homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Problema recurenta


#1 2013-10-22 13:11:21

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Problema recurenta

In urma cu aproximativ o luna am ajuns la urgente, la urologie: de cateva zile aveam o senzatie de urinare incompleta si usoara, foarte usoara senzatie de mancarime/gadilat la urinat. Am baut multe ceaiuri, Urinal si, simtind o durere in spate, pe care am identificat-o drept colica renala, m-am dus la urgente. Au facut hemoleucograma completa, care a iesit perfect si sumar de urina, care a aratat ca e "ceva mic in neregula", dupa spusele lor. Au facut si eco, ajungand la concluzia ca singura mi-am declansat colica, miscand ceva microlitiaza care aprea la eco. Tratament cu ciprinol antibiotic+uraktiv si mi-au cerut si sa fac o urocultura la privat. Care a iesit ok. Am urmat tratamentul, dar senzatiile au continuat si dupa terminarea antibioticului. Pana la urma a trecut.
Urmeaza partea ciudata: am plecat in provincie, de unde m-am intors dupa cateva zile cu aceeasi problema. Si data trecuta tot la intoarcerea din acelasi loc s-a manifestat. Mai mult, sotul meu acuza aceleasi senzatii de urinare frecventa, incompleta. In rastimpul dat nu am avut contact sexual, deci nu as fi putut sa i-o transmit. Altfel, secretia vaginala e normala, dar mai abundenta. Am pus iaurt, in cazul in care e vreo vaginita declansata de ceva detergent, sapun etc.

Nu stiu incotro s-o mai apuc: diagnosticul de microlitiaza nu-mi pare suficient, in conditiile in care am mai avut si nu s-a manifestat asa. In provincie am fost tocmai pentru a-mi vizita medicul de familie, deci nu ma pot intoarce la el prea curand. M-am dus fiindca mi-a aparut o pata rotunda pe coapsa, care e o dermatita, dupa cum a spus el si raspunde la tratamentul cu clotrimazol. Coincidenta sau nu, pata a aparut in aceeasi perioada.

Offline

 



#2 2013-10-22 13:58:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Problema recurenta

Poti sa refaci urocultura, sotul sa faca un examen de secretie uretrala si sa va faceti analizele pentru ureaplasma, mycoplasma si chlamydia care pot da simptome similare si pot ramane asimptomatice mult timp

Offline

 

#3 2013-10-22 14:36:52

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Re: Problema recurenta

Multumesc frumos! Voi reface urocultura si sotul va face examenul de secretie. In schimb, am uitat sa mentionez ca toate contactele sexuale au fost protejate cu prezervativ, de ani buni. Poate conteaza...

Offline

 

#4 2013-10-22 14:39:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Problema recurenta

oricum infectiile urinare nu sunt transmisibile sexual, dar totusi cum de aveti amandoi aceleasi simptome ? poate o reactie alergica la ceva ce folositi amandoi, ceva din mediul in care traiti...
dau un exemplu la intamplare, nu zic ca ar fi asta : intoxicatiile cu mercur sau alte metale grele dau si asemenea simptome

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-10-22 14:40:03)

Offline

 

#5 2013-10-22 14:47:58

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Re: Problema recurenta

Partea mai ciudata e ca amandoi facem in aceeasi perioada: cand ne ducem acasa si stam mai mult de trei zile. Mercur nu cred...nu am mancat peste, fructe de mare etc. Exista posibilitatea sa fie de la detergent? Amandoi ne-am spalat lenjeria intima in provincie cu acelasi detergent, pe care mama il foloseste de relativ putin timp. In rest, gelul de dus, gelul intim si sapunul sunt aceleasi pe care le folosim si in Bucuresti.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-10-22 14:49:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Problema recurenta

da, se poate
eu am niste probleme asemanatoare (din cauza neidentificata) si citisem inclusiv de o tipa care patise asa de la hartia igienica parfumata

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-10-22 14:49:52)

Offline

 

#7 2013-10-22 14:57:43

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Re: Problema recurenta

In urma cu ceva timp, am identificat si eu ca sursa o anumita hartie igienica parfumata, vinovata de mancarimi in zona intima. Era folosita la locul de munca si in perioada in care o schimbau si simptomele incetau. Doar ca acum simptomele sunt mai ciudate, consistenta secretiei e normala, nu ca la o candidoza sau ceva similar. In plus, urina pare normala, iar medicul a pus sumarul de urina pe seama nisipului, urocultura fiind negativa. Inca am reteta de la dansul, dar n-as lua iar antibiotic, mai ales ca am senzatia ca si prima oara am luat degeaba...Ufff!
Imi pare rau sa aud ca si tu treci prin asta!

Ultima oara a fost editat de kalina222 (2013-10-22 14:59:45)

Offline

 

#8 2013-10-25 17:59:11

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Re: Problema recurenta

Problema mea s-a agravat. In timp ce faceam tratamenul cu iaurt (m-am gandit sa protejez flora vaginala macar) si ma chinuiam sa nu urinez cateva ore, pentru a putea recolta pentru urocultura, am avut un episod de incontinenta urinara. Mi-a luat cateva secunde sa pot opri problema si sa ajung la baie. Am reusit, pana,la urma sa astept patru ore si sa recoltez urina, dupa care am sunat pentru o programare la urologie si, in urma mentionarii incontinentei, m-au chemat la urgente. Am predat proba pentru uricultura, am facut un sumar de urina, care nu a iesit pe loc insa si mi s-a prescris Urinal, Urinex, Tador si No-Spa, urmand ca dupa urocultura sa mi se prescrie si antibiotic. Ar mai trebui sa fac ceva, intre timp?

Offline

 

#9 2013-10-25 18:02:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Problema recurenta

sa ai grija sa bei multe lichide si sa urinezi la timp (stiu ca prima reactie va fi sa te temi sa mai bei lichide, ca sa nu mai ai probleme)
daca urocultura iese negativa, sa mergi la un urolog

eu am astfel de probleme de mai bine de un an si jumatate (simptome de cistita cu uroculturi sterile), la topicul asta am scris ce suplimente am mai luat si ce am facut, poate te ajuta : http://forum.anticonceptionale.ro/t3917 … inare.html

Ultima oara a fost editat de heimdall (2013-10-25 18:07:16)

Offline

 

#10 2013-10-25 18:15:47

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Re: Problema recurenta

Multumesc frumos pentru raspuns! Beau lichide multe si da, prima reactie a fost sa ma gandesc sa nu mai beau nimic niciodata, plus panica si jena ca mi se intampla asta la o varsta atat de mica (25). Nu cred ca va iesi negativa: nu am alt simptom decat discomfort la sfarsitul urinarii (usturime). In rest, nu ma doare, nu ma apasa, nu nimic. Ieri am plans excesiv, probabil o reactie intarziata la episod si suport tot mai greu asteptarea. Secretia vaginala e normala acum, probabil a fost mai abundenta la ovulatie. La urolog am fost la primul episod, m-am dus la urgente la Sf. Ioan: am facut 3 eco, o radiografie, hemoleucograma, plus sumar urina. Doar ca mi-a dat antibiotic inainte de urocultura (cred ca a uitat ce a prescris, fiindca la urocultura m-a trimis cand am venit a doua oara pentru eco si a vazut ca eco era ok).

Offline

 

#11 2013-10-27 12:27:17

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Re: Problema recurenta

Mi-au iesit analizele la urina, care mai mult ma contrariaza...Le postes aici si va rog sa-mi spuneti daca va dati seama ce si cum. La medic am programare maine seara...
Biochimie urina
Densitate 1015 (normal 1003 - 1030}
Ph 7 (normal 4,5-7,8)
Nitriti negativ
Proteine 25 mg/dL (normal negativ)
Glucoza normal
Corpi cetonici negativ
Urobilinogen normal
Bilirubina negativ

Sediment urina:
Celule epiteliale plate - frecvente
Leucocite - foarte frecvente, izolate si grupate
Hematii - frecvente

Urocultura:
Flora mixta aprox. 35.000 UFC/mL urina, nesemnificativ

Comentariu final: Probe biologice: urina-stare corespunzatoare pentru executarea determinarilor solicitate.

Acum, din perspectiva mea profana, mi se pare ca sumarul indica o infectie, iar urocultura nu. Este posibil ca rezultatele sa fie totusi corecte? Pentru urocultura am asteptat aproape 4 ore si recoltarea s-a facut foarte atent.

Offline

 

#12 2013-10-27 12:43:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Problema recurenta

da, ai leucocite si hematii in urina, dar nu si dovada unei infectii... vezi ce zice si urologul
citeste cum ti-am spus eu mai inainte despre cistita interstitiala... sper din suflet sa nu fie cazul la tine

Offline

 

#13 2013-10-29 19:19:38

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Re: Problema recurenta

Am repetat urocultura si am vorbit cu medicul meu, care mi-a spus ca am facut foarte bine, ca si ea dorea repetarea uroculturii. Problema e ca urocultura noua a iesit identica: flora mixta 35.000 UFC/ml. Nu mai stiu ce sa cred...Stiu ca am o microlitiaza, s-a vazut la cele trei ecografii pe care le-am facut si imi vine greu sa cred ca urologul n-ar fi vazut un calcul de dimensiuni mai mari, avand in vedere ca in afara de cele trei ecografii am facut si radiografie si nu apare nimic...Daca n-o deranjez prea tare pe doctoressa, mi-as dori tare mult sa aflu ce parere are...Eu, una, nu stiu ce sa mai cred...in afara de senzatia de urinare frecventa, incompleta, nu am alte simptome. Am citit si despre cistita interstitiala si sper, heimdall, sa nu fie cazul, dar...
P.S. Pare sa-mi fie mai bine cand beau cantitati mari de lichide. Altfel, la Urinex, No-Spa si Tador nu a parut sa raspunda pozitiv...

Offline

 

#14 2013-11-23 12:35:32

kalina222
New member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 76

Re: Problema recurenta

Intre timp, am ajuns la dermato, pentru pata micuta si rotunda de care povesteam. Parerea dermatologului m-a zdrobit, efectiv: banuieste lupus. In prima faza, a pus diagnostic de pitiriazis rozat, cand am mentionat ca a aparut in perioada asa zisei infectii urinare, a spus lupus. M-am intors la medicul de familie si luni trebuie sa-mi fac analiza de celule lupice. Sunt daramata! Mi-e tare, tare frica de rezultat. Pentru cele care stiti sau ati vazut cazuri de lupus, va rog sa-mi spuneti daca sunt sanse sa nu fie vorba de asta. Singurele simptome sunt acele recurente ale infectiei urinare, cu analizele de mai sus, care arata proteine, hematurie si leucocite in urina, cu uroculturi la 35.000 flora mixta si o pata rotunda, aparuta pe coapsa. Am facut si o hemoleucograma, medicul mi-a spus ca e perfecta, dar eu nu am vazut rezultatul.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.