homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale vs acnee-6


#96 2009-11-19 16:42:20

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: anticonceptionale vs acnee

poti sa le iei fara nicio problema, dar faci acea pauza de 7 zile...ca sa ai menstruatie lunar si nu va fi nicio problema, dar mai asteapta pareri...


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 



#97 2009-11-20 16:13:25

pisicutza_trista
Membru
Inregistrat: 2009-11-20
Mesaje: 1

Re: anticonceptionale vs acnee

Buna. Si eu am avut acnee si dr meu mi-a recomandat YAZ care am inteles ca dau cel mai bun rezultant in tratarea acneei, si p mine personal m-a ajutat f mult desi sunt in continuare atenta in ingrijirea fetei. Si eu am spotting, dar avand in vedere ca am facut analize si sunt ok, totul este foarte normal desi creeaza discomfort...Intrebati si voi dr despre YAZ..este sora mai mare si mai imbunatatita a yasminului.

Offline

 

#98 2009-11-24 21:13:21

lariss
New member
Inregistrat: 2007-09-13
Mesaje: 16

Re: anticonceptionale vs acnee

fetele revin...asadar este cineva pe aici care a luat yasmin sau alte pilule un timp mai indelungat?? adica de la 2 ani in sus..si daca a avut ceva probleme. as vrea sa stiu pt ca le-as relua pt acnee, dar fara sa fac alta pauza decat cea de 7 zile din fiecare luna..

Ultima oara a fost editat de lariss (2009-11-24 21:13:43)

Offline

 

#99 2009-11-24 22:14:59

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: anticonceptionale vs acnee

eu am luat AC 4 ani cam asa...
poti sa le iei linistita smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#100 2012-02-27 19:24:07

martzyanka
Membru
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 2

Re: anticonceptionale vs acnee

Buna seara la toata lumea. Am o mica mare problema. Am luat yasmine aproape 2 ani si de o luna le-am lasat. as vrea sa nu le mai iau deloc pentru ca am auzit ca pe perioade mai mari de 3 ani iti pot dauna, gen ca nu mai poti ramane insarcinata. ideea e ca as vrea sa stiu daca teoria asta este adevarata. si inca cv: au inceput sa imi apara cosuri pe fata, cum sa fac sa scap de ei? in afara de a incepe iar tratament cu anticonceptionale. help pls!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2012-02-27 19:25:57

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: anticonceptionale vs acnee

e un mit smile
multe femei au luat anticonceptionale ani la rand, iar apoi au avut bebei sanatosi.
daca esti cu analizele la zi, e ok.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#102 2012-02-27 19:28:06

martzyanka
Membru
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 2

Re: anticonceptionale vs acnee

Mie mi-a povestit cineva despre un caz in care a luat yasmine 4 ani si cand a incercat sa ramana insarcinata nu a reusit, iar dupa multe investigatii si tratamente s-a dovedit ca este de la anticonceptionale. Acuma as vrea sa reincep de luna viitoare pt ca nu vreau sa o ia tenul razna, dar mi-e si frica.... alte pareri ??

Offline

 

#103 2012-02-28 14:06:44

Ruxandraaaa
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-01-06
Mesaje: 51

Re: anticonceptionale vs acnee

oof eu de cand iau anticonceptionale(sunt in a 3 a luna) mi au aparut mult mai multe cosuri pe fata,spate si piept. parca ar fii o bomba care se declanseaza cand incep noua luna ,dupa pauza. inainte aveam doar cateva si asta inainte sa mi vina menstruatia. acum... sad sapt viitoare ma duc la dermatolog. credeti ca o sa mi le schimbe? sau ac urile chiar pot face ca acneea sa fie mai severa ca inainte? sau o fii doar o coincidenta cu inceperea lor?

Offline

 

#104 2012-02-28 14:15:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale vs acnee

eu as merge la planning, sunt AC care au un efect antiandrogenic mai pronuntat si ajuta in cazul acneei, tu inteleg ca iei Logest, care nu e unul dintre ele

Offline

 

#105 2012-02-28 14:39:10

Ruxandraaaa
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-01-06
Mesaje: 51

Re: anticonceptionale vs acnee

da ,iau Logest. multuuumesc  ptr  raspuns:D  o sa ma duc si la dermato sa aud o parere,si  la ginecologie m as duce  (cu planningul nu stiu daca am asa incredere,adica de la inceput am mers pe premiza ca doar dupa niste analize iti poate da ac; dar stiu totusi ca nu are nimeni cum sa si dea seama care sunt bune ptr organismul nostru si..ma simt de parca as trada medicul ginecolog la care ma duc de cand mi am inceput viata sexuala lol dar daca voi ziceti ca e mai bn la planning am sa ma duc si acolo) . vreau doar sa scap de cosurile de pe piept si spate mai ales:-< ca n am avut niciodata asa decat de cand am inceput ac-urile:( si e o diferenta vizibila adica clar de la ele sunt..

Ultima oara a fost editat de Ruxandraaaa (2012-02-28 14:39:32)

Offline

 

#106 2012-03-03 11:19:09

faraway
New member
Inregistrat: 2012-02-04
Mesaje: 13

Re: anticonceptionale vs acnee

Buna! Am si eu o mica problema cu tenul. Am incepu cam de aproximativ 2 luni tratament cu yasmine si mi-au aparut pe fata bubite mici, nu sunt rosii. Vreau sa mentionez ca pana sa iau yasmine nu am avut niciodata probleme cu cosurile sau pete sau orice altceva, aveam un ten curat. Vreau sa stiu cand o sa-mi dispara bubitele sau o sa le am tot timpul cat iau yasmine?

Offline

 

#107 2012-03-03 11:20:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale vs acnee

daca banuiesti ca sunt de la ele, mergi sa le schimbi, poate e o reactie alergica

Offline

 

#108 2013-07-26 12:39:56

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: anticonceptionale vs acnee

Am fost astazi la o consultatie dermatologica iar in urma acesteia dr. a spus ca as putea avea acnee hormonala. Aceasta mi-a recomandat sa fac o ecografie, ca as putea avea vreun chist din cauza caruia am tot felul de chestii pe fata (cosuri albe, cosuri sub piele, puncte negre). Intrebarea care nu mi-a venit s-o pun in cabinet e... ar trebui sa fac si niste analize hormonale? Iau karissa de 4 ani jumate, a zis ca poate si astea ar trebui schimbate. 

Mi-a prescris zynerit, Avene Clean ac crema si Avene clean ac creme lavante. Am cautat pretul celor doua si mi-am dat seama ca efectiv nu-mi pot permite sa le cumpar. Cele care ati mai trecut prin astfel de probleme... ati folosit produse naturise, care sa fi dat efecte?

Offline

 

#109 2013-08-05 23:50:24

Delilah13
New member
Inregistrat: 2012-05-30
Mesaje: 11

Re: anticonceptionale vs acnee

Sushi, depinde de ten. Si eu am avut probleme cu cosurile si am incercat multe produse fara sa vad vreun rezultat. Pana la urma mi-am luat o lotiune de fata de la Avon pt puncte negre (e cam 10 lei una - dar aia albastra, nu aia verde) si o crema de fata de la plafar cu ulei de catina si masline (e vreo 13 lei).
Ideea e ca trebuie sa te dai si dimineata si seara cu ele si dureaza ceva pana se vad rezultatele.
Sper sa te ajute smile

Offline

 

#110 2014-01-11 05:47:03

persefone
New member
Inregistrat: 2011-06-14
Mesaje: 5

Re: anticonceptionale vs acnee

Bina!
Am si eu o problema: luam de 6 ani Novinette si Mercilon de cand au fost retrase Novinette-ul, iar de trei luni le-am lasat in ideea ca in primavara poate plantez ceva...problema e ca imi ies cosuri...tot mai multe si tot mai mari de ma scot din minti...pe toata fata si pe spate, am mai avut probleme cu acneea doar in zona T si asta in urma cu vreo 7-10 ani....sa zicem ca mai rezist asa o vreme dar cand le voi lua inapoi vor disparea?
Multumesc!

Offline

 

#111 2014-01-13 08:46:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale vs acnee

Da, e foarte probabil ca vor disparea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.