homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Prima data : esti pregatita?-25


#457 2013-08-02 00:24:55

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Prima data : esti pregatita?

joha nu ti bate gura degeaba. e important ca inainte de toate sa ne gandim la sanatatea noastra,atat cea emotionala cat si cea fizica. de ce m-as stresa cu gandul ca poate raman insarcinata cand mai bine folosesc protectie?de ce m-as stresa cu gandul ca poate partenerul poate avea vreun bts desi el ma asigura ca nu?desi nici el nu poate sti. asa ca pentru a evita neplacerile prezervativul ramane cea mai la indemana solutie. in loc sa fie indemn spre protectie,sfatuirea adolescentilor de a se proteja cum trebuie vii tu si spui ca trebuiesc decapitati cei care o fac! give me a break. presupun ca faci parte din categoria celor care pun placerea actului mai presus de orice. la partenera nu te gandesti ca daca se intampla ceva ea sufera traume,nu tu,normal..in loc sa ma bucur de placere impreuna cu partenerul trebuie sa stau cu frica sa nu si dea drumul in mine. si daca o face,trebuie sa ma indop cu hormoni doar pentru ca domnul e prea orgolios sa ma protejeze si pe mine.


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#458 2013-08-19 18:04:37

laurabbb
New member
Inregistrat: 2012-09-07
Mesaje: 36

Re: Prima data : esti pregatita?

Buna:) Va rog mult sa ma ajutati, am nevoie de niste sfaturi. Am 18 ani, sunt de 5 luni cu prietenul meu si ar cam fi cazul sa imi incep viata sexuala. Chiar imi doresc acest lucru, il iubesc, doar a imi e ingrozitor de fria sa nu raman insarcinata. Poti sa nu iti dai seama ca s-a rupt prezervativul? Sau (de asta imi e si mai fica) am inteles ca poti ramane insarcinata si daca nu exista penetrare (un ginecolog mi-a confirmat). Imi e fica de lichidul preejaculator. Daca folosim corect prezervativul si raman insarcinata pentru ce am facut in timpul preludiului. Sincer, imi e frica si pur si simplu sa fim impreuna dezbracati in pat, ca daca doar ne sarutam/mangaiem si ajung spermatozoizi in apropierea vulvei?
Probabil ca sunt stupide ingrijorarile mele, dar imi e foarte fica. Va rog mult sa-mi explicati cum sta treaba
Scuze ca postez si aici, dar acum vad ca e mai potrivita sectiunea asta

Offline

 

#459 2013-08-19 18:11:20

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Prima data : esti pregatita?

Nu ramai insarcinata de la sarutat, mangaitat si stat in pat. Spermatozoizii trebuie sa ajunga in vagin si de acolo au treaba multa, nu are vulva nici o legatura. Iti dai seama ca prezervativul se rupe. Pentru o mai buna protectie poti merge la unmedic d planning familial pentru anticonceptionale.
Ginecologul care ti a spus tampenia aia, ca ramai gravida fara penetrare...sad
cred ca ar trebui sa te mai informezi un pic in ceea ce priveste sexul si cum se fac, copiii, si apoi sa iti incepi viata sexuala. Faptul cai 18 ani, nu e un motiv suficient.

Un rand mai jos, ai un topic, gravida sau nu parca se numeste, citeste-l.
In alta sectiune a forumului,  la vreau sa aflu, ai in primele randuri un topic intitulat cum ramai insarcinata. Citeste si acolo de 5 ori. Imi par rau ca nu pot pune link aici, dar scriu de pe telefon.

Aceeasi chestie ai intrebat si pe pagina anterioara in luna aprilie.

Ultima oara a fost editat de ionela (2013-08-19 18:21:35)

Offline

 

#460 2013-08-19 18:32:54

laurabbb
New member
Inregistrat: 2012-09-07
Mesaje: 36

Re: Prima data : esti pregatita?

Ginecologul chiar mi-a spus acest lucru. Ma gandesc ca nu m-a crezut ca doar atat s-a intamplat...
In legatura cu AC, nu stiu dca ar fi o idee buna, pentru ca o sa plec in curand din tara la facultate si pentru vreo 3 saptamani nu as prea lua. Oare ce sa fac?

Offline

 

#461 2013-08-19 19:16:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Prima data : esti pregatita?

Eu zic sa folosesti prezervativul, e foarte sigur

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2013-09-25 04:21:51

Lughnasadh
New member
Inregistrat: 2013-08-01
Mesaje: 8

Re: Prima data : esti pregatita?

Lughnasadh,nu stiu ce carti ai tu citite,dar suntem in secolul 21 cand femeia se PROTEJEAZA!

Se protejeaza de o viata autentica, umana, asta sigur...
O fata virgina care-si rupe himenul cu unul care poarta prezervativ, tot virgina ramane, dar devine o virgina schilodita, mutilata.Fara schimbul de fluide intre cele doua organisme(inductori transfenomeninici, opofenomenine, hematopoetine, etc-vezi, am citit carti pe care tu nu visezi ca exista, macar...)nu se poate considera ca vreunul din cei doi nefericiti au facut altceva decat ca s-au masturbat impreuna cu o paguba imensa, schilodirea fetei!
Intr-o epoca in care anomalia cosmica(homosexualitate, transexualitate, etc) devine "normalitate minoritara(deocamdata)", nu ma mir ca fetele se lasa prostite de sfatuitori sadici sa-si bata joc de pecetea iubirii si puritatii lor.
Nici un baiat curat n-ar trebui sa accepte sa se bage in pat cu una care se teme sa nu ramana insarcinata cu el, aceea sigur nu-l considera demn sa fie tatal copilului ei, sau e degenerata complet.

Offline

 

#463 2013-09-25 13:19:48

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Prima data : esti pregatita?

Lughnasadh esti pe un forum numit anticonceptionale.ro
ANTICONCEPȚION?L, -Ă, anticoncepționali, -e, adj., s. n. (Substanță) care ?mpiedică fecundația. [Pr.: -ți-o-] ? Din fr. anticonceptionnel.

asa ca iti recomanda sa iti muti predicile pe alte site-uri nu atat de "murdare" ca acesta. Te asigur ca aici nu intereseaza pe nimeni ce ai de spus!


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#464 2013-09-27 12:58:52

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Prima data : esti pregatita?

Lughnasadh a scris:

Lughnasadh,nu stiu ce carti ai tu citite,dar suntem in secolul 21 cand femeia se PROTEJEAZA!

Se protejeaza de o viata autentica, umana, asta sigur...

Nici un baiat curat n-ar trebui sa accepte sa se bage in pat cu una care se teme sa nu ramana insarcinata cu el, aceea sigur nu-l considera demn sa fie tatal copilului ei, sau e degenerata complet.

Mai omule ... wake up! este dreptul nostru sa decidem CAND sa devenim mame! te-ai gandit ca poate avem si alte prioritati in viata la anumite varste?! in acelasi timp, este dreptul nostru sa decidem daca dorim sa facem sau nu sex; in egala masura este dorinta partenerului nostru; daca unul din noi nu doreste, este simplu, nu facem sex! in plus, dorinta de a face sex si dorinta de a face copii sunt chestiuni destincte! si in plus, exsta si multe BOLI pe care le poti lua daca nu folosesti prezervativ! oricat de sfant se crede partenerul tau este datoria FEMEII fata de ea insasi sa se protejeze! pentru ca daca se alege cu nush ce boala pe urma nu este vina partenerului ci a ei! schimbul de fluide si energii din timpul actului sexual se poate produce si mai incolo dupa ce in prealabil relatia este stabila
bazata pe incredere, dupa un set complet de analize etc. si oricum si atunci se pot folosi anticonceptionale daca fata nu isi doreste sa ramana insarcinata (in niciun caz nu ai dreptul sa numesti pe nimeni degenerata din cauza asta)!

le doresc prietenelor tale (daca ai vreuna) discernamant si minte limpede sa nu se lase influentate de palavrageala ieftina!


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#465 2013-09-28 03:29:47

Lughnasadh
New member
Inregistrat: 2013-08-01
Mesaje: 8

Re: Prima data : esti pregatita?

Ciresica, cred ca nu ia citit cu atentie ce-am scris eu-nu am absolut nimic impotriva ca o femeie sa decida ea cand va dori sa aiba copii-dar m-am ridicat impotriva abominatiei ca o virgina sa-i impuna partenerului ca la primul contact sexual sa poarte prezervativ, fata aia ramane tot virgina, dar va fi o virgina schilodita!!! Nu mai bagati in capul unor fete naive blasfemiile acestea, asa ati decimat acest popor, ajung ciorile sa domine numeric, fiindca fetele romance pun boticul la toate scarboseniile astea cu "planning"-ul si alte bazaconii. Daca nu vreti sa ascultati de vocea bunului simt si ratiunii, veti asculta de legile penale din viitor, poate chiar de Legea Sharia, ca doar arabetii aia vor ramane intregi la cap dupa aceasta sesiune de batjocorire a firescului!
Dumnezeule, am ajuns sa justificam normalitatea!!!

Offline

 

#466 2013-09-28 14:24:48

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Prima data : esti pregatita?

ar trebui sa se protejeze si tiganii, nu sa ne propunem sa ii depasim noi numeric neprotejandu-ne, "pentru binele neamului". va

Offline

 

#467 2013-09-28 15:12:21

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Prima data : esti pregatita?

Lughnasadh a scris:

Ciresica, cred ca nu ia citit cu atentie ce-am scris eu-nu am absolut nimic impotriva ca o femeie sa decida ea cand va dori sa aiba copii-dar m-am ridicat impotriva abominatiei ca o virgina sa-i impuna partenerului ca la primul contact sexual sa poarte prezervativ, fata aia ramane tot virgina, dar va fi o virgina schilodita!!! Nu mai bagati in capul unor fete naive blasfemiile acestea, asa ati decimat acest popor, ajung ciorile sa domine numeric, fiindca fetele romance pun boticul la toate scarboseniile astea cu "planning"-ul si alte bazaconii. Daca nu vreti sa ascultati de vocea bunului simt si ratiunii, veti asculta de legile penale din viitor, poate chiar de Legea Sharia, ca doar arabetii aia vor ramane intregi la cap dupa aceasta sesiune de batjocorire a firescului!
Dumnezeule, am ajuns sa justificam normalitatea!!!

daca ar pune fetele romance boticul la toate "scarboseniile" astea cu planningul ce bine ar fi! sa dea Dumnezeu sa apuc ziua aia! asa nu ar mai exista atatea infectii cu BTS si sarcini nedorite traume etc. Daca tu ia avea o fiica si ai creste-o dupa aceste invataturi si ea are contact sexual sa zicem ca nu in perioada fertila si nu ramane insarcinata ... dar se alege sa zicem cu HPV si da apoi in cancer ... si tu vei purta o parte parte din vina! eu zic sa mai studiezi si sa pui sanatatea pe primul loc! eu nu as accepta sa fac sex cu cineva prima data fara prezervativ sau analize (sa zicem k e spontan nu te gandesti inainte etc. un prezervativ e mereu la indemana) pentru ca ma IUBESC si ma RESPECT!

Ultima oara a fost editat de ciresica_oky_doky (2013-09-28 15:12:53)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#468 2013-09-29 15:47:30

Ashteroff
New member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 24

Re: Prima data : esti pregatita?

Cam are dreptate si @Lugnasadh, e aiurea ca o virgina sa o faca prima data cu unul cu prezervativ, e prea...artificial si tehnic, e mai simplu sa aleaga unul tot virgin si sanatos, iar sansa de a ramane insarcinata din prima e cam nula, dupa aceea poate folosi prezervativ cat vrea.
Oricum, majoritatea nu utilizeaza prezervativ, ca nici nu au in momentul ala la ei asa ceva...la urma urmei, nici cand calatorim cu RATB-ul nu purtam manusi, desi putem lua de pe bare candidoza sau cine stie ce boala de piele.

Offline

 

#469 2013-09-29 16:16:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Prima data : esti pregatita?

explica-ne si noua de ce nu poti ramane insarcinata din prima, sa nu murim proaste

Offline

 

#470 2013-09-29 18:11:37

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Prima data : esti pregatita?

heimdall datorita unei extorisiuni al unui degajament intr`o apa n`am mai putut dormii cu nevasta`mea in pat ... de aia nu poti ramane insarcinata smile

Offline

 

#471 2013-09-30 22:46:38

Jas
New member
Inregistrat: 2013-09-28
Mesaje: 28

Re: Prima data : esti pregatita?

Buna  wave ,sunt noua pe aici si as avea nevoie de cateva pareri smile sunt intr-o relatie cu un baiat de aprox 4 ani,timp in care nu am avut niciun contact sexual,stiu ca poate e umpic cam mult si ca nu mai sunt timpurile de alta-data dar asa am vrut eu  iar el mi-a respectat decizia  rodnar urmeaza sa ne logodim si vrem sa ne incepem viata sexuala,problema e ca mie mi-e frica de o posibila sarcina si nici nu ne dorim inca un bebe,AC nu as vrea sa i-au..ce ma sfatuiti pt a evita ? Cum nu sunt vreo cunoscatoare as  vrea sa stiu cum se i-au AC-urile..sau e mai bine sa consult un medic inainte?

Offline

 

#472 2013-09-30 23:06:42

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Prima data : esti pregatita?

Nu vrei sa folosesti prezervativul? E cea mai sigura metoda si inofensiva. Si Anticonceptionaelele protejeaza la fel de bine dar trebuie sa mergi la medic sa ti le recomande

Offline

 

#473 2013-09-30 23:45:32

Jas
New member
Inregistrat: 2013-09-28
Mesaje: 28

Re: Prima data : esti pregatita?

Anticonceptionale nu as lua inca,am 21 ani,iar de prezervativ cu siguranta da,numai ca mi-e frica sa nu cumva sa se rupa

Offline

 

#474 2013-10-01 09:30:30

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Prima data : esti pregatita?

daca il folositi corect nu se rupe, oricum il puteti verifica la sfarsit...in cazul nefericit in care se rupe exista "pastila de a doua zi"
eu il folosesc de multi ani si nu am avut nici macar un incident

Offline

 

#475 2013-10-01 13:11:37

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Prima data : esti pregatita?

Jas a scris:

Anticonceptionale nu as lua inca,am 21 ani,iar de prezervativ cu siguranta da,numai ca mi-e frica sa nu cumva sa se rupa

cred ca cel mai bine ar fi intai sa te documentezi asupra mai multor metode contraceptive. eu folosesc AC fara probleme de 4 ani. totul este sa gasesti un medic bun cu care sa discuti si sa-i spui toate pb de sanatate pe care le ai, ca eventual sa stie ce sa iti recomande. desigur, poti sa folosesti prezervativul care e la fel de bun si in plus protejeaza de BTS (daca urmezi instructiunile nu se va rupe)


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.