homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nastere naturala sau cezariana?-14


#248 2010-09-21 10:41:26

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nastere naturala sau cezariana?

rux si eu ma numar printre norocoase...eu de cand am aflat ca sunt gravida am vrut sa nasc nat, chiar daca aveam gemeni...toata lumea mi-a spus ca sunt nebuna...pana la urma nu a fost sa nasc nat pt ca darius era cu fundul in jos...nu stiu daca la noi se faca asa operatia, imi pare rau ca nu am vazut si eu, mi-ar fi placut sa vad ce-mi fac ei acolo...eu am avut anestezie partiala, n-am vrut totala pt ca vroiam sa-i aud si sa fiu pr care-i vede...operatia a durat f putin si de aia zic ca nu cred ca e chiar asa cum e in filmuletul de pe you tube,mi-au facut anestezia si am simtit ca ma taie (defapt am simtit ceva acolo) si in 5 min era scos darius si imediat clarisa...cu toate ca am simtit ca-mi umbla pe acolo nu a fost ceva neplacut, ca sa iasa clarisa am simtit ca ma apasa pe stern si ca-mi  trage ceva din piept...asa ca a fost o alegere buna cezariana, chiar daca darius era poz cu capul in jos nu stiu cum iesea clarisa, pt ca ea era imediat sub strer, adica poz ff sus...operatia a fost la 9:50, iar in jum de ora eram iesita si incepeam sa simt furnicaturi la degetele de la picioare....mi-au pus o perna f grea pe burta ca sa iasa lohiile si sa se traga burta....am stat in pat pana a 2a zi la 10 knd m-au dus pe salon, m-am ridicat cu greu din pat....durerile erau cum erau, dar mi-era teama sa nu fortez operatia...m-am dus sa ma spal (pe dinti, pe fata, la subrat) ca ma simteam imputita si m-am dus sa vad copii...in ziua aia mi-a fost mai greu, mai ales ca eu treb sa urc niste scari ca sa aj in camera....dureri urate n-am avut, lapte mi-a venit a2a zi (la incep putin, dar dupa  inca 2 zile imi curgea de udam patul)...copii i-am tinut in brate fara probl...durerile complet mi-au trecut f repede, firele mi le-au scos dupa 1 sapt...cicatricea nu m-a durut, m-am putut epila cu ceara dupa 2 luni si simt ce e in jurul ei (am colege care au o zona de 5 cm in sus si jos amortita)...asa ca nu pot spune ca am avut o experienta neplacuta cu cezariana, dar daca ar fi sa mai raman as naste nat...si incurajez pe toate prietenele mele sa nasca nat, o taietura ramane si in plus e o operatie pe uter...depinde de fiecare persoana cum suporta durerea si refacerea dupa nastere  par

Ultima oara a fost editat de fleurette (2010-09-21 10:47:08)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 



#249 2010-09-21 11:51:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nastere naturala sau cezariana?

fleur, da' accepta dr sa nasti natural cu gemeni, daca darius nu era pelvin? ca asa as vrea si eu, in eventualitatea in care la tura 2 ies gemeni (avem multi in fam)... dar nush daca te lasa dr...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#250 2010-09-21 12:06:41

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: nastere naturala sau cezariana?

Fleur, nici eu nu am avut anestezie generala.

Kata, din ce am vazut in spital nu prea te lasa natural la gemeni desi mi se pare aiurea. Normal ar fi sa te lase daca asa vrei.

Offline

 

#251 2010-09-21 12:42:07

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: nastere naturala sau cezariana?

eu la al doilea sigur nasc natural. tot natural vreau. a fost o experienta de vis, am simtit asa o satisfactie si am avut o stareatat de placuta cand am tinut-o pe piept prima data, chiar daca durerile au fost f mari, contractiile dureroase si travaliul lung. dar daca se va putea voi naste tot natural.

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2010-09-21 12:42:19)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#252 2010-09-21 14:16:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nastere naturala sau cezariana?

asa stiam si eu, ruxx

alina storstark


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2010-09-21 14:45:39

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nastere naturala sau cezariana?

kata cand am ajuns in noaptea cu pricina in camera de pre travaliu (parca asa se numeste,nu?)mai erau 2 femei, iar una dintre ele era cu gemeni in 31 sapt ...ea a venit sa nasca prin cezariana si le tot spunea la dr "eu nasc prin cezariana"...avea baietii, ambii poz cu capul in jos...iar a2a azi am aflat ca a nascut nat...dar cat a urlat saraca de ea si cat chin a tras s-a auzit in tot spitalul...asa ca in pr rand te incearca daca poti nat si in ultima faza te baga la cutit, ceea ce mi se pare f normal, dar cred ca difera de la dr la dr si la spital la spital  smile ...asa ca scumpa mea kata te astept sa ne pov cum nasti gemeni nat  puss


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#254 2010-09-21 15:29:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nastere naturala sau cezariana?

fleur, nu cobi, ca io nu vreau gemeni... cand eram mai tinerica tare imi doream, dar acu... big_smile va admir pe cele care va descurcati, dar io nu vreau sa ma gandesc cum mi-ar sta cu 2 wrapuri, unu pe fata si unu pe spate rotfl

partea cu nascutul insa, ma bucur ca e asa big_smile pt orice eventualitate chicot


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#255 2010-09-21 15:45:59

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nastere naturala sau cezariana?

cand erai mai tinerica?! dar cat ai acum kata, 40-50?!  chicot ...eu abia dupa 24ani am simtit ca vreau bb, pana atunci era deeeparte acest gand visslar ... lasa kata cum o vrea Dumnezeu sa fie, nu-ti doresc gemeni pt ca ai deja unul si ti-ar fi mult mai greu, e altfel cand ai doi din prima ...te tachinam si eu  tongue


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#256 2010-09-21 15:48:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nastere naturala sau cezariana?

sa stii ca ma tachinezi serios grater la noi in ambele fam au fost gemeni si, cand eram prin liceu (adica mai tinerica lol ), asa speram sa am io... 2 gemeni, da identici sa fie rotfl2 acu... ma gandesc cum ar fi fost un cris la dublu disperat si prefer sa fac inca 5 copii, dar PE RAND big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#257 2010-09-21 16:03:12

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nastere naturala sau cezariana?

rotfl2 .....ai fost tare dulce kata "5, dar pe rand"...o sa vezi cand va veni mom, nu are sens sa te gandesti de acum...eu n-am avut pe nimeni in fam cu gemeni, asa ca ai sanse sa scapi  wink


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#258 2010-09-21 16:13:43

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: nastere naturala sau cezariana?

Sotul meu are un frate geaman si desi stiu ca de la a doua generatie pot aparea gemeni, cand am fost prima data la ecograf am intrebat-o pe doctorita daca este doar unul. Se uita saraca la mine si nu stia ce sa creada lol Era clar ca nu avea cum sa-mi spuna daca e unul sau nu pentru ca abia se vedea sacul gestional dar nu am plecat de acolo pana nu a zis ca mine smile

Offline

 

#259 2010-09-21 20:28:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nastere naturala sau cezariana?

la noi tatal lui are frate geaman, mama mea are frate geaman disperat

dar vb ta fleur, sa nu ajung ca tine, de ce ti-e frica de aia nu scapi lol (sper ca nu gresesc, parca tu spuneai ca aveai "frica" de gemeni cand erai gravida). om trai si om vedea smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#260 2010-09-22 10:38:27

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nastere naturala sau cezariana?

de kand m-am maritat mi s-a urat sa am gemeni (nu stiu sa va explic de ce) iar knd am vazut testul poz asta a fost pr gand "daca sunt 2?" si uite ca asa a fost...rux la 4 sapt jum am fost la control si s-au vazut ca erau 2 saci, numai ca nu era f sg dr, abia la 6 sapt cand a auzit si inima a dat verdict final  chicot ...da kata mi-au treb cateva sapt bune sa ma obisnuiesc cu gandul ca voi avea gemeni  wink


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#261 2012-07-29 20:21:10

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: nastere naturala sau cezariana?

http://www.lilutesa.blogspot.ro/2012/07 … landa.html

o super poveste hjarta Asa mi-as dori si eu sa nasc smile


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#262 2013-03-27 18:28:37

andreeapopa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 203
Site

Re: nastere naturala sau cezariana?

eu am nascut de doua ori,natural si acum urmeaza sa nasc a treia oara si fug de cezariana...pentru ca mi-am revenit foarte repede dupa nasteri si nu am avut probleme,pentru ca e mai indicat atunci cand nu ai probleme in sarcina si pentru ca prefer sa ma chinui sa nasc asa decat sa ma trezesc amtita si sa nu fi stiut prin ce am trecut...fara sacrificiu si durere  nu vad unde mai e bucuria nasterii.


I can be sweet,I can be tough,I can be an angel,I can be a bi*ch, I can be your friend or your worst enemy.It depends how you treat me.

Offline

 

#263 2013-03-27 21:24:07

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: nastere naturala sau cezariana?

Andreea...multa dreptate ai in ceea ce spui. Si daca pui in balanta riscurile, clar NU pentru cezariana.
Sa creasca mare puiutii si nastere usoara la bebe 3. big_smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.