homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative-18


#324 2014-01-13 21:19:09

oana_confuza
New member
Inregistrat: 2008-01-25
Mesaje: 82

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna seara.
Am si eu o problema si v-as ruga daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un sfat sau daca a mai patit careva ca mine.
Eu iau ac de vreo 6 ani..ultima folie am terminat-o luni 30 decembrie 2013, iar urmatoarea folie am inceput-o marti in 07 ianuarie 2014..in 4 ianuarie mi-a venit menstruatia si m-a tinut pana in 9 ianuarie..am luat pastile in 07,08,09,10 ianuarie, iar cele 2 zile de weekend 11 si 12 ianuarie, din pacate, nu am luat pt k am fost plecata si am uitat de ele ca sa-mi fii cumparat alta folie..si azi am avut surpriza sa vina menstruatia din nou si chiar nu inteleg de ce si care ar fii motivul, de aceea apelez la voi sa ma jutati cu o parere. Faptul ca am intrerupt cele 2 zile (cu cea de azi 3 zile) pastilele, dar fara intentie, e posibil sa fii declanasat o noua menstruatie sau sa fie alta cauza? Eu nu am mai patit asa ceva, si mentionez ca am facut de-a lungul timpului si vreo 2 pauze de cate 2 luni.
E normal ceea ce mi se intampla? Pastilele sa le continui sau sa incep o noua folie cu 7 zile de protectie?
Astept sfaturile voastre.
Va multumesc.
O se frumoasa.

Offline

 



#325 2014-01-13 21:28:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

de la pastilele uitate a venit menstra, e normal
ia-le in continuare cu 7 zile protectie dupa cele uitate

Offline

 

#326 2014-01-13 21:41:40

oana_confuza
New member
Inregistrat: 2008-01-25
Mesaje: 82

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Multumesc frumos pentru lamurire. Ceea ce nu stiu e cum sa procedez..sa continui folia inceputa luand azi pastila corespunzatoare zilei de luni si le las pe cele 2 din weekend neluate, adik o sa iau doar 19 pastile sau sa incep de azi o noua folie si le iau pe toate 21? Bineinteles, tinand cont de acele 7 zile de protectie.
Multumesc ink o data pt raspuns.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.