homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?


#1 2010-11-04 15:26:23

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

Buna ziua

Sunt si eu o graviduta in 12 saptamani si avand in vedere o sarcina oprita in evolutie in antecedente, faptul ca fiind mai plinuta imi este foarte incomod la servici sa stau numai pe scaun toata ziua (nu am loc avand un birou foarte mic), si vine si iarna iar eu trebuie sa traversez tot Bucurestiul ca sa ajung la serviciu si as vrea sa nu risc nimic cu bebe, as dori sa obtin un concediu medical inainte de cel prenatal.
merg si luna aceasta la servici, de la 1 decembrie ar fi mai greu ca atunci va fi mai frig.

eu am facut socoteala si as avea nevoie de 84 zile de la 1 dec pana la 18 feb 2011
acest calcul l-am facut este orientativ.

Rugamintea mea este daca stie cineva un medic ginecolog care sa dea concediu medical in cazul meu sau de risc maternal.

va multumesc din suflet si raman recunoscatoare


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 



#2 2010-11-09 10:10:57

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

stiu ca ai dreptul la mai multe concedii medicale acum in aceasta perioada insa nu stiu de acel concediu de risc maternal.


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

#3 2010-11-26 10:32:30

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

Buna din nou.
Blue elf, multumesc de raspuns.
M-am tot gandit si e complicat cu risc maternal. As vrea macar un concediu medical normal. Dar nu stiu cat pot sa iau cel mai mult. ca dra de familie mi-a spus ca imi poate da maxim 10 zile intr-o luna. eu am nevoie de ianuarie si februarie.
Dar as vrea sa merg la sigur, de aceea am intrat aici sa intreb poate stie cineva o dorctora draguta care sa imi dea. sunt si eu recunoascatoare.
multumesc anticipat oricui poate sa ma ajute.
Sanatate multa tuturor.

p.s. acum avem 15 saptamanite si 3 zile.

Ultima oara a fost editat de llollipop (2010-11-26 10:33:28)


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#4 2010-12-28 04:47:32

sexylingerie
Banat
Inregistrat: 2010-12-28
Mesaje: 4

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

reclama

Offline

 

#5 2011-01-20 12:42:56

tymoteea_18
Sr. member
De la: Oradea
Inregistrat: 2010-06-08
Mesaje: 1131

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

llollipop a scris:

Buna din nou.
Blue elf, multumesc de raspuns.
M-am tot gandit si e complicat cu risc maternal. As vrea macar un concediu medical normal. Dar nu stiu cat pot sa iau cel mai mult. ca dra de familie mi-a spus ca imi poate da maxim 10 zile intr-o luna. eu am nevoie de ianuarie si februarie.
Dar as vrea sa merg la sigur, de aceea am intrat aici sa intreb poate stie cineva o dorctora draguta care sa imi dea. sunt si eu recunoascatoare.
multumesc anticipat oricui poate sa ma ajute.
Sanatate multa tuturor.

p.s. acum avem 15 saptamanite si 3 zile.

Buna Llollipop,
Eu stiu ca poti sa iti iei maxim 90 de zile de concediu medical intr-un an calendaristic. Inainte sa intru in prenatal asa am facut si eu, si la mine era putin mai complicata situatia de la lucru. Eu de fiecare data am mers la medicul ginecolog care imi dadea concediu medical din 2 in 2 sapt (max 14 zile iti poate da odata). Medicul de familie doar imi semna concediul si mergeam mai departe.
Sper sa nu fi venit prea tarziu cu aceste informatii


Avem o minune de  bebe Luca Alexandru (16.03.2011)

Bebe Daniel Fabian ne-a intregit familia (08.07.2013)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-01-24 15:22:38

llollipop
Full member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 868

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

tymoteea_18 multumesc tare mult pentru raspuns
exact asa am si facut pana acum. si merge.
dar prenatalul am inteles ca il da medicul de familie, nu?
si de cand se poate lua cel mai devreme?

poop burtica si sa ai o nastere usoara.
noi acum avem 23+


"Victory belongs to the most persevering."   Napoleon Bonaparte

Offline

 

#7 2013-08-07 18:14:16

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

am o intrebare pentru cine a trecut prin asta sau are cunostinte in domeniu:

Am aproape 17 saptamani de sarcina si de 14 zile sunt in concediu medical si voi ramane in concediu medical pana voi intra in prenatal. Am facut un calcul si cele 90 de zile de concediu medical la care am dreptul intr-un an plus cateva zile din concediul de odihna ma duc exact pana la data la care ar trebui sa intru in prenatal. Am considerat 90 de zile pentru ca stiu ca peste aceste 90 de zile trebuie sa mergi la comisie ca sa se poata da cncediu in continuare.
Intrebarea mea e: zilele de concediu prenatal se considera tot concediu medical si intra in categoria celor 90 de zile maxim? sau e din alta categorie? pentru ca daca se considera tot concediu medical ar trebui sa intru in comisie pentru prenatal


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#8 2013-08-08 09:10:25

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

emilya uite ce am gasit eu pe un alt forum de discutii :

Am deja 90 zile de concediu medical si as vrea sa stiu daca au legatura cu cele 126 zile de concediu medical de maternitate? La sf lunii iunie fac 7 luni de sarcina... La cate luni pot intra in concediu prenatal? Doctorul de familie a zis ca nu imi da concediu prenatal pana nu fac 32 saptamani de sarcina... Este corect?

Ai dreptul la cele 126 de zile de concediu de maternitate indiferent de numarul de zile de concediu medical de care ai beneficiat anterior.

Incepand cu luna a 7-a de sarcina poti intra in concediu prenatal, care se elibereaza de catre medicul de familie, la recomandarea medicului ginecolog. Asadar medicul ginecolog este cel care decide cand este bine sa incepi concediul de maternitate.


am gasit asta pe www.drepturile-gravidelor.ro , eu una zic ca poti asa cum vrei tu, si ca nu sunt incluse in alea 90 zile fara comisie....daca ti-ai calculat corect si iti ajung astea 90 pana la alea 126 zile e ok.

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2013-08-08 09:13:47)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#9 2013-08-08 17:38:17

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

Emilya a scris:

am o intrebare pentru cine a trecut prin asta sau are cunostinte in domeniu:

Am aproape 17 saptamani de sarcina si de 14 zile sunt in concediu medical si voi ramane in concediu medical pana voi intra in prenatal. Am facut un calcul si cele 90 de zile de concediu medical la care am dreptul intr-un an plus cateva zile din concediul de odihna ma duc exact pana la data la care ar trebui sa intru in prenatal. Am considerat 90 de zile pentru ca stiu ca peste aceste 90 de zile trebuie sa mergi la comisie ca sa se poata da cncediu in continuare.
Intrebarea mea e: zilele de concediu prenatal se considera tot concediu medical si intra in categoria celor 90 de zile maxim? sau e din alta categorie? pentru ca daca se considera tot concediu medical ar trebui sa intru in comisie pentru prenatal

Emi..cele 126  de zile le poti lua imediat dupa cele 90 de zile si se numesc tot concediu dar prenatal dar se considera in modul in care se plateste tot ca concediul medical,insa cu 80 la suta din salariu adica ceva mai mult decat salariul pentru canu ti mai opresc si banutii aia pentru sanatate si alte cele .NU  trebuie sa intri in comisie pentru acestea. asa am fost si eu in situatia asta exact ca tine. asa ca, stai linistita si bucura te pana vine bebe par

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2013-08-08 17:38:58)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#10 2013-08-08 17:48:55

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

multumesc fetelor puss


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#11 2013-08-27 10:12:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

intreb aici ca sa nu mai deschid alt topic: concediul prenatal nu se poate da decat incepand cu ziua in care te prezinti la medicul de familie? deci nu pot sa ma duc saptamana asta si sa cer prenatal incepand cu sapt viitoare? in conditiile in care si in sapt curenta as avea drept la prenatal, dar eu doresc sa-l incep de sapt viitoare. e vreo lege in directia asta? sau se aplica regulile de la concediul medical (concediul de maternitate fiind o forma de medical), cand, evident, nu poti da incepand cu o data in viitor pt ca nu stii daca omul va (mai) fi bolnav la acea data? m-as astepta sa fie altfel la concediul de maternitate; mai ales daca deja ai dreptul la el, dar vrei sa ti-l iei incepand cu o data din viitor.
s-a mai lovit cineva de problema asta?

Offline

 

#12 2013-08-27 10:20:35

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

din ce stiu eu, nu poti, adica orice concediu se emite cel mult cu o zi in urma sau in ziua inceperii...da, doar cand incepi si e in cursul lunii, cred ca daca mergi la sfarsitul lunii (25-26 spre ex) si vrei luna urmatoare (1-31) eu zic ca se poate...oricum intrebi si dr si asistenta, ca mai sunt si specimene caci si de se poate ele nu-ti pot da ca asa stiu ele ca era odata.
ca m-am exprimat ca naiba lol ..concluzia:
1.concediu normal : NU se poate
2.concediu prenatal : DA (90%), se poate.

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2013-08-27 10:22:34)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#13 2013-08-27 10:31:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

adina, eu pt prenatal am fost astazi. am dreptul la el inca de acum 7 sapt, dar eu vreau sa-l incep de sapt viitoare, deci de pe 2. mi-a zis sa vin pe 2, ca nu poate sa-mi dea azi concediu incepand cu o data din viitor sad. nu mi se pare ok, cat timp e dreptul meu la cele 126 zile si am intrat de mult in perioada in care as fi putut beneficia de ele. nu e sa zici ca ma duc la 5 luni de sarcina sa-mi dea prenatalul de la 7 luni. sunt in ultima luna si vreau sa incep prenatalul peste cateva zile. oare chiar e asa cum zice dr, trebuie sa ma duc fix in ziua din care vreau sa inceapa concediul?
concediul de maternitate poate fi dat numai de medicul de familie? cel de medicina muncii nu ar putea?

Offline

 

#14 2013-08-27 10:37:01

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

nu, doar medicul de familie ti-l poate da, am citit dincolo la burtici ce ai scris...sunt idiotii, pe bune, da au si eu controle nu zic nu, dar asta sunt sigura ca se paote da, in avans sa zic asa, oricum maxim pe o luna , adica luna intreaga.nu ai ce s ale faci, cum spuneam si mai sus , daca sunt setati ei pe ceva, greu ii scoti din ale lor.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#15 2013-08-27 10:49:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

am inteles, adina... ne conformam atunci, ce sa facem? neutral

Offline

 

#16 2013-08-28 09:56:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

as mai avea niste intrebari legate de concediile astea...
de la stat avem 5 zile pt nasterea unui copil. cum le strecuram pe acestea in concediul de maternitate? daca medicul de familie imi da concediu prenatal pe o luna si eu nasc mai devreme, cum procedez? astept sa se termine acea luna, apoi imi iau cele 5 zile de la stat si pe urma continui cu concediul postnatal? sau imediat ce s-a nascut copilul trebuie sa anunt si angajatorul si medicul de familie si in momentul acela se intrerupe prenatalul si incep automat cele 42 zile de lauzie (se face alt certificat de concediu medical)? nu inteleg cum pot beneficia de cele 5 zile de la stat. sau e numai pt tatici concediul asta?
exista vreo modalitate de a salva zile din concediul de maternitate atunci cand sunt zilele libere nationale? (30 nov; 1, 25, 26 dec; 1,2 ian)? daca te-ai intelege cu medicul de familie sa iti dea concediul de maternitate in afara acestor date, ar fi legal? sau cele 126 zile, fiind calendaristice, trebuie luate fara intreruperi, caz in care nici cele 5 zile de la stat nu se pot strecura?

Offline

 

#17 2013-08-28 10:44:37

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

5 zile sunt pt tati
Si eu am prins anul trecut 15 aug cd eram in alea 126 zile. Nu ai cum sa faci sa iti scada ziua aia.nu te poti intelege cu medicul, asa e legea, el doar scoate un cm din program..


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#18 2013-08-28 10:49:46

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

-cele 5 zile se dau numai pentru tatici + inca 10 daca urmeaza un curs de puericultura (noi l-am facut amandoi in 4h)
-daca incepi zilele de concediu de maternitate (126zile) nu mai conteaza zilele libere, oricum angajatorul ti le platesti indiferent ca aduci concediul medical sau nu...sunt zile libere platite...nu am cum sa le salvezi.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#19 2013-08-28 11:20:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Concediu medical inainte de prenatal sau concediu de risc maternal?

a, nu stiam ca sunt numai pt tatici sad
ideea era sa prelungesc putin intrarea in concediul de crestere. deci daca sunt 6 zile libere nationale, sa intru in concediul de crestere din a 126+6 -a zi. ma asteptam sa nu mearga smile.
multumesc pt raspunsuri puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.