homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analize pentru medicul de planning familial


#1 2013-06-13 13:48:48

dddd1910
Membru
Inregistrat: 2013-04-11
Mesaje: 3

Analize pentru medicul de planning familial

Buna ziua! Incerc sa fiu scurta si la obiect, sa nu aveti mult de citit. Iau anticonceptionale Artizia de 6 luni aproximativ... cam in a 3-a luna a aparut o secretie maronie si intelesesem ca e vorba de spotting. Am stat asa sa vad daca trece...2 luni am mai avut putina secretie doar cateva zile din luna respectiva. Apoi a trecut. Luna aceasta a revenit iar, acum 2 zile. Am sunat-o pe doctorita mea de planning familial si mi-a spus ca trebuie sa vin la cabinet saptamana viitoare si ca vrea sa-mi dea de facut niste analize. Despre ce fel de analize este vorba? Analize de sange? Altceva? Mai trebuie sa specific ca acum 3 luni am fost si la control ginecologic, am facut papanicolau, examen de secretie si o ecografie si totul a iesit perfect, cu exceptia faptului ca mi s-au descoperit niste cocobacili. Dar au trecut din ce vad. Acum ma supara chestia maronie si ma cam sperie ideea de analize. Sper sa ma puteti ajuta  grater  Va astept raspunsurile si va multumesc mult  angel  wave

Offline

 



#2 2013-06-13 13:51:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Analize pentru medicul de planning familial

Daca ai spotting foarte probabil va trebui sa schimbi AC, nu e nimic de speriat
Cat timp iei AC e bine sa-ti faci cel putin o data pe an niste analize de sange ca sa fii sigura ca e totul ok si AC nu au efecte negative asupra sanatatii tale

Offline

 

#3 2013-06-13 14:10:52

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Analize pentru medicul de planning familial

dddd1910 ai warn pentru postare multipla. te rog citeste si  respecta regulamentul.

Am sters eu celalat topic deschis de tine.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#4 2013-06-20 14:12:49

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Analize pentru medicul de planning familial

Dragile mele, am si eu o intrebare... Am hotarat recent impreuna cu prietenul meu sa renuntam la prezervativ, sa ne facem niste analize ca sa fie totul ok (in special pentru cele cu transmitere sexuala, dar si cele de secretie, sa nu ne dam unul altuia ceva, in caz ca exista), iar mai apoi sa merg cu analizele la un cabinet de planning sa-mi prescrie anticonceptionale. Problema e ca nu stiu exact ce analize sa ne facem (si eu pentru anticonceptionale), va rog mult de tot sa ma ajutati supa

Offline

 

#5 2013-06-25 12:36:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Analize pentru medicul de planning familial

Ar fi de facut, cum bine ai zis, analiza secretiei vaginale la tine(secretia uretrala daca ea nu exista spontan eu una nu as cauta-o, evident la partener). Apoi ar fi AgHBS si AC-HCV, VDRL si HIV, toate astea pentru bolile cu transmitere sexuala.
In ceea ce priveste contraceptivele sunt interesante HLG completa, glicemia, colesterolul total, HDL si LDL, trigliceride si timp Quick.Sigur, daca vrei sa fii mai catolica decit Papa si sa te pui la adapost de absolut orice surprize poti face testele de trombofilie insa te avertizez ca sunt foarte scumpe


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-06-25 18:18:51

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Analize pentru medicul de planning familial

Multumesc frumos, doc! sincer, mai ales daca spuneti ca sunt scumpe, nu m-as incumeta sa le fac, cel putin deocamandata! si-asa sunt ceva analize de facut numai pentru bts si ac.
Am totusi o nedumerire... daca mama are varice (am inteles ca e ereditar?) imi poate afecta mie cu ceva, daca iau ac?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.