homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92-93


#1749 2013-10-22 18:44:32

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna,

Credeam ca atunci cand doresti sa ai un copil pur si simplu faci dragoste fara protectie si asta e....Eram doar naiva.
Am incercat si noi septembrie-inceputul lui octombrie si se pare ca ieri mi-a venit menstruatia.Am fost dezamagita, am plans si acum astept sa imi treaca menstruatia
ca sa incercam din nou.
Problema este ca am menstruatia neregulata si am citit ca e foarte greu de
nimerit perioada fertila. In iulie am avut menstruatia in data de 18 , august nu mai stiu dar oricum a fost dupa 20,septembrie in data de 13 si octombrie in data de  21.Daca imi cumpar de la farmacie teste din acelea pentru a vedea cand este perioada fertila din ce data trebuie sa le utilizez? La cate zile dupa menstruatie?
In iulie mi-a facut testul Papanicolau si a iesit foare bun dar nu mi-am facut si
un eco , gresala mea.
Am citit atatea pe internet si mi-e asa teama ca nu sunt ok .... Oare de ce nu am reusit sa raman insarcinata din prima?
Astept sfaturi de la voi, cum sa fac sa nimeresc perioada fertila si cum pot sa raman insarcinata mai repede:)

Multumesc mult,

Offline

 



#1750 2013-10-22 20:39:02

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

fetelor, vin de la doctor:(
sunt foarte dezamagita:((
foliculi pe care dl doctor i-a vazut la eco, sunt mici si a spus ca nu prea sunt sanse sa apara ovulatia luna asta.
a ramas sa ma mai duc sambata la el sa vada daca s-au marit:( , si daca nu apare ovulatia o sa imi mareasca doza de clomifen de la o pastila, la doua:(
voi ce spuneti? credeti ca mai am vreo sansa sa raman gravida in curand?grater(


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1751 2013-10-22 21:01:19

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Zburlici buna. Vezi ca trebuie sa ai explicatii de folosire in cutiuta cu testele de ovulatie..tu avand cm neregulat din cate imi aduc aminte trebuie sa iti monitorizezi exact cm si sa calculezi 14 zile in minus Ex cm de 28 zile-14-2(3) zile(aproximativ ovulatia) deci a11-12 zi
Alexandra curaj si nu te lasa doborata fara a sti ceva cert.
O seara placuta fetele


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#1752 2013-10-23 02:05:16

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna dragelor,

Revin si eu pe forum dupa cateva luni ....

In mai am pierdut o sarcina cu gemeni....s-a oprit din evolutie la 7 saptamani. A fost unul din cele mai traumatizante momente pentru mine si sotul meu. Acum, dupa cateva luni, suntem din nou optimisti si pregatiti sa incercam sa avem un bebe.

Intre timp, ne-am mutat la casa noastra, am reusit sa-mi iau si permisul auto, lucru esential aici si mi-am rezolvat toate problemele cu dintii. La prima sarcina, chiar in ziua in care aflasem ca sunt insarcinata, am facut puroi la un dinte si a trebuit sa iau antibiotice.
Am schimbat si ginecologul, iar recent am fost la control si totul e ok...

Acum speram sa vina cat mai repede bebele nostru!


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#1753 2013-10-23 08:52:04

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna dimineata fetelor.
Emma imi pare rau pentru pierderea suferita,sper sa ramai gravida  cat mai repede si sa fie ok pana la capat
puss  la toate si o zi buna.


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1754 2013-10-23 09:30:06

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Emma, condoleante pentru pierderile suferite sad
Sa iti dea Domnul putere in continuare si bebele sa vina repede.

Zburlici, sunteti doar la inceput de drum, nu dispera, fi calma. Testele de ovulatie le incepi din ziua 11 si continui pana se pozitiveaza. Alte semne de ovulatie ai? Mucus egg? Dureri de ovulatie? Incepand cu ziua 11, iubiti-va la 2 zile, apoi la ovulatie zilnic, adica O-1, O, O+1. Multa bafta!

Alexandra, imi pare rau pentru luna irosita. Poate cu medicatia modificata, se va rezolva si cu ovulatia. Si da, eu cred ca poti ramane insarcinata, cum sa n-ai sanse?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1755 2013-10-23 10:55:33

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Multumesc dragelor pentru cuvintele voastre! Si noi speram sa vina bebele repede la noi....

Eu am azi de alergat prin oras si aici e asa o ceata deasa....parca esti intr-un film de groaza lol. O sa avem la noi o party costumata de Halloween si acum facem ultimele pregatiri, ca saptamana viitoare sa ma pot concentra doar pe mancare si gatit ...

O zi frumoasa va doresc!


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#1756 2013-10-23 10:59:16

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna fetelor!

Zburlici, o luna e o nimica toata smile un cuplu perfect sanatos poate incerca pana la 12 luni pana sa conceapa un bebe. Avand in vedere ca esti la inceput, deocamdata nu ai de ce sa nu fii optimista. Daca ai cicluri neregulate incepe testele din ziua 10-11 a ciclului si va iubiti cand se pozitiveaza ( de obicei ovulatia are loc in ziua cu al doilea test pozitiv sau in urmatoarea zi dupa al 2-lea test poztiv).
De curiozitate am calculat de cand astept bebele ...si sunt 33 de luni! neutral

Emma, imi pare foarte rau. Tu nu ai facut analizele de trombofilie? Avand in vedere ca e a 2-a sarcina pierduta mica ai sanse sa fie vorba de trombofilie.  Mult succes pe viitor!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1757 2013-10-23 11:02:47

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

pupici, viitoare burtici smile

zburlici, te inteleg perfect, asa credeam si eu, ca gata, lasam protectia deoparte si se si intampla... ca sa nu mai zic, ca pana atunci traiam cu stres ca daca nu ne protejam, raman gravida.... sasta era prin luna martie a anului asta.. si uite ca suntem in octombrie si nimic... ce am invatat eu pana acum este ca atunci cand ai mari sperante, atunci ai si mari dezamagiri... asa ca... luati-o usor... iubiti-va mult, dar fara stres ... se va intampla, mai devreme sau mai tarziu smile

emma sad  puss
alexandra sad puss

kris, ano, elena puss

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2013-10-23 11:04:13)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1758 2013-10-23 11:26:12

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Ceau Elena,

Nu am facut analizele de trombofilie, ca nu mi s-au recomandat  de doctorii de aici, din Austria. Am facut un set de analize, dar nu de trombofilie.

A fost prima si singura data cand am ramas insarcinata si nici nu am mai incercat din luna mai. Eu am tot intrebat ce analize sa mai fac inainte de a incerca din nou, dar doctorii de aici o tot dau ca din analizele facute (care sunt cele standard din ce am vazut, plus cele de toxoplasmoza, hepatite, TSH) sunt sanatoasa si ca sunt destul de frecvente cazurile de sarcina oprita din evolutie. Ma cam enerveaza ca alt raspuns mai elaborat nu obtin de la ei si ca nu recomanda alte analize. E nasol ca aici nu exista laboratoare unde sa merg si sa cer eu analizele astea.


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#1759 2013-10-23 11:41:22

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

emma, si eu am avut o sarcina oprita din evolutie in luna iulie sad cam la 6 saptamani... si la fel, medicul meu nu mi-a recomandat prea multe analize... doar setul obisnuit... dar din cate am inteles de la fete pe aici, mai degraba trebuie incercat la o clinica de fertilitate...acolo analizele sunt mai elaborate si evident se pot afla mai multe despre eventuale probleme, sau de lipsa lor

bafta!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1760 2013-10-23 18:40:14

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna fetelor  smile
Multumesc pentru raspunsurile voastre. E ceva ce nu imi este in clar. Testele de ovulatie le incep in ziua 10-11 dupa ultima zi de menstruatie sau ziua 10-11 dupa prima zi de menstruatie?
Anorien, singurul lucru pe care il am in fiecare luna este acel mucus egg, cum ii zici tu:)
In rest nici un alt semn de ovulatie.
Eu ma visez deja mamica si cand vad copilasi ma topesc toata:)
Fetelor luna ce vine vreau de la toate un raspuns pozitiv si sa fim cu toate happy.

Va pupppppppppppppp

Offline

 

#1761 2013-10-23 19:04:59

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Zburlici, 10 zile incepand cu ziua in care a inceput menstruatia

Emma, ar fi fost bine sa le faci, dar stiu ca in strainatate nu prea se pune accent pe asta, desi e o cauza foarte frecventa. De obicei se recomanda dupa 3 sarcini pierdute mici sau 1 mare.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1762 2013-10-23 19:26:34

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Iulia...si clinicile de ferilitate ar fi o varianta cand ajung in tara. Elena, ai dreptate,  intr-adevar aici se recomanda analize mai aprofundate dupa mai multe sarcini pierdute, desi eu nu m-as mai risca si nici nu mi se pare normal.
Oricum o varianta de cauza care ar fi dus la oprirea din ovulatie a sarcinii este faptul ca a trebuit sa iau antibiotice penru puroiul de la dinte in primele saptamani. De asta mi-am rezolvat acum problemele cu dintii...


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#1763 2013-10-23 20:05:44

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Emma, posibil si asta cu antibioticele. Eu in prima sarcina,acu 4 ani, am luat antibiotice si am facut si radiografie pe la 4-5 saptamani..desigur nu stiam de sarcina. Si la ecografie mi-a zis doctorul ca nu e bine bebelusul .


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1764 2013-10-23 22:47:43

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Off Elena....imi pare tare rau!  Eu am profitat de perioada de pauza si am investit o caruta de bani in rezolvarea problemelor cu dintii. Macar situatia asta sa o evit! Si acum sunt si mai linistita psihic ca nu mai locuim cu socrii....era si ala un facor de stres continuu...


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#1765 2013-10-25 10:22:54

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

Buna ziua  smile ... o zi frumoasa sa aveti!
Raveca  kram  imi e dor de tine, ma gandesc daca esti bine  puss.
Sunt Cristina28, pe celalalt con nu am mai putut intra.


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1766 2013-10-25 11:05:36

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

salutare fetele! puss

kris, toate bune? nu te-am mai "vazut" pe aici smile


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1767 2013-10-25 11:09:01

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 92

kram Salutare Iulia . Da, toate bune ... am avut probleme sa intru aici din cauza contului ... dupa nu mi-a mai venit sa imi fac cont nou .. dar intr-un final,din diferite motive am revenit.
Tu esti bine ?


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.