homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebare pentru doctoressa-2


#20 2009-06-04 11:03:06

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebare pentru doctoressa

sheryll,  nu posta aceeasi intrebare in 2 locuri, ca iei warn, cf regulamentului forumului. vezi ca ti-am raspuns in partea cealalta! bine ai venit printre noi!


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 



#21 2009-06-14 20:14:59

ana_sara
Membru
Inregistrat: 2009-06-14
Mesaje: 1

Re: Intrebare pentru doctoressa

buna

Offline

 

#22 2009-07-25 22:47:58

sandy usa
New member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 9

Re: Intrebare pentru doctoressa

Buna am si eu on intrebate!!!!!
  Am aflat si eu de curand ca sunt insarcinata si am 6 saptamani si am si eu o intrebare "mierea de albine" e buna in timpul sarcini???? ...Pot bea lapte cu cate o lingurita de "miere de albine"????? ...Sunt putin nelamurita cu "mierea de albine" am citit undeva ca copilul sub un an de zile nu are voie sa manance miere de albina dar femeile insarcinate e voie ??      Multumesc de raspuns si astept cu nerabdare papa

Offline

 

#23 2009-07-25 22:52:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebare pentru doctoressa

sandy usa a scris:

Buna am si eu on intrebate!!!!!
  Am aflat si eu de curand ca sunt insarcinata si am 6 saptamani si am si eu o intrebare "mierea de albine" e buna in timpul sarcini???? ...Pot bea lapte cu cate o lingurita de "miere de albine"????? ...Sunt putin nelamurita cu "mierea de albine" am citit undeva ca copilul sub un an de zile nu are voie sa manance miere de albina dar femeile insarcinate e voie ??      Multumesc de raspuns si astept cu nerabdare papa

eu mananc... doar bebe nu primeste direct mierea aia, o primeste procesata, din sangele tau, primeste, practic, glucidele din miere....

am citit si eu ca n-ar fi buna... dar decat sa mananc zahar care e mult mai toxic pt organism... eu pap miere in fiecare dim aproape smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#24 2009-07-25 23:57:46

sandy usa
New member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 9

Re: Intrebare pentru doctoressa

Mersi pt raspuns !!!!!!!!!!!!!!!Katami

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-07-26 10:04:22

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intrebare pentru doctoressa

in sarcina nu e problema cu mierea
dupa ce nasti nu e voie sa-i dai lui bebe


sarcina usoara sandy usa! majoreta

Offline

 

#26 2010-03-13 09:02:52

mona2010
Membru
Inregistrat: 2010-03-13
Mesaje: 3

Re: Intrebare pentru doctoressa

Sunt insarcinata in 5-6 saptamani, mi s-a prescris AREFAM preventiv, desi eu nu am contractii, nu am vreun simptom ca as putea avea o sarcina cu risc de avort. Eu nu vreau sa iau pastile decat DACA ESTE STRICT NECESAR, si nu asa de dragul prevenirii unui posibil avort.
     NU VREAU SA MA INDOP CU PASTILE, iau doar ELEVIT, pt ca mi s-a spus ca este f bun.
     Arefamul poate avea reactii adverse de genul malformatii genitale?
     Va multumesc!

Offline

 

#27 2010-03-13 09:16:30

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebare pentru doctoressa

Mona, eu am luat arefam din saptamana 8 pana prin 20 pentru ca bebe era mai mic cu cateva zile si l-a ajutat sa se dezvolte destul de bine. Dar pana nu l-a vazut la eco ca e mai micut nu mi-a dat.

Offline

 

#28 2010-03-13 09:37:01

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Intrebare pentru doctoressa

Mona eu am luat arefam ovule toata sarcina. de la inceput si pana acu la 34 sapt. si inca mai pun. pt ca si la mine fetita a fost mai micuta. nu are ce rau sa iti faca arefamul. din contra previne anumite probleme. daca dr ti-a zis sa iei , parerea mea e sa il ascuklti

la tine sunt pastile, sau ovule

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2010-03-13 09:37:22)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#29 2010-03-13 12:53:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebare pentru doctoressa

mona, daca ai dubii, schimba medicul, mai cere o parere... nivci eu n-as fi de acord cu tratamente "preventive"...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#30 2010-03-16 21:45:52

mona2010
Membru
Inregistrat: 2010-03-13
Mesaje: 3

Re: Intrebare pentru doctoressa

Multumesc f mult pt toate sfaturile. Nu credeam sa imi raspunda cineva.
Sunt ovule. Of..totul este asa dificil!
Am fost la ecografie si se vede ceva in uter ca si cum ar fi o sarcina de 6-7 saptamani (dar nu s-a putut vedea inima ca sa se stie cu siguranta ca este vorba de un embrion activ nu deoarece nu eram cu vezica plina) dar se mai vede ceva in afara uterului ca si cum ar fi "fie o sarcina extrauterina fie un chist", dupa vorbele doctoritei. D-na doctor sustine ca a intalnit cazuri in care unele femei aveau si sarcina intrauterina si sarcina extrauterina. Asta m-a bagat total in ceata!!! Stiam ca exista sarcini extrauterine dar nu si ca ar exista posibilitatea sa fie amandoua. Sper sa fie bine pana la urma, si sa se vada la ecografie exact despre ce este vorba, pentru linistea mea sufleteasca.
Citind pe internet am aflat ca exista o analiza care depisteaza daca este vorba de o sarcina extrauterina: HCG-ul.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti!

Offline

 

#31 2010-04-01 16:53:56

mikaela28
New member
Inregistrat: 2008-08-27
Mesaje: 10

Re: Intrebare pentru doctoressa

Buna ziua.Am si eu nevoie de un sfat, va rog!!! Mi-au aparut niste basicute in gat care sangereaza, fac s un varf de puroi, am amigdalele rosii,gatul iritat.Am mers la orl, mi-a zis ceva de faringita virala si sa iau antibiotic doar daca fac temperatura, dar n-am facut,doar am transpirat tot timpul.Eu sunt insarcinata in 32 saptamani  si mi-e tare frica pentru bebe.Am supt strepsils, trachisept, propolis c, gargara cu musetel sau cu apa sarata.Dupa 2-3 zile pe langa basicutele din gat care sangerau, au aparut niste pete albicioase pe cerul gurii si limba a devenit incarcata, ma ustura si cateva papile gustative erau mai maricele. Am fost in spital la urgente si mi s-a spus ca am herpangina. Petele acelea mi le-a ars cu o substanta, oxid de argint cred, topit pe flacara. Mi-a recomandat apa de gura ossidenta si gargara cu musetel. Am facut totusi exudat faringian, iar rezultatul a fost: absent Streptococcus pyogenes grup A, absent Staphylococcus aureus, absent candida albicans. Si nu stiu ce sa inteleg din rezultat, nu am nimic (???) sau s-a verificat proba doar pt candida, stafilococul si streptococul respectiv si e posibil sa am altceva. Sau ce alta analiza ar trebui sa fac, sa aflu ce am?Deja ma simt mai bine, au ramas cateva papile gustative mai inflamate si mai apare o usoara iritatie pe buza. Imi afecteaza cumva sarcina? Mi-e tare frica.

Offline

 

#32 2011-01-06 19:41:38

mara008
New member
Inregistrat: 2009-12-12
Mesaje: 5

Re: Intrebare pentru doctoressa

am si eu o intrebare pt Doctoressa: tocmai mi-au venit rezultatele de la dublu test si rezultatul a fost urmatorul:"Desi calculul combinat a aratat un risc scazut de anomalii fetale la nastere atragem atentia unor valori ale free beta-HCG si PAPP-A sunt
semnificativ scazute in comparatie cu mediana corespunzatoare varstei gestationale."
deci ce inseamna, e de rau???? va rog sa'mi raspundeti

Offline

 

#33 2011-01-20 15:35:43

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Intrebare pentru doctoressa

buna fetelor! va vizitez de ceva vreme, insa nu am mai postat de mult timp si m-am gandit sa va cer parerea. anul asta imi doresc sa am un bebe, asa ca astazi am inceput cu ce e mai important zic eu: analizele. am mers la recoltare, am specificat ce analize doresc si avut surpriza sa aflu ca in orasul unde locuiesc, nici in cel invecinat, nu se fac urmatoarele analize: dozari anticorpi pt toxoplasma, listeria, rubeola, riketsi, brucella, CMV, mycoplasma, ureaplasma. este important sa fac acum analizele astea, care e riscul ca nefacandu-le sa imi fie afectata sarcina? si daca ultima echografie am facut-o acum 5 luni, este necesar sa o repet? m-am programat pe maine la o echografie completa(transvaginala, abdominala, de san) si vreau sa stiu daca exista vreun risc asupra coprului meu sa o repet la mai putin de 6 luni. multumesc anticipat!


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#34 2011-01-20 16:22:15

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Intrebare pentru doctoressa

din cate stiu eu nu reprezinta niciun pericol sa faci mai multe ecografii ca doar nu te radiaza sau mai stiu eu ce.
Referitor la analize e bine sa le faci pantru ca in cazul in care ai avea vreuna din lighioanale astea nu poti duce sarcina la capat , de ex toxoplama. oricum ele se mai repeta si in sarcina .

te asteptam la aspirante  http://forum.anticonceptionale.ro/p1985 … l#p1985058  .


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#35 2011-02-14 12:11:10

lacra21
New member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 9

Re: Intrebare pentru doctoressa

buna,am si eu o problema..sunt insarcinata in 24 de saptamani,de ieri dimineata am dureri de burta,asemanatoare cu cele ale ciclului menstrual.Mi-au trecut un pic aseara dar de dimineata au revenit.sunt dureri suportabile,dar totusi sunt ingrijorata,ar putea fi ceva rau?mentionez ca am mai avut in decembrie niste dureri,dar nu mai tinut asa mult timp,si cand am fost la doctor mi-a zis ca e ceva normal in timpul sarcinii...astept niste pareri..multumesc.!!

Offline

 

#36 2011-02-14 20:09:05

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Intrebare pentru doctoressa

lacra21 a scris:

buna,am si eu o problema..sunt insarcinata in 24 de saptamani,de ieri dimineata am dureri de burta,asemanatoare cu cele ale ciclului menstrual.Mi-au trecut un pic aseara dar de dimineata au revenit.sunt dureri suportabile,dar totusi sunt ingrijorata,ar putea fi ceva rau?mentionez ca am mai avut in decembrie niste dureri,dar nu mai tinut asa mult timp,si cand am fost la doctor mi-a zis ca e ceva normal in timpul sarcinii...astept niste pareri..multumesc.!!

ai facut ceva efort? stai intinsa pe pat, ia nospa. calmeaza-te. eu luam nospa  cand ma durea burta


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#37 2011-02-14 20:42:32

lacra21
New member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 9

Re: Intrebare pentru doctoressa

nu am facut nici un efort.am stat in pat dar nu imi trecea.iar cu no-spa cam 1 ora si ceva si dupa ma durea iar.in sfarsit de la ora doua nu mai am nici o durere.

Offline

 

#38 2013-03-20 20:14:52

ioanacondor
Membru
Inregistrat: 2013-03-20
Mesaje: 4

Re: Intrebare pentru doctoressa

BUNA FETELOR VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI SI PE MINE MACAR CU UN SFAT DACA SE POATE....am facut si eu testul HCG si mi-a iesit rezultatul 291.9 mUl/mL SI NUSH CE INSEAMNA...defapt vreau sa aflu cu exactitate in cat timp sunt insarcinata si daca valoarea e buna.....si mai am o neliniste....ultimul meu Cm a fost pe data de 14 februarie dupa care am luat un tratament de 2 zile cu metonidazol si din cate informati am stiu ca nu e bine sa iei in timpul sarcini acest medicament....de aia am facut testul hcg sa vad cat timp am si daca tratamentul a fost luat in timpul sarcini sau nu....va rog di suflet sa ma lamuriti
..va multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.