homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sex protejat in timpul tratamentului cu tergynan


#1 2013-05-16 11:33:01

Musila
New member
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 15

sex protejat in timpul tratamentului cu tergynan

Buna.

Va scriu si eu cu o nelamurire cam de clasa a 11-a, desi am mult mai multi ani sad

am fost la doctor pentru ca aveam o secretie mai neplacuta si mi-a prescris tergynan 7 zile.
am luat, intre timp mi-au iesit si analizele la secretie si au rezultat niste cocobacili.
doctorul mi-a spus sa continui inca 3 zile cu tergynan (erau 10 in cutie) si apoi sa iau alte ovule (pe care pana la urma nu le-am mai luat).
problema vine acum:
am avut ultima menstruatie pe 16 aprilie, si urmatoarea menstruatie trebuia sa imi vina acum vreo cateva zile..
am tot cautat explicatii (am facut sex in acest interval de doar 2 ori, ambele dati protejat).
ultima oara .. relativ recent dar nu-mi amintesc data, penultima oara cred ca undeva pe 27-28-29 aprilie (dar nu mai tin minte exact cand).
reincepusem sa iau tergynan, imi pusesem ovulul intr-o seara, in seara urmatoare am facut sex cu prezervativ si dupa mi-am pus un ovul.
acum citesc pe internet ca unele ovule pot afecta latexul (pe prospectul tergynan nu mentioneaza nimic de genul asta).

ce stiti despre efectele tergynan asupra latexului?
si cand scrie pe un prospect ca ataca latexul.. se refera la a folosi un prezervativ dupa ce ai introdus un ovul, sau e valabil si a doua zi?
ma gandesc ca dc am pus un ovul in urma cu 24 ore aproape.. cat sa ramana in vagin pentru a deteriora un prezervativ?

..sper sa ma ajute cineva cu vreo informatie..
multumesc mult!

Ultima oara a fost editat de Musila (2013-05-16 11:51:16)

Offline

 



#2 2013-05-16 13:53:15

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: sex protejat in timpul tratamentului cu tergynan

aceste ovule afecteaza calitatea prezervativului, in sensul ca subtiaza latexul, si il fac mai putin rezistent. in timpul acestui tratament nu se face sex.
uite ce scrie in prospect:
Prospect TERGYNAN

Indicatii: Vaginite bacteriene datorate germenilor patogeni banali. Vaginite cu leucoree de descuamare. Vaginite trichomoniazice. Vaginite micotice cauzate de Candida albicans. Vaginite mixte cu trichomonas si levuri

Producator: Laboratoarele BOUCHARA-RECORDATI, FRANTA

Medicament, cu actiune polivalenta, utilizat in ginecologie .
Este solutia optimala in tratamentul vulvovaginitelor.

Forma farmaceutica: Comprimate vaginale
Prezentare farmaceutica : Cutie cu 6 sau 10 comprimate vaginale in folie de
polietilena/aluminiu.

Compozitie: Ternidazol 200 mg
Neomicina sulfat 100 mg
Nistatin 100 000 U
Prednisolon 3 mg
Excipienti: amidon, lactoza, siliciu , talc,
sterat de magneziu , laurilsulfat de sodiu,
polividona, esente de muscata si cuisoare.

Farmacodinamie: Tergynan , prin formula sa polivalenta, realizeaza o terapie completa a vulvovaginitelor asociind :
Ternidazol ( derivate de imidazol ) - antitrichomoniazic,
sulfat de neomicina ? antibiotic activ pe germeni patogeni banali.,
nistatin ? antifungic,
metasulfobenzoat de prednisolon - antiinflamator hidrosolubil.
De cele mai multe ori afectiunile sunt cronice sau recidivante care, prin inflamatia locala produsa fragilizeaza mucoasa facand-o foarte sensibila. Acesta este motivul pentru care corticosteroidul este inclus in formula.
Tergynan prin formula sa :
restabileste echilibrul ecosistemului vaginal,
distruge microorganismele patogene,
protejaza flora saprofita,
respecta integritatea mucoasei vaginale si pH -ul ei fiziologic.

Mod de administrare:
1 capsula intravaginal profund, o data pe zi , seara la culcare, timp de 10 zile.
sau
2 capsule pe zi, una dimineata si una seara timp de 10 zile consecutiv.
dupa aplicare se va sta in pozitie culcata timp de 15 ? 20 min.
In caz de necesitate tratamentul poate fi prelungit pana la 20 zile.
Pentru evitarea iritatiilor se recomanda umezirea in apa a comprimatelor inainte de a fi introduse ( profund ) in vagin.

Pentru evitarea recidivelor, se recomanda:

evitarea contactelor sexuale ;

tratarea simultana a partenerului;

masuri de igienice intima la ambii parteneri;

Reactii adverse: - exceptional alergie cutanata, iritatie locala in prima zi de tratament

Sursa
http://www.remediu.ro/prospect-tergynan-1940.html

Ultima oara a fost editat de ionela (2013-05-16 13:54:21)

Offline

 

#3 2013-05-16 14:07:31

Musila
New member
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 15

Re: sex protejat in timpul tratamentului cu tergynan

Multumesc pentru raspuns, Ionela.

ma nelamureste totusi .. in ce sens pot componentele unui ovul sa atace un prezervativ? daca exista posibilitatea sa il subtieze/ deterioreze pana la a trece sperma prin el... cred ca intr-un asemenea caz partenerul ar sesiza, nu?


am verificat calendarul ultimelor menstruatii si in ultimele luni am avut cateva cicluri de 31 si 30 de zile. in lumina asta, nu mi-a intarziat menstruatia ci ar trebui sa imi vina astazi...totusi ma obsedeaza chestia asta cu ovulele...

**
pe prospectul celor luate de mine scria altceva, imi amintesc ca exista precizarea ca poti continua tratamentul si in timpul menstruatiei si nu mentiona nimic de activitatea sexuala..
oare exista de mai multe feluri?

later edit:
(cred ca) am gasit prospectul pe care il aveau ovulele luate de mine, si se mentioneaza intr-adevar ceva, mai exact asta
Interactiuni
Efectul contraceptivelor locale pe baza de spermicid poate fi redus sau inactivat de tratamentul vaginal
local.

pe de alta parte, prezervativele nu sunt pe baza de spermicide...

alte pareri? big_smile

Ultima oara a fost editat de Musila (2013-05-16 14:29:33)

Offline

 

#4 2013-05-16 15:18:20

doamna in alb
Full member
Inregistrat: 2013-05-08
Mesaje: 184

Re: sex protejat in timpul tratamentului cu tergynan

parerea mea e ca intradevar calitatea prezervativului e afectata si iti recomand evitarea contactelor sexuale.

Offline

 

#5 2013-05-16 15:39:03

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: sex protejat in timpul tratamentului cu tergynan

daca ar fi afectat prezervativul, ati vedea, ca s-ar rupe; daca le-ati testat dupa sex si n-aveau semne de sfasiere sau scurgeri, e ok.
si da, contactele sexuale ar trebui evitate in timpul tratamentelor de genul asta, din cu totul alte considerente.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-05-16 16:49:44

Musila
New member
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 15

Re: sex protejat in timpul tratamentului cu tergynan

Multumesc tuturor pentru raspunsuri...

Offline

 

#7 2013-05-17 08:38:12

Musila
New member
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 15

Re: sex protejat in timpul tratamentului cu tergynan

ziua 32.
stupid mod de a ramane insarcinata smile
nici nu indraznesc sa-mi fac un test...

macar vor avea copiii varste apropiate rotfl

Offline

 

#8 2013-05-17 09:38:40

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: sex protejat in timpul tratamentului cu tergynan

musila, dar s-a rupt prezervativul atunci? ca daca era intact intarzierea se poate datora tratamentului. nu e musai sa fie sarcina

Offline

 

#9 2013-05-17 09:49:04

Musila
New member
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 15

Re: sex protejat in timpul tratamentului cu tergynan

chiar am vorbit aseara cu sotul despre asta:)...
nu pot sa bag mana in foc ca era intact, ca nu am verificat, dar nici nu-si aminteste nici unul din noi ceva special (si au fost cazuri in trecut cand am sesizat ca se intamplase ceva ciudat cu prezervativul... )

sper sincer sa nu fie sarcina dar pe unde am mai citit ovulele astea nu influenteaza durata ciclului menstrual si alte explicatii pentru intarziere nu vad
(desi am doar un an de la nastere, poate e normal sa mai existe dereglari.. chiar dc in cazul meu din a 3-a luna dupa mi-a venit destul de regulat, la 28-29-31 de zile...)

multumesc pentru sustinere smile

Offline

 

#10 2013-05-17 17:56:06

Musila
New member
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 15

Re: sex protejat in timpul tratamentului cu tergynan

am revenit smile
am facut astazi un test si a iesit negativ (dar stiu ca testul poate sa fie si fals negativ..)
intre timp am avut un fel de scurgere mai roz, care nu prea seamana cu sangele de menstruatie.

fetelor care au mai multa experienta in sarcini sau ...scurgeri tongue : (eu am avut o sarcina fara absolut nici o problema si/ sau sangerare, si nici scurgeri ciudate n-am prea avut vreodata)
eu stiu ca poti sa sangerezi putin cand se implanteaza oul (ceea ce nu poate fi cazul meu). ce alte sangerari mai pot surveni intr-o sarcina?

Multumesc smile


_gata, a venit smile_

Ultima oara a fost editat de Musila (2013-05-18 11:00:38)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.