homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Colpita ,nelamuriri


#1 2013-11-14 01:07:08

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Colpita ,nelamuriri

Hello !
Pe data de 25.10.2013 am fost la doctor ginecolog Tudor Viorica,care mi-a fost recomandata de o cunostinta si la care am mai fost acum 2 ani,dar nu m-a dat pe spate,insa am zis sa ii mai dau o sansa.
Am facut examen secretie,colposcopie,PaPa Nicolau care m-au costat 250 lei,desi la telefon mi s-a spus ca ma costa 200 lei.
Eu merg sa fac aceste analize periodic,nu pentru ca as avea o problema,pur si simplu asa mi se pare normal.
De aceasta data aveam niste mancarimi si doamna doctor mi-a dat niste ovule cu neomicina facute probabil la cabinet.
Eu am 25 de ani,vreo 90 si ceva de kilograme la 1.65 m si iau anticonceptionale de 6 ani.Fac analizele de sange periodic : hemoleucograma,colesterol,trigliceride,timp Quick,etc,care mi-au iesit intotdeauna bine.Colesterolul total  mi-a iesit putin mare (206) dar doctora de medicina interna mi-a spus ca nu este o problema.
Inafara de faptul ca m-a facut sa ma simt foarte prost din cauza greutatii mele de imi venea sa intru in pamant,mi-a spus ca voi face infarct la 30 de ani si ca trebuie sa slabesc minim 30 kg.Eu stiu ca nu este ok greutatea mea,dar la mine este si genetic,nu am absolut nimic la glanda tiroida sau altceva,pur si simplu stilul de viata pe care il am si incerc sa il schimb are aceste urmari.Eu ma simt bine in pielea mea ,dar sunt constienta ca nu este ok pe viitor pentru sanatatea mea.
Mi-a facut colposcopia si mi-a spus ca nu am rana ( eu fiind putin speriata pt ca am mai avut sangerari in timpul administrarii ac desi le luam corect ).Ea mi-a spus ca aceste sangerari tin de endocrinologie...
La ecografia intravaginala mi-a spus ca am uter AVF (adica normal) si ovare MPC si trebuie sa iau in continuare ac (Desorelle).Eu doream sa le intrerup pt ca am dureri de cap f mari inainte de menstra cu cateva zile.
Astazi cand am fost sa iau rezultatul la secretia vaginala,s-a apucat sa imi scrie o reteta cu Ciprofloxacina 500 mg -1 cp la 12 h timp de 5 zile si ovule Clotrimazol.Nu mi-a spus ce am,nu mi-a explicat absolut nimic,nu mi-a spus nimic despre tratamentul partenerului.
rezultatele sunt astfel :
Celule epiteliale-frecvente
Leucocite-relativ frecvente.
Flora bacteriana: gradul 3           
Coci gram pozitivi: relativ frecventi
Bacili gram pozitivi: Frecventi
Filamente miceliene: Rare.

Va rog ,daca cineva imi poate explica acest rezultat,as fi foarte recunoscatoare.
In principiu,aceasta consultatie mi-a lasat un gust amar si sper sa uit cat mai repede.
Sub masa de consultatie era o galeata cu sac de gunoi care era plina de tampoane din vata cu sange si tot felul de chestii,iar din ce stiu eu acea galeata trebuia sa aiba un capac.
Pe masa de consultatie era hartie din aceea din rola care era rupta si pe care nu aveau de gand sa o schimbe daca nu eram eu atenta.
Sper sa nu mai am parte de astfel de tratament la un cabinet privat pe care l-am ales pt ca m-am gandit ca este mai ok decat daca m-as duce cu trimitere.


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 



#2 2013-11-14 09:05:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Colpita ,nelamuriri

foarte urat ce-ai patit sad

in mod normal, pentru cocii gram pozitiv se face cultura ca sa se vada daca e problema cu ei sau nu. cred ca a mers pe ideea ca or fi problema si ti-a dat din start tratament pentru ei  ( ciprofloxacina). aceeasi discutie si la filamentele miceliene ( candida), trebuia facuta o cultura si antifungigrama. pentru asta ti-a dat clotrimazolul. sa zicem ca e ok tratamentul dar eu una as fi preferat sa am culturile inainte.

in legatura cu sangerarile ( probabil efect secundar al AC) si durerile de cap, mergi si discuta cu un medic de planning. poate gasiti alte AC care sa ti se potriveasca mai bine.

Offline

 

#3 2013-11-14 18:08:31

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: Colpita ,nelamuriri

Multumesc gargarita.Dupa tratament vad ca nu mai am dureri de cap ,dar  am dat o din una in alta,mi am dereglat flora intestinala chiar daca am luat probiotic ,eu avand o problema cu sistemul digestiv la modul ca ma balonez,nu elimin gazele.Am facut endoscopie,examen cu bariu,dar nu am facut colonoscopie pt ca dr a spus ca nu e necesar.Am citit de curand ca de la ac se poate face boala crohn-inflamatia colonului.

Ultima oara a fost editat de IceBody (2013-11-14 18:09:41)


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#4 2013-11-18 19:13:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Colpita ,nelamuriri

IceBody a scris:

Multumesc gargarita.Dupa tratament vad ca nu mai am dureri de cap ,dar  am dat o din una in alta,mi am dereglat flora intestinala chiar daca am luat probiotic ,eu avand o problema cu sistemul digestiv la modul ca ma balonez,nu elimin gazele.Am facut endoscopie,examen cu bariu,dar nu am facut colonoscopie pt ca dr a spus ca nu e necesar.Am citit de curand ca de la ac se poate face boala crohn-inflamatia colonului.

Unde ai citit asa ceva??????
Cum sa faci boala Chron de la contraceptive????:?Nu e adevarat!!!!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2013-11-18 22:23:18

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: Colpita ,nelamuriri

http://www.despreboli.ro/gastroenterolo … stive-888/

Cele mai importante efecte secundare ale anticonceptionalelor la nivelul aparatului digestiv sunt:

Hiperplazia gingivala (cresterea exagerata a gingiilor)
Ulcer esofagian ? prin refluxul sucului gastric in esofag
Reflux gastroesofagian ? apare prin scaderea contractiei sfincterului esofagian inferior (muschiul de la intrarea in stomac)
Esofagita de reflux ? prin refluxul sucului gastric in esofag
Greata
Dureri epigastrice
Balonare
Infarcte intestinale (prin cresterea coagularii sanguine)
Crampe abdominale
Boli inflamatorii intestinale pe perioada administrarii (boala Crohn, rectocolita ulcero-hemoragica)
Pancreatita
Adenom hepatic (tumori necanceroase ale ficatului)
Boli de colecist (fiere) inclusiv cresterea riscului de litiaza biliara (pietre le fiere)


Nu stiu ce sa zic despre asta,ideea e ca eu sufar de balonare,dureri epigastrice,greata,crampe abdominale,hiperplazie gingivala,analizele sunt perfecte,am ceva de ordin functional,dar doctora nu mi-a spus nimic despre anticonceptionale.Eu oricum trebuie sa le iau pt ca am chisturi.

Ultima oara a fost editat de IceBody (2013-11-18 22:33:08)


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.