculturile sunt sterile si simptomele nu cedeaza la niciun fel de tratament
inca de la inceput am facut tratament homeopat, am incercat foarte multe remedii, multe mi-au adus o ameliorare partiala sau temporara, oricum am reusit sa nu-mi agravez problema si sa ma simt mult mai bine ca la inceput
la mine principalul simptom e senzatia de nevoie de a urina in permanenta, mai tarziu au aparut si alte simptome, in principal durere in uretra si congestie a vezicii urinare in anumite perioade (care se simte umflata si dureroasa); in prima faza am avut si eu dureri la contactul sexual si in urmatoarele 24h senzatii de cistita acuta (urinat foarte des si dureri), intre timp nu mai am problema asta; o particularitate e faptul ca daca stau in picioare / merg ma simt aproape normal, iar daca stau pe scaun simptomele mi se agraveaza semnificativ... ajunsesem sa merg ore in sir ca sa scap de senzatia aceea chinuitoare

am facut experimente in ce priveste dieta, fara rezultat... daca zici ca ai sensibilitate la anumite alimente incearca dieta alcalina sau chiar sa adaugi in apa putin bicarbonat de sodiu, vezi daca merge
eu sunt convinsa ca exista si cauze de alta natura decat cea fizica, probleme cu vezica inseamna un blocaj, corpul iti da un semnal sa mergi mai departe... incerc sa lucrez si la partea asta, aici fiecare cred ca stie unde gandeste gresit si se cantoneaza intr-o atitudine negativa
daca imi poti trimite un mesaj cu numele medicului ti-as fi recunoscatoare  puss

Offline

 

#22 2012-10-29 18:44:51

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: probleme cai urinare

Analizele la urina nu au aratat ca as avea vreo infectie urinara. Deci, nu e infectie urinara. E posibil sa fie o cistita interstiala, o forma mai usoara, mai aparte, eu sper ca incet incet simptomele vor disparea de tot. Nu renunt sa lupt si sa sper ca totul va fi bine. Si gandindu-ma la cat de rau am fost acum cativa ani si cum ma simt acum, nu pot decat sa fiu recunoscatoare. Acum caut sa fac si acupunctura pe langa homeopatie si sa vad ce o iesi si de aici. Heimdall, ai o ID de messenger sau o adresa de mail ca sa iti pot trimite datele de contact ale medicului meu homeopat?

Offline

 

#23 2012-10-29 18:46:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

sub avatarul meu e un link "e-mail" de pe care poti sa-mi dai mail, multumesc mult
si eu sper la fel, desi am avut momente in care ma cam apucase disperarea si ma gandeam ca asta va fi viata mea de acum incolo, daca nu mai rau...

Offline

 

#24 2012-10-30 11:06:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: probleme cai urinare

offtopic adri_d, imi poti spune te rog si mie pe ce forum si de la ce user ai primit raspunsul citat mai sus? vad ca se pricepe persoana si as vrea sa-i cer si eu o parere pt problema mea. multumesc.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2012-10-30 11:58:44

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: probleme cai urinare

Forumul pe care am scris se numeste Forumul Sanatatii, iar utilizatorul Scarface.
http://sanatate.findtalk.biz/

Offline

 

#26 2012-10-30 12:48:41

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: probleme cai urinare

multumesc mult, adri puss
am auzit de scarface cu alta ocazie, atunci mi s-a parut cam SF ce propunea el. heim cred ca isi aminteste - tratament homeopat doar cu un pahar cu apa si o foaie de hartie hmm.

Offline

 

#27 2012-10-30 12:53:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

da, sa stii ca am vorbit cu doctorita homeopata despre asta si zicea ca-l cunoaste, adica i-a vorbit si ei despre asta smile si concluzia a fost ca se poate, dar oamenii nu sunt inca pregatiti sa li se spuna asa ceva, deci poate nu e o idee buna ca a publicat ast... ca dovada cum ai reactionat tu smile si intr-adevar, si pe mine m-a pus pe ganduri

Offline

 

#28 2012-10-30 12:56:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: probleme cai urinare

daca e adevarat, inseamna ca tot prin puterea mintii ne vindecam (si atunci granulele homeopate sunt doar de placebo). important e sa descoperim cum.

Offline

 

#29 2012-10-30 12:59:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

nu, nu asta e ideea
ideea e ca fiecare particula de materie de pe lumea asta contine informatie, chiar daca noi nu stim exact cum functioneaza

Offline

 

#30 2012-10-30 13:08:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: probleme cai urinare

mda, dar in exemplul cu hartia, tot noi am scris informatia. mai mult, am scris-o cu litere latine, care nu simbolizeaza nimic pt un arab, de exemplu, deci informatia nu e valabila decat pt cei ce stiu s-o descifreze.
eu cred ca unele boli isi au originea in creier (nu in sensul ca ar fi inchipuite, ci ca sunt un raspuns la o afectiune psihica) si pe acestea tot creierul le poate anihila, doar ca nu stim noi cum sa activam vindecarea.

Offline

 

#31 2012-10-30 13:51:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

adica tu ce spui, ca apa nu stie alfabetul latin ? smile
cu asta cu creierul sunt de acord, toate bolile, nu doar unele, isi au originea acolo, numai ca noi nu (mai) stim cum sa ne vindecam... de asta informatia continuta in remediile homeopate, de exemplu, poate fi citita de creier (ca sa raman la exemplul tau) si sa-l determine sa actioneze spre vindecare
hai ca iar zice lumea ca am luat-o razna smile

Offline

 

#32 2012-10-30 14:05:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: probleme cai urinare

lol atunci si eu sunt razna, ca imi pare ca face sens ce spui tu smile.

Offline

 

#33 2012-10-30 14:53:50

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: probleme cai urinare

Fetelor, nu stiu cine e Scarface si ce pregatire are dar ce mi-a spus el mie despre cele 5 elemente, mi s-a parut cea mai logica explicatie care mi s-a dat pana acum de catre diverse persoane, mai mult sau mai putin abilitate. Raspunsul lui m-a facut sa caut solutii si in alta parte, asa ca o sa incerc acupunctura. Ca o sa ma ajute sau nu, voi vedea.
Faptul ca nu intelegem noi cum functioneaza anumite mecanisme, procedee, etc, apropo de discutia voastra de mai devreme, nu inseamna ca nu sunt viabile. Eu am ajuns sa cred mai mult in chestii in care majoritatea nu crede, deoarece mi-au facut mult bine, homeopatia, fitoterapia, etc.

Offline

 

#34 2012-10-30 14:58:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme cai urinare

Eu sunt si genul de persoana care incearca sa inteleaga cat mai multe, si acum ca am reusit sa inteleg unele lucruri ma frustreaza ca nu sunt atat de evoluata incat sa-mi rezolv singura problemele (pe care in mod evident tot eu mi le-am creat).
Apropo de ce zici tu, cu explicatia d.p.d.v. al acupuncturii, poti cauta "damp heat in lower jiao" (in romana nu stiu cum e) - asta ar fi cauza problemei noastre, acumularea de caldura umeda in zona abdomenului inferior
si asta e cartea despre care vorbeam : http://www.amazon.com/Treating-Intersti … l+cystitis

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-10-30 15:30:44)

Offline

 

#35 2012-10-30 15:23:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: probleme cai urinare

asa e, adri. eu inca sunt la inceput (daca se mai poate spune asta, avand in vedere ca incerc tratamente naturiste din februarie si homeopate din iulie), in stadiul in care vreau sa cred ca ma pot ajuta, dar nu vad efecte.

ceva in genul teoriei cu caldura in abdomen as vrea sa studiez si eu, sa aflu ce-mi intretine sensibilitatea la frig si cum as putea scapa de ea.

Offline

 

#36 2012-10-31 10:27:44

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: probleme cai urinare

Anca, nu vreau sa te descurajez in nici un fel, dar eu am probleme de sanatate de 16 ani si inca ma lupt cu ele. Tratamentul homeopat isi face efectul in timp si e foarte important sa se potriveasca personei tale. Medicul are nevoie de un pic de timp sa iti cunoasca corpul ca intreg. Trebuie sa ai rabdare si sigur ti se va rezolva problema. Eu am vazut primele ameliorari cam dupa 8 luni de tratament homeopat si pe urma in decursul anilor, 8-9 ani cred, situatia mea s-a imbunatatit din ce in ce mai mult. Tu ce simptome ai?

Offline

 

#37 2012-10-31 12:09:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: probleme cai urinare

pfff, asa mult, adri? sad nu am atata timp, pt ca vreau sa am copii si imi ticaie ceasul biologic smile. nu stiam ca dureaza asa mult, deja am schimbat un homeopat pt ca dupa 2 luni n-am vazut rezultate.
eu nu ma incadrez la subiectul asta rodnar, dar m-am aciuat pe aici pt ca am gasit discutii interesante. am anexita cronica de mai bine de un an. simt o durere surda in burta, pe partea stanga, cand stau in curent de aer sau frig. durerea dispare odata cu factorul ce a produs-o si apare bursc cand conditiile de fig sau curent revin. pana si un geam rabatat il simt si nu mai pot sta fara ceva in jurul taliei. desi o am din septembrie anul trecut, anul acesta e mai rau. cred ca s-a agravat din cauza expunerii la aerul conditionat de asta-vara. nu ma deranjeaza asa mult disconfortul, cat ce implica simptomele acestea.

tu ai schimbat mai multi medici? ti s-a spus de la inceput ca vor trece ani pana iti revii? stii de la ce au aparut problemele tale?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-10-31 12:10:40)

Offline

 

#38 2012-10-31 13:22:40

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: probleme cai urinare

Anca, nu am stiut de la inceput cat o sa dureze, dar am fost fericita cand am vazut ameliorari vizibile, mai ales dupa diverse tratamente incercate si vizitat diferiti medici.
Sunt multumita de rezultate dar vreau sa scap definitiv de probleme si asta o sa fac, nu ma las  majoreta
Eu am avut ceva chist la ovare si mi-a disparut in urma tratamentului homeopat, nu mai stiu in cat timp ca nu ma deranja in nici un fel, stiu doar ca de la un an la altul a disparut. Deci, ar trebui sa te ajute si pe tine tratamentul homeopat. Tu o sa te vindeci mult mia repede pentru ca ai o probleme care are solutii si vindecari. Eu nici macar nu am nimic fizic, adica nu iese nimic la analize. Aici e mai complicat. smile
Poti sa citesti si despre  ELite Nutritia Deva, au diverse tratamente pentru probleme feminine si sunt bune.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.