homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea - 5


#1 2013-10-18 11:11:09

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Diversificarea - 5

o'hara a scris:

La un copil cu greutate in grafic se incepe diversificarea cu supa crema de legume pe cand la unul mai slabut se va incepe cu cereale fara gluten, adaptate varstei lui. Din proprie experienta recomand humana ? ca aroma si gust. Evident ca puteti alege orice va convine ca pret, marca, alta recomandare, etc.

Dupa ultimele norme OMS diversificarea ar trebui inceputa la 6 luni indiferent ca bebe e alaptat natural sau cu formula. Pana sa fie aplicate si la noi normele astea va mai dura ceva asa ca eu as merge pe varianta 5 luni bebelusul alaptat cu formula si 6 luni cel natural. Daca vreti neaparat evident ca puteti si la 4 luni insa eu nu o recomand ? si in ideea ca stiu baietii aia cu normele ceva tongue

Nu sunt pro suculete, supici, sarmalute si carnaciori de la 2 luni, 3 luni sau chiar 1 luna jumătate in unele cazuri am auzit yikes laptele e foarte important si nu se va mai intalni cu el in formula de inceput asa ca nu faceti rabat, nu ascultati de baba x si baba y care dadea nu stiu ce mancaruri gatite la copii asa de mici. Ascultati-va instinctul dar cu cap 
Bon?acu sa incerc sa va fac si o schema:
-    5 luni - Normotrofic  - supa crema de legume
-    5 luni ? eutrofic ? cereale fara gluten (orez, roscove, porumb)

Supa crema de legume:
Se incepe cu morcov si pastarnac sau patrunjel in cantitate egala, cate 20-30 g pe zi, crescand treptat cantitatea pana ajungeti sa inlocuiti masa de lapte de la ora respectiva. Adica daca bebe papa 200 ml lapte veti ajunge sa ii dati 200 g de supa crema. Evident daca vrea. Daca nu, mergeti pe cantitatea pe care o vrea si completati cu laptic. O data la 4-5 zile, functie de reactia lui la alimentul respectiv, se adauga in ordine ? ceapa la fiert pe care o scoateti cand pasati legumele, dovlecel (ATENTIE sa nu fie si samburii ca sunt cu potential alergen), ardei dar fara coaja (o dati la o parte dupa fiert ca e mai usor de indepartat), cartof. O data introduse puteti sa nu le fierbeti si sa le serviti pe toate o data in acelasi maglavais. Puteti face insa variatiuni pe aceeasi tema tongue

Dupa ce bebe a implinit 6 luni in cazul celui alaptat cu formula si 7 luni cel alaptat natural (decalajul intre ei cu diversificarea e de o luna. Asta e motivul nu pt ca cel alaptat natural nu ar fi pregatit) se poate introduce carnita de pui. Se incepe cu o cantitate care sa incapa intr-o lingurita (cand e deja fiarta si taiata) si se creste treptat pana ajungeti la 30 g zilnic. Nu are nevoie de mai mult.

             Carnea de pui
Se da un clocot intr-o oala separat de legume. Se arunca apa respectiva si i se mai da un clocot intr-o apa noua si curata. Asa zic ei insa eu nu schimbam apa pt ca proteinele ramase in apa aia sunt necesare si ele si cu apa mai subtiam din piureul de legume. Eu puneam carnea la fiert si dupa ce incepea sa bolbocaie o lasam 10 minute si gata carnea. Cumparam piept proaspat sau file ca ala e the best, il portionam in bucatele de vreo 7/7 cm, inveleam fiecare bucatica in folie, bagam totul intr-o cutie pe care scriam data la care am transat the beast si scoteam in fiecare dimineata cate o bucatica pt masa din ziua respectiva. Asa nu trebuia sa merg o data la 2 zile dupa carne.

Tot acum puteti incepe sa diversificati inca o masa si anume cea de la ora 10. Cu fructe si branzica. Fructul cel mai bine tolerat este marul, de preferat in prima faza copt. Eu i l-am dat crud de la inceput si l-a tolerat f bine. La fel ca si la legume, ca si la orice alt aliment nou introdus, se asteapta 4-5 zile pt a vedea cum il tolereaza bebe. La copii constipati se poate face o combinatie de mar cu para sau chiar numai para. Fructe sa fie pe piata ca avem ce sa le dam. ATENTIE la piersici si caise la puful de pe ele pt ca au potential alergen. Eu am preferat de la inceput sa ii dau fructele la borcanel pt ca sunt bio si pt ca sunt pasteurizate. In felul asta potentialii alergeni dispar.

Branzica in prima faza se face din lapte formula cu pastile de calciu. Puneti laptele la fiert si cand incepe sa creasca puneti pastile pasate de calciu gluconic si amestecati pana vedeti ca se separa zerul. Strecurati prin tifon si gata branza. Din 250 ml lapte ies cam 50 g branza, de ajuns pt o masa. Cam dupa o luna am trecut eu la laptele de vaca strict pt branzica si anume la lapte cedra de 1.5% grasime. Dupa vreo 2-3 saptamani puteti trece la cel gras de 3.5% pt ca au nevoie de acele grasimi.

Daca bebe tolereaza totul ok si nu au aparut eventuale alergii sau mofturele puteti introduce si cerealele. Eu nu sunt pro cereale bagate la biberon seara. Incarca burtica si somnul ala de fapt e mai agitat decat unul numai cu lapte. In momentul in care am introdus cerealele am inversat masa de la 10 cu cea de la 4 si anume cerealele le manca la 10 pt ca dau energie, la 13 avea masa de legume si la 16 masa de fructe cu branzica.  Insa eu diversificasem bebelusul de la 4 luni si se cerea de-acum si a treia masa. Voi puteti pune o lingura de cereale la fructe si branza si sa mai asteptati pana la 7 luni pt a diversifica complet a treia masa.

Dupa 6 luni pot fi introduse cerealele cu gluten. Daca aveti o retinere le puteti introduce dupa 7 luni, nu e nicio problema. E de preferat insa sa aveti zilnic masa de cereale, masa de legume cu carnita, masa de fructe, masa de lapte. Asa acoperiti toata piramida alimentelor.

De la 7 respectiv 8 luni puteti introduce iaurtul (ori facut in casa ori cautati unul in magazine care sa va convina ? a mea a mancat humana muuult timp, apoi mili alternativ cu tnuva), ficatelul pe care il fierbeti ca si carnea de pui, carnea de curcan, fasolea verde, conopida, brocoli, rosia decojita si curatata de samburi  si galbenusul de ou. La fel variatiuni pe aceeasi tema :
-    Dimineata lapte
-    La ora 10 ? fructe cu branzica sau fructe simple sau fructe cu cereale
-    Pranz legume + carne de pui/ carne de curcan/ ficatel/ galbenus de ou (in fiecare zi alt aliment alternativ; sa nu lipseasca in nicio zi unul dintre acestea)
-    La ora 16 ? cereale sau iaurt cu branza si mamaliguta daca nu ati dat branza dimineata, etc
-    Seara laptic.


Recapitulare tongue
1.    La 5 luni cereale sau supa de legume
2.    La 6 luni carne, branza, fructe, eventual cereale
3.    La 7 luni iaurt, ficatel, galbenus

La varsta de 7-8 luni ar trebui sa aiba macar 2 mese diversificate dar nu mai mult de 3. Din momentul asta, avand alimentele de baza introduse, puteti jongla cu mancaruri mai deosebite ? o ciorba de perisoare, un bors de pui, o tocanita de ficatei, paste cu un sos de rosii, pilaf de orez, etc. totul adaptat varstei lor si numarului de dinti big_smile  ? ca si cantitate si fara sare (condimente insa puteti pune)

La 8-9 luni va ramane de introdus carnea de vita care nu e necesara mai mult de 1 data pe saptamana daca nu chiar 2. Pana la 1 an EXCLUS albusul de ou, cacao, dulciuri din comert, peste.
Asta e graficul meu. Fiecare il poate adapta dupa cum vrea si dupa cum i se spune de la foruri mai inalte big_smile nu garantez ca e the best, etc insa eu zic ca e destul de sanatos si de actualitate. Parerea mea evident tongue

Pofta mare la pitici!


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#2 2013-10-18 15:56:57

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Diversificarea - 5

Paginuca noua!!!  wave  happy  happy
Bebei pofticiosi sa aveti!

Ieri am papat asa:
Dimineata - mar cu avocado
Pranz - spanac cu galbenus
-laptic
- gustare: struguri negri, un fursec
- Seara - gris cu lapte
- laptic la culcare

Si pentru azi:
-laptic
- o saratica
Dimineata - banana cu avocado
Pranz - piure de mazare cu morcov, ardei si carnita de pui
-laptic
- gustare - probabil o para
- Seara - iaurtel
-la culcare - laptic


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#3 2013-10-18 16:28:07

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea - 5

Honey,esti acasa cu el de stii tot? tongue


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#4 2013-10-18 16:32:52

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Diversificarea - 5

Yannick ieri:

- dimineata nimic. Adica lapte
- pranz - cus-cus cu legume si carne de vita
- cina, doar lapte.

Varza ieri cu mancatul...

Azi: pe la 12, ca la 11 s-a trezit, paine cu mozarella si pastrama de pui.
Dupa ce se ezeste imi incerc norocul cu cus-cus-ul ca mai este.
Pe seara ceva fructe..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#5 2013-10-18 17:06:05

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Diversificarea - 5

Deno la cat timp dupa ce ati inceput diversificarea n-a mai vomat deloc Y? La noi e vizibila imbunatatirea dar tot mai vomita jeturi pana la masa de fructe, iar dupa mai scoate toata ziua cam de 2-3 ori, dar gros.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-10-18 17:14:14

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Diversificarea - 5

Yannick de la 7 luni a rarit-o bine cu varsaturile. Clar si maturarea sist digestiv si-a spus cuvantul, nu doar diversificarea. Cam dupa o luna s-au vazut imbunatatiri, dar eu am inceput mai tarziu.
Aaa, si y n-a vomat gros niciodata, numai lapte. Mancarea niciodata.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#7 2013-10-18 17:18:33

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Diversificarea - 5

Am inteles Deno.
Tot laptele il vomita si ea, dar branzit. Scotea asa si inainte de diversificare, dar predominau jeturile.

Offline

 

#8 2013-10-21 11:14:10

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Diversificarea - 5

JanisJoplin a scris:

Honey,esti acasa cu el de stii tot? tongue

As vrea eu, dar... dirijez oricum tot ce papa el (eu ii pregatesc mesele, dimineata ii las castronelul cu fructe pregatit, iar pt. pranz are pregatit de mine cu o zi inainte borcanelul cu legume si carnita, deci stiu tot ...   forgetit )


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#9 2013-10-21 12:53:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea - 5

copilu' meu, dupa 2 lingurite de mancare, a zis: "Gata! Gunoi!"  aratand cu degetul spre cos rotfl

Offline

 

#10 2013-10-21 13:04:37

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Diversificarea - 5

s-a saturat lol


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#11 2013-10-21 13:50:11

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea - 5

nu numai ca s-a saturat dar a considerat ca e buna de dat la gunoi mancarea mea tongue

Offline

 

#12 2013-10-21 14:28:47

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Diversificarea - 5

dar ce i-ai dat garga big_smile ?

fetelor cum pregatiti cus-cus-ul ...nu radeti, nu am facut niciodata, dar am luat o cutie din cora de cus-cus bio cica...?
adica nu cum se prepara propriu zis, ca scrie pe cutie, ci cu ce il mananc, cum il combin, etc

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2013-10-21 14:29:30)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#13 2013-10-21 14:39:33

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea - 5

Adina ca niste paste il poti prepara,ca pana la urme asta e,paste...
Eu am facut ceva dulce sa zic asa...l-am amestecat cu nuca,ceva seminte macinate si miere..mmmmm


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#14 2013-10-21 14:40:54

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Diversificarea - 5

Eu i-am facut cus-cus cu legume (morcov, ardei, dovlecel daca vrei), altadata am facut cu pui, ceapa si ardei (am pus si boia dulce, piper, sare pentru noi) sau fiert si amestecat cu fructe (ex. o lingura de cus-cus cu mar ras, putina scortisoara si miere - adaugata cand se raceste cus-cus-ul). Imi place ca fierbe foarte repede si e si sanatos din ce am citit. Cand a avut diaree i-am dat si cus-cus cu branzica de vaci (nu prea i-a placut... erau un fel de paste de regim)
Janis, suna foarte bine  drool

Ultima oara a fost editat de honney_bunny (2013-10-21 14:42:36)


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#15 2013-10-21 17:30:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Diversificarea - 5

Adina, supa de linte rosie.
cus-cusul l-am facut ultima data exact cum spune honney, cu morcov (eu l-am ras), ardei rosu, dovlecel. am fiert legumele in putina apa, am adaugat si cus-cusul, am lasat pana a fiert si el (cateva minutele), am potrivit de sare, pus putin ulei si papat 3 lingurite tongue
eu il gandesc mai mult ca pe un orez decat ca pe niste paste desi cam asta este.

Ultima oara a fost editat de gargarita (2013-10-21 17:30:49)

Offline

 

#16 2013-10-24 23:21:16

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Diversificarea - 5

mamici  kram
mai actualizez si eu..

dimineata la 8 - paine integrala, ori facuta in casa ori luam de la un nene care face ardeleneasca, f buna) cu unt, branza calcica Bogdan si telemea de bivolita Sebi, sau paine cu branza bio tartinabila. plus ardei gras, rosie doar daca am buna ( anul asta nu am avut rosii f bune sad ) , ori castravete. Lapte amandoi, unul la tzatza, unul la pahar big_smile
Sebi uneori mai primeste paine cu unt si dulceata facuta de noi, asta dupa ce mananca branza
Le mai fac omleta cu branza si ulei de masline, sau ou fiert - Sebi, Bogdan inca nu a primit albus

pe la 10-11 rontaim niste fructe, amandoi sunt fani fructe. cam de toate

pe la 1-2 supa/ciorba, plus felul doi insa nu de fiecare data vor si felul doi, depinde cat de consistenta e supa.
felul doi - piure de cartofi cu ou, sau orez cu legume si carne, ori mei cu legume si salata, ori cus-cus, ori paste cu legume, ostropel, mazare, fasole verde, conopida, brocoli.

dupa somnul de pranz avem kefir cu seminte de tooot soiul ( a crescut B si ii pot da si lui kefir, pana acum o luna ii dadeam numai iaurt de capra).

la cina, pe la 7-8 avem ceva usor, lactat cu mei sau orez, gris, budinci, sufleu de conopida/cartof, paste cu branza sau cu legume, peste cu mamaliga... in fct si de ce mancam la pranz, daca mananca la pranz legume si carnita, nu le mai dau si seara mancare gatita.

Offline

 

#17 2013-10-24 23:40:04

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea - 5

Pass..imi vine sa plang
Rares nu mai mananca deloc...cum manca
Toata vara a tinut-o intr-un pepene+alte fructe.toata toamna in tone de struguri.
Stau si ii gatesc bunatate de mancare(ca pt noi) si ia maaxim 3 lingurite. Nu mai zic cand nu vrea nici sa gustr. De cateva zile se culca la pranz cu burta goala-dar goala,ca nici dimineata nu mananca mare lucru.la pranz strange buzele de mamah...si a avut vreo luna cand a mamcat ciorbitza f bine(ca nu demult ii dau ciorba ca pt noi)
Mananca fructe toata ziua,si oul ii place,in rest,gatita sa nu vada

Tind sa cred,si-s aproape sigura ca-i vina mea.eu am o stare de 2lei si nu prea mananc mancare gatita,ii gatesc lui ce mi-ar placea si mie dar ma uit la ea si mananc sendvisuri...pur si simplu nu agreez sa mananc singura ...m-am saturat-vreau la serviciu sa mancam impreuna,cu totii....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#18 2013-10-24 23:56:01

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Diversificarea - 5

Janis, peste fix 4-5 luni sa o sacriica te-ai saturat, vrei acasa cu copilul lol
Vina ta pe saracia. Eu mananc gateli zilnic si yannick numai sandwich-uri si struguri vrea. Cate 2 imbucaturi.
E vina mea? E treaba lui. N-am eu puterea aia sa-l las flamand ca imediat ii dau lapte cand cere, dar l-as lasa fara nimic daca nu mananca cand trebuie si la masa.

Eu o greseala ft mare fac ca fug cu mancarea dupa el. Azi i-am dat-o pe strada, mergand, ii mai tot bagam in gura sad
E groaznic, ca nu mananca nimic.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#19 2013-10-25 00:04:28

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Diversificarea - 5

Asa-i deno
Duminica sotul s-a enervat si-a zis : ia mai lasa-l fara tzatza ca de-aia face fitze.(il alergam cu ciorba) dupa vreo 3ore fara nimic(nici tzatza) a bagat baiatul niste mamcarica de inimi si pipote...
Dar azi fusesem afara vreo 3ore,tzatza n-a vazut.l-am suit in scaun si de unde.strangea buzele la pilaf...si eta bun,proaspat disperat
Pai voua nu vi s-ar lua de atata gatit si aruncat? sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.