homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale - acnee


#1 2013-12-16 15:38:52

GreenKitten
New member
Inregistrat: 2013-11-02
Mesaje: 13

Anticonceptionale - acnee

Buna fetelor!
Din experienta voastra sau a prietenelor, care anticonceptionale ar fi mai bune pentru ten? Si aici ma refer la problemele cu sebumul, acneea etc. E oare adevarat ca doar cele 3, Diane 35, Yasmin si Yaz ar face "minuni"? Intreb pentru ca din cate stiu, ar fi si mai periculoase decat celalalte. Nu imi fac griji pentru reactiile adverse de zi cu zi, ci pentru cele mai grave, precum cheagurile de sange. Daca ati avut experiente pozitive si cu alte ac, m-as bucura sa le aud.  big_smile

Ultima oara a fost editat de GreenKitten (2013-12-16 15:39:25)


"The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free."

Offline

 



#2 2013-12-16 20:41:49

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Anticonceptionale - acnee

Mie mi-a dat initial Karissa(nu ca antiacneic), parca, m-a umplut de cosuri de eram de nerecunoscut, si ca sa rezolve asta mi-a dat Desorelle cu care m-am inteles bine si de la care mi-a trecut. Eu am renuntat in schimb la ele de 8-9 luni si inca nu m-am echilibrat hormonal. M-as duce la doctor, dar parca nu e nici unul in care sa am incredere.
Am zis sa incerc metode naturiste, intre timp, dar nu ma pricep nici la astea. As fi vrut Evecare, de la Himalaya, dar nu l-am gasit pe unde am cautat, iar farmacista mi-a dat in loc Secom- PreMenstrual Solution, care m-a costat o gramada fata de Evecare si nu stiu daca o fi bun de ceva.
Eu nu prea mai vreau chimicale bagate in corp, dar nici nu-mi revin dupa ele, am niste simptome de dereglare destul de dure. Si chestia e ca INAINTE de anticonceptionale aveam un ten perfect, in timpul lor aveam un ten perfect, dar dupa...abia il tin sub control.

Offline

 

#3 2013-12-18 12:09:26

GreenKitten
New member
Inregistrat: 2013-11-02
Mesaje: 13

Re: Anticonceptionale - acnee

Daca nu ma insel, ca si compozitie Karissa sunt ca si Milligestu-ul, ceea ce iau eu acum. Le iau de cateva luni. Din fericire imi merge bine cu ele, nu am nicio reactia adversa si nici nu am avut vreodata, dar la ten nu vad absolut nicio schimbare. Si din cate am inteles nici nu ar trebui sa ma astept... Of  grater  E enervant, zau... Imi vine sa le schimb doar pt asta, desi mi-e teama ca o sa o dau in altele dupa aceea. Acneea mea e de natura hormonala, deci antibioticele sau regimul alimentar nu prea ajuta cu nimic. Iar cremele parca nici atat. Doar bani aruncati pe fereastra...
Sa imi zici cum iti merge totusi cu Secom-ul acela, Rosa! Nu am auzit de el pana acum. Poate o fi bun!  smile


"The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free."

Offline

 

#4 2013-12-18 14:13:33

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Anticonceptionale - acnee

Ai putea sa intrebi un doctor daca si la tine ar ajuta trecerea la ceva de gen desorelle. Iar despre Premenstrual Solution n-am gasit nici un fel de pareri. Ar fi ceva din plante, dar sa vedem ce face. Inca nu l-am luat. Mi-e putin frica sa nu-l iau si apoi sa aiba efecte si el cand ma opresc. Cred ca o sa caut totusi un medic bun intre timp. Mi-e frica sa iau orice acum.

Offline

 

#5 2013-12-18 14:45:11

GreenKitten
New member
Inregistrat: 2013-11-02
Mesaje: 13

Re: Anticonceptionale - acnee

Eu ma gandeam sa ma duc iar la gineco si sa il intreb daca as putea lua ceva gen Yaz. Desi adevarul e ca imi e cam frica de ce am citit despre ele pe net... Initial dr m-a intrebat daca vreau Diane35, dar am refuzat din acelasi motiv, mai ales ca Diane nu se pot lua pentru o perioada foarte lunga de timp, iar odata ce le intrerupi problemele revin... Si Rosa, daca zici ca e din plante eu zic ca rau nu are ce sa faca... Poate sa nu te ajute cu nimic, dar de daunat nu cred ca iti va dauna.  smile


"The person who risks nothing, does nothing, has nothing, is nothing, and becomes nothing. He may avoid suffering and sorrow, but he simply cannot learn, feel, change, grow or love. Chained by his certitude, he is a slave; he has forfeited his freedom. Only the person who risks is truly free."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-12-19 13:22:25

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Anticonceptionale - acnee

karissa e la fel cu logest si stodette, nu cu miligest. si nu te ajuta mult la capitolul cosuri, eu iau logest, dar oricum n-am avut cosuri nici la pubertate. daca vrei sa scapi de cosuri, nu trebuie sa iei anticonceptionale si mai ales cu concentratie mare ca diane. ajuta e adevarat, dar cand nu le mai iei, problema revine. sugestia mea daca ai probleme cu acneea este sa mergi la dermatolog. am multe prietene care au facut asta. le-a prescris antibiotice, creme de fata speciale, regim alimentar, cu ce sa se spele etc si urmand tratamentul au ajuns la un ten curat (dureaza cateva luni, nu cateva zile), iar apoi, in principiu trebuie sa eviti alimentele care favorizeaza cosurile, si sa folosesti totusi produse de ingrijire speciale. fara asta chiar nu cred ca ar fi scapat vreodata de vulcani.

Offline

 

#7 2013-12-19 17:05:27

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Anticonceptionale - acnee

Sigur karissa nu ajuta, daca mie mi-a facut chiar rau. Hormonii nu sunt o idee buna, decat daca spune un doctor. Si trebuie sa fie si un doctor bun. E complicat cu acneea pt ca daca e doar acnee poate sa aiba anumite cauze, daca e ca la mine, acnee cu o serie de simptome hormonale, atunci e alta treaba. (In cazul meu vine cu dureri menstruale puternice, dureri de cap, insomnie, lucruri pe care nu le-am avut pana acum, si chiar altele, am luat vreo 8kg in cateva luni.)

Trebuie oricum tratament si local si tot organismul ajutat. Mai e si varianta cu vitamina A, care e cu ceva riscuri, din cate stiu nu poti(nu trebuie) face copii urmatorii 2 ani pt ca are efecte grave asupra sarcinii.
Poti sa rezolvi 2 probleme intr-una, dar... e ca si cum ignori una.

Ti-as putea spune sa incerci tot desorelle, dar ar fi iresponsabil. Si eu am fost tentata sa le iau dupa ureche si pana la urma m-am rugat de farmacista sa le ia inapoi ca mi-era frica sa incep alt fel asa de capul meu. Dar poti sa intrebi totusi un medic chiar despre ele si despre altele de care ai mai auzit.

Offline

 

#8 2014-03-02 15:40:12

iulish
Full member
Inregistrat: 2008-02-25
Mesaje: 113

Re: Anticonceptionale - acnee

Buna fetelor,

am luat si eu Meleva 35 pentru tratarea cosurilor si am avut rezultate inca din prima luna. Problema este ca reapar dupa cateva luni, dar am descoperit un gel Aknesol- se numeste, se gaseste la Plafar, 12 lei/ 60 ml. Este foarte bun, intr-o saptamana incep sa se vada rezultatele care sunt durabile. Initial m-am dat doar pe spate care era pliin de cosuri si au trcut 3 saptamani si nu mi-au reaparut. Recomand!


Relax, take it eeeaasyyy!

Offline

 

#9 2014-03-02 18:17:17

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Anticonceptionale - acnee

Diane 35 sau Melleva 35 reprezinta un tratament hormonal pentru sindromul SOPC, nu se iau pentru acnee in absentza sindromului respectiv, diagnosticat in urma dozarilor hormonale.

Offline

 

#10 2014-03-02 20:14:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticonceptionale - acnee

Simt nevoia sa spun ca in toate orasele mari cel putin se afla cabinete de planificare familiala. Acolo sunt medici care stiu contraceptie, e drept ca nu sunt ginecologi insa asta e un avantaj, au timp si inclinatie sa citeasca aprofundat despre pastilele hormonale si utilitatea lor .
De ce nu apelati la acesti profesionisti, nu reusesc sa inteleg


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2014-05-04 19:10:56

AnnaS
New member
Inregistrat: 2009-09-21
Mesaje: 49

Re: Anticonceptionale - acnee

Buna fetele..am si eu nevoie de un sfat, va rog!! Sunt disperata... m-am oprit din anticonceptionale Harmonet prin luna noiembrie. Din luna februarie am inceput sa am probleme cu tenul, mi-au aparut cosuri pe fata pe spate si pe piept. La recomandarea medicului ginecolog, cum nu mai gaseam sa cumpar Harmonet, m-am apucat acum in luna aprilie sa iau Karissa...am terminat o folie deja si nu a aparut nicio imbunatatire in ceea ce priveste tenul, ba chiar cred ca au aparut mai multe acum. Ar trebui sa merg la medic sa le schimb iar ? Sau a trecut o perioada prea mica de cand le iau si sa mai am rabdare ? Astept un raspuns, va rog.. Multumesc!

Offline

 

#12 2014-05-04 19:16:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Anticonceptionale - acnee

cred ca ar trebui sa mai ai putina rabdare, Karissa sunt acelasi lucru cu Harmonet, deci ar trebui sa aiba efect, dar nu imediat

Offline

 

#13 2014-05-04 19:22:23

AnnaS
New member
Inregistrat: 2009-09-21
Mesaje: 49

Re: Anticonceptionale - acnee

Da, mi-a spus medicul ca au aceeasi concentratie. Ma gandesc ca ar trebui sa reactioneze la fel organismul la ele. Daca abia dupa 3 luni de la intrerupere au inceput sa apara cosurile, cred ca este nevoie de inca 2-3 luni sa dispara.  Mai am rabdare.. sper sa se rezolve smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.