homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Soarele in sarcina


#1 2013-07-15 10:01:57

gongutza
Full member
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 144

Soarele in sarcina

Buna nu stiu unde trebuie sa postez, am si eu o intrebare, sunt insarcinata in 2 luni si ieri am fost la plaja, nu stiam ca nu am voie sa stau in soare si toata ziua am stat  grater sad M-am parlit, cum niciodata nu mi s-a mai intamplat, eu in general ma bronzez greu, daca stau o zi intreaga la soare nu se vede foarte tare in schimb acum zici ca am luat tot soarele si sunt foarte rosie cum nu m-am dat cu nici o crema.  hmm De mine nu ma intereseaza ci de bebe, i-am facut rau ca am stat atat la soare? Nu o sa mai stau deloc vara asta, imi vine sa plang de nervi cand ma gandesc, va rog sa imi spune-ti daca i-am facut ceva rau lui bebe.
Va multumesc


Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. (Kirkegaard)

Offline

 



#2 2013-07-15 11:15:13

gongutza
Full member
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 144

Re: Soarele in sarcina

Nu ma poate ajuta nimeni cu informatii?


Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. (Kirkegaard)

Offline

 

#3 2013-07-15 13:58:03

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Soarele in sarcina

Buna,
Aceeasi intrebare am pus-o si eu ieri, doream sa merg la plaja. In urma cautarilor de pe net, concluziile sunt ca:
-soarele in exces nu face bine nimanui, mai ales femeii gravide pt ca ea are acum datorita hormonilor pielea mai sensibila si datorita secretiei de hormon melanocitostimulator te poti arde rapid, sau faci pete, cam ce ti s-a intamplat tie.
- dpdv al bebelului nu se indica soarele pt ca soarele creste temperatura corporala a mamei si automat a fatului si dupa cum stii nu se indica extra caldura, cum nici dusuri fierbinti sau bai fierbinti.
- dpdv al indepartarii stresului si al relaxarii, se indica plaja numai dimineata pana in ora 10 si dupa ora 18.00 si folosirea de creme de minim 30 protectie.
-dpdv al inotului in mare nu am gasit contraindicatii, ba din contra indicatii, fiind un sport care antreneaza muschii necesari mai tarziu in travaliu, plus ca regleaza tensiunea si scade stresul. Dar parerile sunt impartite, am vazut ca medicii recomanda repaos total in primul trimestru. Personal sunt de parere ca sedentarismul dauneaza sarcinii si aduce stres. Eu -daca nu voi aveam probleme cu sarcina care chiar indica repaos- voi apela din cand in cand la inot, la plimbari, etc. Bine-nteles voi fi atenta la ce semnale imi trimite corpul, voi evita oboseala, activitatile de impact, etc.

PS: eu am fost la plaja la 6 seara si am stat o ora sub umbrela, nu la soare, m-am dat cu crema si am facut si o baie scurta. Am citit, am mancat niste fructe si a fost foarte relaxant.

Oricum nu fi prea dura cu tine acum, nu ai stiut ca nu e voie asa in exces si mai ales fara crema. Urmareste semnele corpului, vezi daca ai ceva crampe in plus, sau sangerari, atunci fuga la dr. Daca nu, pe viitor stii ce ai de facut.

Te pup

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-07-15 13:59:57)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#4 2013-07-15 17:57:20

gongutza
Full member
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 144

Re: Soarele in sarcina

Multumesc frumos!
Deocamdata imi e ok, nu am crampe sau nici un fel de senzatie mai ciudata, tocmai ca iniante de a merge la plaja am tot avut momente in care mi se intarea burtica,. acum zici ca nici  nu mai sunt insarcinata, nu stiu daca e coincidenta, nu stiu daca e de bine sau nu...


Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. (Kirkegaard)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.