homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cistita-2


#20 2010-01-14 13:03:43

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Cistita

Nimeni,nimeni? cesafac

Offline

 



#21 2010-01-14 13:06:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cistita

E ceva foarte comun, nu trebuie sa-ti faci griji... trece dupa primele doze de antibiotic chiar
Germenii care provoaca infectii urinare (de obicei e-coli) traiesc in mod normal in intestin si mai migreaza in zona genito-urinara datorita "configuratiei" anatomice a a femeii... deci nu trebuie sa te gandesti ca ai luat ceva de cine stie unde.

Offline

 

#22 2010-01-14 13:10:45

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Cistita

heimdall a scris:

E ceva foarte comun, nu trebuie sa-ti faci griji... trece dupa primele doze de antibiotic chiar
Germenii care provoaca infectii urinare (de obicei e-coli) traiesc in mod normal in intestin si mai migreaza in zona genito-urinara datorita "configuratiei" anatomice a a femeii... deci nu trebuie sa te gandesti ca ai luat ceva de cine stie unde.

Si atunci de ce mi s-a recomandat de la urgenta investigatii in cel mai scurt timp? Pentru ca este mult prea acuta?

Si ca nu se stie din ce cauza a fost facuta? Si ca e mult prea ciudat sa urinezi numai sange? Eu la asta ma refeream. Ca exact cum mi-a zis si doctorita, in general se fac incet. Adica incepe cu usturimi si se cam opreste pe acolo. Nu incepe direct cu sange si atat de violent. De asta intrebasem ...

Offline

 

#23 2010-01-14 13:13:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cistita

De obicei trebuie a-ti faci macar urocultura + antibiograma, ca sa vezi exact ce ai si la ce antibiotic e sensibil
sangerezi fiindca e iritata uretra... mie nu mi s-a intamplat si chiar nu stiu cat e normal sa sangerezi...
ar trebuie si o ecografie sa vezi daca nu e vorba de vreo piatra
dar de debutat incet... nu stiu ce sa zic
din experienta mea si a cunostintelor mele debuteaza brusc si cu simptome foarte neplacute

Offline

 

#24 2010-01-14 13:20:03

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Cistita

Stiu de faza cu urocultura si mi-ar fi placut s-o fac, numai ca mi s-a dat tratament cu antibiotic pe care l-am inceput imediat si nu pot sa fac urocultura si nici antibiograma.

Stiu ca la o hematurie sangerezi ft putin, spre indescifrabil, adica este destul de greu de urmarit doar cu ochiul. Eu urinam sange. Daca mai era si urina pe acolo, mare mirare. lol Iar antibioticele mi s-a spus ca au efect cel mai devreme in 3 zile. Iar de la 3 zile pana la o ora, deja e ceva. Am un microcalcul de 3 mm pe rinichiul drept, dar care nu coboara, nu se misca . Mi s-a zis la ecografie ca nu de acolo e vorba sigur. Desi nu stiu cum pot face pietre la rinichi in conditiile in care beau 4 litri de apa pe zi. Dar cand o sa am timp ma interesez.

Si este total aiurea faza ca nu pot face niciun fel de investigatie, ca sunt pe antibiotic. Ca m-am dus la Euroclinic, dar mi-a zis sa imi fac urocultura dupa ce termin tratamentul cu antibiotice. Pai si pe urma ce naiba imi mai iese? lol

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-01-14 13:22:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cistita

La 5-7 zile dupa terminarea tratamentului, sa vezi daca ai scapat de infectie sau nu
Eu iau Nolicin si dupa prima pastila deja imi dispar simptomele... numai ca trebuie luate minim 5 zile
Si eu beau multa apa si am pietricele la rinichi... vezi sa cumperi apa care are continut mai scazut de minerale

Offline

 

#26 2010-01-14 13:28:31

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Cistita

Da, mie mi-au dat tratament pe 7 zile. Interesant a fost ca doctorita mi-a zis ca nu interfeaza Ciprinolul cu AC. 

Ginecologul cand l-am intrebat a crezut ca mi s-a dat Nolicin si mi-a spus ca nu mai amn protectie, bla-bla-bla, 7 zile dupa incetarea tratamantului protectie suplimentara. Dar si nolicinul si ciprinolul au ca substanta activa, primara, floxacina. Pana la urma interactioneaza cu AC sau nu?

Offline

 

#27 2010-01-14 13:30:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cistita

Stiu ca unele antibiotice nu interactioneaza, dar despre Ciprinol si eu eram convinsa ca interactioneaza... nu stiu ce sa zic
Biseptol poti lua sigur pt cistita si sa nu interactioneze

Offline

 

#28 2013-11-10 11:33:13

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Cistita

Buna! De ceva timp (mult timp) ma confrunt cu discomfort la urinare. Am facut urocultura la mai multe laboratoare de analize si nu a iesit nicio anomalie la rezultat. Dpdv ginecologic, la fel, analizele nu arata nicio infectie. Deci, nu am un diagnostic. De cateva zile, simt un fel de presiune (e mult spus durere) la nivelul vezicii. Nu stiu ce sa mai iau, avand in vedere ca am baut galeti de ceai de merisor, am incercat toate medicamentele gel Urinal, Uricol, Uraktiv, etc, pastile, pliculete si sirop. Medicul nu mi-a recomandat antibiotic, avand in vedere ca nu apare o infectie la analize.

Mai e de mentionat ca in urma cu cativa ani am suferit o interventie chirurgicala cu anestezie generala, iar cateva zile am avut montata o sonda. Nu stiu ce s-a intamplat atunci, dar au existat niste dificultati in extragerea sondei, asa incat medicul urolog m-a cam chinuit si m-a speriat ca se poate ajunge la operatie, pentru a o scoate. Pana la urma a reusit, dar de atunci am ramas cu o sensibilitate foarte ridicata. Practic, nu mai stiu cum e sa merg la toaleta si sa nu am dureri. Apa beau destul de multa, caci altfel imi vine sa plang de durere cand urinez. Nu stiu daca v-ati confruntat cu asta, dar e groaznic. De-a lungul timpului am luat si antibiotice, dar situatia nu s-a ameliorat. Ce as putea sa fac? As vrea sa incerc tratamente naturiste. Daca ati folosit ceva care v-a ajutat, spuneti-mi.

Offline

 

#29 2013-11-10 11:55:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cistita

Eu am probleme de genul asta de ceva timp, aici am scris despre ce suplimente iau si am pus si niste link-uri : http://forum.anticonceptionale.ro/t3917 … inare.html
in general suplimentele cu efect antiinflamator care se folosesc pentru probleme articulare sunt bune si pentru vezica : acid hialuronic, MSM, glucozamin, chondroitin, quercetin, turmeric; apoi aloe vera, nalba mare (au efect calmant asupra mucoaselor); mai sunt si alte suplimente pe care nu le-am incercat, cum e gotu kola
trebuie sa incerci sa vezi ce are efect asupra ta
ai observant daca din alimentatie e ceva ce-ti face rau ? daca e mai rau cand bei mai putina apa, deci cand e urina mai acida, poti incerca sa adaugi putin bicarbonat in apa sau sa bei o apa mai alcalina; multe persoane au proleme in special de la rosii, otet, anumite fructe, alimente picante - eu nu reactionez la alimente, dar de exemplu cafeaua si alte bauturi cu efect diuretic imi fac foarte rau
eu fac si tratament homeopat, asta trebuie recomandat de un medic, fiindca acelasi remediu nu merge la mai multe persoane
vad din ce in ce mai multe persoane cu astfel de probleme inexplicabile  neutral

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-11-10 11:55:55)

Offline

 

#30 2013-11-10 12:13:45

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Cistita

Multumesc tare mult, heim! Am sa citesc la topicul unde ai pus link. Credeam ca sunt singura persoana cu astfel de probleme-fantoma. La alimente nu am observat nimic sa-mi faca rau, poate doar otetul si, in general, tot ce e acru, dar astea nu prea le consum din cauza ca imi dau reactii neplacute si dpdv digestiv.

Singura explicatie pe care o gasesc este intamplarea cu acea sonda despre care am zis, am fost avertizata ca voi ramane cu sensibilitate crescuta. Practic, inainte nu stiam ce inseamna problemele la urinare. De atunci, insa, a inceput cosmarul acesta fara sfarsit, asa incat acum nu mai stiu ce inseamna o urinare normala. sad

Am renunta si la apa plata, fiindca mi-a spus medicul ca mineralele din ea imi pot face rau. Beau apa filtrata, de la robinet. Nu consum nici bauturi acidulate. As bea doua galeti de apa pe zi, pentru ca stiu ca doar atunci nu am probleme, cand e urina mai "diluata".

Offline

 

#31 2013-11-10 13:40:57

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cistita

am vazut pe forumul acela despre cistita interstitiala ca multe persoane s-au trezit cu probleme de genul asta dupa sonda
ai fost si la urolog ? la mine s-au declarat depasiti de situatie si nici cistoscopie sau instilatii in vezica nu vreau sa fac, fiindca sunt invazive si sunt sanse mari sa-mi agraveze problema

Offline

 

#32 2013-11-10 13:54:05

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Cistita

Da, am fost la 2 urologi, dar nu mi-a rezolvat niciunul problema. Adica era ceva de genul: consultatie -> analize -> rezultat interpretat+ridicat din umeri -> ecografie -> sugestia de a repeta analizele -> se relua schema. Am luat fel de fel de antibiotice de-a lungul timpului, fiind tanara si neavizata, disperata sa scap de probleme, m-am lasat pe mana unor doctori care au facut experimente cu ficatul meu. Plus candide de toata frumusetea, de la antibiotice. Si cred ca stii, cand ai o candida, usturimea la urinare e infinit mai mare. Asa am ajuns sa am incredere mai mare in google si in forumuri, sa-mi caut singura diagnostice si tratamente. Pentru ca la doctorii care m-au vazut, se repeta cicclic aceeasi situatie pe care am descris-o mai sus. Vreau sa fac si acupunctura. Am facut, la un moment dat pentru probleme articulare si m-a ajutat enorm. Si sa iau suplimente cu acid hialuronic, am inteles ca sunt bune si pt articulatii. E frustrant cand intalnesti doctori care nu stiu ce sa-ti spuna, iti pierzi increderea si rabdarea dupa 2-3 specimene din astea. Si toata lumea te condamna ca iei medicamente dupa ureche..

Offline

 

#33 2013-11-10 14:02:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cistita

Da, stiu prea bine cum e... pe mine homeopatia m-a salvat si ma tine pe linia de plutire, sunt increzatoare ca o sa reusesc in cele din urma si sa scap
La mine primele 6-7 luni au fost de cosmar, ca o cistita foarte rea care nu se ma termina, acum am o viata cat de cat normala, chiar daca trebuie sa fiu atenta, sa nu beau prea mult apa, dar nici prea putina, sa nu urinez nici prea des, nici prea rar etc. Principala mea problema e senzatia aia de nevoie de a urina in permanenta, orice as face... din fericire insa pot sa o ignor, nu am ajuns la incontinenta sau la altele mai rele...

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-11-10 14:03:05)

Offline

 

#34 2013-11-10 14:27:41

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Cistita

Eu nu urinez prea des, dar am o senzatie de presiune in vezica. Adica daca urinez des, e pt ca beau multa apa, nu e ca si cum as urina cate putin cate putin. La mine viata sexuala s-a transformat intr-un cosmar. Adica, cateva ore dupa contact e jale cand merg la toaleta. Plus ca a devenit un cosmar si pentru partenerul meu, care e mereu atent si stresat sa nu apese cumva prea tare, sa nu puna presiune, sa nu ma loveasca, pt ca ma doare. Durerile cele mai acute le resimt la stimularea clitoridiana, pentru ca la mine durerea e localizata undeva jos, unde se termina vezica, nu ma doare in abdomen.

Poti sa-mi dai un e-mail cu numele si datele medicului tau homeopat, daca zici ca te-a ajutat tratamentul propus de el? Din cate retin din alte discutii anterioare de pe forum, esti din Bucuresti, nu?

Offline

 

#35 2013-11-10 14:36:22

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cistita

ti-am trimis, sper ca a ajuns
deci la tine mai degraba in uretra e localizata durerea
am trecut si eu printr-o faza asemanatoare, cu dureri mari la contact si dupa, acum ma simt aproape normal din punctual asta de vedere... am facut ceva progrese, dar unele simptome sunt mai incapatanate

Offline

 

#36 2013-11-10 14:40:52

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Cistita

Am primit. Multumesc din suflet. Si pentru raspunsuri, si pentru experienta impartasita. E mare lucru sa stii ca nu esti singurul om care se lupta cu o astfel de afectiune.

Offline

 

#37 2013-11-10 14:46:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cistita

Cu placere  puss sper sa te ajute, m-as bucura mult sa aud ca esti mai bine.
Ti-am zis, eu am citit mult pe forumul ic-network, m-am ingrozit cand am vazut cate femei au problema asta si multe au forme foarte grave, cu dureri mari, dependente de anlgezice, care urineaza de 60 de ori pe zi... am zis ca eu sunt norocoasa ca am o forma usoara si m-am si informat si luptat cat am putut singura, ca daca stateam dupa medici... trebuie s-o scoatem la capat pana la urma

Offline

 

#38 2013-11-13 04:08:00

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: Cistita

Eu am urinat cu sange dar din cate am observat nu era atat de grav.poti urina cu sange daca ai calculi renali,nisip sau probleme mai grave,desi nu cred ca e cazul.cistita se poate face si daca nu urinezi dupa contactul sexual sau daca nu esti suficient de excitata.


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.