homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Raceala sau sarcina?


#1 2013-09-18 16:43:06

ralu700
Membru
Inregistrat: 2013-09-18
Mesaje: 2

raceala sau sarcina?

Am luat timp de un an anticonceptionale, in august am terminat ultima folie si menstruatia mi-a venit pe 14 august. la inceputul lui septembrie am avut cateva contacte sexuale neprotejate, dar nu a ejaculat in mine si dupa calculele mele nu era periada fertila. dupa calculele mele pe 12 septembie ar fi trebuit sa imi vina menstruatia, dar nici pana acum nu mi-a venit. am dureri de ovare, de spate, sanii sensibili si o oarecae stare de greata si ameteala. in plus, am o scurgere alba, mai abundenta decat de obicei, care a aparut in perioada cand ar fi trebuit sa imi vina menstruatia. ar putea fi o sarcina sau e o simpla dereglare sau raceala? am sa imi fac maine un test, dar nu mai am rabdare pana maine...

Offline

 



#2 2013-09-18 16:51:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: raceala sau sarcina?

dupa ce renunti la AC dureaza o vreme pana cand organismul isi revine la normal
asta inseamna ca :
- poate intarzia menstruatia
- metoda calendarului nu prea e de folosit, fiindca poti ovula haotic... de ex scurgerea alba ar putea fi datorata ovulatiei si abia acum sa ovulezi

deci fa un test si inceraca sa folosesti prezervativ macar cateva luni pana te lamuresti cum e cu perioada fertila

Offline

 

#3 2013-09-18 17:12:41

ralu700
Membru
Inregistrat: 2013-09-18
Mesaje: 2

Re: raceala sau sarcina?

multumesc pt raspuns. si totusi, in luna martie am facut pauza o luna si nu mi-a intarziat atunci nici macar o zi. in luna respectiva nu am avut niciun contact sexual, de asta imi fac griji ca ar putea fi altceva, nu doar o dereglare.

Offline

 

#4 2013-09-18 19:30:59

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: raceala sau sarcina?

in luna aia organismul nici n-a apucat sa-si dea seama ca nu mai primeste hormoni si ca ar fi cazul sa-si reia functiile smile de aia nu te-ai dereglat.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#5 2013-09-29 22:05:41

Emeline
New member
Inregistrat: 2013-09-29
Mesaje: 6

Re: raceala sau sarcina?

Buna seara, o problema asemanatoare am si eu si motivul pentru care postez acest mesaj este ca nu mai am rabdare pana ajung la medic, am deja o programare dar stau in stres si o parere mi-ar fi de mare ajutor in cazul asta.
Anul acesta, incepand cu luna februarie, am inceput sa ma confrunt cu episoade de candidoza(prurit local si o oarecare usturime la nivelul extern al vaginului, o data sau de doua ori si o secretie specifica dar in rest - nu) care apareau cu aproximativ o saptamana inaintea menstruatiei si dispareau odata cu aparitia acesteia. Am urmat tratament local cu ovule Cervugid si crema aplicata extern pe baza de clotrimazol, insa episoadele au continuat sa apara parca mai agresive, si in afara perioadei mentionate, sa persiste si in restul timpului. In luna august am simtit si dureri in timpul actului sexual, la penetrare mai exact, am facut tratament cu ketoconazol simptomele au disparut si au reaparut dupa aproape 2 saptamani, am reluat tratamentul cu ketoconazol, am scapat iar de simptomele candidozei dar am ramas cu durerea la penetrare.
Urmatoarea problema este legata de faptul ca la aproximativ o saptamana de la ultima menstruatie care a aparut pe 26 august, am inceput sa simt o oarecare durere in sani, tensiune si o sensibilitate la atingere de parca ar fi inflamati, initial am confundat-o cu o febra musculara.
De cum s-a facut mai frig afara a revenit si vesnica mea problema cu extremitatile reci, am neglijat acest aspect si am continuat sa umblu desculta prin casa pana intr-o zi cand am simtit o durere acuta la nivelul abdomenului inferior. Am crezut ca am "racit" si am aplicat si vechea metoda cu statul cu picioarele in apa fierbinte. Durerea s-a atenuat pentru vreo 3-4 zile ca apoi sa revina asemanator durerii care precede menstruatia. Asta se intampla saptamana trecuta cand ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia dar aceasta intarzie sa apara avand in vedere faptul ca am un ciclu menstrual de aproximativ 29-30 zile.
Alte simptome care ma ingrijoreaza: o senzatie de usturime in momentul in care am palpat colul uterin si o senzatie de "asprime" comparativ cu neted cum era pana acum si o durere locala chiar si in timpul actului sexual, dar si la intrarea in vagin. Am avut si scurte momente de ameteala si greata, la fel si dureri de cap, toate trecatoare si aproape neglijabile in alte situatii.
Totusi cu simptomele astea nu stiu la ce sa ma gandesc, la o anexita sau alta afectiune care sa fi fost cauzata de candidoza sau altceva, sau la o sarcina ... sau la ambele? Mentionez ca am avut relatii sexuale neprotejate in ultimele 4 luni si nu am ramas insarcinata, am avut chiar si menstruatia regulata si ca durata si ca aspect pana luna asta cand a intarziat deja vreo 4 zile.
Help smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-09-30 00:48:43

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: raceala sau sarcina?

Buna,
Poate fi oricare dintre scenariile descrise de tine. Fa un test de sarcina, macar stii. Testul se face la 12 zile de la ultimul contact neprotejat. Daca e sarcina si daca vei vrea sa pastrezi copilul, tot ce faci tu acum, picioare in apa fierbinte, inflamatia vaginala si candidoza afecteaza fatul. Faptul ca nu te-ai protejat 4 luni si nu "s-a prins" nu e o metoda buna de contraceptie.

Legat de candidoza, trebuia sa tratezi si partenerul in acelasi timp, altfel de fiecare data cand aveai contact, te reinfectai.

Trebuie sa ajungi sa iti faci un control, un Papanicolau, o lama cu antibiograma. Incepand de acolo vei stii cum sa tratezi. Ai grija sa ii spui doctorului ca nu te-ai protejat si ca poti fi insarcinata. Va stii el ca sa faca/nu faca.

Insanatosire grabnica si sper sa fie cum vrei tu (sarcina, sau nu). Dar ai grija pe viitor (cu protectia).

Ultima oara a fost editat de anorien (2013-09-30 00:50:15)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#7 2013-09-30 11:13:07

Emeline
New member
Inregistrat: 2013-09-29
Mesaje: 6

Re: raceala sau sarcina?

Mersi pentru raspuns anorien, nu am folosit mijloace de contraceptie cu intentie, pentru ca ne dorim un bebe, iar cand a fost vorba de tratament - ne-am tratat amandoi, tocmai asta e cel mai frustrant, ca pare totusi sa fi scapat de vechea mea problema si sa fi aparuta alta mai grava ... In fine, nu mai e mult pana miercuri smile

Offline

 

#8 2013-09-30 12:19:14

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: raceala sau sarcina?

Imi pare bine ca iti doresti copilul. Nu mi-era foarte clar din mesajul tau initial.

"o senzatie de usturime in momentul in care am palpat colul uterin si o senzatie de "asprime" comparativ cu neted cum era pana acum si o durere locala chiar si in timpul actului sexual, dar si la intrarea in vagin" - nu prea inteleg acest simptom, dar nu e unul de sarcina. Ce fel de asprime? Poate ca o rana pe col? Sau ca un polip cervical?
Polipii pot aparea in sarcina, eu am avut unul, dar nu se simte aspru, ci se simte ca o bobita deasupra. Si nu doare, dar sangereaza.

Cand trebuie sa iti vina menstruatia? Daca au trecut 10 zile de la ovulatie poti merge sa faci beta HCG in sange. Iti va indica clar daca esti insarcinata.

Bafta, sa prindeti barza!


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#9 2013-09-30 13:02:32

Emeline
New member
Inregistrat: 2013-09-29
Mesaje: 6

Re: raceala sau sarcina?

Menstruatia trebuia sa imi vina pe 25-26 septembrie dupa calculele mele si initial urma sa consult un doctor in privinta faptului ca incercam sa concepem si nu se prinde nimic de mine si chestia asta m-a facut putin curioasa. Am avut vreo 3 controale la 3 medici diferiti pe o perioada mai lunga de timp si toti mi-au spus ca s-ar putea sa imi fie dificil sa port o sarcina pentru ca am uterul infantil (adica insufuicient dezvoltat) dar mi-am zis ca poate s-a schimbat ceva. 
Intamplator am descoperit chestia cu colul uterin pentru ca in mod normal trebuie sa fie ferm si de obicei asa il simteam: ferm si alunecos, nu stiu cum sa explic mai bine de atat, iar acum cand l-am palpat cu degetul l-am simtit mai ... flasc, moale si in centru putin aspru la modul ca nu avea consistenta aia neteda si alunecoasa, simt ca si cum as trece cu degetul pe un glaspapir de-ala fin, fara alte denivelari sau formatiuni, dar cu senzatia de usturime... A, si am observat dar am uitat sa zic, am colul deplasat spre dreapta si pana acum era in centru. Nu am avut sangerari de nici un fel, inafara de cele menstruale de pana acum iar secretiile vaginale sunt normale din toate punctele de vedere.
M-am gandit si eu ca ar putea fi o rana pe col dar nu stiu de la ce sa apara asa deodata si corelata cu durerile abdominale si de sani nu face nici un sens, sunt bulversata complet si stau in stres pana ajung la medic. Nu mi-a aparut nimic pe testul de sarcina dar nici menstruatia nu a aparut.

Offline

 

#10 2013-09-30 14:51:00

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: raceala sau sarcina?

Eme, daca ti-a intarziat menstra deja de 4 zile, poti face un pipilic pe un test smile Iti tin pumnii sa iasa pozitiv.
In legatura cu pozitia colului, e normal sa se mai deplaseze in functie de faza ciclului menstrual, poate fi sus, jos, la mijloc, moale, tare, inchis, deschis. Dar aspru, nu. Mergi la doctor la consult ca iti va zice daca e ceva pe col.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#11 2013-09-30 16:07:09

Emeline
New member
Inregistrat: 2013-09-29
Mesaje: 6

Re: raceala sau sarcina?

OK, tocmai ce am facut un test si a iesit pozitiv cred ... zic asa pentru ca a doua liniuta e mai vaga decat cea de control dar nu stiu daca are vreo relevanta chestia asta ...
De mers la control tot trebuie sa merg pentru ca sunt ciudate durerile pe care le am.

Offline

 

#12 2013-09-30 16:14:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: raceala sau sarcina?

inseamna ca e pozitiv, felicitari !
usoare dureri abdominale (cam ca la menstruatie) sunt normale la inceputul sarcinii din ce am auzit

Offline

 

#13 2013-09-30 17:29:21

Emeline
New member
Inregistrat: 2013-09-29
Mesaje: 6

Re: raceala sau sarcina?

Multumesc dragele mele (sau dragii mei) pentru mesaje si raspunsuri smile
Sper sa fie sanatos/oasa si sa fie totul in regula, daca sunt intr-adevar insarcinata, ca asta conteaza cel mai mult ...

Offline

 

#14 2013-09-30 17:30:47

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: raceala sau sarcina?

Emeline, esti insarcinata, draguto! Felicitari si sarcina usoara pana la 40+!

Ai grija sa nu mai bagi picioarele in apa fierbinte, nici sa faci baie in apa fierbinte, nici rece. potrivit de calda. Apa fierbinte sau prea rece aduce contractii.
Cum zicea si heimdall, sunt normale la inceput durerile ca la menstruatie, pana se implanteaza embrionul. Daca apar sangerari, sa te prezinti la doctor la urgente. Iti vor da ceva de sustinere.

Vai ce ma bucur pentru tine smile Sa mergi sa ii spui doctorului despre asprimea la col si orice altceva ce simti.
Felicitari si taticului chicot


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#15 2013-09-30 17:56:03

Emeline
New member
Inregistrat: 2013-09-29
Mesaje: 6

Re: raceala sau sarcina?

Bine ca m-ai avertizat anorien ca eu numai cu bai si dusuri fierbinti traiesc, sunt fan apa fierbinte, altfel nici nu fac baie ... si tocmai imi pregateam o baie fierbinte ... banuiesc ca trebuie sa ma obisnuiesc cu apa calduta de acum.
Multumesc pentru felicitari ... taticul e in extaz big_smile iar mie inca nu imi vine sa cred ...

Offline

 

#16 2013-10-06 20:22:55

UserR
New member
Inregistrat: 2012-09-07
Mesaje: 13

Re: raceala sau sarcina?

decasept/amniocen influenteaza cu ceva efectul anticonceptionalelor ?

Offline

 

#17 2013-10-06 21:26:53

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: raceala sau sarcina?

nu

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.