homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examen secretie vaginala


#1 2013-09-21 13:11:37

anayda_maria
Membru
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1

Examen secretie vaginala

As dori si eu o interpretare a unui rezultat, mentionez ca la medic pot ajunge abia peste o luna si eu am niste usturimi ingrozitoare in interiorul vaginului/colului si ma aflu sub tratament cu polyginax ovule o cutie de 12.
Examen microscopic prep proaspat si/sau viu colorat - diverse prod biol
Microscopie
secretie col uterin:
celule epiteliale poligonale - frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate in proportie de 73%
celule epiteliale rotunde - rare
celule cu aspect de  ?clue cell? - absente
leucocite - relativ frecvente
hematii - absente
trichomonas vaginalis - absent
levuri - absente
Flora microbiana:
- bacili Gram pozitiv, polimorfi (probabil Doderlein) - rari;
- bacili Gram negativ - frecventi
Comentariu final: Probe biologice: secretie - stare corespunzatoare pt executarea determinarilor solicitate.
Va rog mult, doamna Evelyn Cristescu sa ma ajutati cu un raspuns!

Offline

 



#2 2013-12-12 11:24:50

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Examen secretie vaginala

ai o infectie cu o bacterie, numai ca analiza pe care ti-au facut-o nu spune cu ce bacterie sau la ce antibiotic este sensibila. poti face si o cultura din secretie sa vezi exact, eventual o clamidia si ureaplasma/micoplasma sa nu fie una din astea. decat sa-ti dea antibiotice dupa ureche, mai bine faci cultura cu antibiograma. iese ceva de genul: streptococ nu stiu de care prezent, sensibil la eu stiu ce antibiotic, rezistent la alte antibiotice. mergi la sigur.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.