homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare analize, rog ajutor


#1 2007-08-10 02:18:43

lorena01
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 8

interpretare analize, rog ajutor

buna shi bine v am gasit/regasit

    Revin cu o alta problema shi sper k ma putetzi ajuta shi data aceasta....am facut un test papanicolau(primul din viatza mea) dar nu am mai fost cu el la interpretare doar l am ridicat de la centru shi am plekt acasa,fiind preocupata de alte probleme de sanatate de le am(mai importante la momentul respectiv)...
    Buletinu arata cam asha:
Sistem bethesda 2001/frontiu conventzional: - satisfacator ptr evaluare, celule andocervicale prezente
I. negativ ptr o leziune intraepiteliata sau maligna; organisme: - flora micribiana saprofita......cam atat este bifat in respectivul buletin

Inainte sa fiu indrumata la ginecologul(care mi o propus testul papanicolau) mi s a facut o ecografie abdominala, dintre care:
*UTER:
-in pozitzie intermediara
-DL: 70mm
-DAP: 40 mm
-DT:48mm
-endometru:5 mm,hiperecogen
-miometru: omogen

*ANEXE:
-OD: 40/32 mm,microfolicular
-OS: 35/27 mm,microfolicular

*PERITONEU,SPATIUL RETROPERITONEAL: lichid in Douglas (10 mm), fara adenopatii

Doamna de mi a facut ecografia mi a zis k am acel lichid sub uter, care nu e normal....ginecologul mi a zis k e normal in conditziile in care tre sa mi vina ciclu. Acum nici nu mai sth ce sa mai cred, asha ca va rog sa ma ajutatzi....va multzumesc shi o numai bine va doresc!!

Offline

 



#2 2007-08-10 09:25:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: interpretare analize, rog ajutor

cred ca ar trebui sa crezi ce iti spune ginecologul...si mie dr care mi-a facut ecografie mi-a zis ca am un chist mare de tot si de fapt nu era nici un chist...eram inainte de menstruatie parca nu mai tin minte dar oricum ma speriasem rau si tot ginecologul a stiut mai bine e si normal wink sfatul meu e sa mergi cu ele la ginecolog.

Offline

 

#3 2007-08-10 11:34:14

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: interpretare analize, rog ajutor

buletinul de la babes-papanicolau e mai mult decit foarte bun. deci nu ai motive de ingrijorare, e perfect
in ceea ce priveste echografia, crede-l pe ginecolog


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2013-10-05 15:00:50

irinaalina
Membru
Inregistrat: 2013-10-05
Mesaje: 2

Re: interpretare analize, rog ajutor

Buna ziua, acum 2 zile am facut o ecografie pelvina si mi s-a zis ca uterul este antero- versat 71/37mm, ovarul drept 37/27mm hipoecogen iar ovarul stang 37/23mm hipoecogen cu un chist de 20 mm care parea ca se elimina si o lama de lichid in fundul de sac Douglas. Mentionez ca eram inainte de menstruatie. ce inseamna ca ovarele sunt hipoecogene ca dr nu a zis nimic despre asta?

Offline

 

#5 2013-10-07 01:15:19

Ana_Cr
Membru
Inregistrat: 2013-10-07
Mesaje: 2

Re: interpretare analize, rog ajutor

Buna,

Am nevoie de ajutorul&experienta voastra, poate e cineva aici care s-a confruntat cu aceeasi problema.
In mai anul acesta mi-am facut niste analize dupa ce am observat niste scurgeri si mancarimi suparatoare. Mi-au iesit:

Flora cocobacilara Gram negativ ? frecventa (Gardnerella -like)
Levuri ? relativ frecvente cu inmuguriri si pseudohife Candida albicans
Trichomonas vaginalis ? nu se observa

Am urmat tratament cu Nizoral si Pimafucin. M-am simtit mai bine dupa care in august am recidivat. Scurgeri si mancarimi, dupa care se formau ca niste rani pe partea interioara a labiilor si aveam o usturime ingrozitoare la urinare. Exact ca inainte.

Am fost din nou la analize si:
Celule epiteliale pavimentoase superficiale Relativ frecvente izolate si in placarde
Celule epiteliale pavimentoase intermediare Frecvente izolate si in placarde
Celule epiteliale pavimentoase parabazale Rare izolate si in placarde
Celule epiteliale pavimentoase bazale Absente
Leucocite Relativ frecvente
Hematii Absente
Flora microbiana - cantitate Moderata
Flora microbiana - tip Gram pozitiv: Bacili (Doderlein) relativ frecventi
                          Coci in diplo si cocobacili rari
                          Gram negativ: Cocobacili si bacili scurti relativ frecventi
Levuri Absente
Filamente miceliene Rare
Trichomonas Absent

Am urmat la recomandarea medicului un tratament cu Polyginax. Dupa ce s-a terminat am avut ciclu si acum, dupa, am luat-o iar de la capat cu aceleasi simptome.

Aveti vreun sfat? Cocobacilii gram negativi sunt de vina? De la ce apar si cum pot sa ma vindec?

Mentionez ca in toata aceasta perioada nu am avut contacte sexuale deci cred ca nu poate fi vorba de ceva cu transmitere sexuala.

Va multumesc mult pentru sfaturi!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-10-07 16:08:06

Ana_Cr
Membru
Inregistrat: 2013-10-07
Mesaje: 2

Re: interpretare analize, rog ajutor

Doctoressa? poate ma ajuti tu cu un sfat?

Offline

 

#7 2013-10-07 17:05:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interpretare analize, rog ajutor

Ana, vad ca mai ai niste urme de candida + cocobacilii aceia despre care nu stim ce sunt, ar fi trebuit sa faci si culturi + antibiograma ca sa vezi si sa primesti tratamentul potrivit

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-10-07 17:05:43)

Offline

 

#8 2013-10-08 19:06:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: interpretare analize, rog ajutor

irinaalina a scris:

Buna ziua, acum 2 zile am facut o ecografie pelvina si mi s-a zis ca uterul este antero- versat 71/37mm, ovarul drept 37/27mm hipoecogen iar ovarul stang 37/23mm hipoecogen cu un chist de 20 mm care parea ca se elimina si o lama de lichid in fundul de sac Douglas. Mentionez ca eram inainte de menstruatie. ce inseamna ca ovarele sunt hipoecogene ca dr nu a zis nimic despre asta?

e destul de greu catre imposibil sa urmezi acum pe net un curs succint de ecografie....e totul ok....cum zic, cel mai probabil un folicul


Ana_Cr din nefericire de gardnerella si inruditi e destul de greu de scapat...adesea tratamentul local cu ovule e insuficient. E important sa stii ca nu e boala cu transmitere sexuala ci mai degraba o dereglare a florei vaginale, sa ai rabdare si sa faci tratamentul potrivit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2013-10-13 16:29:48

irinaalina
Membru
Inregistrat: 2013-10-05
Mesaje: 2

Re: interpretare analize, rog ajutor

Multumesc! da era un folicul care s-a eliminat, am repetat ecografia dupa menstruatie si se eliminase si nici lama de lichid nu mai era prezenta.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.