homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Buna,am o mare nelamurire in legatura cu anticonceptionalele...


#1 2013-03-27 14:29:22

Coerent
Membru
Inregistrat: 2013-03-27
Mesaje: 2

Buna,am o mare nelamurire in legatura cu anticonceptionalele...

Buna ziua.Va rog daca se poate sa imi raspunde-ti in cel mai scurt timp la acest mesaj...Am o mare nelamurilere,in legatura cu inceperea celui de"al doilea blister de anticonceptionale...E in regula daca il incep dupa..6 zile ,dupa ce mia trecut menstruatia sau e complet gresit....am mai citit si am vazut ca majoritatea il incep in  8-a zi..a menstruatiei propru zise..inseamna ca eu nu am facut o pauza de 7 zile am facut o pauza de 14 zile :|....intre timp am avut contanct sexual...acum sunt in asteptarea MS... Am terminat blisterul (1)(Logest) Duminica 24.03... acum astept dar pana acum nimic :\ si incep sa ma ingrijorez pt ca cred ca am gresit cumva si nu am fost protejata si am facut sex...nu vreau sa am o surpriza neplacuta...Luna trecuta in 24.02 am terminat blisterul,dupa 3 zile am avut ciclu de 3 zile(de obicei ma tine putin). Mentionez ca de obicei am un ciclu regulat...Va multumesc!

Offline

 



#2 2013-03-27 16:29:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Buna,am o mare nelamurire in legatura cu anticonceptionalele...

dupa primul blister faci pauza de 7 zile si in cea de a 8-a zi incepi urmatorul blister. iar pauza 7 zile si in a 8-a alt blister, etc. cand incepe si cand se termina mentruatia nu are nici o insemnatate.

Offline

 

#3 2013-03-27 23:35:06

Coerent
Membru
Inregistrat: 2013-03-27
Mesaje: 2

Re: Buna,am o mare nelamurire in legatura cu anticonceptionalele...

Intrebarea mea era.. procedez corect,daca fac pauza de 7 zile dupa terimanrea blisterului si alte 7 zile dupa terminarea mensruatie..?...deci nu..trebuie sa incep noul blister in a 8-a zi,nu a 14-a.. Iti Multumesc smile

Offline

 

#4 2013-03-27 23:52:23

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: Buna,am o mare nelamurire in legatura cu anticonceptionalele...

pai de ce sa faci aia? se incep din a 8-a zi. daca vrei sa incepi din ziua 14 mai bine nu mai incepi, atunci vei fi si la ovulatie si oricum nu se instaleaza protectia decat dupa 7zile, asa te mai protejezi 3 zile si nu mai iei luna aia. si incepi din prima zi la urmatorul ciclu menstrual.


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

#5 2013-03-28 09:46:02

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Buna,am o mare nelamurire in legatura cu anticonceptionalele...

Coerent a scris:

Intrebarea mea era.. procedez corect,daca fac pauza de 7 zile dupa terimanrea blisterului si alte 7 zile dupa terminarea mensruatie..?...deci nu..trebuie sa incep noul blister in a 8-a zi,nu a 14-a.. Iti Multumesc smile

nu este corect, eu ti-am explicat cum trebuie procedat. cu placere smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.