homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

STERILET - intrebare !-2


#20 2007-01-29 13:21:00

Deea Ionescu
New member
Inregistrat: 2007-01-27
Mesaje: 10

Re: STERILET - intrebare !

am 27 de ani si nu am avut copii
am citit ce s-a vorbit despre acest subiect si vad ca mai sunt alte persoane care au satari de nervozitate si depresie de la anticonceptionale. Si eu fac parte din ele si vreau sa spun ca am incercat cam toata gama, sub supravegherea medicului meu si nu se poate, pur si simplu imi fac rau anticonceptionalele.
  INTREBARE: acum medicul, mi-a recomandat sa-mi montez un STERILET MODEL "T COOPER" unguresc, pt femei care nu au avut copii!
   ce ziceti despre asta?

Offline

 



#21 2007-01-29 13:38:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILET - intrebare !

Zic asa: nu exista sterilete pentru femei care au avut si femei care nu au avut copii. Steriletul Cooper T este o optiune contraceptive insa devreme ce chiar aveti reactii asa de serioase psihice la anticonceptionale. Sa speram ca va veti intelege cu el. In plus mai am de spus atentie maxima la bolile cu transmitere sexuala, orice infectie vaginala va ascensiona pe firul steriletului catre uter si trompe....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#22 2007-01-29 13:55:14

Deea Ionescu
New member
Inregistrat: 2007-01-27
Mesaje: 10

Re: STERILET - intrebare !

multumesc mult pentru raspuns.
     si am uitat sa va mai spun ca am mai avut acum vreo 5 ani un sterilet implantat. nu am avut probleme cu el si ma gandesc ca daca acum am un partener stabil nu vor exista probleme cu bolile transmisibile pe cale sexuala, mai ales ca de astea nu ne protejaza nici anticonceptionalele.
         cu respect,

Offline

 

#23 2007-01-29 14:45:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILET - intrebare !

e drept, partenerul stabil asigura oaresce protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala. Daca ai mai avut sterilet, e ok, e foarte probabil ca nu vor fi probleme. Succes


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#24 2007-01-29 19:31:30

Deea Ionescu
New member
Inregistrat: 2007-01-27
Mesaje: 10

Re: STERILET - intrebare !

va multumesc din nou! insa partenerul meu azi mi-a spus ca nu e de acord, vrea sa pastram steriletul ca ultima solutie si spune ca mai bine folosim foitze chinezesti sau contracept M... pt ca nu vrea caciulitza sad... nu prea mai stiu cum e mai bine si maine iau ultima pilula ... ma intreb ce-ar face daca ei ar fi nevoiti sa ia pastile cu hormoni sau sa-si bata capul mereu cu contraceptia...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-01-29 20:51:15

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: STERILET - intrebare !

deea, eu cred ca ar trebui sa fie alegerea ta.


Nobody home

Offline

 

#26 2007-01-30 10:19:40

Deea Ionescu
New member
Inregistrat: 2007-01-27
Mesaje: 10

Re: STERILET - intrebare !

Ai si tu dreptate, dar imi este frica de o eventuala sarcina neprogramata! si trebuie sa recurgem la abstinenta  lol in caz ca nu se descurca cu prezervativul...

Offline

 

#27 2007-01-30 13:48:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILET - intrebare !

Deea, nu e alegerea partenerului...sigur ca frumos e sa il consulti insa inteleg ca prezervativ nu vrea, contraceptive nu vrei sau nu poti tu....contracept M sau foitele nu au o eficienta contraceptiva comparabila cu a metodelor contraceptive de mai sus...asadar, pina la urma ca vrea sau nu vrea el, avind in vedere ca de ramas gravida ramii tu, ultimul cuvint e al tau


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#28 2013-12-06 15:08:06

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: STERILET - intrebare !

doctoressa, am tot citit pareri despre faptul ca steriletul nu e indicat unei persoane care nu a avut copii si eram curioasa daca intre timp, s-au schimbat treburile, daca tehnologia a avansat astfel incat steriletul nu mai prezinta un pericol pentru femeile care nu au avut copii.
doresc sa apelez la sterilet fara hormoni dar:
1. dintotdeauna am avut ciclu menstrual foarte abundent si lung ca perioada
2. am un pseudochist care cica nu afecteaza cu nimic, deci doctorii au spus sa-l las in pace
3. nu am avut copii si nu se prevad copii in urmatorii 3 ani
4. de foarte mult timp ma chinuiesc cu niste secretii ciudate si mancarimi (la analize doar ultima data a iesit un stafilococ care e parte din flora noarmala si candida) ..am tot facut tratamente peste tratamente, dar tot apare

in conditiile astea cat este de recomandat sa apelez la sterilet sau nu?


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#29 2013-12-07 08:04:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILET - intrebare !

Pai nu cred ca periculos e cuvintul potrivit ci ma repede neindicat
Pe de alta parte, tehnica nu prea are mare lucru de-a face aici, ca e vorba despre un corp strain introdus in uterul tau.....Nu cred ca ne dorim lips a de reactie ca in cazul transplantului de organ.
Si nu in ultimul rind,cu ciclu menstrual neregulat si singerari abundente cit si cu infectii vaginale recurente, nu e cazul sa te gindesti la sterilet, care tine colul intredeschis si permite ascensiunea microbilor pe fir in uter, lucru complet de nedorit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#30 2013-12-09 13:20:39

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: STERILET - intrebare !

doctoressa, multumesc pentru raspuns! doctorita mea spune ca nu sunt probleme si ca e cea mai buna optiune pentru mine!
nici eu nu sunt prea convinsa de asta.
am inceput un tratament homeopat Candida Support pentru curatarea candidei din organism. speram asta sa ajute.
voi face cateva analize de secretie pana sa ma hotarasc definitiv ce sa fie


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.