homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

16 ani - deja 5 parteneri sexuali?


#1 2013-09-06 12:31:35

Camelly17
New member
Inregistrat: 2013-06-27
Mesaje: 32

16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

Prietena mea cea mai buna are inca 16 ani...ma rog,implineste in decembrie. Si-a inceput viata sexuala la 16 ani si cateva zile, pe motiv ca voia sa-l tina pe prietenul ei alaturi,sa nu se duca la altele. L-a inselat de cateva ori cu un coleg de clasa, iar dupa despartirea lor a mai avut inca 3 parteneri sexuali. Nu stiu ce sa-i mai fac. E prietena mea cea mai buna si ma doare s-o vad asa. Ba chiar mai si rade de mine ca sunt virgina si am 17 ani (impliniti deja in iulie). Cand eram mai mici, am facut amandoua o promisiune ca nu ne vom incepe viata sexuala inainte de 18 ani. Chiar vreau s-o ajut, de la 5 parteneri...unde va ajunge? Suntem cele mai bune prietene inca din clasa a 2-a.

Offline

 

#2 2013-09-06 12:34:39

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

fara suparare, dar e problema ei ce face; e viata ei, corpul ei smile poti doar sa-i spui parerea ta despre asta si eventual sa-i readuci aminte despre riscurile la care se supune (ma refer la bts-uri, infectii & co.)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2013-09-06 14:50:59

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

cum adica.. v-ati promis una alteia ca nu incepeti inainte de 18 ani? ca ce chestie? fiecare face ce vrea/simte cu corpul lui...


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#4 2013-09-06 14:54:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

ei, copiii isi spun lucruri din astea, nu inseamna ca se si tin de cuvant
in rest de acord cu yoyo, iar daca esti prietena ei n-ar trebui s-o judeci
te doare s-o vezi cum ? ca nu cred ca face trotuarul sau o obliga cineva sa faca sex

Offline

 

#5 2013-09-06 15:56:41

Camelly17
New member
Inregistrat: 2013-06-27
Mesaje: 32

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

subsum a scris:

cum adica.. v-ati promis una alteia ca nu incepeti inainte de 18 ani? ca ce chestie? fiecare face ce vrea/simte cu corpul lui...

Pff,eram prin clasa a 7-a si ne promiteam mereu chestii de genul. Unele le-am respectat,altele nu. Ne promiteam uneori toate tampeniile:))



heimdall, era o fata cuminte,la locul ei. nu excela in invatatura dar nici printre ultimii nu era. toti cunoscutii o catalogheaza drept curva si pe mine ma deranjeaza asta,fiind prietena mea cea mai buna. Nu o obliga nimeni,face asta din placere, dar problema e ca nici nu se protejeaza,adica ia mereu pastila de a 2-a zi sau se bazeaza pe faptul ca: tipul nu-si da drumul in ea,deci nu ramane insarcinata.

Ultima oara a fost editat de Camelly17 (2013-09-06 16:00:46)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-09-06 15:59:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

eu nu cred ca asta e ceva de natura sa va afecteze prietenia, daca nu exista invidie sau lucruri de genul asta
intotdeauna printre fete sunt unele mai precoce si altele mai "cuminti", asta nu inseamna ca nu mai pot fi prietene sau nu au despre ce vorbi (chiar daca intr-o prima faza ti se va parea ca prietena ta vorbeste numai despre sex smile ca a descoperit ceva nou, in timp eu cred ca va veti intelege ca inainte)

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-09-06 16:21:31)

Offline

 

#7 2013-09-06 16:41:28

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

Are reputatia asta ca e varsta la care baietii se lauda cu viata lor sexuala. Problema nu e ca are destui la activ pt varsta ei, ci ca aia pe care ii are si-au dat drumul la gura apoi. Eu as sfatui-o sa fie mai atenta la cui acorda atentie. Pt ca de renuntat la sex o perioada nu cred ca va reusi, daca are cu cine si ii place. Asa ca macar spune-i ca iti faci griji din cauza etichetei care i s-a pus si poate sa evite asta pe viitor avand grija cu cine ajunge la sex


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#8 2013-09-06 20:07:34

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

Oameni buni, la 16 ani 5 parteneri e chiar mult. Daca ati avea o fiica si la 16 ani ar avea deja 5 parteneri la activ, n-ati mai gandi ca nu trebuie sa judecam... Si in plus a scris camelly17 ca nici nu se protejeaza, deci eticheta care tocmai i s-a lipit nu e tocmai nemeritata.

Incearca sa vorbesti cu ea daca chiar iti pasa, convinge-o macar sa foloseasca prezervativ, ca sa se opreasca n-ai cum s-o faci. Eu inteleg sa-ti placa p**a si sa faci sex, dar macar sa-l faca cu cap! Adica sa se respecte in primul rand pe ea si sa se protejeze!

Offline

 

#9 2013-09-06 20:28:23

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

Ea numai de sarcina se fereste? Defapt nici de aia. Dar la boli s-a cabdit ca sunt unele de care nu mai scapa neam?
Vorbeste cu ea. Nu e normal sa faca asa ceva.
Are capu unde? Intre craci?


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#10 2013-09-06 20:51:41

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

Eu cred ca pe tine te deranjeaza mai mult ca a incalcat promisiunea ce v-ati facut-o una alteia si ca, ea fiind considerata curva, iar tu prietena ei ti-e cumva sa nu zica ca esti si tu ca ea...stii vorba "cine se aseamana se aduna"... (una dintre probleme) si apoi ca ea se culca cu cine ii iese in cale...
Ar fi bine sa vorbesti cu ea, sa o intrebi de ce face acest lucru sau daca o face macar sa o faca protejat, cu prezervativ. Nu mi se pare normal ceea ce face, e tanara si poate mai tarziu va regreta sau Doamne fereste sa nu primeasca ceva boli. Unii fac sex cu mai multe persoane ca sa compenseze lipsa afectiunii din partea familiei... sau gasesc in asta o consolare si anume ca sunt iubiti...
E gresit ce face, dar n-o poti obliga... stiu ca iti e prietena, dar mai bine nu te baga, zi-i doar asa subtil si daca nu intelege e problema ei, ca dupa nu m-as mira sa iti zica ca esti geloasa pe ea si multe alte lucruri de genul...

Offline

 

#11 2013-09-07 01:06:42

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

Pentru ca esti prietena ei si ii vrei binele, explica-i si lucruri pe care le afli de la noi:
1. Pastila de a doua zi ("bomba hormonala") nu se ia mai des de o data la 6 luni, altfel se poate trezi cu dereglari hormonale de lunga durata (pot aparea boli hormonale in sine sau, pur si simplu, manifestari hormonale in organismu precum: pilozitate excesiva, acnee, menstruatii dereglate si dureroase etc.)
2. Tinerii intotdeauna au boli sexuale, daca sunt activi sexual si fac sex neprotejat. Se zice ca, atunci cand te culci cu o persoana, te culci cu tot trecutul ei. Si daca stai sa te gandesti, cam asa e. Daca prietena ta nu foloseste prezervativul, se va trezi cu o chlamydia (care poate da, in timp, dureri cronice de abdomen, boala inflamatorie pelvina cu dureri menstruale insuportabile, infertilitate), o gonoree, o tricomoniaza, o mycoplasma, o uretrita non-gonococica. Astea sunt bolile sexuale "dragute", adica tratabile. Doar un pic de usturime "jos" sau durere de burtica, dar macar nu se moare din ele si se pot trata.
3. Mai pot fi luate prin sex urmatoarele:
- hepatita B e pe primul loc ca risc mare - cazuri foarte numeroase in Romania de hepatita B cronica, plus ca virusul este foarte infectios
- Hepatita C
- HIV (0,03% parca era procentul in Romania - un procent mic, dar un virus foarte de temut!); sifilis (din care se poate muri si care poate sa nu dea simptome in unele cazuri)
- herpes genital (care e virus, ceea ce inseamna ca e incurabil, iar episoadele de eruptii sunt neplacute)
- de la HPV, tulpinile cancerigene - care pot duce la cancer de col, vaginal, uterin sau vulvar (iar la baieti prostatic, uretral, penian sau ano-rectal) - si al caror risc de contactare creste o data cu numarul de parteneri (deci un pic de atentie si la numarul partenerilor...).
Impotriva bolilor sexuale, prezervativul este eficient, dar bolile "de piele" (HPV - cel mai adesea, sifilis - mai putin probabil) pot fi luate uneori chiar si cu prezervativ, din cauza ca exista zone de piele neacoperite ale organelor genitale care se ating. Acestea fiind zise, recomand prietenei tale prezervativul, daca nu are un iubit stabil. Si ii mai recomand vaccinul impotriva tulpinilor 16 si 18 de HPV (care sunt cel mai des intalnite in cancerele de col, iar Romania e tara nr. 1 din Europa in ce priveste cancerele de col); mai e si varianta de vaccin impotriva tulpinilor 16, 18, 6, 11, insa celelalte doua nu sunt cancerigene ci doar inestetice si tratabile - asa ca poate sa aleaga pe care dintre cele doua variante de vaccin ar vrea sa il faca; si, chiar si cu vaccinul facut, tot va trebui sa isi faca testul Papanicolau (test care arata daca s-a format o anomalie in col, ce ar putea evolua in celule precanceroase, iar anomalia astfel descoperita poate fi tratata din timp si inlaturat riscul) o data pe an sau conform recomandarii ginecologului (motivul: pentru ca mai sunt si alte cateva tulpini cancerigene de HPV in afara de 16 si 18). Mai poate sa faca si vaccinul impotriva hepatitei B.
4. Si foarte important: bolile sexuale, de cele mai multe ori, nu se vad (contrar opiniei populare cum ca s-ar vedea)! Daca nu are bubite sau roseata pe penis, nu inseamna ca baiatul e sanatos! de cele mai multe ori, nici ei nu stiu ce boli au. forgetit

In ce te priveste pe tine, te admir ca nu esti o fitoasa sa ii intorci spatele pentru ca e "rau vazuta" in opinia colegilor. A face sex nu e un lucru rau. Dar trebuie facut cu cap. Unele fete se maturizeaza sexual mai repede si prin urmare au si "nevoi", altele se maturizeaza sexual mai tarziu.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2013-09-07 16:15:22)

Offline

 

#12 2013-09-07 01:13:47

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

Eu nu inteleg de ce vrei tu sa ii porti de grija aici ... e problema ei ce face chiar si daca e CEA MAI BUNA PRIETENA ,  nu raspunzi tu pentru asta si nici nu esti trasa la raspundere cred ca supararea ta vine si dintr`o oarecare frustrare fata de prietena ta pentru ca a avut atatia barbati intr`un timp asa scurt ... si chiar daca greseste in ceea ce face lasa`o sa`si dea ea seama singura si sa vezi daca se indreapta sau nu ... nu sa`i spui tu ce sa faca si pe urma sa te trezesti cu reprosuri din partea ei ... eu zic ca ai o atitudine gresita (parerea mea ) ai atutidinea inca de copila , acea copila care a facut pact sa nu aiba relatii sexuale pana la 18 ani (nu zic ca nu e bine ce ai spus) si mai presus de asta eu nu cred ca trebuie sa iti alegi pritenii/prietenele astfel ... ca gata daca a avut nu stiu cati barbati sau femei nu mai e demn de prietenia ta .Bafta smile

Offline

 

#13 2013-09-07 08:57:12

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

ce inconstienta  signof10
nici nu ma mir ca multi (si nr. lor e in crestere) o catalogheaza cum o catalogheaza (desi ea nu e). nu s-a pomenit nimic de parintii ei.. oare ei ce parere au? in plus, ma intrebam, oare unde si-o trag? probabil cand parintii nu-s acasa

Daca va continua asa, va avea un viitor de succes, o va intrece pe alina plugaru

Ultima oara a fost editat de sub (2013-09-07 09:00:42)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#14 2013-09-07 10:34:43

Camelly17
New member
Inregistrat: 2013-06-27
Mesaje: 32

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

pinkyutza a scris:

Eu cred ca pe tine te deranjeaza mai mult ca a incalcat promisiunea ce v-ati facut-o una alteia si ca, ea fiind considerata curva, iar tu prietena ei ti-e cumva sa nu zica ca esti si tu ca ea...stii vorba "cine se aseamana se aduna"... (una dintre probleme) si apoi ca ea se culca cu cine ii iese in cale...
Ar fi bine sa vorbesti cu ea, sa o intrebi de ce face acest lucru sau daca o face macar sa o faca protejat, cu prezervativ. Nu mi se pare normal ceea ce face, e tanara si poate mai tarziu va regreta sau Doamne fereste sa nu primeasca ceva boli. Unii fac sex cu mai multe persoane ca sa compenseze lipsa afectiunii din partea familiei... sau gasesc in asta o consolare si anume ca sunt iubiti...
E gresit ce face, dar n-o poti obliga... stiu ca iti e prietena, dar mai bine nu te baga, zi-i doar asa subtil si daca nu intelege e problema ei, ca dupa nu m-as mira sa iti zica ca esti geloasa pe ea si multe alte lucruri de genul...

Nu ma deranjeaza in niciun fel ca a incalcat promisiunea. Cum am spus, ma deranjeaza ca incepe sa-si bata joc si de alte persoane (printre care si eu) care nu s-au culcat cu nimeni. Mai are o prietena(s-a mutat in cls noastra de anul trecut) pe care acum o considera tot prietena foarte buna. Alta care la 16 ani s-a culcat cu nu stiu cati(macar ea se protejeaza). Ca eu sa aflu de la prietenii comuni ca respectiva prietena face sex oral si chestii de genul. E adevarat, aia nu stiu sa-si tina gura si se lauda la prieteni. De la prieteni aflu eu,chiar si fara sa vreau. Si sincer n-as vrea sa fiu bagata in aceeasi oala. Pana la urma n-am de gand sa o fac prea repede, am destul timp,toata viata inainte.
prietena asta a mea tot vine sa-mi ceara sfaturi, ba ca s-a rupt prezervativul,ba sa ia pastila de a 2-a zi ca nu-i place cu prezervativ,ca de', nu simte placere, anticonceptionale nu ia ca o ingrasa, la medic nu se duce macar pentru un control...

Offline

 

#15 2013-09-07 10:55:17

Camelly17
New member
Inregistrat: 2013-06-27
Mesaje: 32

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

subsum a scris:

ce inconstienta  signof10
nici nu ma mir ca multi (si nr. lor e in crestere) o catalogheaza cum o catalogheaza (desi ea nu e). nu s-a pomenit nimic de parintii ei.. oare ei ce parere au? in plus, ma intrebam, oare unde si-o trag? probabil cand parintii nu-s acasa

Daca va continua asa, va avea un viitor de succes, o va intrece pe alina plugaru

Parintii ei bineinteles ca nu stiu nimic. Si din cate stiu, virginitatea si-a pierdut-o intr-o masina...apoi la cealalta fata acasa. se strangeau toti 4 si na... 2 intr-un pat, 2 pe canapea

Offline

 

#16 2013-09-07 16:08:43

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

Alta problema de care am uitat sa spun coffestudiu .
Prezervativul se mai si rupe. Pentru ca adolescentele isi incep viata sexuala fara sa fie prea stapane pe sine si sa stie sa aiba grija sa fie suficient lubrifiate; sau pentru ca pur si simplu au chef la inceput, dar pana la urma nu se lubrifiaza cum trebuie si, iarasi, nu ii zic partenerului ca nu sunt suficient de umede (dintr-un complex de inferioritate indus de societatea actuala, respectiv indus de catre adolescenti unii altora).
Este si asta o problema demna de a fi atrasa atentia asupra ei. Femeile au momente in care nu se umezesc, fie din motive fizice, fie din motive psihice. De aceea, cel mai sigur e sa ai un lubrifiant la indemana, doar ca sa te asiguri ca prezervativul ala nu se rupe...

Offline

 

#17 2013-09-19 16:58:19

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

varsta e total nepotrivita,apoi faptul ca nu se protejeaza,si daca i-au pus eticheta cam greu mai scapa de ea.

Offline

 

#18 2013-09-22 23:24:39

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

popa hormoni multi, minte putina.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#19 2013-09-23 14:01:54

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: 16 ani - deja 5 parteneri sexuali?

elena.plahatca a scris:

popa hormoni multi, minte putina.

de acord elena.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.