homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efecte adverse Yasmin


#1 2008-01-07 12:05:29

ozana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 13

Efecte adverse Yasmin

Buna,

Eu am inceput sa iau Yasmin de 10 zile. asta e 11-a zi. Nu am greturi sau dureri de cap. Dar in fiecare zi mi s-a intamplat sa am o durere usoara de ovare. In plus mi s-au marit sanii un pic si ma cam dor. Nu este o durere intr-un loc anume. Ma dor de jur imprejur inspre baza.

Eu nu am probleme cu cosurile, de regula imi apar 2-3 doar cu 1 zi, 2 inainte sa ii vina ciclu si imi trec in timpul ciclului. La fel, pe piept inainte cu cateva zile de ciclu imi apar niste iritatii rosii care imi trec dupa ciclu. Insa, de cand am inceput pastilele vad ca nu prea mai imi trec iritatiile de pe piept si mi-au iesit si cateva cosuri, nu multe si nici urate, dar eu de obicei nu am intre cicluri.

Imi voi face o programare la medic la sfarsitul lunii pentru ca acum nu am bani, dar as vrea sa stiu pana atunci daca este normal sa am reactiile astea. Este posibil sa fie din cauza shimbarilor din organism datorita hormonilor din ac?

Tin sa mentionez ca eu am luat postionor2 in 2007 de 3 ori....din pacate: unul in ianuarie, unul in mai si altul la sfarsitul lui noiembrie( dupa asta din noiembrie mi-a intarziuat ciclu 2 saptamani, dar mi-a venit in cele din urma. Am facut si test de sarcina si nu eram insarcinata).

A mai avut vreuna dintre voi reactii de genul asta la yasmin? v-au trecut?

Multumesc anticipat

ozana

Offline

 



#2 2008-01-07 12:43:28

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Efecte adverse Yasmin

in primele 3 luni, de acomodare a organismului, e normal sa apara simptome usoare cum descrtii tu.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2008-01-07 12:50:50

unik
Full member
De la: Litoral..
Inregistrat: 2006-10-08
Mesaje: 906

Re: Efecte adverse Yasmin

la inceput putin probabil insa dupa o luna posibil sa ai si greturi sau si cefalee...eu asa am avut...exact cum zice eu_vreau pana se acomodeaza organismul cu ac si dk persista simptomele ar km trb sa conslti medicul si sa iti recomande alte ac dk nu sunt compatibile cu organismul.

Offline

 

#4 2008-01-07 12:57:43

ozana
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 13

Re: Efecte adverse Yasmin

Multumesc de raspuns smile

O sa ma duc si la medic, dar m-am mai linistit acum. si eu m-am gandit ca este oarecum normal, dar vroiam sa vad si alte pareri

Offline

 

#5 2008-01-10 21:04:13

corina2
Membru
Inregistrat: 2008-01-10
Mesaje: 4

Re: Efecte adverse Yasmin

am facut prostia sa nu consult un medic. de cand am inceput sa le iau(cred ca era a 2 zi de menstruatie). Le-am luat in graba aveam nevoie sa nu apara menstruatia asha ca am inceput a 2-a folie imediat. Pe tot parcursu acesta am avut sangerari ushoare si mai nou stare de oboseala si ocazional greatza.Acum ma macina gandul ca ash fi insarcinata desi incerc sa ma conving ca este imposibil.deci s-ar putea sa nu isi faca efectul?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-01-10 23:43:04

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Efecte adverse Yasmin

deci le ai inceput din a 2 zi de menstra...te ai protejat suplimentar primele 7 pastilute...si apoi ai luat a 2 folie fara pauza? eu asa am inteles...in rest le ai luat corect?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#7 2008-01-11 16:09:27

corina2
Membru
Inregistrat: 2008-01-10
Mesaje: 4

Re: Efecte adverse Yasmin

da si chestia ca cu o saptamana.apoi numai mult de o ora diferenta de ora la care le lu-am in fiecare zi.:-sunt paranoica? poate ametelile sunt de la atata sange ma gandesc...

Offline

 

#8 2008-01-11 16:36:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efecte adverse Yasmin

corina, ametilele pot fi de la pastile, se intimpla in primele 2-3 luni
greata la fel


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2008-01-11 16:51:30

corina2
Membru
Inregistrat: 2008-01-10
Mesaje: 4

Re: Efecte adverse Yasmin

multumesc pt parerea rationala smile

Offline

 

#10 2008-01-14 10:13:56

emyia
Membru
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 3

Re: Efecte adverse Yasmin

Corina2, trebuie sa va spun ceva: eu sunt de parere ca niciodata nu trebuie sa luam anticonceptionale fara sa consultam un medic. Si e normal sa apara tot felul de reactii ca dureri de cap, marirea sanilor, greturi. Si mie mi-a prescris medicul meu ginecolog Yasmin, dar am ramas tot la cele ce le luam inainte. Si sunt curioasa daca mi se potrivesc Yasmin...dar parca nu vreau sa fiu cobai.

Offline

 

#11 2008-01-14 11:02:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efecte adverse Yasmin

emyia...si eu sunt de parere ca nu e cazul sa fii cobai...daca te intelegi bine cu pastilele pe care le ei, ramii la ele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2008-01-29 14:30:58

candace
Membru
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-01-29
Mesaje: 1

Re: Efecte adverse Yasmin

Eu am inceput sa iau Yasmin de 2 luni. Aseara, am baut putin vin si mi-au aparut pe fata multe pete rosii.
Inainte de Yasmin am folosit Desorelle timp de aproape 1 an jumate.
Si atunci in diferite situatii de tensiune, emotii, nervi ... imi apareau pete rosii pe gat si fata.
Se poate sa fie din cauza pastilelor?

Offline

 

#13 2008-01-29 14:34:58

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: Efecte adverse Yasmin

nu zic cu certitudine ca da,dar o prietena a luat yasmin si ii apareau mereu pete


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#14 2008-01-29 14:43:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Efecte adverse Yasmin

candace a scris:

Eu am inceput sa iau Yasmin de 2 luni. Aseara, am baut putin vin si mi-au aparut pe fata multe pete rosii.
Inainte de Yasmin am folosit Desorelle timp de aproape 1 an jumate.
Si atunci in diferite situatii de tensiune, emotii, nervi ... imi apareau pete rosii pe gat si fata.
Se poate sa fie din cauza pastilelor?

eu inclin spre o reactie alergica...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#15 2008-01-31 13:39:55

spa
Membru
Inregistrat: 2008-01-31
Mesaje: 2

Re: Efecte adverse Yasmin

a folosit cineva in timpul alaptari ca metoda contraceptiva injectia depo-provera, eu am facut si ultima injectie era valabila pina pe 5 octombrie si de atunci tot astept sa am menstruatie, de alaptat nu mai alaptez de 3 luni i-mi puteti da un sfat am fost la medic dar mi-a zis sa stau linistita

Offline

 

#16 2008-01-31 13:57:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efecte adverse Yasmin

eu zic sa nu stai linistita! ar trebui sa iei ceva ca sa vina menstruatia
oricum, in caz ca te incalzeste cu ceva, nu esti singura care a patit asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2008-02-03 23:18:34

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Efecte adverse Yasmin

am si eu o intrebare..am luat timp de un an jumatate yasmin si mi a fost bine cu ele...le am intrerupt din septembrie si acum as vrea sa le reiau...pot sa le iau fara sa mai merg la medic? si o alta intrebare sa astept prima zi a menstruatiei sau sa le incep de cand vreau? stiu ca trebuie sa ma protejez suplimentar daca nu le incep din prima zi de menstruatie dar ma gandeam daca nu mi dau ciclul peste cap daca le incep de zilele astea sa zicem..

Offline

 

#18 2008-02-03 23:25:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Efecte adverse Yasmin

da...si ar fi mai bine sa le incepi din prima zi...mai ales daca de la ultima menstra ai avut contacte neprotejate corespunzator sau cu risc...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#19 2008-02-03 23:53:26

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Efecte adverse Yasmin

asa ma gandeam si eu...sa le incep din prima zi de menstruatie luna viitoare, dar la ginecolog n-as vrea sa ajung, desi ar fi cazul..poate ajung la doctoressa sa vorbesc de yasmin smile merci mult de raspuns crys smile...si off topic..ai zis sa revin cu cererea de schimbare a id ului in februarie...crezi ca se poate face ceva acum?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.