homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Balonare excesiva !


#1 2012-04-28 16:13:25

Daniela Felicia
New member
Inregistrat: 2011-08-21
Mesaje: 23

Balonare excesiva !

Buna, am o mica problema si nu stiu ce sa fac sa scap de ea.

Inainte cu doua saptamani sa-mi vina menstruatia ma balonez. Un timp a fost in regula, nu ma balonam foarte mult, si de cateva luni nu ma mai balonam decat in ziua in care imi venea menstruatia, dar acum, mai am o saptamana pana imi incepe menstruatia si m-am balonat excesiv de mult, parca as fi insarcinata. Eu st foarte slaba si se observa, iar asta ma deranjeaza foarte tare.
Pana acum 5 luni am crezut ca e din cauza anticonceptionalelor, dar am renuntat la ele, nu vad care ar putea sa fie problema

Stie cineva cum sa scap de aceasta problema sau care ar putea sa fie cauza?

Multumesc anticipat pentru raspuns smile

Offline

 



#2 2012-04-28 18:44:35

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Balonare excesiva !

sunt 99% convinsa ca este sindromul premenstrual de vina.
exista niste suplimente care amelioreaza simptomele fizice ale sindromului premenstrual (Premenstrual Support, Women's Menstra Calm, Evening Primrose Oil, Premestril, Femicur etc.) si am auzit ca si homeopatia ar putea da ceva rezultate.
e un articol aici pe site: http://www.anticonceptionale.ro/educati … trual.html . poate gasesti vreo informatie utila.
mi se pare ca si o dieta anume ajuta (probabil tot pe unul din articolele de pe site am citit). eu beau ceai 'digestie usoara', insa deocamdata n-am reusit sa tin o dieta. ceaiul e cat de cat ok.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-04-28 18:48:41)

Offline

 

#3 2012-04-28 18:53:12

Daniela Felicia
New member
Inregistrat: 2011-08-21
Mesaje: 23

Re: Balonare excesiva !

Si este normal sa ma balonez atat de mult? Sau sa ma balonez uneori si cu doua saptamani inainte? big_smile

Multumesc frumos pentru raspuns

Offline

 

#4 2012-04-28 19:36:10

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Balonare excesiva !

da, un sindrom premenstrual se poate intinde pe toata perioada luteala, adica 2 saptamani inainte de menstra. neutral
sanatate si ai grija de tine. smile

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-04-28 19:36:43)

Offline

 

#5 2012-04-28 21:20:23

Daniela Felicia
New member
Inregistrat: 2011-08-21
Mesaje: 23

Re: Balonare excesiva !

Multumesc frumos puss
Imi era teama ca poate am vreo problema de santate grava

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-04-29 13:29:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Balonare excesiva !

dar balonarea asta ce e mai exact, retentie de apa sau gaze ? cu siguranta e de la PMS, dar in functie de cum se manifesta pot exista solutii

Offline

 

#7 2012-04-29 17:22:43

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Balonare excesiva !

Depinde foarte mult dupa a mea umila parere si de ceea ce ai mancat,daca ai mancat ceva ce da balonare(ex: fasole sau ai baut bere) este de inteles.
Multe femei au problema aceasta,daca totusi nu te simti bine incearca sa ajungi la medicul de familie.

Incearca sa consumi miere,daca iti place sau ceaiul de cimbrisor,pentru a combate cat de cat balonarea.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#8 2012-04-29 17:30:45

Daniela Felicia
New member
Inregistrat: 2011-08-21
Mesaje: 23

Re: Balonare excesiva !

Presupun ca este o retentie de gaze, dar nu se manifesta nicicum, nu am nicio problema ... in afara de faptul ca am stari de voma si ma doare capul .
Dupa cum am spus, cel mai tare ma deranjeaza ca ma balonez vizibil, mi se pare ca observa, de parca as fi insarcinata si nici nu-mi mai vine sa ies afara din casa, iar daca o fac, nici nu se pune problema sa port haine stramte...

AM citit si articolul care pe care mi l-a trimis jeannie si am descoperit ca mai sunt cateva simptome pe care le am (cum ar fi ca mi se ingrasa parul, sunt usor iritabila, agresiva uneori, imi schimb repede dispozitia, ajung sa plang din nimic, parandu-mi uneori ca toata lumea are vreo nemultumire legata de mine si ma concentrez greu), si pana am crezut ca e oboselala de vina, eventual ca nu mananc sanatos sau ca acord eu prea multa atentie si st prea sensibila...

M-am gandit sa incep sa iau niste calciu si vitamine , fiindca altceva nu prea am ce sa fac... Nu fumez, nu beau, fac miscare...

Offline

 

#9 2012-05-08 10:41:14

N-am chef azi
Membru
Inregistrat: 2012-04-24
Mesaje: 4

Re: Balonare excesiva !

Mergi la farmacie si cere pilule pentru balonarea premenstruala . Am luat si eu si am fost multumita.

Offline

 

#10 2012-05-08 10:42:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Balonare excesiva !

si ce pilule sunt, de curiozitate ? aceleasi ca pentru balonarea normala ?

Offline

 

#11 2014-01-22 18:09:46

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Balonare excesiva !

Daniela Felicia a scris:

Presupun ca este o retentie de gaze, dar nu se manifesta nicicum, nu am nicio problema ... in afara de faptul ca [?] ma doare capul .
Dupa cum am spus, cel mai tare ma deranjeaza ca ma balonez vizibil, mi se pare ca observa, de parca as fi insarcinata si nici nu-mi mai vine sa ies afara din casa, iar daca o fac, nici nu se pune problema sa port haine stramte...

AM citit si articolul care pe care mi l-a trimis jeannie si am descoperit ca mai sunt cateva simptome pe care le am (cum ar fi ca mi se ingrasa parul, sunt usor iritabila, agresiva uneori, imi schimb repede dispozitia, ajung sa plang din nimic, parandu-mi uneori ca toata lumea are vreo nemultumire legata de mine si ma concentrez greu), si pana am crezut ca e oboselala de vina, eventual ca nu mananc sanatos sau ca acord eu prea multa atentie si st prea sensibila

Idem!!! Si eu sunt balonata din ce in ce mai rau pe masura ce trec anii, si nu doar in perioada premenstruala. Sunt si constipata (scaun la 1-3 zile sau chiar mai multe), chiar daca mananc multe salate si fructe. Ideea e ca medicul ginecolog si o doamna de la ecografie abdominala s-au speriat de balonarea mea.
Simptomele de iritabilitate - din ce am mai citit - ar putea fi in legatura si cu o dereglare de tiroida (care ar putea fi responsabila pentru starea de balonare).
Am tinut tratamente cu aloe, acum iau Acidophillus. Nici nu stiu ce sa mai fac. Se recomanda niste analize pentru a vedea daca e ceva in neregula in sistemul meu digestiv? Am si limba cu ceva alb-verzui pe ea si am inteles ca "o limba incarcata" ar fi semn de "colon incarcat".
O sa revin dupa ce imi vad si rezultatele la analizele de tiroida (plus hormoni ovarieni) ce mi-au fost recomandate.
Dar probabil ca tot trebuie sa ma "detoxific" la un moment dat printr-o metoda sau alta. Pacat ca nu stiu care metoda e cu adevarat eficienta.

Offline

 

#12 2014-01-22 21:34:27

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Balonare excesiva !

si eu am avut problema asta anu trecut in perioada asta.
la mine s-a rezolvat cu reglarea alimentatiei: mancare lichida (nu mancam deloc supe ciorbe, mancam numai solid), mancare calda (mancam mancare predominant rece), si mancat la ore fixe.
plus ceva ceaiuri din plante, de la fares - colon sanatos si curatarea colonului. colon sanatos e pt colon iritabil si curatarea colonului e pt detox. mie mi-a explicat un medic ca detoxul cu fructe si legume nu prea are asa mare efec, ajuta mai mult la mentinere.
fetele vorbeau ieri de ceva ceaiuri/sucuri de detox, nu mai stiu firma, retin ca se cumparau de la mega, la borcanele, dar eu una nu prea cred in minuni de magazin/supermarket. ele erau in schimb super multumite.

Offline

 

#13 2014-01-23 12:22:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Balonare excesiva !

puteti incerca taratele de psyllium (+multa apa), regleaza tranzitul in ambele sensuri

Offline

 

#14 2014-01-23 14:59:02

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Balonare excesiva !

Buna, eram cat pe ce sa deschid un noi topic. Probema mea este cu sindromul PM, care imi apare in fiecare luna cu 2 saptamani (!!) inainte de mestra. Nu m-ar deranja asa tare daar am doua mari simptome care sunt destul de severe si ma afeteaza cel mai mult: acneea si balonarea excesiva.

Cum spuneam, cu 2 sapt inainte de menstruatie imi apar cosuri  pe fata si tot apar intr-una pana la menstra. Dupa menstra nu mai am nimic, imi dispar. Totutl frumos timp de 2 saptamani si dupa aceea o iau de  la capat. Nu sunt cosuri foarte mari dar imi trec unele, apar altele , astfel ca am tot timpul cosuri pe fata jumatate de luna.
Cu balonarea alta problema, insa cel putin la balonare sunt remedii, medicamente.

Intrabarea este
1. Exista un tratament  anti-SPM care sa includa si partea cu acneea?

Multumesc


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#15 2014-01-23 15:59:19

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Balonare excesiva !

foarte laudate pentru pms sunt suplimentele cu ulei de primula (evening primrose oil); am citit si ca ar regla hormonal printre altele, dar la mine una nu a reglat nimic. tongue
poate ar putea da si homeopatia ceva rezultate, mai ales acolo unde cauza acneii e o dereglare hormonala. nustiu
totusi, in materie de "buline", cred ca anticonceptionalele au rata cea mai mare de succes rapid impotriva acneii, din ce am tot auzit pana acum.

Offline

 

#16 2014-01-23 17:58:22

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Balonare excesiva !

Jeannie -  mersi de raspuns.

Am luat AC timp de 5 ani de zile si m-am oprit, nu pot sa le iau toata viata. Oricum nu sunt tratamente in adev sens al cuvantului pt ca iti tin organismul in echiibru doar pe perioada cat le administrezi.

Caut ceva care sa trateze. O sa merg si la medic, dar vroiam sa discut si cu voi


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.