homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infectie pe care medicii nu o detecteaza!


#1 2013-02-25 16:16:21

anda.alexandra
New member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 5

Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

Va rog mult sa ma ajutati pt ca sunt disperata deja.
Am 23 de ani si totul a inceput acum 3 ani cand am observat ca am o scurgere mai abundenta cu niste fragmente albe branzoase. Inainte de menstruatie scurgerea devine mai apoasa si are un miros insuportabil.
Primul medic la care am fost mi-a spus ca dupa simptome pare sa fie o candidoza, dar la analize nu mi-a iesit nimic. Mi-a prescris totusi o crema Clotrimazol cred ca ii zicea si niste ovule vaginale.
Nu mi-a trecut, ba chiar devenea mai rau, a inceput sa mi se crape pielea pe interiorul labiilor, pe exterior, zona dintre anus si vagin. O relatie sexuala normala nu mai pot avea deoarece numai la cea mai mica atingere mi se crapa toata zona de la intrarea in vagin, am cate 8-10 fisuri deodata care sangereaza. Sa nu mai vorbesc de mancarimi.
Al doilea medic la care am fost mi-a prescris tot niste ovule vaginale si o crema Lomexin si sa incerc niste bai cu musetel sau plante pentru zona intima. La analize la fel, nu mi-a iesit nimic. Baile cu plante au reusit doar sa imi mai ia din discomfort si sa imi calmeze mancarimile.
Am incercat si la al3lea medic. Tin sa mentionez ca toti in momentul in care am fost la control si luau mostra pt analiza spuneau ca da pare o colpita micotica, dar in momentul in care veneau rezultatele analizelor eu nu aveam nimic. La fel si la al 3lea medic.
Eu ma chinui de 3 ani cu aceleasi simptome, aceleasi scurgeri, mancarimi, toate devin din ce in ce mai rau, pentru ca in ultima perioada a inceput sa mi se crape si zona anusului, mi se crapa cand ma duc la toaleta sau doar cand ma sterg cu hartie igienica.
Daca a mai trecut cineva prin asa ceva spuneti-mi va rog ce sa fac, ce sa mai incerc, unde sa ma mai duc??
Multumesc!

Offline

 



#2 2013-02-25 16:29:50

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

ai facut culturi de secretie sau doar analiza microscopica? intreb pentru ca si eu am patit ca la analiza simpla sa nu iasa nimic; analizele au fost facute la acelasi laborator? daca da, incearca sa schimbi si laboratorul.

pentru crapaturi poti folosi unguent de galbenele, dar doar la exterior, sa nu-l introduci in vagin.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2013-02-25 16:42:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

ne arati si noua ultimul buletin de analize?

Offline

 

#4 2013-02-25 16:47:09

anda.alexandra
New member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 5

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

nu stiu exact ce inseamna culturi de secretie sau analiza microscopica? acum ultima data mi-am facut testul Papanicolau si pe foaia cu rezultate pe care am primit-o e bifat negativ peste tot. nici infectii nici nimic altceva.
am fost la 3 cabinete diferite care lucreaza cu laboratoare diferite.
Multumesc pentru raspuns, pana acum am mai incercat cu bai in ceai de plante care continea si galbenele, voi incerca si crema, cred ca tot ce tine de plante face bine.

gargarita, pe ultimul buletin de analize am asa:
Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
Negativ infectii

Valoarea diagnostica a frotiului: Material Citologie conventionala: Satisfacator

Descriere si diagnostic citologic:
Material satisfacator. Frotiu inflamator nespecific. Celule superficiale, intermediare, endocervicale fara atipii citologice. Negativ pentru o leiune intraepiteliala sau maligna.

Asta e tot ce scrie.

Ultima oara a fost editat de anda.alexandra (2013-02-25 16:51:19)

Offline

 

#5 2013-02-25 16:49:12

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

anda, incearca un set mai acoperitor de analize: examen microscopic, culturi, mychoplasma, ureaplasma, chlamydia.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-02-25 16:58:37

anda.alexandra
New member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 5

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

analizele astea se fac tot de catre medicul ginecolog sau trebuie sa ma duc in alta parte? nici nu am auzit de ele pana acum si niciun medic la care am fost nu a pomenit de ele. Pot sa ma duc eu asa pur si simplu si sa ii cer medicului setul asta de analize? La un cabinet particular cam cat ar fi de scumpe?

Offline

 

#7 2013-02-25 17:05:05

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

te poti duce direct la un laborator, pentru recoltare, si cu rezultatele te duci la ginecolog, asta ca sa nu mai pierzi timp si bani.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#8 2013-02-25 17:08:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

le poti cere medicului ginecolog ( daca nu este un medic care s-ar putea simti jignit de inititiativa pacientului de a cere anumite investigatii...) sau le poti face direct la un laborator, cu conditia ca acel laborator sa faca recoltari de secretii genitale ( nu toate fac).
nu prea mai sunt la curent cu preturile, cred ca undeva pana in 150lei.

Offline

 

#9 2013-02-25 21:02:31

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

Te duci la un laborator, ceri recipient steril pt secretie sau bat...te duci acasa cu el, dimineata fara sa te speli iti recoltezi singura secretia! SA nu folosesti ovule sau creme vreo 2 zile si nici spalaturi vaginale! Iti duci secretia la laborator si ceri analiza ei cu antibiograma! Si abia daca iese ceva ( in vreo 3 zile) te duci la ginecolog! Pe urma ai putea folosi gynyel...sunt capsule cu lactobacili pentru refacerea florei....te poate ajuta mult!
Eu am ajuns sa imi recoltez singura secretie la cel mai mic discomfort! Si am renuntat la antibiotice...ma tratez homeopat pentru ca am avut o infectie care nu raspundea la antibiotic iar homeopatia m-a ajutat ff mult!
Pe mine ultima data m-a costat 55 lei dar depinde de laborator!

Ultima oara a fost editat de nataroman (2013-02-25 21:04:21)


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#10 2013-02-25 21:07:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

nataroman, ce spui tu merge doar pentru secretia vaginala. pentru chlamydia de exemplu, trebuie recoltat din endocol, nu-mi imaginez cum ar putea singura smile

Offline

 

#11 2013-02-25 21:17:16

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

pt clamydia eu mi-am facut din sange acum vre 3 ani...medicul m-a pus sa-l fac si l-am facut degeaba...nu am asa ceva! E cu transmitere sexuala iar eu am partener stabil de 10 ani ;-)


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#12 2013-02-25 21:37:08

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

mie mi-a iesit negativ din sange si pozitiv in secretie... chiar si din secretie sunt mai multe tipuri de analize, cu marje de eroare ale rezultatelor mai mici sau mai mari...

Offline

 

#13 2013-02-26 00:43:45

anda.alexandra
New member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 5

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

Da am folosit si gynieL, pe usa cabinetului la care am fost era o reclama si mi-a spus medicul ca daca vreau sa imi iau o crema ca imi face bine. Desi nu stiu de ce am impresia ca asta le spune tuturor pacientelor, atata timp cat era reclama aia pe usa probabil au vreo sponsorizare. Tot ce am folosit imi facea bine pe moment, dar imediat cum nu le mai foloseam eram dezastru iar.
Maine dimineata ma duc sa vorbesc putin si cu medicul de familie, as vrea sa imi fac niste analize de urina, mi-e sa nu am cumva o infectie urinara care sa imi declanseze toate simptomele astea.

Partener stabil am de 1 an, am mare noroc cu el ca ma intelege. Si inainte cautam ceva stabil, insa nu aveam decat relatii de 2-3 luni si nu sunt chiar genul care asteapta sa ne cunoastem mai bine pana sa ajungem in pat. Asa ca daca ar fi sa fie Chlamydia ce simptome ar mai fi?

Ultima oara a fost editat de anda.alexandra (2013-02-26 00:53:52)

Offline

 

#14 2013-02-26 18:30:56

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

Din cate stiu eu gynyel e capsula nicidecum crema. Poate confunzi produsele!


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#15 2013-03-01 08:56:10

anda.alexandra
New member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 5

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

Da, cred ca ai dreptate, atatea am folosit ca nici eu nu mai stiu, le-am confundat cu canesten gyn crema pe care mi le-a prescris primul medic la care am fost. Altul mi-a prescris macmiror complex si ovule si crema si acum lomexin.
Chiar, daca stau bine si ma gandesc, poate sa imi faca rau sa folosesc toate tratamentele astea diferite?

Offline

 

#16 2013-11-12 12:21:45

kristyalina
Membru
Inregistrat: 2013-11-12
Mesaje: 1

Re: Infectie pe care medicii nu o detecteaza!

ce ai mai rezolvat intre timp. am aceeasi problema de 2 ani si nimeni nu ma poate ajuta. am fost la 3 ginecologi diferiti cei mai buni cica la dermatolog desa numai stiu unde sa o apuc pentru ca nu imi iese nimic la analize, nici macar candida.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.