homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Durere si presiune pelvina


#1 2013-09-12 21:49:36

Kitty_Cry
New member
Inregistrat: 2006-09-29
Mesaje: 73

durere si presiune pelvina

Buna tuturor!Am o rugaminte pentru cine ma poate lamuri si pe mine in legatura cu starea in care ma aflu.De 4 zile am niste dureri insuportabile in zona pelviana,nu.mi dau seama exact de unde vine durerea,initial am zis ca este ovarul stang,a radiat catre ombilic in sus,s.a mutat la ovarul drept.In timpul mictiunIi durerea se acutizeaza si simt o presiune in vagin.De azi durerea s.a plasat exact in interiorul vaginului si este permanenta.simt ca iese uterul. Din mine.Dupa calculele mele sunt la ovulatie,oare asta sa fie cauza durerilor?pana reusesc sa ajung la un control,speram ca poate stie cineva ce o fi cu mine!eu am renuntat la anticonceptionale acum 3 luni de zile,pentru ca nu ma simteam bine cu ele,dar nu am sesizat nici o schimbare la nivelul menstruatiei,imi vine "ceas" exact ca in timpul administrarii lor,fara dureri,fara nimic.De aceea imi par suspecte durerile astea de acum.Eventualitatea unei sarcini as exclude.o tocmai pentru ca am avut menstruatie nemodificata.Va rog mult daca ma puteti ajuta cu o parere.O seara buna tuturor!


Invata sa poti sa rabzi cu adevarat,caci chiar esti puternic...si atunci chiar inseamna ca esti cineva!!!

Offline

 



#2 2013-09-12 22:10:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: durere si presiune pelvina

dupa renuntarea la AC am avut si eu ovulatii foarte dureroase, insa faptul ca ai disconfort la urinat ma face sa ma gandesc la o posibila infectie urinara
ai putea face un sumar de urina + urocultura si o ecografie pelvina ca sa te lamuresti

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-09-12 22:10:48)

Offline

 

#3 2013-09-12 22:21:58

Kitty_Cry
New member
Inregistrat: 2006-09-29
Mesaje: 73

Re: durere si presiune pelvina

Vai mama lor,ca sunt insuportabile,imi vine sa ma urc pe pereti si eu sunt rezistenta de obicei la durere.Referitor la durerea din timpul mictiunii,este generata de vezica plina,durerea o resimt in capatul vaginului pe partea stanga.inca n.am avut contact sexual,dar nu stiu daca voi putea suporta durerea,ma simt ca si cum as fi umflata in vagin si uterul sta sa explodeze.o chestie pe care am uitat s.o spun, am si usoare greturi si arsuri,dar eu sunt posesoarea unei gastrite veeeechi si nu prea iau in seama.M.am gandit la endometrioza,dar nu stiu...multumesc pentru raspuns.o sa astept programarea la ecograf sa vedem ce o fi.pana atunci ma chinui asa. mornincoffee

Ultima oara a fost editat de Kitty_Cry (2013-09-12 22:24:58)


Invata sa poti sa rabzi cu adevarat,caci chiar esti puternic...si atunci chiar inseamna ca esti cineva!!!

Offline

 

#4 2013-09-13 13:48:24

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: durere si presiune pelvina

Si eu sunt la fel de o luna inflamatie pelvina,cu vezica urinara..suspectez o anexita..azi merg la medic ginecolog..am luat zanocin dupa antibiograma,imi iesise streptococ beta hemolitic la cultura din col..dar am inteles ca nu da simptome..acum nu mai sunt asa de sigura...ma duc la un doctor barbat sper sa ma rezolve..

Offline

 

#5 2013-09-13 14:51:39

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: durere si presiune pelvina

Kitty sa faci analize din col,si pt clamydia,ureaplasma si mycoplasma si astea dau inflamatii pelvine..plus urocultura si vezi daca e vreo bacterie pe acolo..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-09-14 19:45:45

Kitty_Cry
New member
Inregistrat: 2006-09-29
Mesaje: 73

Re: durere si presiune pelvina

wow happydance Durerile au disparut ca prin farmec!Inclin sa cred ca intr.adevar ovulatia a fost "vinovata" pentru starile ale urrate.E logic nu? Oricum saptamana viitoare sunt programata sa.mi fac niste investigatii!Dar mai am o intrebare pentru voi:daca in timpul administrarii AC nu intampin astfel de dureri,ce fac incep iar sa le iau?eu am renuntat la ele pentru ca am constatat ca ma ingrasam de ele,desi nu fac excese alimentare,manac chiar foarte putin(am ramas cu obsesia kg in plus dupa ce am nascut,am avut o depresie p seama asta si akm daca vad ca ma ingras ma apuca durerile de cap!!!in fine, oricum motivul principal pentru care am renuntat la AC a fost scaderea libidoului.Dar n.am habar ce pastile pot lua sa nu intampin din nou aceasta problema.Nici nu vreau sa fac experimente cu toate natiile de pastile.Deci,care ar fi mai "safe",monofazice sau trifazice?Acum nu.mi ramane de facut decat sa gasesc un medic capabil sa prescrie AC in urma unor analize,pana acum nu am gasit unul,am.am izbit de niste raspunsuri aberante precum"nu sunt relevante analizele".
Voi ce credeti?


Invata sa poti sa rabzi cu adevarat,caci chiar esti puternic...si atunci chiar inseamna ca esti cineva!!!

Offline

 

#7 2013-09-15 12:08:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: durere si presiune pelvina

O ovulatie dureroasa nu mi se pare un motiv sa iei AC, oricum in timp se vor diminua durerile astea
Din pacate raspunsul ala "aberant"  e real, stiinta asta a hormonilor nu e suficient de evoluata si se merge pe incercare si eroare, nimeni nu stie inca exact cum functioneaza organismal uman si cum sa calculeze doza de hormoni necesara fiecaruia

Offline

 

#8 2013-09-16 11:04:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: durere si presiune pelvina

heimdall a scris:

O ovulatie dureroasa nu mi se pare un motiv sa iei AC, oricum in timp se vor diminua durerile astea
Din pacate raspunsul ala "aberant"  e real, stiinta asta a hormonilor nu e suficient de evoluata si se merge pe incercare si eroare, nimeni nu stie inca exact cum functioneaza organismal uman si cum sa calculeze doza de hormoni necesara fiecaruia

Nu cu calculul asta e problema, draga mea....ci cu suma de bani pe care ar trebui sa o plateasca fiecare utilizatoare de astfel de produse personalizate....
asa ca se alege utilizarea produselor de serie, accesibile ca pret.Din pacate insa, oamenii nefiind facuti tot de serie, e peste puterea oricarei fiinte vii sa stie cum va reactiona cineva la un progestativ sau la altul, fara sa incerce asta....tu stii daca iti vin sau nu niste pantofi de ex, fara sa ii incerci, chiar daca sunt exact numarul tau????Ma rog...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2013-09-16 14:53:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: durere si presiune pelvina

daca "utilizatoarea" ar dispune de bani, medicii/famacistii ar sti sa-i calculeze exact cantitatile de hormoni necesare zilnic pe baza analizelor ei hormonale?
asa cum se prepara diverse alifii, ovule, in famacie, de ce nu s-ar putea prepara si niste medicamente cu o anumita concentratie de hormoni?
eu cred insa (ca si heim) ca tocmai partea de chimie e problema, ca inca nu se cunoaste nici o formula pt a ajunge de la o combinatie de analize hormonale proaste la o reteta de pilule hormonale care sa aduca sistemul endocrin al pacientului la echilibru.
urasc de-a dreptul cand medicii abordeaza o tactica de genul "nu ai tu bani sa faci investigatiile necesare, lasa ca incercam mai multe variante si vedem care ti se potriveste". asta atunci cand investigatiile se cunosc, sunt posibile - ceea ce nu pare a fi cazul cand problemele sunt de natura endocrinologica. dar cand se poate cerceta in amanunt problema, spune-mi ca am optiunea asta si lasa-ma pe mine (pacientul) sa decid daca am suficienti bani sa fac investigatia sau ma avant intr-un tratament experimental, nu lua tu hotararea pt mine.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-09-16 14:54:30)

Offline

 

#10 2013-09-16 16:37:18

Kitty_Cry
New member
Inregistrat: 2006-09-29
Mesaje: 73

Re: durere si presiune pelvina

Vad ca se aprind discutiile!Postarea mea a fost rezultatul citirii mai multor postari pe internt referitoare la subiectul AC.Aproape peste tot se recomanda efectuarea unor analize inaintea prescrierii pastilelor.Odata aflata aceasta informatie,am indraznit sa solicit medicului curant care imi facea consulatia,detalii privitoare la aceste analize.Iau AC de 7 ani de zile si consider ca am facut sufieciente experimente pe corpul meu.Am inceput cu Yasmin,dupa 4 luni de sangerari si spotting continuu,le.am schimbat.De.a lungul timpului,experimentam tot felul de reactii adverse,medicul mi le schimba.Cu inelul contraceptiv nu m.am inteles,mie una mi se pare incomod,I'll simteam(sau I'll stiam acolo).Cel mai mult am mers cu Marvelon,1 an jumate.Dupa nastere,am luat artizia,medicul a spus ca e cel mai bun,mai ales ca alaptam,etc.N.am avut niciodata dureri menstruale insuportabile,cu atat mai putin la ovulatie.ce am experimentat saptamana trecuta,cu durerile supraomenesti,m.a facut sa postez pe forum,m.am speriat efectiv!eu am un copil care ma solicita fizic si mental si nu pot sa stau cu durerile alea!Am fost la dr,analizele mele sunt bune,singura explicatie pe care am gasit.o impreuna cu el este ca odata cu intreruperea pastilelor hormonii mei "au luat.o razna" si cel mai probabil,pana nu se restabileste un echilibru,voi avea dureri la ovulatie.mi.a prescris diane35 si a zis sa ma duc luna viit la control sa imi dea probabil altele!Eu am luat AC ca masura de contraceptie,dar atata timp cat ele doar ma protejeaza si in schimb imi fac ravagii in organism, nu pot continua.Am sperat totusi ca voi gasi un medic sa.mi poata prescrie AC in functie de nevoile corpului meu,dar...asta e!Nu inteleg in momentul de fata ,de ce mai trebuie sa mergem la medic pentru a ne prescrie anticonceptionale?!daca tot nu se are in vedere un crieteriu prestabilit?Va multumesc din nou pentru raspunsuri,nu am vrut sa atac pe nimeni din sistem,nu ma cred mai desteapta,dar nu sufar nici de ignoranta!va urez o saptamana minunata tuturor!

Ultima oara a fost editat de Kitty_Cry (2013-09-16 17:22:51)


Invata sa poti sa rabzi cu adevarat,caci chiar esti puternic...si atunci chiar inseamna ca esti cineva!!!

Offline

 

#11 2013-09-16 18:03:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: durere si presiune pelvina

eu nu pricep de ce ai asociat durerile pelvine cu administrarea de AC.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.