homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrerupere AC cu o zi mai devreme


#1 2012-08-22 22:47:12

biANkaa
New member
Inregistrat: 2009-08-09
Mesaje: 39

intrerupere AC cu o zi mai devreme

Buna,iau yaz de aprox 1 an jumatate,iar acum vreau sa renunt.chestia este ca intr-o seara am avut probleme cu scaunul,m-am gandit ca pilula nu s-a absorbit (trecusera vreo 3 h jumatate) si ca sa fiu sigur am mai luat o pilula.asa ca acum le iau decalate,marti iau pastila de miercuri si voi luat 23 de pilule roz in loc de 24.intrebarea mea este : in conditiile in care vreau sa renunt la AC,trebuie sa mai iau si aceea 24 pilula ( ar insemna sa-mi cumpar un blister nou) sau pot sa las asa,23 pilule?mentionez ca dupa ultimul contact sexual mai am de luat 8 pilule active.Intreb deoarece ma gandesc ca trebuie sa respecti acel numar de 24 pilule ca sa nu existe riscul unei sarcini la intrerupere.MULTUMESC.astept raspuns

Offline

 



#2 2012-08-22 23:13:11

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: intrerupere AC cu o zi mai devreme

bianca, poti sa iei doar 23 de pastile si esti protejata inca 36 ore dupa ce ei ultima pastila sau poti sa mai iei o pastila dintr-un nou blister si atunci mai esti protejata inca 4 zile dupa ultima pastila.

daca tot vrei sa renunti la ele, nu cred ca are nici un rost sa cumperi o folie noua doar pt o pastila, mai ales ca yaz sunt destul de scumpe


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#3 2013-06-12 17:41:15

camy86
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 46

Re: intrerupere AC cu o zi mai devreme

Buna, o intrebare, as vrea sa opresc Yaz, iau de 4ani, insa acum am apucat sa iau prima pastila din urmatorul blister .. e ok sa renunt sau mai trebuie sa iau o luna pentru ca am luat-o pe prima. As dori sa le opresc corect sa nu dereglez organismul mai rau.

Imi poate raspunde si mie cineva .. va rog.

Ultima oara a fost editat de camy86 (2013-06-13 15:04:18)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.