homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Col deschis la interior


#1 2013-08-05 10:46:41

gongutza
Full member
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 144

Col deschis la interior

Buna fetele, sunt in saptamana 13 de sarcina si acum 5 saptamani la un control ecografic intravaginal mi-a descoperit colul deschis la interior, dimensiunea colului e de 38mm si de atunci iau tratament cu no-spa 3/zi si duphaston 2/zi.
Medicul mi-a spus ca deocamdata nu este problematic, e un risc dar ca nu e pb inca, eu am dureri mereu, sunt la a doua sarcina si la prima nu am avut niciun fel de problema. am nascut ffff greu dar a fost ok.
Oare durerile astea pe care le simt eu, de burtica in partea de jos si ffff mari de spate sunt ok, sper sa nu fie contractii sa mi se tot deschida colul.
A mai fost cineva in situatia asta la o sarcina asa mica? Ce e de facut? Ce imi recomandati?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri


Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. (Kirkegaard)

Offline

 



#2 2013-08-05 12:04:47

gongutza
Full member
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 144

Re: Col deschis la interior

Nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat ceva, cu ce ati facut voi, daca ati fost in situatia asta...
Imi doresc enorm de mult bebele si vreau sa fac tot ce imi sta in putinta sa nu se intample ceva cu sarcina...


Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. (Kirkegaard)

Offline

 

#3 2013-08-05 12:24:00

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Col deschis la interior

medicul e cel mai in masura sa te sfatuiasca. daca tot ai dureri, ar fi bine sa-i spui. adesea nu functioneaza pastilutele de no-spa. cere si parerea altui doctor... poate ai avea nevoie de no-spa injectabil pana se linistesc contractiile. de asemenea, incearca sa stai mai mult in pat, sa nu faci multa miscare, efort deloc.
pe de alta parte, un col deschis doar la un capat, nu pune mari probleme (cum ti-a spus si medicul), dar implica un risc. durerile insa trebuie oprite, caci da, e posibil sa fie contractii si daca ramai cu ele, situatia se poate inrautati.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-08-05 12:26:55)

Offline

 

#4 2013-08-05 12:52:42

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Col deschis la interior

Buna ziua, gonguta, eu stiu ca multe gemei fac cerclaj daca au colul deschis...dar ceva mai tarziu in sarcina nustiu Trebuie sa vb cu doctorul. Si vad ca tu il ai deschis in interios..adica parea exterioara e inschisa bine?   La mine a fost invers, partea in interior inchisa si exterior deschisa.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#5 2013-08-05 16:45:59

gongutza
Full member
Inregistrat: 2007-11-02
Mesaje: 144

Re: Col deschis la interior

Eu am colul deschis la interior si inchis la exterior, de aceea mi-a spus ca nu e cazul de cerclaj, doar daca se scurteaza colul mai mult sau daca se deschide si la exterior. Astazi cand am fost la toaleta am avut si o scurgere maronie...imi e asa teama...miercuri ma duc iar la control, sper sa fie bine!


Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte. (Kirkegaard)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-08-05 23:55:25

siminica
Full member
Inregistrat: 2009-08-09
Mesaje: 152

Re: Col deschis la interior

cel mai bine ar fi sa faci repaus la pat. chiar sunt curioasa ce spune medicul, dar nu prea este de joaca!

Offline

 

#7 2013-08-08 16:38:50

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Col deschis la interior

gonguta, ai fost la dr ieri? Ce ti-a zis? Esti ok? bb ce face?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.