homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dilema


#1 2014-01-17 16:05:54

Adyshor
New member
Inregistrat: 2010-09-18
Mesaje: 13

dilema

Buna ziua am fost azi la ginecolog (cabinet privat) (destul de scump)pentru ca imi intarzie ciclul nu vine regulat(cred ca de la dieta dukan ,asa mi-a spus si doctora ) si am cerut sa mi se faca o consultatie si sa mi se recomande niste antibebe care sami regleze si menstruatia, raspunsul primit m-a lasat cu destule semne de intrebare mi-a zis ca nu are rost sa mi se faca o consultatie sa dau banii aiurea atata timp cat nu sunt gravida si ca mai bine sa vin cand imi vine menstruatia pentru o ecografie sa vada daca nu cumva am vreun chist si ca anticonceptionale nu poate sa-mi prescrie ea pentru ca trebuie sa merg sa-mi fac in alta parte analize . intrebarea mea este nu se poate face o ecografie decat cand vine menstruatia?  din cate stiu eu ginecologii mai prescriu si anticonceptionale ,  m-am dus cu o problema ca numi vine menstruatia  la care am primit un raspuns sa vin la cabinet cand o sa-mi vina menstruatia  va  pe bune ?  rotfl m-am simtit cam expediata .

Ultima oara a fost editat de Adyshor (2014-01-17 16:08:00)

Offline

 



#2 2014-01-17 16:20:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: dilema

pai in mod normal ar fi trebuit sa-ti faca acum echografia. sau sa-ti dea trimitere la echografie daca ea nu face.
pentru AC cel mai bine mergi la un cabinet de planning ( marea majoritate dau consultatii gratuite).

Offline

 

#3 2014-01-17 16:27:00

Adyshor
New member
Inregistrat: 2010-09-18
Mesaje: 13

Re: dilema

da asta am solicitat si eu daca consultul nare rost ca asa mi-a spus i-am zis sa-mi faca o ecografie , a zis ca acum nare ce sa vada si ca dau banii degeaba daca imi face ecografia acum ,sa ma intorc candi mi vine menstruatia, se face ecografie la cabinet  a fost si sora mea pentru o ecografie (este insarcinata) si ei i-a facut-o . mi se pare ciudat mai ales ca nu prea gasesti doctori care sa refuze sa-ti ia banii , am mers la ea dupa recomandari dar acum am ramas cu un gust amar daia cer mai multe pareri poate ma insel eu .

Ultima oara a fost editat de Adyshor (2014-01-17 17:22:22)

Offline

 

#4 2014-01-18 15:02:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: dilema

Adyshor a scris:

da asta am solicitat si eu daca consultul nare rost ca asa mi-a spus i-am zis sa-mi faca o ecografie , a zis ca acum nare ce sa vada si ca dau banii degeaba daca imi face ecografia acum ,sa ma intorc candi mi vine menstruatia, se face ecografie la cabinet  a fost si sora mea pentru o ecografie (este insarcinata) si ei i-a facut-o . mi se pare ciudat mai ales ca nu prea gasesti doctori care sa refuze sa-ti ia banii , am mers la ea dupa recomandari dar acum am ramas cu un gust amar daia cer mai multe pareri poate ma insel eu .

Cred ca doamna a fost foarte corecta, nu a vrut sa iti ia bani fara rost...de fapt ecografia ar fi vazut doar daca esti gravida sau nu, inteleg ca raspunsul la intrebarea asta il stiam.....vreun eventual folicul nespart ar fi indus in eroare, insa la inceputul ciclului menstrual nu exista riscul de a cataloga un folicul ovarian drept chist
In ce priveste prescrierea de contraceptive, doamna doctor a fost de parere ca sunt colegi mai in masura sa le prescrie, adica medicii de planning, dinsa avind cunostinte despre problematica fara doar si poate, insa probabil insuficient aprofundate. Asa ca a considerat potrivit sa mergi la un coleg care aprofundeaza problematica asta.
Concluzia mea...jos palaria in fata doamnei doctor


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2014-01-18 16:51:04

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: dilema

Si eu am fost miercuri la ginecologul meu si eram la menstruatie (am fost dupa rezultatul pap). Trebuia sa fac ecografie si mi-a zis ca nu o poate face acum, sa vin dupa ce se termina menstruatia. Ecografia o face tot pt a vedea daca am chisturi pe ovare, ca am dureri mari si nu prea mi-a venit la timp. Ciudat ca te-a chemat cand esti pe stop.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-01-20 08:44:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: dilema

ochi de stele a scris:

Si eu am fost miercuri la ginecologul meu si eram la menstruatie (am fost dupa rezultatul pap). Trebuia sa fac ecografie si mi-a zis ca nu o poate face acum, sa vin dupa ce se termina menstruatia. Ecografia o face tot pt a vedea daca am chisturi pe ovare, ca am dureri mari si nu prea mi-a venit la timp. Ciudat ca te-a chemat cand esti pe stop.

Nu a chemat-o in timpul menstrei ci la inceputul ciclului, evident dupa ce se termina menstra, e cu totul altceva


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2014-01-28 20:41:13

ralu21188
New member
Inregistrat: 2010-09-15
Mesaje: 18

Re: dilema

din cate stiu eu, echo se face cand nu esti la menstuatie. pt mine a fost de folos pt ca aveam niste probleme, si tot ea mi-a spus ce AC sa iau (aici e o disputa fara inceput si sfarsit, fiecare e cu parerile lui) - si la mine ciclul era neregulat si mie mi s-a spus ca e din cauza unor mici chisturi care se pot tine sub control cu AC
eu as incerca si in alta parte.

Offline

 

#8 2014-01-28 21:34:53

Lucia Andreea
New member
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 29

Re: dilema

eu nu am menstruatie din luna august, am fost la doctor si s-a depistat ca sufar de hipotiroida si acest lucru poate duce la amenoree, incearca sa-ti faci un nou consult la un alt cabinet

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.