homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe uter (nu pe col)


#1 2014-01-07 15:50:54

yan20ro
Membru
Inregistrat: 2014-01-07
Mesaje: 2

Rana pe uter (nu pe col)

Buna ziua! Am intalnit o persoana de sex feminin care in urma cu ceva timp a facut o ecografie endovaginala si i sa spus k are o rana pe uter si k mai apoi sa i se spuna k are cancer de la acea rana netratata si k trebuie sa i se faca o histerectomie.Mia spus k sotul ei este `bine dotat ` si k nu a mai avut contact cu el de aproximativ 1 an de zile.Imi explica de aceasta persoana k in timpul actului sexual, el atinge un inel acolo in capatul vaginului..cred k este vorba despre excavatia rectouterina sau cea vezicouterina..si k uterul ei se retrage atunci in spre partea superioara a pelvisului.Eu sunt aproximativ 14.5 chiar 15 cm.si ating cervixul ei care uneori de la bataile in el acesta se retrage si cand ma duc mai mult o doare.Acelasi lucru se intampla cand penetrez in spre `jos ` si chiar si in spre partea abdominala deoarece puna mana in partea dreapta si acuza durere.Oare eu reusesc sa deschid fornixurile vaginale cu penisul meu mic sau e pierdere de timp actul sexual?! Va rog frumos, o persoana `pregatita` in domeniu imi poate spuna cat de lung ar putea fi sotul ei de a `frecat ` miometrul corpului uterin si a provocat acea rana.Chiar asa de mic sunt in `socoteala ` de acea femeie accepta sa faca sex cu mine si cu sotul ei ii este frica de teama sa nu redeschida rana si apoi sa fie cauterizata?!Mi-am pus atatea semne de intrebare (?_), incep sa ma gandesc k dak unii ating corpul uterin cu penisul si il freaca...inseamna ca eu sunt inutil ??crying.Aceasta persoana mai are si anexita pe care o trateaza dar reapare.I s-au prescris antibiotice(Tavanic), ovule, cervugid, ginopsyl, multigyn crema...Dupa acel Cervugid, dimineata i s-au scurs cheaguri, firisoare de sange si mi-a zis k nu e bine !!!Ar mai putea ffi acea `RANA PE UTER`acolo si datorita ffaptului k eu am un penis mic accepta sexul cu mine?? Sau sunt si eu indeajuns de bine pentru a oferi placere unei femei? Este clar kca nu mai poate avea contact sexual cu sotul ei pentru ca mi-a zis ca nu mai suporta si ii este frica de cauterizare!! Imi puteti spune in ce loc se face acea cauterizare?;pe corpul uterin sau in `cul de sac`???E clar ca eu nu pot ajunge cu cei 15cm ai mei pana acolo si sa imping cu putere in fundul vaginului pentru a intra in pouch of Douglas..VAROG frumos lamuriti-ma si pe mine cum sta treaba.Va multumesc anticipat si un AN nou plin de bucurii!!!

Offline

 

#2 2014-01-07 16:29:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Rana pe uter (nu pe col)

Sa-ti zic mai intai ca cei 14-15 cm ai tai iar trebui sa fie suficienti pentru a satisface o femeie, ca vad ca asta te preocupa tare smile Dar, motivul pentru care face sex (si) cu tine nu cred ca este faptul ca, prin comparatie, esti mai putin dotat. Mi se pare putin penibila justificarea asta a ei si cam ciudata. Ma rog, e doar parerea mea, ea stie.
"Rana" nu avea cum sa fie diagnosticata prin echo. I-o fi facut si echo atunci dar nu asa se diagnosticheaza. O fi vazut ceva cu ochiul liber, o fi facut vreun Pap, colposcopie, eu stiu hmm presupun ca a facut de s-a pus problema cancerului si a histeroctomiei; si ma gandesc ca o fi fost vreo discutie la modul "poate fi sau poate evolua spre...", ca am mari indoieli ca preocuparea unei femei diagnosticata cu cancer va fi sa caute un partener mai putin dotat decat sotul, ca rezolvare a problemei.
Sper sa nu visez urat caci mi-am imaginat fara sa vreau un penis care sa ajunga sa lezeze miometrul femeii. Hai sa ne intelegem, daca s-a discutat de vreo rana si s-a administrat cervugid, atunci vorbim de o rana pe col, col care este partea dinspre vagin a uterului. Si acolo se face cauterizarea, daca e sa se faca. Daca are dureri in timpul contactului sexual, atunci le are din cauza anexitei, nu din cauza lezinii de pe col.

PS nu sunt de specialitate, poate te ajuta doctoressa cu o parere avizata.

Ultima oara a fost editat de gargarita (2014-01-07 18:11:15)

Offline

 

#3 2014-01-08 00:36:13

yan20ro
Membru
Inregistrat: 2014-01-07
Mesaje: 2

Re: Rana pe uter (nu pe col)

Persoana a facut ecografie  endovaginala (cea care se introduce 'transdoucerul imbracat intr-un prezervativ)si atunci i s-a dat vestea ca are o rana la capatul vaginului acolo('pe uter') daca pot spune asa  si acea rana sa transformat in cancer si trebuie o operatie de histerectomie. Tiinand cont de fapul k se fac si histerectomii partiale (ramane colul) atunci putem intelege cum vaginul se intinde pe langa col si freaca ,banuiesc corpul uterin ,lezandu-l.Iti multumesc si astept mai multe lamuriri!Multumesc si pentru incurajare.wink

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.