homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

O explicatie pt lipsa menstruatiei...


#1 2013-08-24 23:36:33

Veronica86C
Membru
Inregistrat: 2013-03-29
Mesaje: 3

O explicatie pt lipsa menstruatiei...

Buna seara! Am nevoie de mare ajutor si o explicatie ...Am luat anticonceptionale karissa de cativa ani, iar la fiecare an fac o pauza cam de 2-3 luni pt a nu "intoxica" organismul cu hormoni ( nu stiu daca este tocmai bine sa fac pauza asa ).
Acum am luat timp de 10 luni. Mentionez ca nu locuiesc in Romania si am avut doar 10 cutii la mine. Asa am si hotarat sa le schimb, sa pot sa le procurez de aici, si sa nu mai am grija lor sa le primesc de acasa. Am fost aici la medicul de familie si mi-a prescris Femodette, deoarece au aceeasi concentratie de hormoni ca si karissa. Eu m'am simtit bine cat timp am luat Karissa si nu am vrut sa fac o schimbare la alta concentratie de hormoni ale unor alte pilule. Trecand de la un fel de pilule la altul, si medicul m-a sfatuit sa fac pauza intre ele.
Asadar in luna iunie am luat ultima cutie de Karissa, mai precis in 21 iunie am luat ultima pilula, in 24 iunie am avut menstruatie, si apoi nu am mai luat.
Problema mea acum este ca dupa acea menstruatie din 24 iunie, nu am mai avut menstruatie. Numarat la 28 de zile ar fi trebuit sa apara in 21 iulie (daca nu gresesc), dar inca nimic...am dureri la ovare uneorisau de spate, si anumite scurgeri albe, dar atat. Am folosit intotdeauna prezervativ, dar totusi mi-am facut un test de sarcina acum 2 sapt si mi-a iesit negativ...Simptome ale unei sarcini, nu am de nici un fel, deci as exclude varianta unei sarcini....
Nu stiu ce sa cred...este posibil sa fie doar o dereglare hormonala? Mentionez ca in luna Aprilie si Mai am urmat un tratament de 2 sapt cu antibiotic puternic de 1000 mg, si apoi 4 saptamani de antibiotic de 250 mg eritromicina, in paralel cu anticonceptionalele...este posibil ca acel tratament sa ma fi afectat cumva la nivelul ovarelor si atunci sa creeze aceasta lipsa de menstruatie? Ce ma sfatuiti sa fac???? Care sa fie explicatia???
Va multumesc frumos! O seara frumoasa!

Offline

 



#2 2013-08-25 09:50:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: O explicatie pt lipsa menstruatiei...

Din cauza intreruperii AC ti se intampla asta, dureaza cateva luni pana cand organismul isi revine la normal, timp in care poti avea dereglari de acest fel
Iar pauzele pe care le tot faci nu sunt necesare (atata timp cat ai analizele ok), cand vei vrea sa faci un copil le opresti si gata, asa iti zapacesti mai rau organismul, in cele 2-3 luni nici nu-si da seama de ce se intampla, ca iar ii dai hormoni si tot asa
Poti incepe AC noi cand vrei si te protejezi suplimentar in primele 7 zile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.