homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chisturi foarte mari!!!


#1 2013-09-30 10:20:52

Aria10
Membru
Inregistrat: 2013-09-30
Mesaje: 4

Chisturi foarte mari!!!

Buna ziua,

As dori si eu sa va cer sfatul in legatura cu problema mea. Sunt stabilita in elvetia de ceva buna vreme, insa nu vorbesc limba germana si oricat de bine as vorbi eu sau un doctor engleza cred ca sunt termeni specifici pe care nu i-as intelege. Asadar as dori sa stiu ce se petrece cu mine de joi, azi fiind luni, cand am inceput sa am niste sangerari ca la menstruatie, desi au trecut doar 15 zile de la ultimul ciclu. Pe langa aceste sangerari, elimin zilnic cateva chisturi uriase, cum nu am mai vazut, sunt de marimea unui ou sau poate mai mari si doarte consistente. Nu am dureri, poate un usor discomfort in zona ovarelor uneori, insa tot joi am inceput sa fac febra sa am frisoane ca si cum as fi fost racita sau as fi avut gripa. De sambata am inceput sa iau antibiotice si ma simt bine, nu mai fac febra si restul insa sangerarile si chisturile nu se opresc aici. Am 27 de ani, nu am copii, am avut un singur avort acum vreo 6 ani si in general duc o viata sexuala activa, fara probleme. Nu am avut pana in acel moment nici un fel de boala, nici un fel de problema in zona genitala si totusi din senin se intampla aceste sangerari si chisturi care sunt ingrozitor de mari. Aveti idee care poate fi problema? Cauza? Sau cum sa ma tratez? Stiu ca am citit pe undeva ca se face un fel de chiuretaj, ca la avort pentru a elimina toata membrana care se formeaz intr-o anumita zona si de unde se desprind aceste chisturi. Exista vreo varianta in caz ca e vorba de acelasi lucru sa evit aceasta interventie?
Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri ca sunt disperata, de dimineata pana noaptea sunt tot la baie si nu mai pot iesi din casa.
Va multumesc!

Offline

 



#2 2013-09-30 10:39:51

Aria10
Membru
Inregistrat: 2013-09-30
Mesaje: 4

Re: Chisturi foarte mari!!!

Am uitat sa precizez ca nu iau anticonceptionale si nu am luat niciodata in viata mea.

Offline

 

#3 2013-09-30 10:45:58

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Chisturi foarte mari!!!

Buna.
Eu zic sa nu mai stai asa. Nu stiu de ce la e, dar trebuie sa ajungi la doctor. Poate e chiar si un avort. Ai avut contacte neprotejate?
Febra pe care ai facut-o, nu stiu daca era de la raceala, ar fi cam mare coincidenta. Poate e reactia organismului la ce se petrece cu tine, poate e o infectie (care se pare ca raspunde la antibiotice). Faza e ca nu mai trebuie sa stai asa. Nici macar dupa programare. Mergi la urgenta, nu e de gluma, nu vreau sa te sperii, dar poti face complicatii, septicemie, etc. Nu e un caz de automedicatie.

Bafta si insanatosire grabnica.

Termenii in engleza nu sunt complicati. Te ajut daca ai nevoie.

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-09-30 10:46:36)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#4 2013-09-30 10:54:55

Aria10
Membru
Inregistrat: 2013-09-30
Mesaje: 4

Re: Chisturi foarte mari!!!

Nu am avut contacte neprotejate, e imposibil sa fie o sarcina. Acum citeam pe internet ca aceste simptome sunt si la fibromul uterin. Am tot evitat sa merg ca nu mai pot de frica insa voi incerca sa-mi fac azi curaj.
Oricum daca a mai avut cineva asa ceva astept pareri, poate macar sa-mi dau seama aproximativ ce este.
Multumesc!

Offline

 

#5 2013-09-30 12:15:51

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Chisturi foarte mari!!!

N-are de ce sa iti fie frica. La doctor tot ce fac ei acolo e sa incerce sa te trateze. Si se pare ca vrei sa afli ce ai, deci nu ti-e frica sa afli. Poate nu e nevoie de chiuretaj, daca de-asta ti-e teama. Ei vor alege ce e mai bine pentru tine, nu te vor chinui d-aiurea.

Eu am invatat pe propria piele sa imi fie mai frica de complicatii, decat de mers la doctor.

Asta e parerea mea, cheaguri de marimea unui ou, mai ales in afara menstruatiei,  cu febra asociata nu suna normal.
Hai curaj, mergi la dr, ca pe net nu iti pune nimeni diagnostic si nici nu iti da tratament kram


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.