homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?


#1 2013-07-22 12:49:09

Camelly17
New member
Inregistrat: 2013-06-27
Mesaje: 32

despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

Povestea mea e asa: Eu am 17 ani, el 20. Totul era perfect intre noi, ne iubeam foarte mult. Pana cand intr-o zi mi-a dat un mesaj: nu mai merge relatia noastra, ne-am distantat putin, mai bine ne despartim. De ce? Pentru ca problemele mele nu sunt atat de importante pentru el, adica, pentru el e mai important faptul ca parintii lui se cearta decat faptul ca analizele mele au iesit prost si e posibil sa am cancer (nu se stie sigur,astept rezultatul altor analize, si nici lui nu i-am spus). Si ma scoate pe mine vinovata, ca nu il inteleg, ca nu ii alin durerea. Dar mie cine mi-o alina? Aveam un an si 3 luni impreuna. Din ziua aia, i-am jurat ca nu va mai auzi vreodata de mine. Credeam ca sufera, dar nu. Prietenii mi-au povestit ca in fiecare seara iesea in club si se distra. Si eu plangeam si inca plang, desi au trecut 2 saptamani. Stiu ca inca mai tine la mine, si eu il iubesc prea mult, dar ce se intampla? Cum scap de suferinta asta?


Fetelor, daca ati trecut prin ceva asemanator, dati-mi un sfat! Orice!

Ultima oara a fost editat de Camelly17 (2013-07-22 12:50:28)

Offline

 



#2 2013-07-22 13:00:19

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

Problema este ca renunta prea usor. din pacate asa faceam si eu cu al meu, insa el a luptat pentru noi si nu ne-am despartit chiar de fiecare data cand vroiam eu (sau cand ziceam). Toti avem probleme, insa e bine sa trecem peste ele. Intr-adevar prolemele tale sunt mai mari decat ale lui. si ai mei se cearta si asta nu m-a facut sa ma despart de al meu.
Poate ca mesajul acela a fost o scuza, daca te iubea si te vroia atat de mult, trebuia sa lupte pentru tine, pentru voi... nu sa te lase balta ca "nu-l intelegi". In plus, ziceai ca el merge in cluburi, deci e clar ca asta a fost doar un pretext ca sa scape de tine; de obicei, dupa o despartire in care pui suflet, nu te duci in cluburi sa te distrezi. Poate vrea sa te uite sau te-a uitat deja... sad
nu mai plange dupa el, esti tanara, frumoasa, ai viata inainte. Daca n-a stiut sa te tina langa el, e clar ca nu te-a meritat... Cauta-ti fericirea in alta parte, nu sta viata intr-un singur baiat..

Offline

 

#3 2013-07-22 13:09:29

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

da e normal sti sa suferi o perioada si sa plangi, pana la urma ati fost impreuna 1 an si ... e durerors intradevar stiu, dar, cand nu mai merge, nu mai merge si atunci nu poti sa tragi de o relatie aiurea asa.. stiu ca e greu, dar, incearca sa iesi cu prietenii, sa faci activitati care iti fac tie placere, uite te la filme, citeste ceva, e vara , poti sa mergi la o piscina, un strand, sa inoti, sa mergi sa faci un sport pe undeva, ceva volei etc... greu e, te inteleg si e normal sa fie greu si sa suferi dupa o despartire..

Offline

 

#4 2013-07-22 13:33:39

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

rupe-te de tot (asta daca intr-adevar iti doresti sa treci peste), nu mai intreba de el, spune-le prietenilor sa nu-ti mai povesteasca ce face, strange lucrurile de la el si arunca-le in fundul dulapului.
ca nu merita altceva din partea ta, vorba zeynei.... un mesaj? really?


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#5 2013-07-22 13:39:01

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

ce-i drept o sa fiu putin offtopic, dar, eu prefer mesajul in locul unei despartiri fata in fata .. si nu ma refer cand spun eu hai sa ne despartim, asta pot sa o zic fata in fata , ci, in cazul in care partenerul vrea asta prefer mesajul, telefonul, facebookul, etc.. si n am inteles niciodata ce e asa naspa la chestia asta .. din contra..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-07-22 13:46:51

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

nici mie nu mi-ar placea sa se desparta de mine printr-un mesaj. Ce? n-are tupeu sa o faca fata in fata? nici atata obraz? poate ca e mai greu fata in fata, dar macar sa imi zica verde in fata, decat in mesaj.. smile
Nicole, stiu ce zici tu, e mai usor in mesaj ca nu iti vede reactia, nu te vede plangand, dar e aiurea sa iti tranteasca in fata un amarat de mesaj si s-a spalat pe maini...

Offline

 

#7 2013-07-22 13:59:35

Camelly17
New member
Inregistrat: 2013-06-27
Mesaje: 32

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

am strans toti trandafirii primiti de la el. mereu imi dadea fara niciun motiv, cate unul. cred ca aveam stransi in jur de 35.. le-am dat foc. in momentul ala m-am simtit putin eliberata, am schimbat numele lui in telefon si am sters toate mesajele de la el. Chiar acum 10 minute m-a sunat un coleg de-al lui sa ma intrebe ce i-am facut, de e asa abatut. I-am spus ca nu mai avem nicio legatura si sa nu-mi mai vorbeasca de el. I-am inchis. Dar m-a durut enorm. Am aflat si ca va pleca din tara pentru 1-2 ani, si ca n-a vrut sa-mi spuna. Sa fie asta adevaratul motiv al despartirii?

Offline

 

#8 2013-07-22 14:09:19

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

numai el poate sti ce e in capul lui

Offline

 

#9 2013-07-22 15:17:47

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

mie mi se pare un motiv pueril si telenovelistic asta cu plecatul; adica "te iubesc atat de mult incat iti dau drumul acum, ca sa nu ne chinuim cat sunt plecat, dar nu te iubesc suficient cat sa incerc sa dau o sansa relatiei la distanta, sau sa-ti zic macar care-i faza"...


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#10 2013-07-22 16:07:21

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

Parerea mea este ca trebuie sa te concentrezi pe problema de sanatatea ( daca analizele o arata ) si dupa sa iti rezolvi problema ca prietenul tau sau fostul ce iti e acum , pentru ca e mult mai important sanatatea ta decat o relatie zic eu.

La problema legata de cearta dintre parintii lui si a te scoate pe tine vionvata cred ca si el era putin dat peste cap de certurile dintre ei si pur si simplu cauta un viovat , nu ca ai fi tu vinovata pentru ca in mod clar nu esti , dar mie mi se pare putin deplasat sa ti`o spuna tie in conditiile in care ei se cearta din alte motive , ma gandesc,  si tu din cauza ta.

Legat de iesitul la discoteca eu cred ca el vroia putin distractie , putina destindere de la problemele pe care le avea ( nu neaparat cu o fata , ci doar o "ieseala" ) in timpul relatie tale de 1 an si cateva luni voi/el nu obisnuia/obisnuiati sa iesiti/iasa la discoteca ? pentru ca atunci e de inteles.

Ca o ultima parere eu cred ca el pleaca dincolo pentru ratiuni financiare si asta era poate si motivul pentru care se certau ai lui parinti.Eu iti doresc multa bafta si rezultatul analizelor sa iasa cum iti doresti.Bafta.

Offline

 

#11 2013-07-22 16:32:16

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

iti doresc multa sanatate si sa ai puterea sa treci peste aceasta despartire.

Offline

 

#12 2013-07-22 18:27:57

Camelly17
New member
Inregistrat: 2013-06-27
Mesaje: 32

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

AciDulaSs - astept rezultatul celorlalte analize. am facut unele si au iesit prost, asa ca am facut si altele si saptamana aceasta (posibil maine sau poimaine) sa vina rezultatele. Sa speram ca totul va fi bine. Chestia e ca si mama a avut cancer la ovare sau nu stiu ce era ala, si a trebuit sa faca operatie sa-i scoata tot( ovare + uter)...mi-e sa nu o mostenesc. Aveam 13 ani cand s-a operat,iar de curand am aflat si eu adevarata cauza.

cat despre certurile lor, si ai mei se cearta,destul de grav, dar el imi spune ca nu imi pasa de problemele lui, ca nu il inteleg, ca nu sunt alaturi de el. nici macar nu a incercat sa-mi explice problemele lui. Cu iesitul in club, in timpul relatiei am iesit de 4-5 ori in club impreuna, in rest stiu ca se mai ducea uneori prin cafenele,baruri cateodata, nu era club in toata regula. Si oricum imi spunea de fiecare data. Dar nu ma asteptam ca nici la cateva ore de la despartire sa aud ca se duce in club si ca e foarte vesel

Ultima oara a fost editat de Camelly17 (2013-07-22 18:28:51)

Offline

 

#13 2013-07-22 23:30:06

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

nu conteaza de ce v-ati despartit si nici situatia in sine. cert e ca nu vei muri de la asta. cel mai mare noroc al tau e ca ai 17 ani, iti vei reveni. nu e usor. si eu am plans mult, pana m-am uitat in oglinda si am vazut ca incep sa apara riduri si sa arat ca un zombie...iar el? la fel...auzeam in tot felul de imprejurari ca nu-i pasa. foarte bine! acel om nu te merita! e greu sa afisezi un zambet pe chip, atunci cand sufletul tau plange, dar nu te poti da batuta. asa a fost sa fie. gandeste'te ca Dumnezeu are pregatit altceva mai bun pentru tine. peste cativa ani iti vei aduce aminte cu zambetul pe buze de situatia asta si ii vei multumi cuiva acolo sus ca ti-a dat s-o cunosti, caci tare te va mai intari. imi pare rau pentru tine, ca esti tanara si doare mult, insa nu te poti injosi si face de cacao pentru un om care nu da 2 bani pe tine. vei invata multe dupa o experienta ca asta, si in primul rand sa te respecti pe tine..apoi sa stii ce vrei de la partenerul tau de viata smile mult succes! 3 luni de zile n-am fost eu...si sunt sigura ca dureaza mai mult de atat...doar la inceput e mai greu. dupa furtuna vine si soarele! fii tare puss

Offline

 

#14 2013-07-23 11:50:49

Happylyka
Full member
Inregistrat: 2012-08-05
Mesaje: 517

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

Sa va povestesc si eu experienta mea si sentimentele care ma incearca desi nu credeam ca e posibil asa ceva !
Bun, totul a inceput de prin martie, cand am zis sa incercam ceva impreuna, asta a fost in 20. Pana in data de 2 iulie, ne-am impacat si reimpacat de milioane de ori, principala problema e ca avea un grup de prieteni cu care tot iesea si pentru mine nu isi facea deloc timp, plus o prietena extraordinar de buna cu care se lua toata ziua buna ziua in brate, se pupau (pe obraz insa devenea deranjant) etc. In ciuda faptului ca eram despartiti nu am incetat niciodata sa vorbim, orice ne aducea aminte unul de celalalt si astfel ne trimiteam mesaje, vorbeam la telefon sau pe facebook, chiar ne intalneam cateodata si chiar daca nu era o certitudine, amandoi ne simteam aproape impreuna. In data de 2 iulie, prietenul lui, vazand ca vrea sa fie cu mine in timp ce sta in grup cu ei, a hotarat sa incerce sa ma integreze sa vada daca ne-am simti tot ok. Surpriza a fost ca m-am inteles atat de bine cu toti, cu absolut toti, incat dragul si iubitul meu prieten a devenit putin gelos. In data de 5 iulie mi-am facut majoratul acasa, nu a fost intentia mea sa il cunoasca familia insa avand in vedere ca ne intelegeam bine si era o zi importanta pentru mine, imi doream sa imi fie alaturi asa ca prin acest intermediu mi-a cunoscut parintii, bunicii, verisorii, prietenii, efectiv toata familia si prietenii apropiati smile
Ruperea a intervenit acum cateva zile cand am plecat la tara pentru 5 zile, doar 5 ! El nu avea minute si mesaje astfel ca eu il cautam in timp ce el ma suna in timpul zilei de la prietenul sau deoarece lucreaza impreuna. Dupa 2 zile, ceva s-a racit, s-a rupt, incercam sa il intreb ce se intampla, de ce nu ma cauta, daca are vreo problema si primeam acelasi raspuns evaziv ,,sunt obosit, imi e somn, am treaba, sunt pe afara cu baietii nu pot sa vorbesc, esti enervanta, esti cicalitoare", una din ele. Am ajuns in oras insa eu am preferat sa ne despartim deoarece mi se parea stranie schimbarea lui de atitudine, vineri a plecat la club si noaptea, m-a sunat si a insistat atat de mult sa ne vedem doar sa vorbim astfel incat am decis sa ii acord ocazia de a-mi explica anumite lucruri. Ne-am vazut, mi-a spus ca asa face el cand ii e  dor de o persoana si ca de acum nu o sa mai fie nicio problema pentru ca sunt in oras, eu insa am hotarat sa ne despartim deoarece explicatiile astea erau mult prea incerte pentru felul cum isi schimbase atitudinea fata de mine.
Si cum ies eu fain frumos la suc cu prietenele imi spune un baiat ca de fapt el vorbea cu o tipa de cateva zile si erau pe punctul de a se combina sau deja formau un cuplu. Cum incertitudinea nu ma lasa nici sa traieac, am hotarat sa investighez si am aflat de la respectiva ca nu o mai cauta de cateva zile, ea chiar crezand ca o sa fie impreuna, ca o suna de la prietenii lui deoarece el nu avea minute si mesaje si chiar s-a dus sa o vada in orasul alaturat la 25 de km departare pentru a o vedea.
Eu, cum ar trebui sa mai actionez in situatia asta? Am crezut ca imi pica cerul in cap sa aflu asta exact dupa 3 zile dupa ce efectiv ma impliora sa ne impacam deoarece el ma iubeste si si-a facut planuri de viitor cu mine?! Pana unde poate sa mearga caracterul infect al unora? Cat pot sa mai minta? Nici nu ma gandesc sa ne impacam, doamne fereste, dar parca nici sa stau cu mainile in san cat timp am fost luata de proasta nu prea pot..

Ultima oara a fost editat de Happylyka (2013-07-23 11:56:45)


,,Eu nu sunt un corp care are suflet, sunt un suflet care are o parte vizibila numita corp."- Paul Coelho

Offline

 

#15 2013-07-23 14:04:01

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

happy, eu zic sa-i dai pace. relatia voastra nu a fost una lunga asa incat sa va puteti cunoaste si sa va oferiti ace siguranta si incredere de care avti nevoie. plus ca el nu prea e legat de tine daca face din astea...
acum ca ai revenit, gata e mielusel. gandeste'te ca ai fost plecata doar 5 zile si pana la tara, dar daca va fi situatii in care va va pune viata mai incolo, in care sa fiti departe unul de celalalt mai mult timp, el ce va face? iti va da cu sutul in fund si-si va cauta alta? sa nu mai zic ca a mers 25 km in orasul vecin yikes ca sa se vada cu pipita aia. baiatul juca la 2  porti. ai grija sa nu te arzi mai tare de atat!

Offline

 

#16 2013-07-23 14:18:39

Happylyka
Full member
Inregistrat: 2012-08-05
Mesaje: 517

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

sunt constienta ca nu merita si cu siguranta o sa ii dau pace. i-am pus si eu intrebarea daca el crede ca eu nu o sa mai fiu plecata deloc vacanta asta si a zis ca nu o sa mai fie asa, vorbe in vant.
si da, e socant faptul ca nici masina nu are astfel incat probabil a trebuit sa vorbeasca cu prietenii lui sa se duca pana acolo?! e de-a rasul plansul. eu nu mai am nicio problema si desi stiu ca razbunarea e arma prostului, am o sete nebuna sa ma razbun big_smile


,,Eu nu sunt un corp care are suflet, sunt un suflet care are o parte vizibila numita corp."- Paul Coelho

Offline

 

#17 2013-07-23 14:53:17

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

sweet revenge big_smile

Offline

 

#18 2013-07-23 14:55:07

Happylyka
Full member
Inregistrat: 2012-08-05
Mesaje: 517

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

exact acidulass lol


,,Eu nu sunt un corp care are suflet, sunt un suflet care are o parte vizibila numita corp."- Paul Coelho

Offline

 

#19 2013-08-13 13:23:17

Camelly17
New member
Inregistrat: 2013-06-27
Mesaje: 32

Re: despartire si suferinta de dupa. Cum trecem peste?

Am venit cu detalii noi. Analizele mele au iesit bune, deci sunt sanatoasa. Slava Domnului!
In legatura cu el, au trecut 3 saptamani si nu s-a rezolvat nimic. Mi-am facut datoria si i-am trimis un mesaj de ziua lui, ca de', nu pot fi atat de nesimtita cat sa nu fac asta,dupa 1 an si 3 luni impreuna. M-a intrebat ce fac si daca ma simt bine. Mi-a urat succes in viata si sa am grija de mine. Am incercat sa fiu cat mai scurta in raspunsuri, desi ma durea enorm sa vad cat e fericit e el si cat am suferit eu. Nu a plecat nicaieri, desi aflasem ca trebuia sa plece acum vreo 2 saptamani din tara, pentru 1-2 ani. Oare m-a mintit? In tot timpul relatiei imi jura ca ma iubeste cu adevarat, si eu l-am crezut,pentru ca aveam incredere deplina in el. Simteam ca imi spune adevarul. Acum aflu ca e cu alta, la 3 saptamani de la despartire.
Si eu il iubesc in continuare, am crezut ca relatia va dura mult,de asta am pus atat de mult suflet. Ce sa fac?
Nu da niciun semn ca i-ar fi dor de mine sau nu, ca i-ar parea rau ca m-a scos pe mine vinovata de tot desi nu sunt...totusi in mesajul acela de despartire mi-a zis ca m-a iubit si inca ma iubeste. nu stiu ce sa mai cred

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.